Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Sieć bezprzewodowa sąsiadów


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 EpureLight

EpureLight
  • 149 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 05 lutego 2010 - 19:02

Witam! Mieszkam w bloku na 3 piętrze i ostatnio szukając sieci bezprzewodowych natknąłem się na sieć "default" która nie jest w żaden sposób chroniona hasłem ni niczym podobnym. Spotkałem się już kilka razy z takim czymś czy to u znajomych czy w innych miejscach publicznych. Chciałbym was zapytac o kwestię prawną. Tj. czy podłączanie się pod taka sieć aby korzystać z inetrnetu jest legalne ? Nie są to hotspoty. Nie chce nikogo okradać, poprostu czasami chciałbym mieć internet a ten mam stacjonarny więc raz na jakiś czas by się przydało ;)

#2 simone

simone
  • 143 postów
  • Skądkrakow

Napisano 05 lutego 2010 - 19:05

to podobny dylemat jak w przypadku znalezienia na chodniku banknotu. zabrać "se" czy oddać do biura rzeczy znalezionych...? w końcu w mysl polskiego prawa przewłaszczenie rzeczy nie należącej do ciebie to kradzież - czyli jak nie oddasz jesteś*ZŁODZIEJEM :) znalazłeś kiedyś pieniążka? oddałeś*do "przechowalni" ?

#3 EpureLight

EpureLight
  • 149 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 05 lutego 2010 - 19:13

No tak. Ale to użytkownik dał tę sieć do użytku publicznego skoro jej nie nadał hasła i nie przyporządkował tylko i wyłącznie do MAC adresu własnego komputera, czyż nie ?

#4 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 05 lutego 2010 - 19:16

a tego nie wiesz. zapytaj sąsiada i tyle
nie wiem jak w PL ale chyba np. w UK - to jest zabronione.

przykład z banknotem IMO nietrafiony - portfel z dokumentem - już bardziej

#5 TTomekk

TTomekk
  • 1 741 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 05 lutego 2010 - 19:17

Heh ja przez 3 lata korzystałem z internetu sąsiadów.... ocieplali bloki i mu antenę zwalili i neta już nie było

#6 Telekryss

Telekryss
  • 264 postów
  • SkądiWrocek :)

Napisano 05 lutego 2010 - 19:19

ja tak kożystalem korzystałem do puki dopóki nie kupiłem routera xD

#7 EpureLight

EpureLight
  • 149 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 05 lutego 2010 - 19:20

Korzystać to ja też mogę ale pytam, czy jak sprawdzi kto się podłączył to czy może mnie za to jakaś kara pieniężna czy coś w tym stylu spotkać. Złodziejem nie jestem ale czasami gdy wychodzę poza dom i potrzebuję internetu to robi się problem gdy nie wiem czy mogę czy też nie. Tak jak napisałem, nie jestem kimś kto chce kogoś okradać ale, od czasu do czasu, skorzystać by się przydało.

#8 Telekryss

Telekryss
  • 264 postów
  • SkądiWrocek :)

Napisano 05 lutego 2010 - 19:21

to jest raczej nie do wykrycia kto jes podłączony pod sieć WiFi

#9 EpureLight

EpureLight
  • 149 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 05 lutego 2010 - 19:23

Naprawde ? A ja myślałem, że on jako admin tego routera ma wszystkie dane na ten temat :/ Ach ta niewiedza. Fakt faktem internet wtedy będzie miał o połowę wolniejszy, prawda ?

#10 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 05 lutego 2010 - 19:24

Telekryss - puki to muszelki są. i spokojnie da się wykryć kto jest w Wi-Fi no jeżeli podbierasz im łącze i transfer to teoretycznie mogą naprawdę - wygodniej kupić sobie w domu access point i tyle internet będzie miał o tyle wolniejszy ile ty mu zajmiesz pasma

#11 ed00c

ed00c
  • 2 404 postów
  • SkądKostrzyn Wlkp.

Napisano 05 lutego 2010 - 19:28

Oczywiście, że ten kto ma router może zajrzeć co się działo w sieci, w logach będzie miał twój adres MAC i może go potem zablokować, co do legalności takiego podłączania się:

W myśl ustawy z 24. października 2008 podłączenie się do niezabezpieczonego hotspotu będzie karane nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Ustawa: KLIK
pozdrawiam, ed00c

#12 bar-trek

bar-trek
  • 6 159 postów

Napisano 05 lutego 2010 - 19:37

A ja myślałem, że on jako admin tego routera ma wszystkie dane na ten temat :/

Może i tak, ale pomyśl czy ktoś sprawdza takie rzeczy ? Myślę, że nie... Bardzo dużo osób korzystając z routera nawet nie wie, że można go zabezpieczyć ( a nawet jak ma tą świadomość to nie wie jak to zrobić ) ;-)


Ten wątek dał mi coś do myślenia. Od pewnego czasu mój internet działa tragicznie po godzinie 16. O tej właśnie godzinie przyjażdża moja sąsiadka! :idea:

#13 EpureLight

EpureLight
  • 149 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 05 lutego 2010 - 19:39

Przeczytałem właśnie artykuł o tym. Nie wiem czy adresy do innych stron można klejac więc pozwolę sobie zacytować najważniejsze: Treść prawa: "Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do infor macji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, infor ma tyczne lub inne szczególne jej za bez pieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wol ności albo pozbawienia wolności do lat 2." A dalej możemy z tego wywnioskować, że nawet przypadkowe podłączenie się do takiej sieci raz nawet na chwilę jest podstawą do tego aby zgłosić sprawę do sądu. Pięknie...

#14 TTomekk

TTomekk
  • 1 741 postów
  • SkądŚląsk

Napisano 05 lutego 2010 - 19:47

Oczywiście, że ten kto ma router może zajrzeć co się działo w sieci, w logach będzie miał twój adres MAC i może go potem zablokować, co do legalności takiego podłączania się:

Ustawa: KLIK
pozdrawiam, ed00c


aua :???:

#15 Foucault

Foucault
  • 197 postów

Napisano 05 lutego 2010 - 20:19

Tutaj wersja z komentarzem Olgierda Olgierd Rudak > Do 2 lat za podłączanie się do cudzych hotspotów > Lege Artis > bblog.pl

Dodatkowo znięchęcac może fakt stosunkowo prostego postawienia hot spota - wabika. Ty cieszysz się z darmowego dostępu, ktoś przechwytuje wszystkie dane z naciskiem na loginy bankowe i tym podobne informacje.

#16 EpureLight

EpureLight
  • 149 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 05 lutego 2010 - 22:00

W związku z tym całym prawem zdecydowałem się, że kupie router na dniach żeby się nie martwić o kwestie prawne. Jeśli pomożecie mi w wyborze routera, to byłbym bardzo wdzięczny.

Router wi-fi do 100zł




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych