Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook dla studenta I-go roku informatyki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 gmodrz

gmodrz
  • 1 postów

Napisano 11 października 2016 - 14:20

Witam!

Od tygodnia zbieram się do kupna nowego komputera znalazłem fajnego asusa zenbooka, ale potem moim oczom ukazał się macbook air 13 w zbliżonej cenie. Nigdy nie posiadałem maca, ale wielokrotnie miałem z nim styczność i wiem, że system jest super, komputer megaszybki itp. jednak jako uczeń szkoły średniej patrzyłem na niego jak na komputer do rozrywki. Mam już za sobą pierwszy zjazd na uczelni i na podstawie tego, co zaobserwowałem to wszystko na uczelni (PJATK) działa pod kontrolą windowsa, jednakże sporo osób używa maców, więc gdy znalazłem tego http://allegro.pl/new-apple-macbook-air-13-3-i5-8gb-128ssd-i6290962977.html od razu wziąłem go mocno pod uwagę. I tu rodzi się moje pytanie czy to mi wystarczy, bo wiadomo jako student innych kierunków bez wahania bym go wybrał, ale jako informatyk nie wiem czy to wystarczy. Wiem, że takie rzeczy jak java to bez problemu, ale czy na późniejszych latach studiów ten komputer najzwyczajniej stanie się w moich rękach bezużyteczny. Chciałbym aby wypowiedział się ktoś kto w tym siedzi i wie jak to jest studiować informatykę "pod skrzydłami" maca :D Od kilku dni szukam (również na tym forum) informacji na ten temat ale zazwyczaj są to dość stare wpisy i nie do końca odpowiadają na moje pytanie. Prosiłbym, żebyście podawali również programy przydatne na tych studiach na poszczególnych przedmiotach i o których jako typowy świeżak osx-owy nie mam pojęcia a jako student mogą mi się przydać. Tutaj jest mój rozkład zajęć na okres studiów i jak możecie to odnoście się do konkretnych przedmiotów jeżeli komputer będzie idealnie do nich pasował lub nie (myślę że studenci informatyki nie będą mieli z tym problemu) http://www.pja.edu.pl/informatyka/inzynierskie/studia-niestacjonarne/program-studiow 

 

 

 

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc.

Pozdrawiam! 



#2 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 645 postów
  • Płeć:

Napisano 11 października 2016 - 16:57

Jako student informatyki możesz stanąć przed koniecznością stawiania maszyn wirtualnych i tutaj te 128GB SSD może okazać się za mało. Jakby udało znaleźć Aira z 8GB RAM i 256GB SSD, to myślę, że będziesz miał komputer na cały okres studiów.



#3 zubel

zubel
  • 1 194 postów
  • SkądWodzisław Śląski / Opole / Katowice

Napisano 11 października 2016 - 17:26

Jak sam widzisz w planie, na pierwszym roku nie nastawiaj się za dużo na infe ;) Zazwyczaj jest od cholery maty, fizy, dość programowania/algorytmów i trochę sieci/systemów. Ale tak jest wszędzie, tak samo było i u mnie ;)

 

Tak jak napisał Ci wyżej Mikołaj, szykuj się na stawianie maszyn - będziesz ich potrzebował z dwóch względów: m$ wspiera uczelnie i sporo używanych programów jest od Microsoftu - czyli będziesz potrzebował Windowsa. Druga sprawa, to stawianie serwerów czy Linuxów - wszystkiego na zajęciach nie zrobisz, część po prostu będziesz musiał zrobić w domu (a potem z tego sprawozdania ;) ) Więc tak, będziesz potrzebował dużo ramu i sporo miejsca na dysku.

 

Czysty system zajmuje jakieś 40-60GB. Czyli połowy już nie masz. Ja w swoim MacBooku Pro mam ssd 128GB, więc jasne, da się… ale to był mój komputer typowo na uczelnie, a większość rzeczy, które używałem, ale nie potrzebowałem ich na co dzień na uczelni, miałem na iMacu.

 

Co do programów: teraz jest już lepiej, bo sporo używanych programów ma swoje odpowiedniki bądź alternatywy na maca. Oczywiście, wynikały z tego nie raz różne problemy, ale ogólnie przez 5 lat infy jakoś specjalnie ciężko z maćkiem nie było.

Jak napisałem, na pierwszym roku nie będziesz jakoś specjalnie odczuwał różnicy mac-windows, bo będziesz używał worda/pages, excela/numbers, power pointa/keynote. Do programowania jakieś proste środowisko postawisz sobie na maszynie i w sumie tyle.

Na infie najcięższy jest zazwyczaj 3, 4 i 5 semestr. Oczywiście nie licząc 1 i 2, gdzie jest odsiew.

Powodzenia!


Użytkownik zubel edytował ten post 11 października 2016 - 17:31

Cenzurowanie wulgarnych części wyrazów jest żałosne, abstra***ąc od czytelności.

 

GameCenter: lordvejder666


#4 Tojot

Tojot
  • 1 187 postów

Napisano 12 października 2016 - 15:58

W sumie to skończyłem informatykę w dwóch krajach (w tym PL) i jakoś nie pamiętam żebym jakoś bardzo potrzebował maszyn wirtualnych, a przez większość czasu miałem wtedy nowiutkiego MBP 15" mid-2006 (konfiguracja podstawowa).

Każda uczelnia jest inna, więc nie obiecuję że u ciebie też się sprawdzi, tym bardziej nie obiecuję że Air wytrzyma 5 lat (w szczególności dla mnie 8GB to by było za mało), ale jak będziesz dobrym informatykiem to spokojnie przed końcem studiów będzie cię stać na nowego.
Autokorekta iPhona zmienia "zrobiłam" na "zrobiłem", za to "zepsułam" zostawia w spokoju.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych