Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[gwara] czyli jak to jest po polskiemu...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
28 odpowiedzi w tym temacie

#1 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 września 2005 - 18:59

co to mam dla was mam napisać????
można na Polski ? :mrgreen:

Zastępowanie "mi" przez "dla mnie", na przykład w zdaniu "Staszek powiedział dla mnie >>cześć<<" jest charakterystyczna dla północno-wschodniej Polski, a przynajmniej bardzo wielu moich znajomych pochodzących z tego rejonu tak mówi ;)

#2 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 07 września 2005 - 19:21

kurcze sys jest z tamtych stron i mówi(pisze) normalnie :mrgreen:

#3 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 września 2005 - 19:32

Oczywiście, bo to nie jest reguła, a jedynie regionalizm :) Mniej więcej na poziomie tekstów "Zakopower" czy braci Golców ;)

#4 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 07 września 2005 - 19:46

a ja oczywiście Lubelszczyzna.... orientalny wschód :mrgreen: najczęściej: "bede", "ino", "szto", "no baa", "poszłem", "zaszłem" :wink: ale mnie rozumita ? :wink:

#5 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 07 września 2005 - 19:47

Oczywiście, bo to nie jest reguła, a jedynie regionalizm :) Mniej więcej na poziomie tekstów "Zakopower" czy braci Golców ;)


dobra to ja skocze do skladu po wymborek glubek , jeno anterejka zamknieta a za rogiem gilata sztachyta z hejbnietymi sztrelugami drałuje na skroty

#6 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 07 września 2005 - 19:57

ehh te "pyry" z Poznania :wink:

#7 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 07 września 2005 - 20:00

kurcze sys jest z tamtych stron i mówi(pisze) normalnie Mr. Green

No baa :). Z tym "mi" to bym polemizował, ponieważ coraz częściej można wyszukać "mi" zamiast "dla mnie" w gazetach itp. Zresztą mi to wszystko jedno :mrgreen: . Ważne, żeby nikt nie pomyślał, że jak wschodnia Polska to tylko wioska i dialekty + ruskie na straganach.

#8 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 września 2005 - 20:05

Jasne że ruskie, bo wszyscy wietnamczycy siedzą w Warszawie :mrgreen:

#9 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 07 września 2005 - 20:16

kurcze, u Nas "tysz" są skośniaki...sprzedają skarpetki i koszule :wink: co do współczesnego wysławiania się, prof. Miodka można doprowadzić do zawału serca :mrgreen:

#10 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 września 2005 - 23:12

Bo ja wiem - profesor Miodek wydaje się być osobą nastawioną bardzo tolerancyjnie do regionalizmów i kolokwializmów.

#11 kungfumiszcz

kungfumiszcz
  • 291 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 08 września 2005 - 06:56

moze czas zapisac sie na jakies forum o poprawnosci jezyka polskieg? niedlugo poszukujac porady zwiazanej z makowka zostane wyslany do logopedy, psychiatry i ch... wie kogo jeszcze. heidi m.d. wypisze mi recepte.

#12 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 08 września 2005 - 07:33

prof. Miodek się ostatnio troszkię zhyphopował, co nie wróży polszczyźnie nic dobrego... :P

#13 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 08 września 2005 - 07:43

do or do not. there is no try.
- jedi mastah yoda


OT w OT. Tekst z SW: Imperium kontratakuje :?:

#14 Maciej

Maciej
  • 696 postów
  • SkądPoznań

Napisano 08 września 2005 - 09:05

Oczywiście, bo to nie jest reguła, a jedynie regionalizm :) Mniej więcej na poziomie tekstów "Zakopower" czy braci Golców ;)


dobra to ja skocze do skladu po wymborek glubek , jeno anterejka zamknieta a za rogiem gilata sztachyta z hejbnietymi sztrelugami drałuje na skroty


a za rogiem ???
Chciałeś powiedzieć oczywiście "za winklem"
:)

#15 Kwiatki

Kwiatki
  • 1 096 postów
  • SkądPoznan

Napisano 08 września 2005 - 09:08

Oczywiście, bo to nie jest reguła, a jedynie regionalizm :) Mniej więcej na poziomie tekstów "Zakopower" czy braci Golców ;)


dobra to ja skocze do skladu po wymborek glubek , jeno anterejka zamknieta a za rogiem gilata sztachyta z hejbnietymi sztrelugami drałuje na skroty


a za rogiem ???
Chciałeś powiedzieć oczywiście "za winklem"
:)


no tego mi brakowalo :lol:
i nie na skroty tylko na szage :lol:

#16 kungfumiszcz

kungfumiszcz
  • 291 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 08 września 2005 - 09:18

kuknij przez wizjer, czy matplaneta żarem kopsa...

btw: _sys: tak, to jest cytat z imperium. najlepsiejszej czesci sw.

#17 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 września 2005 - 09:49

moze czas zapisac sie na jakies forum o poprawnosci jezyka polskieg? niedlugo poszukujac porady zwiazanej z makowka zostane wyslany do logopedy, psychiatry i ch... wie kogo jeszcze. heidi m.d. wypisze mi recepte.

Jedyną receptą* jaką mogę wystawić to uważne czytanie kto co pisze, bo akurat Heidi bardzo lubi gwary jak i inne zabiegi stylizacyjne. Heidi natomiast nie lubi błędów ortograficznych, bo to żaden styl, a wręcz jego brak.

* informacja dla czytających inaczej: użycie słowa "recepta" jest nawiązaniem stylistycznym do wpisu mojego interlokutora, a bynajmniej nie sugerowaniem jakichkolwiek kłopotów zdrowotnych, tudzież konieczności skorzystania z porady lekarskiej.

[ Dodano: 08-09-05, 10:51 ]

to jest cytat z imperium. najlepsiejszej czesci sw.

Widzę, że mamy podobne zdanie na ten temat. A jak oceniasz III epizod? Moim zdaniem zmarnowana szansa, bo mógł być równie dobry.

#18 menelek

menelek
  • 1 210 postów
  • Skądolsztyn

Napisano 08 września 2005 - 10:37

jak już jesteśmy przy takim oftopie, to ja też wtrącę swoje 3 grosze... Dla kogoś to wpływ nie tylko języka rosyjskiego, lecz także innych (ang, niem i innych). Mieszkałem w centralnej Polsce (Bełchatów), zachodniej (Poznań), wschodniej (Białowieża), lecz najdłużej w woj. olsztyńskim. Z pełną odpowiedzialnością stwierdzam, że wszędzie używa się ,,dla kogoś" zamiast ,,komuś". Tak więc: każde uogólnienie jest niebezpieczne. Nawet to :lol:

#19 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 08 września 2005 - 10:40

btw: _sys: tak, to jest cytat z imperium. najlepsiejszej czesci sw.


Widzę, że mamy podobne zdanie na ten temat. A jak oceniasz III epizod? Moim zdaniem zmarnowana szansa, bo mógł być równie dobry.


Fajnie, że są tutaj ludzie potrafiący docenić dobre kino 8) .

#20 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 września 2005 - 10:47

No masz - SW stoi zaraz obok dziewięciopłytowego wydania serii "Alien" i pięknie wydanej niedawno filmografii Akiry Kurosawy :)

#21 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 08 września 2005 - 10:52

No masz - SW stoi zaraz obok dziewięciopłytowego wydania serii "Alien" i pięknie wydanej niedawno filmografii Akiry Kurosawy Smile


A znalazło się tam miejsce dla Pulp Fiction by Quentin Tarantino :D ?

#22 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 08 września 2005 - 11:01

Niestety, nie mogę znaleźć nigdzie normalnego wydania tego filmu poza jakąś gazetą "Premiery". A miejsce by się znalazło spokojnie - przy 10 metrach bieżących filmów na DVD jeszcze kilka tytułów nie zrobi różnicy ;)

#23 kungfumiszcz

kungfumiszcz
  • 291 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 08 września 2005 - 11:19

Widzę, że mamy podobne zdanie na ten temat. A jak oceniasz III epizod? Moim zdaniem zmarnowana szansa, bo mógł być równie dobry.

niestety nie widzialem w kinie, czekam na dvd. podniecaja sie nim (III ep.) znajomi, kotrzy zachwycili sie "superprodukcjami": pojutrze, wladcy ognia, itp. az sie boje.

btw: najlepsze sa jednak filmy z hong-kongu. na to bata nie ma. szkoda, ze nie mozna dostac na dvd z polsimi napisami zbyt wiele, a wiekszosc po kantonsku. siedem smiertelnych krokow kungfu, orzel w cieniu weza, pijany mistrz, mlody msciciel, siedem piesci, jednoreki bokser, itp.
chociaz ostatno przypadkiem zdobylem "kult zla" i "ostatni wojownik", oba z jet lee. rewelacja. nawiazanie do klasycznych schematow walki dobra ze zlem z jackie chan.

#24 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 08 września 2005 - 13:18

eee tam ..nie ma jak Władca Pierścieni, ale Alien to naprawde dobry film, po prostu klasyk! Oprócz Alien V Predator - hehe, bo chyba to do tej sagi nie należało. a ktoś czyta książki ? :wink:

#25 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 08 września 2005 - 20:38

ojj zobaczył byś co ja dzisiaj musiałem czytać..."rozmnażanie paproci" i 30 roślinek na pamięć razem z łaciną, a jak bym Ci powiedział w jakim zawodzie sie kształce to padniesz ze śmiechu :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych