Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook Pro 2011 akceleracja grafiki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
6 odpowiedzi w tym temacie

#1 przemkowski

przemkowski
  • 17 postów

Napisano 28 marca 2017 - 15:01

Czołem, szukam, szukam i nigdzie nie mogę znaleźć informacji, co zrobić, gdy karta grafiki w MBP padnie, ale system wstaje. Przypadek klasyczny, MBP z 2011, czyli z wadliwym chipsetem graficznym, po udziale w programie naprawczym (a raczej zwrocie kasy za naprawę jeszcze przed programem), naprawa to wymiana płyty głównej z wadliwej na wadliwą. Pochodziło, pojęczało, padło. Ale system wstał za sprawą kilku sztuczek, m.in. usunięcie sterowników karty AMD Radeon HD 6490M i chodzi na chipsecie zintegrowanym, czyli na Intelu HD 3000. Chodzi to może zbyt górnolotnie powiedziane, dostęp do pulpitu i plików jest, ale pracować za bardzo się nie da, gdyż nie ma akceleracji graficznej interfejsu. A zatem wszystko na ekranie lata jak w Atari. Dodatkowo nie da się hibernować kompa, nie działa przyciemnianie ekranu, nie ma sygnału na zewnętrzny monitor i mocno drenuje baterię. Powertowałem różne fora zagraniczne i udało mi się dojść do następujących wniosków:

1. Karta Intel HD 3000 jest kartą używaną w nawet w grach, gdzie radzi sobie, powiedzmy, przyzwoicie.

2. W teorii zatem powinna mieć akcelerację, którą może da się wymusić, tu jest to np. opisane: http://askmhs.blogspot.com/2016/11/easy-guide-to-enable-qeci-of-intel-hd.html

3. W praktyce nie udało mi się tego dokonać.

 

Czy ktoś z Was postawił sprzęt na nogi dzięki takiej sztuczce? Czy to w ogóle możliwe?

 

 



#2 PRW07

PRW07
  • 344 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 28 marca 2017 - 15:40

A jaki jest problem związany z wymianą układu grafiki na nowy układ ?  Przecież chodził on od 2011 roku. Nowy układ jeszcze 4-6 lat pochodzi.



#3 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 28 marca 2017 - 16:03

(...)

1. Karta Intel HD 3000 jest kartą używaną w nawet w grach, gdzie radzi sobie, powiedzmy, przyzwoicie.

2. W teorii zatem powinna mieć akcelerację, którą może da się wymusić, tu jest to np. opisane: http://askmhs.blogsp...f-intel-hd.html

3. W praktyce nie udało mi się tego dokonać.

 

Czy ktoś z Was postawił sprzęt na nogi dzięki takiej sztuczce? Czy to w ogóle możliwe?

 

Zintegrowana grafika jest używana w 15" tylko w procesach nie wymagających akceleracji - każdy program wymagający 3D automatycznie przełącza grafikę na dedykowaną. To samo się dzieje przy podłączeniu zewnętrznego monitora. Wykasowanie kekstów nie jest tu rozwiązaniem. Trzeba naprawić płytę. Konstrukcja płyty 15" uniemożliwia praktycznie pracę bez dedykowanej grafiki.

 

  Padła Ci płyta bo Apple wymienia tylko samo GPU (podobnie jak większość serwisów) a nie tu jest "pies pogrzebany". Wielokrotnie opisywałem to na forum. Trzeba naprawić płytę a nie tylko wymienić GPU - wtedy problem przestanie powracać. To tak jak leczyć objawy choroby a nie jej przyczynę - ta prędzej czy później powróci...

.


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#4 przemkowski

przemkowski
  • 17 postów

Napisano 28 marca 2017 - 17:32

A jaki jest problem związany z wymianą układu grafiki na nowy układ ?  Przecież chodził on od 2011 roku. Nowy układ jeszcze 4-6 lat pochodzi.

Np. finansowy ;)


Zintegrowana grafika jest używana w 15" tylko w procesach nie wymagających akceleracji - każdy program wymagający 3D automatycznie przełącza grafikę na dedykowaną. To samo się dzieje przy podłączeniu zewnętrznego monitora. Wykasowanie kekstów nie jest tu rozwiązaniem. Trzeba naprawić płytę. Konstrukcja płyty 15" uniemożliwia praktycznie pracę bez dedykowanej grafiki.

 

  Padła Ci płyta bo Apple wymienia tylko samo GPU (podobnie jak większość serwisów) a nie tu jest "pies pogrzebany". Wielokrotnie opisywałem to na forum. Trzeba naprawić płytę a nie tylko wymienić GPU - wtedy problem przestanie powracać. To tak jak leczyć objawy choroby a nie jej przyczynę - ta prędzej czy później powróci...

.

Dziękuję za konkret. Ale jeśli każdy program 3D przełącza grafikę na dedykowaną, to jak działa gfxCardStatus? Można w nim wymusić tylko kartę zintegrowaną. Nie zauważyłem wtedy właściwie różnicy w działaniu i wyglądzie interfejsu, nawet przy pracy z filmami, czy zdjęciami. Pomijam fakt, że ostatnie aktualizacje tego softu nie działały prawidłowo. Co do kextów, to usunięcie ich jest rozwiązaniem tylko na tyle, że system wstał i chodzi na karcie zintegrowanej. A skoro komp się odpala i system wstaje, to czy uszkodzona jest płyta główna? Zresztą płytę miałem już wymienianą, jak wspomniałem. Trochę inaczej korzystałem z programu Apple, bo komputer naprawiałem jeszcze przed ogłoszeniem tego programu. Jak pamiętamy, Apple bardzo długo zwlekało z uznaniem tego fackupu za fabryczną usterkę. Serwis (nieautoryzowany) wymienił płytę, ale jak widać długo to nie pochodziło (niecałe 3 lata). Chwała Apple chociaż za to, że oddało kasę za tę wymianę, ale problem nie został rozwiązany i teraz powrócił. A co do wymian GPU, to jak popytałem po serwisach, to większości włos się na głowie jeżył, jak słyszeli, że można wylutować chipset z płyty ;) Może nie mielai sprzętu i mikroskopu, w każdym razie każdy proponował od razu wymianę płyty głównej. Wiadomo, kasa też wchodziła w grę, bo to mniej więcej tysiąc drożej.



#5 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 28 marca 2017 - 18:00

Mimo przełączenia sotwarowego (programem) hardware i tak przełączy grafiki. Można to poznać np. po przełączeniu zasilania grafik. Co ciekawsze software potrafi nadal wskazywać na integrę, mimo,że cała grafika jest już skierowana na dedykowaną.

Co do naprawy płyty skuteczna naprawa w naszym serwisie to 1250 zł.  Podkreślam - znamy chorobę i ją leczymy całkowicie, nie zaś dajemy doraźne rozwiązanie (wymianę samego chipsetu - w tym wypadku grafiki ).


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#6 przemkowski

przemkowski
  • 17 postów

Napisano 28 marca 2017 - 18:40

Mimo przełączenia sotwarowego (programem) hardware i tak przełączy grafiki. Można to poznać np. po przełączeniu zasilania grafik. Co ciekawsze software potrafi nadal wskazywać na integrę, mimo,że cała grafika jest już skierowana na dedykowaną.

Co do naprawy płyty skuteczna naprawa w naszym serwisie to 1250 zł.  Podkreślam - znamy chorobę i ją leczymy całkowicie, nie zaś dajemy doraźne rozwiązanie (wymianę samego chipsetu - w tym wypadku grafiki ).

Tak myślałem, że ten soft nie do końca spełnia swoje zadanie. Dziękuję za szczegóły odnośnie ceny. Jak długo trwa taka naprawa?



#7 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 29 marca 2017 - 08:44

2 dni robocze


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych