Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook dla studentki architektury - warto?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 powercrowl

powercrowl
  • 2 postów

Napisano 18 lipca 2017 - 01:04

Od października wybieram się na studia architektoniczne dlatego też stoję przed ważnym wyborem - jaki komputer?

Najbardziej kusi mnie Macbook Pro 13" z procesorem Intel Core i5 2160 – 3600 MHz, 8GB RAM, z dyskiem 128GB SSD. I tutaj pytanie- warto inwestować w Maca na takich studiach? Wątki jakie czytałam były sprzed kilku lat i mówiły o tym, że Mac nie będzie kompatybilny, będą trudności z programami architektonicznymi i ciągle trzeba będzie przełączać go na Windowsa :( Nic się z tym nie zmieniło?
Co zrobić kiedy trzeba będzie robić grupowy projekt i będzie on latał między komputerami i będę miała problem z jego otworzeniem bo wszyscy mają Windowsy? Albo jak wyślę projekt prowadzącemu i mu się nie odtworzy bo ma Windowsa? Da się takim rzeczom jakoś zaradzić bez wielkiego kombinowania?
Przepraszam za tyle pytań ale czasu coraz mniej a jeszcze trzeba na taki komputer zarobić :wacko:



#2 pkobierecki

pkobierecki
  • 1 239 postów

Napisano 18 lipca 2017 - 13:41

W kwestii oprogramowania nic się nie zmieniło. Archicada nie ma na maca. A podstawą pracy jest Archicad. Praktycznie nic przydatnego dla studentów kierunków typu Mechanika i Budowa Maszyn (jak ja), czy Architektura nie ma na maca. Używałem też innych programów na windowsie więc bootcamp był niezbędny. Ale nie narzekałem i nie zamienił bym maca na windowsa, bo prawda jest taka, że tych projektów nie robi się aż tak dużo, żeby to jakoś doskwierało. Ja na czas projektu przełączałem się na windowsa i przynajmniej mogłem skupić się na pracy, bo nie miałem tam rzeczy które by mnie rozpraszały. 



#3 spupkow12

spupkow12
  • 196 postów
  • SkądRybnik

Napisano 18 lipca 2017 - 13:47

Od października wybieram się na studia architektoniczne dlatego też stoję przed ważnym wyborem - jaki komputer?

Najbardziej kusi mnie Macbook Pro 13" z procesorem Intel Core i5 2160 – 3600 MHz, 8GB RAM, z dyskiem 128GB SSD. I tutaj pytanie- warto inwestować w Maca na takich studiach? Wątki jakie czytałam były sprzed kilku lat i mówiły o tym, że Mac nie będzie kompatybilny, będą trudności z programami architektonicznymi i ciągle trzeba będzie przełączać go na Windowsa :( Nic się z tym nie zmieniło?
Co zrobić kiedy trzeba będzie robić grupowy projekt i będzie on latał między komputerami i będę miała problem z jego otworzeniem bo wszyscy mają Windowsy? Albo jak wyślę projekt prowadzącemu i mu się nie odtworzy bo ma Windowsa? Da się takim rzeczom jakoś zaradzić bez wielkiego kombinowania?
Przepraszam za tyle pytań ale czasu coraz mniej a jeszcze trzeba na taki komputer zarobić :wacko:


Jako kolega z pokrewnego wydziału Budownictwa opowiem Ci jak to wyglada. Na architekturze na pewno nie liczy się domów, hal, mostów itp, wiec nie musisz się przejmować specjalistycznym oprogramowaniem do liczenia takich obiektów
Na pewno priorytetem dla Ciebie będzie AutoCAD, który jest niezbędny na studiach związanych z rysowaniem oraz programy związane z projektowaniem BIM. Na temat wersji na maca wiem nie dużo, bo po kilku godzinach obcowania z nim, zainstalowałem wersje na windowsa.
Kolejnym programem lepiej zoptymalizowanym jest pakiet Office - niby jest zamiennik, ale jak to działa każdy wie :-)

Od siebie polecam mieć do pracy Windowsa, chociażby z racji tego, ze tak jak wspomnialas jak będziesz się zgrywać z wykładowca, albo innymi studentami z grup

Najbardziej optymalne połączenie to Mac OS do muzyki, internetu i poczty, a do cięższych prac Windows na parallels czyli wirtualna kopia systemu. Dzięki temu łatwo przełączasz się miedzy pulpitami itp
Wszystko chodzi bardzo zgrabnie.

Na taka konfiguracje jednak 128 to mało. Sam korzystałem z takiej pojemności przez dwa lata i postanowiłem zmienić dysk na 512 GB
U Ciebie może być jednak inaczej, bo masz mniej programów pewnie na studiach

Przepraszam za składnie, ale pisze z telefonu

Pozdrawiam

#4 powercrowl

powercrowl
  • 2 postów

Napisano 18 lipca 2017 - 14:05

W kwestii oprogramowania nic się nie zmieniło. Archicada nie ma na maca.

 

https://www.dobreprogramy.pl/ArchiCAD,Program,Mac,73977.html

A to? 



#5 kruczasty

kruczasty
  • 123 postów

Napisano 18 lipca 2017 - 15:25

W kwestii oprogramowania nic się nie zmieniło. Archicada nie ma na maca.... 

 

Nie wiem skąd taka teza, ale ArchiCAD od dawna jest w wersji na OSX i znam kilku architektów od lat pracujących na Macach w ArchiCADzie i Artlantisie.

 

Obecnie jest wersja 21, wcześniejsze też są dostępne na OSX


Użytkownik kruczasty edytował ten post 18 lipca 2017 - 15:27


#6 spupkow12

spupkow12
  • 196 postów
  • SkądRybnik

Napisano 18 lipca 2017 - 16:28

Nie wiem skąd taka teza, ale ArchiCAD od dawna jest w wersji na OSX i znam kilku architektów od lat pracujących na Macach w ArchiCADzie i Artlantisie.

Obecnie jest wersja 21, wcześniejsze też są dostępne na OSX

Przy bardziej zaawansowanych projektach po prostu się nie da

#7 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 18 lipca 2017 - 17:42

Od października wybieram się na studia architektoniczne dlatego też stoję przed ważnym wyborem - jaki komputer?

Najbardziej kusi mnie Macbook Pro 13" z procesorem Intel Core i5 2160 – 3600 MHz, 8GB RAM, z dyskiem 128GB SSD. I tutaj pytanie- warto inwestować w Maca na takich studiach? Wątki jakie czytałam były sprzed kilku lat i mówiły o tym, że Mac nie będzie kompatybilny, będą trudności z programami architektonicznymi i ciągle trzeba będzie przełączać go na Windowsa :( Nic się z tym nie zmieniło?
Co zrobić kiedy trzeba będzie robić grupowy projekt i będzie on latał między komputerami i będę miała problem z jego otworzeniem bo wszyscy mają Windowsy? Albo jak wyślę projekt prowadzącemu i mu się nie odtworzy bo ma Windowsa? Da się takim rzeczom jakoś zaradzić bez wielkiego kombinowania?
Przepraszam za tyle pytań ale czasu coraz mniej a jeszcze trzeba na taki komputer zarobić :wacko:

 

Wielu moich klientów próbowało wersji makowych i zawsze się okazywało, że to tylko atrapy. Pod Windows wszystko działa płynnie, nie ma problemów z teksturami. A instalacja Windows na maku mija się z celem. Bo po pierwsze maki zawsze mają słabsze konfiguracje w stosunku do ceny, po drugie AutoCad lubi mieć kartę NVidia, czego w makach nie uświadczysz od wielu lat. A jak jest, to bardzo słaba. Jedyne zalety makówek, to system, długo trzymająca bateria i wygląd.

 

 

Patrz wyżej.


  • seb235-8731863dbe lubi to

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#8 xantos

xantos
  • 11 postów

Napisano 18 lipca 2017 - 21:56

W moim przypadku praca na tych programach (archicad i artlantis) wyglądała duzo lepiej i stabilniej w wersji Mac niz Windows (mimo lepszego sprzętu na windowsie). Ale to moje doświadczenia. Moze ktoś miał inne.
Jezeli chodzi o wybór. Nie jesteś przekonana do maca - nie bierz, trudniej bedzie Ci znosić wszelkie minusy pracy na nim (brak możliwości zainstalowania programow - revit, 3ds max - mozna przez parallels czy bootcamp ale to juz mija sie z celem; autocada mozna zainstalować - jest wersja na maca, ale na wind chodzi stabilniej/lepiej; Photoshop - jest wersja na maca i windowsa).
Co do sprzętu - taki komputer wd. mnie sie nie nadaje. Za słaby. W gorączce sesji i nagłego oddawania projektow moze nie wyrobic czasowo - i5 do renderow sie nie nadaje, a 16 GB to minimum do pracy. Dysk. Zainstalujesz kilka programow i nagle połowy miejsca nie masz. No i monitor zewnętrzny. Dla duzo lepszej wygody pracy.
Za cene nowej 13-stki wolałbym chyba kupic uzywanego maca pro - wersji z dwoma xeonami.
A co do odczytywania plików - standard zapisu dla np. Archicada pod maca czy wind jest taki sam (z tego co kojarze).

#9 pkobierecki

pkobierecki
  • 1 239 postów

Napisano 20 lipca 2017 - 16:58

Może źle powiedziałem, bo przekręciłem nazwę. Oczywiście nie chodzi o Archicada ale o Autocad Architecture od Autodesku. A tego nie ma na maca. Przeważnie na uczelniach najlepiej używać tego co używają wszyscy, przynajmniej można wtedy liczyć na pomoc kolegów. 



#10 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 25 lipca 2017 - 14:22

Przy bardziej zaawansowanych projektach po prostu się nie da

 

Chyba Cię Bóg opuścił :D

Z Naszego podwórka - taki mało zaawansowany projekt jak Sky Tower we Wrocku.


Pozdrawiam z 3City


#11 zbieraj

zbieraj
  • 1 016 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 08 maja 2018 - 11:59

Może ten film pomoże co poniektórym mającym ten sam problem:

www.youtube.com/watch?v=Tmb4pYC6XBw


Użytkownik zbieraj edytował ten post 08 maja 2018 - 12:00

Player: iPod Shuffle 2Gen, iPod Nano 3 gen.
Mac Mini; 1,83Ghz Intel Core Duo; 1024Mb RAM; 80GB HDD; Superdrive; Mac OS X 10.4 Tiger




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych