Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Żegnaj Air, witaj iPadzie....?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 Neuron

Neuron
  • 489 postów
  • SkądWarschau, Poland

Napisano 10 czerwca 2010 - 13:46

W jednym z ostatnich wpisów na, skądinąd fajnym blogu nt. Apple, Przemysław Pająk zamieścił dość ciekawe i nieco kontrowersyjne rozważania nt. przyszłości Apple.
http://www.spiderswe...dzis-apple.html

W powyższym artykule pojawia się sugestia, że Apple wyznacza nowy trend. Mamy pożegnać się z MacBookami jako czołowym produktem Apple. Dziś pierwsze skrzypce mają grać iPhone i iPad. W tym miejscu pozwolę sobie przedstawić własny komentarz do tej sprawy, przeniesiony zresztą z tamtej strony (nie chciałbym dwa razy powtarzać tych samych myśli tylko zmieniając ich formę): "Nie mogę do końca zgodzić się z wiejącym z artykułu przeświadczeniem o końcu komputerów mobilnych. Dlaczego? Bo laptop z odchylanym ekranem i klawiaturą, wszystko jedno czy dotykową czy zwykłą na swoistej "podstawce pod ekranem" jest rozwiązaniem ergonomicznym a przez to najbardziej wydajnym. Owszem, usiłuje się nam wcisnąć iPady, bajeruje iPhonami. Ale to zabawki niezwykle męczące. Na tym po prostu kiepsko się pisze, tak samo jak kiepsko czyta się z wszelkich ebooków, które miały rzekomo zwiastować koniec książek. Powyższy komentarz piszę na swoim Maku i koncepcja wprowadzania go na iPadzie wydaje mi się śmieszna. Lubię kształt i stukot klawiszy tak, jak lubię przewracać karty książek. Oczywiście można będzie zapewne zrobić kiedyś komputer, który będzie tylko nagrywał i przetwarzał wypowiedziane słowa na ekran, ale lepszym rozwiązaniem pozostanie pisanie jako prostsze w formułowaniu zwięzłych myśli. Sądzę, że dojdzie do prostej stabilizacji. Gry = konsole, skomplikowane prace graficzne i naukowe = stacjonarne komputery, praca = laptopy klawiaturowe (klawiatura także na dotyk, ale na oddzielnym panelu, rozrywka typu casual i tzw. freetime = iPad i jego kolejne odsłony. Nie ma co zatem prorokować koniec ery peceta. To co wygodne, zawsze się sprzeda. Chyba, że wszyscy staniemy się analfabetami. Ale dla garstki nielicznych stworzy się lapki z klawiaturą ;)"

Dlaczego piszę o tym wszystkim? Nie po to, żeby pokazać, że potrafię coś skomentować... ;) Po prostu dziś zaczynam się zastanawiać czy miałem rację. Gdzie bowiem odświeżone MacBooki Air? Nadzieje na pokazanie ich na ostatniej konferencji okazały się płonne. Czekamy już na nie bardzo długo - ani widu, ani słychu. Czyżby Jobs powoli zaczął wycofywać się z tego segmentu rynkowego? W końcu Amerykanie to naród komiksowy - oni pisać liter nie muszą, co najwyżej strzelą sobie coś Twitterem i koniec. A Apple zawsze wyznaczało nowe standardy. Problem tylko w tym, że jeśli mają być "iPadowe" to kompletnie mi się one nie podobają.

#2 igiel

igiel
  • 1 141 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 10 czerwca 2010 - 14:12

Ja podobnie uważam,bynajmniej gdy iPad ma jeszcze os iphona to raczej nie zagrozi komputerom,z prostej przyczyny-żeby go dobrze wykorzystać potrzebujesz komputer.Nie wgrasz na niego filmu prosto z pena,nie zainstalujesz programu ściągniętego z sieci-masz ograniczone możliwości. I ostatnia rzecz-nie pograsz w jakąś starą,klasyczną gierkę. Wiem komputery nie są do grania, ale ja na pewno kiedyś jeszcze odpalę Herosy,Twierdzę czy StarCrafta ;) Na iPadzie raczej nie dam rady. Podoba mi się bynajmniej nowy iPhone(a raczej jego rozwiązania techniczne),to że nie zaprezentowali nowego aira może znaczyć 2 rzeczy-albo będzie on kompletnie zmieniony ,albo rzeczywiście powoli sie od niego odejdzie, swoją drogą nie wiem czemu ? Sam od paru tygodni zmieniłem starego mb white właśnie na air'a i jest to jedna z lepszych rzeczy jaką zrobiłem... Ale fakt-faktem że apple działa bardziej w oparciu o US&A gdzie jednak jest trochę inna mentalność i inni ludzie-prosty przykład wprowadzenie nowego iphona,tam zawsze kolejki przed salonami godziny oczekiwań, a u nas ? PS. Wcale się nie dziwię ,że apple jednak bardziej idzie w telefony-prostu powód,zobaczcie jak to się sprzedaje... Nie każdy kto ma iPhone ,od razu kupi maka-ale na pewno pomyśli o zmianie swojego 2/3g na nowego iPhone 4 więc interes się kręci. Co wcale nie znaczy ,że od razu zaprzestaną produkcji komputerów-bez przesady ,w swojej kolekcji mają 4 telefony, właściwie to 1 tylko odświeżany cyklicznie-a od tego jeszcze daleko do masowej produkcji..

#3 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 10 czerwca 2010 - 14:15

To jest początek końca ery komputerów stacjonarnych i typu laptop - czyli nie znikną one zaraz, już - tylko będzie to proces rozciągnięty w czasie. O gustach się nie dyskutuje - więc z mojego punktu widzenia dotychczasowe formy komputera są nieekonomiczne - są jak kula u nogi przywiązujące mnie do jednego miejsca. Nie potrzebuję super-hiper wydajnej maszyny do tak prozaicznych rzeczy jak napisanie maila, przeglądania netu czy też słuchania muzy. Klawiatura i mysz to dla mnie prymitywne środki komunikacji z komputerem i z chęcią przyjmę inne rozwiązania - te dotykowe (i ekranowe) to krok w bardzo dobrym kierunku - odpadają kolejne rupiecie. Oprogramowanie zmierza w kierunku "sieciowym" czyli online - wprawdzie wolę w formie dotychczasowej (kopia na nośniku), ale zdaję sobie sprawę z tego że i to się kiedyś skończy. Zawsze będą istniały jakieś wyspecjalizowane rozwiązania (sprzętowe i programowe) - ale dla ogółu wszystko zmierza w kierunku mobilności bez zbędnych dodatków. Większość zastosowań dotychczasowych komputerów jakich oczekuje większość użytkowników przejmuje sprzęt AGD/RTV - więc po co "laptop", "desktop" ze stukającą klawiaturą i klikalną myszką ?

#4 1084

1084
  • 495 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 czerwca 2010 - 14:16

Twoje rozważania przypominają mi nieco zasłyszaną kiedyś anegdotę. Otóż pod koniec XIX wieku w Londynie obawiano się, że przy takim tempie rozwoju miasta i komunikacji, miasto w niedługim czasie utonie w końskich odchodach. Ludzie bowiem wyobrażali sobie że dorożka jeszcze przez długi czas będzie głównym środkiem komunikacji. Jak się to wszystko potoczyło - wszyscy wiemy. W jakim kierunku potoczy się ewolucja urządzenia, które zwiemy dziś komputerem, wiedzą tylko wróżki i leśne skrzaty. Zaś niektóre spekulacje, za kilka lat, mogą wydać się zabawne i śmieszne.

#5 Riddle

Riddle
  • 1 631 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 czerwca 2010 - 14:24

To jest początek końca ery komputerów stacjonarnych i typu laptop


Nie wiem skąd Jobs wytrzasnął tą tezę, ale to kompletna brednia. To tak jakby email był końcem firm kurierskich.
Małe cząstkowe urządzenia są fajne i przenośne, ale po prostu niektóre rzeczy muszą być wykonywane przez nasze stare, porządne i wydajne pecety.

#6 igiel

igiel
  • 1 141 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 10 czerwca 2010 - 14:27

Nie wiem skąd Jobs wytrzasnął tą tezę, ale to kompletna brednia. To tak jakby email był końcem firm kurierskich.
Małe cząstkowe urządzenia są fajne i przenośne, ale po prostu niektóre rzeczy muszą być wykonywane przez nasze stare, porządne i wydajne pecety.


popieram-nie wyobrażam sobie jakiejś wiekszej pracy w photoshopie ,konwertowania video/audio na urządzeniu typu iPad

#7 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 10 czerwca 2010 - 14:32

Ja z kolei uważam, że montaż filmów na iPadzie będzie łatwiejszy niż na komputerze. Po prostu to bardziej naturalne - dotykać, ciąć itp. niż klikać i celować myszką. Czas pokaże jak to się rozwinie - zwłaszcza, że pewnie jeszcze w tym roku pojawi się iMovie na iPada.

#8 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 10 czerwca 2010 - 14:55


W jakim kierunku potoczy się ewolucja urządzenia, które zwiemy dziś komputerem, wiedzą tylko wróżki i leśne skrzaty. Zaś niektóre spekulacje, za kilka lat, mogą wydać się zabawne i śmieszne.


Dokładnie tak jak nasze dzisiejsze "laptopy", "desktopy" z klikalnymi myszkami i stukajacymi klawiaturami. Z pewnoścą kiedyś będą dyskusje o dziwnych i śmiesznych komputerach naszych pradziadków :D.

#9 Riddle

Riddle
  • 1 631 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 czerwca 2010 - 14:56

Nie wiem jak dla innych, ale dla mnie ruch myszką jest tak samo naturalny jak ruch ręką.

Poważny montaż wideo na iPadzie? Tutaj to rozbija się o moc obliczeniową i ekran.

EDIT:

klikalnymi myszkami i stukajacymi klawiaturami


Co jak co, ale wydające odgłos przy kliknięciu i posiadające duży i przyjemny skok klawiatury są bardzo wygodne. Nieklikające myszki? Jak inaczej osiągnąć stuprocentową pewność zrobienia pożądanej czynności?

#10 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 10 czerwca 2010 - 15:12

i ja się dołaczę do dyskusji. może to i prawda a może nie. jakby nie było kiedyś zapewne laptopy znikną i będziemy uzywać urzadzenia typu iPad. może w pierwszej kolejności pójdą w niepamięc laptopy ale musi być dla nich bardzo dobra alternatywa a iPad na pewno do końca nim nie będzie. komputery stacjonarne typu iMac będa dłużej na rynku. zmieni się zapewne klawiatura a raczej jej konstrukcja i wprowadzą niebawem coś w podobnym rozwiązaniu jak w iPad-zie. szklana i ekranowa. wszystko przechodzi do lamusa... moje atarii też przeszło... buuuuuuu ale moim air-em się nie poddam długooooo

#11 igiel

igiel
  • 1 141 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 10 czerwca 2010 - 15:17

@UP dokładnie, dla mnie prezentacja ipada w ogóle nie zmieniła nic w myśleniu...Jestem do tego urządzenia tak samo nastawiony jak na początku,ani nie myślę że mi się przyda-ani że się nie przyda ,po prostu jest. Co nie znaczy, że niektórzy odnaleźli dla siebie doskonałe urządzenie do działań jakie wykonują.

#12 Riddle

Riddle
  • 1 631 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 czerwca 2010 - 15:34

szklana i ekranowa.


Próbowałeś kiedyś coś poważnego napisać na klawiaturze dotykowej?
Zwykła, stukająca i wygodna klawiatura się nie zmieni, żadne inne rozwiązanie nie jest tak wygodne.

#13 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 10 czerwca 2010 - 15:42

@riddle owszem zapewne masz racje ale popatrz na technologie ekranową która rozwineła się ostatnio. zapewne jakbym napisał o telefonie z ekranem dotykowym na samym poczatku 21 wieku to też bys tak skomentował.

#14 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 10 czerwca 2010 - 15:43

Tak samo jak zwykłej myszki nic nie zastąpi, żadne muti touchpady, dotykowe ekrany itp, wystarczy że palce są lekko spocone i czar pryska, gdzie przy myszce nie robi to różnicy.

#15 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 10 czerwca 2010 - 15:44

a odnośnie mojego doświadczenia z pisaniem ekranowym to tylko iP-ek ale się przyzwyczaiłem z bólem gdyż wycieram go obecnie jak paluchy są spocone prawie non stop

#16 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 10 czerwca 2010 - 15:49

Polecam LuxLux – Klawiatura laserowa Celluon :D.

#17 rafals

rafals
  • 418 postów

Napisano 10 czerwca 2010 - 15:51

He he z motyka na slonce takie dewagacje. Tak naprawde nikt nie wie co to bedzie. Wszystko kreuje rynek i ludzie. Duzo osob pisze ze iPad nie zastapi im komputera. A dlaczego??? Bardzo malo juz mu brakuje. JAk wiemy jak narazie jednym z najwiekszych rynkow jest rynek USA tam 70% uzytkownikow komputerow uzywa do maila, social networking i news. Nikt na domowym komputerze nie ma photoshopow, officow i tym podobnych spraw, jest to drogie i w domu niepotrzebne, a graja na konsolach. I co w takim wypadku brakuje iPadowi??? Naprawde gdzies na tym swiecie jest duzo ludzi ktozy mysla i zyja inaczej niz my, dla ktorych slowa napisanie skryptu czy edycja HTML to magiczne slowa a pomimo to doskonale poruszaja sie w internecie bo od lat maja do tego dostep, nie potrzebuja nic wiecej jak facebook i przedladarka internetowa. Ktos napisal ze czegos tam nie wgrasz na ipada bez stacjonarki, czego wy ciagle nie rozumiecie w stanach jak ktos chce obejzec film to nie szuka go na torentach czy innych serwisach on go wypozycza za 1,99 w itunes, nie szuka MP3 nie wiadomo gdzie tylko kupuje sobie utwor za 0,99 bo on nawet nie wie jak to rozpakowac. Wiec co ci ludzie maja wgrywac za pomoca komputerow. Niewatpliwie nie stanie sie to dzis ani jutro ale powoli urzadzenia typu iPad zaczna zastepowac laptopy przynajmniej te z niskiej polki i netbooki. Ale jak naprawde bedzie czas pokaze.

#18 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 10 czerwca 2010 - 15:53

Polecam LuxLux – Klawiatura laserowa Celluon :D.


o rany... już widzę jak klikam po ścianach... co miesiąc malowanie ..... jeżeli taka ma być przyszłośc to ja dziekuje
ciekawe czy to naprawdę działa ;-)

#19 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 10 czerwca 2010 - 15:58

To nie przyszłość - to już było z 10 lat temu mimo że artykuł pochodzi z 2009 r. :D Klawiatura działa "normalnie" - tyle że znika po wyłączeniu zasilania. P.S. O rany - klikasz tak wogóle po ścianach ? No to niezły odlot.

#20 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 10 czerwca 2010 - 16:00

Duzo osob pisze ze iPad nie zastapi im komputera. A dlaczego??? Bardzo malo juz mu brakuje.


Dla mnie brakuje mu wszystkiego co lubię w komputerach, grzebania w systemie. Dlatego jak kiedyś będą tylko urządzonka typu iPad, usługi w chmurze itp, to ja sobie strzelam w łeb w tym momencie. Bez normalnego systemu gdzie mogę pogrzebać w jego bebechach to już nie ma zabawy. Bez maili, filmów, YT, Facebooka, IM i innych pierdół mogę przeżyć, a bez tego nie ;)

#21 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 10 czerwca 2010 - 16:09

Dla mnie brakuje mu wszystkiego co lubię w komputerach, grzebania w systemie. Dlatego jak kiedyś będą tylko urządzonka typu iPad, usługi w chmurze itp, to ja sobie strzelam w łeb w tym momencie. Bez normalnego systemu gdzie mogę pogrzebać w jego bebechach to już nie ma zabawy. Bez maili, filmów, YT, Facebooka, IM i innych pierdół mogę przeżyć, a bez tego nie ;)


@macieks72 masz podobne podejście jak mój tato jak mu pokazałem zegarek kwarcowy /tzw elektroniczny/. przystawił go do ucha i powiedział w pierwszej kolejności
"synu trzeba go otworzyć bo nie tyka"
mój boże tak mnie zamurowało ze nawet nie protestowałem jak mój tato brał wielki śrubowkret i próbował podwazyć wieczko.
ha ha ha .... ale tp dobre podejście

#22 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 10 czerwca 2010 - 16:11

No nie wiem czy to dobry przykład ;) Bardziej tacy magicy "jak ja" będą tworzyli te chmury i wspaniałe inaczej systemy ;)

#23 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 10 czerwca 2010 - 16:14

@iANDRZEJ Nie śmiej się z własnego ojca ani jego podejścia "do sprawy". Kiedyś będziesz taki sam.

#24 iAndrzej

iAndrzej
  • 932 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 10 czerwca 2010 - 16:15

No nie wiem czy to dobry przykład ;)
Bardziej tacy magicy "jak ja" będą tworzyli te chmury i wspaniałe inaczej systemy ;)


i dobrze. własnie o to chodzi tylko nie pędź za szybko aby tacy jak ja /powiedzmy delikatniej mówiac/ starsi, mogli za Tobą nadążyć

#25 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 10 czerwca 2010 - 16:16

i dobrze. własnie o to chodzi tylko nie pędź za szybko aby tacy jak ja /powiedzmy delikatniej mówiac/ starsi, mogli za Tobą nadążyć


Szczerze mówiąc to się pogubiłem ;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych