Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Licencja EDU a faktura vat ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 marv

marv
  • 1 postów

Napisano 21 lutego 2010 - 02:51

Witam, zastanawiam się nad kupnem imac'a 27" znalazłem kilka ofert, miedzy innymi dość korzystną w wersji EDU. Sprawa ma się tak, że jestem studentem a jednocześnie prowadzę swoją jednoosobową działalność (moje imię i nazwisko w nazwie). Czy sprzedawca może wystawić mi fakturę na działalność gospodarczą, jeśli pokaże mu legitymacje studencką ? Z drugiej strony, czy nawet jeśli wystawi mi taka fakturę to czy w ogóle taki sprzęt można wrzucić sobie w koszta ?

#2 Gryniu

Gryniu
  • 207 postów
  • SkądChojnice / Gdańsk

Napisano 21 lutego 2010 - 10:24

Odpowiedź brzmi : tak. Jak najbardziej możesz sobie wrzucić w koszty , oraz jest taka możliwość by wystawiono Ci fakture VAT , jeżeli jesteś jednocześnie studentem i pracodawcą. Niestety nie wszyscy to akceptują , bodajże Cortland akurat nie , a Komputronik tak :-P

#3 raczyk76

raczyk76
  • 3 postów
  • SkądKoszalin

Napisano 21 lutego 2010 - 12:22

Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale zniżka EDU (a nie Licencja) w Apple 10% jest związana z zakupem komputera i oprogramowania w celu zastosowań edukacyjnych i tylko takich.
Jeśli jesteś studentem i zakupujesz ten komputer i oprogramowanie ze zniżką to tylko do celów edukacyjnych a nie do firmy i swojej działalności. Więc tutaj może się pojawić problem ważności oprogramowania poza działalnością edukacyjną, no i problem faktury - w przypadku studentów, nauczycieli będzie to faktura imienna a nie na działalność gospodarczą.

na stronie: [url=http://ispot.com.pl/Znizka_edukacyjna_r68.html]Zniżka edukacyjna[/url]
w pkt. 9 jest zapis:
W przypadku zakupu komputera lub oprogramowania przez osobę fizyczną dokument sprzedaży jest wystawiany tylko i wyłącznie na osobę korzystającą ze zniżki.
(nie ma możliwości wystawienia faktury VAT dla firmy).

#4 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 21 lutego 2010 - 12:38

Jeżeli działalność gospodarcza jest zarejestrowana TYLKO na Ciebie to możesz mieć fakturę VAT wystawioną na swoje imię i nazwisko (nie musi pojawiać się nazwa firmy) i nadal będziesz mógł wrzucić to sobie w koszty i odliczyć VAT.

#5 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 21 lutego 2010 - 13:13

@quba88 @raczyk76 @Gryniu reseller apple nie sprzeda kompa na edu i na fakture nie ma takiej możliwości ... dać palec wezmą całą rękę. Musisz wybrać co Cie taniej wyjdzie EDU czy FV, z reguły FV wychodzi taniej bo mozesz odliczyć sobie 22% VAT

#6 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 21 lutego 2010 - 13:22

W przypadku zakupu komputera lub oprogramowania przez osobę fizyczną dokument sprzedaży jest wystawiany tylko i wyłącznie na osobę korzystającą ze zniżki.
(nie ma możliwości wystawienia faktury VAT dla firmy).

Dokumentem sprzedaży wg. polskich przepisów jest FV lub paragon. Jeżeli wystawią Ci paragon to ty możesz w ciągu 7 dni prosić o wystawienie FV i łaski Ci nie robią, a jeżeli mają zasadę, że wystawiają FV na "studenta" to marv i tak będzie mógł sobie to wrzucić w koszty i odliczyć VAT (o ile jest płatnikiem VATu)

#7 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 21 lutego 2010 - 13:37

Dokumentem sprzedaży wg. polskich przepisów jest FV lub paragon. Jeżeli wystawią Ci paragon to ty możesz w ciągu 7 dni prosić o wystawienie FV i łaski Ci nie robią, a jeżeli mają zasadę, że wystawiają FV na "studenta" to marv i tak będzie mógł sobie to wrzucić w koszty i odliczyć VAT (o ile jest płatnikiem VATu)



Nie że nie można wystawić FV na studenta tylko przy zakupie produktów EDU po prostu nie dostaniesz FV, bo patrzac 10%+22% = 32% upustu a resellerzy na to nie pojda

#8 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 21 lutego 2010 - 13:39

Nie że nie można wystawić FV na studenta tylko przy zakupie produktów EDU po prostu nie dostaniesz FV, bo patrzac 10%+22% = 32% upustu a resellerzy na to nie pojda


A co dostaniesz? Sprzedawca musi Ci dać dokument sprzedaży FV lub Paragon nie ma innego wyboru. W tym wypadku dostanie FV na "studenta", ale że student prowadzi działalność to taką fakturę może wrzucić sobie w koszty.

#9 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 21 lutego 2010 - 14:13

A co dostaniesz? Sprzedawca musi Ci dać dokument sprzedaży FV lub Paragon nie ma innego wyboru. W tym wypadku dostanie FV na "studenta", ale że student prowadzi działalność to taką fakturę może wrzucić sobie w koszty.


Ale nie ma na niej NIPu takze w sumie mało podziała.

#10 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 21 lutego 2010 - 14:16

Ale nie ma na niej NIPu takze w sumie mało podziała.


Jeżeli podajesz NIP sprzedawca ma obowiązek go wpisać, a zawsze możesz wystawić Notę korygującą i jest po problemie.

#11 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 21 lutego 2010 - 14:28

Jeżeli podajesz NIP sprzedawca ma obowiązek go wpisać, a zawsze możesz wystawić Notę korygującą i jest po problemie.



Wiesz jest coś takiego jak zasady promocji i niestety nie zostanie wystawiona Ci faktura VAT na firmę bądź działalność gospodarczą, nie chce mi sie z tobą kłucić ... powiem tyle uwierz mi że tak jest, nie mam na celu ściemniania i wprowadzania ludzi w błąd, a wiem to stąd że sam zakup na EDU przerabiałem ostatnio.

#12 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 21 lutego 2010 - 14:32

Ale on nie potrzebuje faktury na firmę tylko na siebie i podaje swój NIP (przy jednoosobowej działalności gospodarczej masz ten sam NIP) Jeżeli wystawią mu fakturę na jego imię i nazwisko to on sobie to może w koszty wrzucić, a warunki promocji nic do tego nie mają.

#13 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 21 lutego 2010 - 14:35

No nie mają ale obsługa sklepu i firmy sprzedające na edu to też nie idioci i poprostu nie wpisuje się w taka fakture FV NIPu, o to w tym wszystkich chodzi żebyś nie kupował na edu kompa żeby na nim zarabiać bo taka jest idea licencji edukacyjnych

#14 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 21 lutego 2010 - 14:40

Ale ty możesz jako kupujący wystawić NOTĘ KORYGUJĄCĄ, w której uzupełnisz brakujący NIP

#15 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 21 lutego 2010 - 15:02

Ty jako kupujący ... Nota korygująca Zasadniczą cechą różniącą notę korygującą od faktury korygującej jest fakt, że notę wystawia otrzymujący fakturę (lub korektę faktury). Nota umożliwia sprostowanie błędu popełnionego przy wystawianiu faktury przez wystawcę, pod warunkiem , że błąd nie dotyczy: 1) jednostki miary i ilości sprzedanych towarów lub rodzaju wykonanych usług, 2) ceny jednostkowej towaru lub usługi bez kwoty podatku (ceny jednostkowej netto), 3) wartości sprzedanych towarów lub wykonanych usług bez kwoty podatku (wartości sprzedaży netto), 4) stawki podatku, 5) sumy wartości sprzedaży netto towarów lub wykonanych usług z podziałem na poszczególne stawki podatkowe i zwolnionych od podatku, 6) kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto towarów (usług) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych, 7) wartości sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto) z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatkowych lub zwolnionych od podatku, 8) kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem, wyrażonej cyframi i słownie, Nota korygująca powinna zawierać co najmniej: 1) numer kolejny i datę jej wystawienia, 2) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone wystawcy noty i wystawcy faktury lub faktury korygującej oraz ich adresy i numery identyfikacji podatkowej, 3) dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca: a) imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy, B) numery identyfikacji podatkowej lub numery tymczasowe sprzedawcy i nabywcy, c) dzień, miesiąc i rok albo miesiąc i rok dokonania sprzedaży oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury oznaczonej jako "FAKTURA VAT", 4) wskazanie treści korygowanej informacji oraz treści prawidłowej, Notę wysyła się (dostarcza) wystawcy faktury z kopią. Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej zgadza się z treścią noty, potwierdza jej treść podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej i przekazuje do wystawcy noty korygującej. Kto Ci podbije i podpisze taką notę korygującą ?

#16 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 21 lutego 2010 - 15:02

OK. Faktycznie masz rację, mogą Ci w sklepie jej nie podbić. Chociaż wydaje mi się, że wpisali by NIP jakbyś przez neta zamówił, ale to jest tylko gdybanie.

#17 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 21 lutego 2010 - 15:12

Jeżeli wystawca faktury lub faktury korygującej zgadza się z treścią noty, potwierdza jej treść podpisem osoby uprawnionej do wystawienia faktury lub faktury korygującej i przekazuje do wystawcy noty korygującej.
Jak wystawisz sobie taka note do FV na EDU z dopisaniem NIPu zaden sprzedawca Ci tego nie podbije i takim sposobem jest nota nieważna i nie będzie uznana przez US ... już rozumiesz ?

#18 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 21 lutego 2010 - 15:58

Ale jak się okazuje NIP nie jest niezbędny:

Potwierdzają to również organy podatkowe. W piśmie z 18 sierpnia 2004 r. nr PP-443/204/04 Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze stwierdził, że: "Należy stwierdzić, że zarówno brak podpisu odbiorcy na fakturze, jak i brak numeru NIP odbiorcy na fakturze nie powodują sankcji w postaci nieważności faktury, ponieważ przepisy ustawy VAT ani rozporządzenia wykonawczego do ustawy VAT takiej sytuacji nie regulują".



#19 Ciastuss

Ciastuss
  • 81 postów
  • SkądSkierniewice

Napisano 21 lutego 2010 - 16:12

Ale konflikt ... wejdź sobie na stronę jakiegokolwiek reselera i przeczytaj sobie regulamin , tam jest jasno napisane ,że jak bierzesz ze zniżką studencką to nie wystawią Ci faktury na firmę , ale imienną jak najbardziej nie możesz tego pojąć ? użytkownik MASLAQ tłumaczy już Ci to drugą strone...

#20 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 21 lutego 2010 - 16:17

A rozumiesz ze z faktury imiennej możesz odliczyć VAT o ile prowadzisz JEDNOOSOBOWĄ działalność gospodarczą i nie musi być na FV nazwy tej firmy wystarczy imię i nazwisko właściciela?

#21 Ciastuss

Ciastuss
  • 81 postów
  • SkądSkierniewice

Napisano 21 lutego 2010 - 16:55

ale ja Ci napisałem , żebyś sobie poczytał regulaminy reselerów . Żaden nie wystawi Ci faktury na firmę i nie da zniżki , chyba że masz bóg wie jakie znajomości

#22 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 21 lutego 2010 - 17:01

Tylko w tym momencie jest to niezgodne z prawem i skarbówka może się doczepić ...
To co zacytowałeś jest ogolnie poruszone, nie jest nie ważna ani wadliwa a numer NIP nalezy uzupelnic przy pomocy noty korygującej ...

W przypadku gdy nabywca określi, że prowadzi działalność, można wystawić fakturę VAT bez NIP, co powoduje jej wadliwość. Trzeba jednak wiedzieć, że brak NIP na fakturze VAT jest brakiem formalnym, który można uzupełnić w formie noty lub faktury korygującej.



#23 quba88

quba88
  • 130 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 21 lutego 2010 - 20:41

Co jest Twoim zdaniem niezgodne z prawem?

Brak NIPu jest brakiem formalnym jednak nie jest przeszkodą w odliczeniu VATU wg art. 88 chyba już dokładnie nie pamiętam.

Ja postąpiłbym w ten sposób:
Wziął FV na siebie bez NIPu jeśli nie chcieli mi go wpisać, wrzuciłbym w koszty i jednocześnie wysłałbym notę korygującą poleconym, żeby mieć podkładkę. Sklep nie ma podstaw, żeby nie uwzględnić korekty, a ja mam jakąś "podkładkę".

ale ja Ci napisałem , żebyś sobie poczytał regulaminy reselerów . Żaden nie wystawi Ci faktury na firmę i nie da zniżki , chyba że masz bóg wie jakie znajomości

Co mają regulaminy resellerów do tego? Oni wystawiają FV na osobę fizyczną, a że ona prowadzi DG to może to sobie wrzucić w koszty. NIE MUSI tam być NAZWY FIRMY, ani NIPu.

#24 maslaq

maslaq
  • 2 389 postów
  • SkądTychy

Napisano 22 lutego 2010 - 01:17

Ja postąpiłbym w ten sposób:
Wziął FV na siebie bez NIPu jeśli nie chcieli mi go wpisać, wrzuciłbym w koszty i jednocześnie wysłałbym notę korygującą poleconym, żeby mieć podkładkę. Sklep nie ma podstaw, żeby nie uwzględnić korekty, a ja mam jakąś "podkładkę".


Ma podstawe jaką jest zakup sprzętu na zniżke edukacyjną i nie wpiszą Ci NIP bo po prostu jest to niezgodne z zasadami sprzedazy EDU, faktura w takim wypadku jest wystawiana tylko i wyłącznie imenna bez NIPu. Zresztą*jak kupujesz sprzet EDU to od razu jestes informowany o takim fakcie ...

#25 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 18 września 2013 - 09:21

Odkopię temat coby nie zakładać nowego. Przerobił ktoś temat? Generalnie w przypadku jednoosobowej DG wystarczy, że na fakturze będzie nazwa skrócona, czyli imię i nazwisko oraz adres. Wszystkie te dane są na legitymacji, więc teoretycznie nie powinno być problemu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych