Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Kupno nowego MacBook'a Pro - jak to jest z tymi napędami i bateriami?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 R3Mi_PL

R3Mi_PL
  • 60 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 30 stycznia 2017 - 05:17

Mój wieloletni MacBook Pro powoli odmawia posłuszeństwa, a co za tym idzie zbliża się moment decyzji o kupnie nowego modelu. I tutaj mam kilka pytań do Was:

1.Czy to prawda, że od jakiegoś czasu te laptopy w ogóle nie posiadają napędów DVD?

2.Jeśli tak, jakiego MacBook'a Pro (najświeższego) musiałbym kupić, jeśli chcę, aby posiadał wbudowany napęd DVD?

Przyznam się szczerze, że nie wyobrażam sobie laptopa bez wbudowanego napędu, a napęd zewnętrzny nie zawsze jest wygodny. Kiedy dokładnie (od których modeli) zaprzestano montować napędy w MacBook'ach Pro? Jakie modele brać pod uwagę, jeśli posiadanie napędu jest dla mnie wymogiem?

I kwestia baterii - ponoć w nowych modelach nie można wyciągnąć/wymienić samodzielnie baterii. Jeśli tak, takie samo pytanie, co w przypadku napędu - jakie modele brać pod uwagę, jeśli chcemy, aby baterię dało się samodzielnie wyciągnąć/wymienić? Upraszczając całość - które modele MacBook'a Pro jako ostatnie posiadały wbudowany napęd i (ewentualnie) baterię, którą można było wyjąć/wymienić samodzielnie?

Z góry dzięki za wszelkie info i rady.


Użytkownik R3Mi_PL edytował ten post 30 stycznia 2017 - 05:19


#2 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 30 stycznia 2017 - 08:45

1. tak

2. Ostatnie z DVD, to MBP 2012 bez RETINY.

Apple pozbyło się napędów, bo to były jedne z najbardziej awaryjnych elementów w makach.

Bateria w Retinach jest już klejona, ale da s^wymienić.


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#3 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 30 stycznia 2017 - 08:50

Obecne macbooki konstrukcją podzespołów bardziej przypominają iPhone czy iPada z macOS niż tradycyjne laptopy. Wszystko jest lutowane i klejone. 


MacBook Air 13 + ThinkPad X260


#4 cesiu111

cesiu111
  • 737 postów
  • SkądRz

Napisano 30 stycznia 2017 - 09:32

1. tak

2. Ostatnie z DVD, to MBP 2012 bez RETINY.

Apple pozbyło się napędów, bo to były jedne z najbardziej awaryjnych elementów w makach.

Bateria w Retinach jest już klejona, ale da s^wymienić.

Tylko czekać, aż pozbędą się kolejnego awaryjnego elementu w makach - ekranu w iMakach ;)



#5 C2O5

C2O5
  • 200 postów

Napisano 30 stycznia 2017 - 10:36

Może być ciężko to jest ostatni chyba i nawet u nich jest zaznaczone że towar z ekspozycji... https://saturn.pl/ko...ro-13-md101pl-a

Chyba że nie szukasz nowego.

 

Poza tym przepraszam bardzo ale czym Ty się zajmujesz że płyty musisz do komputera wkładać :P



#6 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 30 stycznia 2017 - 10:49

Przyznam się szczerze, że nie wyobrażam sobie laptopa bez wbudowanego napędu, a napęd zewnętrzny nie zawsze jest wygodny.

A bez napędu dyskietek jakoś sobie radzisz? ;) Fizyczne nośniki są już naprawdę rzadko kiedy używane. Programy to już chyba rzadko kiedy są dystrybuowane tą metodą, ewentualnie filmy ale też coraz rzadziej. Być może chodzi Ci o robienie kopii zapasowych ale do tego zewnętrzny napęd wystarcza w zupełności.

 

Jak już wspomniano, naped optyczny jest urządzeniem mechanicznym, z czego wynika, że i dość awaryjnym.

 

Na Twoim miejscu nie narzucałbym sobie takiego ograniczenia, bo potencjalne korzyści będą niewielkie wobec ograniczeń wynikających z wyboru takiego sprzętu.



#7 R3Mi_PL

R3Mi_PL
  • 60 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 30 stycznia 2017 - 15:46

Dobrze, że coś mnie podkusiło, żeby przed kupnem nowego Mac'a zasięgnąć opinii bardziej doświadczonych Makowiczów hehe. Tak to jest, jak człowiek tyle lat używa MacBook'a Pro z napędem i baterią, którą sam sobie może wymienić. :P Wniosek taki, że jeśli już koniecznie chcę mieć napęd optyczny, to najlepszą drogą będzie kupno nowego modelu MacBook'a Pro + napęd zewnętrzny. Dzięki wielkie za tak szybkie (i jak zawsze konkretne) odpowiedzi. :)


Użytkownik R3Mi_PL edytował ten post 30 stycznia 2017 - 15:46


#8 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 30 stycznia 2017 - 19:48

Wniosek taki, że jeśli już koniecznie chcę mieć napęd optyczny, to najlepszą drogą będzie kupno nowego modelu MacBook'a Pro + napęd zewnętrzny. 

Akurat takie sformułowanie to tutaj akurat chyba nie padło. Nie jestem przekonany, czy akurat najnowszy model (ten z 2016 r.) zawsze i dla każdego będzie najlepszym rozwiązaniem. Masz cały wątek tasiemiec na ten temat, więc nie będę powtarzał argumentów. Ale warto także wziąć pod uwagę model z 2015 r., który pod kilkoma względami jest lepszy.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych