Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pierwszy, niedrogi iMac - czy model 2009 na C2D wystarczy do podstawowych zadań?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 voytach

voytach
  • 226 postów

Napisano 22 września 2016 - 23:19

Pomimo,iz moj iPad Air 2 od kilkunastu mcy zastepuje mi w wiekszosci przypadkow komputer stacjonarny to przez mysl przeszedl mi zakup iMaca. Cos nieduzego, niedrogiego na biurko.
Zastosowanie- podstawowa praca biurowa, emaile, przeglądanie internetu, prosta edycja i kolekcjonowanie zdjęć. Żadnych gier. Czasem jakiś film.
Czy komputer z takimi parametrami da rade ww zadaniom, bez zawieszeń czy innych uciążliwości?


Apple iMac 9,1- 20" 1680x1050 - 2009
2,66 GHz intel Core 2 duo- 8GB RAM 1067 MHz DDR3 ,500GB Fusion Drive.
NVIDIA GeForce 9400 256
El Capitan 10.11.6

Z góry dziekuje za rady.

#2 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 23 września 2016 - 07:14

Pomimo,iz moj iPad Air 2 od kilkunastu mcy zastepuje mi w wiekszosci przypadkow komputer stacjonarny to przez mysl przeszedl mi zakup iMaca. Cos nieduzego, niedrogiego na biurko.
Zastosowanie- podstawowa praca biurowa, emaile, przeglądanie internetu, prosta edycja i kolekcjonowanie zdjęć. Żadnych gier. Czasem jakiś film.
Czy komputer z takimi parametrami da rade ww zadaniom, bez zawieszeń czy innych uciążliwości?


Apple iMac 9,1- 20" 1680x1050 - 2009
2,66 GHz intel Core 2 duo- 8GB RAM 1067 MHz DDR3 ,500GB Fusion Drive.
NVIDIA GeForce 9400 256
El Capitan 10.11.6

Z góry dziekuje za rady.

Pewnie że tak - To dobry sprzęt, imaci starzeją się wyjątkowo wolno, warto jedynie umieścić w nim dysk SSD różnica w działaniu będzie kolosalna, a mały i dobry dysk SSD 120GB to koszt około 220 PLN.


  • voytach i freakzz lubią to

#3 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 24 września 2016 - 19:31

Proszę w przyszłości tytułować wątki bardziej informacyjnie.

Ułatwi to znalezienie tego tematu przyszłym szukającym odpowiedzi na podobne zagadnienie.

Poprawiłem.


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#4 klnt

klnt
  • 2 043 postów
  • SkądOpole

Napisano 24 września 2016 - 20:42

Pewnie że tak - To dobry sprzęt, imaci starzeją się wyjątkowo wolno, warto jedynie umieścić w nim dysk SSD różnica w działaniu będzie kolosalna, a mały i dobry dysk SSD 120GB to koszt około 220 PLN.

Wolno, ale intensywnie - co drugi ma problem z kurzem pod matrycą i niedziałającym superdrivem ;) No i dodanie SSD do iMaca jest dość problematyczne - trudno to zrobić samemu i koszt nam rośnie, bo zapłacimy za usługę.


Użytkownik klnt edytował ten post 24 września 2016 - 20:43


#5 lukwiat

lukwiat
  • 16 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 24 września 2016 - 22:09

iMac 2009 działa bardzo sprawnie jeśli zamontowany jest dysk SSD. Jedyny problem, jaki zauważyłem to filmy i teledyski z iTunes potrafią trochę przyciąć (słaba grafika). Pamiętaj jednak, że obecnie dopiero od iMac late 2009 można zainstalować oficjalnie macOs Sierra. Wcześniejsze modele iMac 2009 - early i late nie mogą oficjalnie mieć zainstalowanego najnowszego systemu. 

Pomimo,iz moj iPad Air 2 od kilkunastu mcy zastepuje mi w wiekszosci przypadkow komputer stacjonarny to przez mysl przeszedl mi zakup iMaca. Cos nieduzego, niedrogiego na biurko.
Zastosowanie- podstawowa praca biurowa, emaile, przeglądanie internetu, prosta edycja i kolekcjonowanie zdjęć. Żadnych gier. Czasem jakiś film.
Czy komputer z takimi parametrami da rade ww zadaniom, bez zawieszeń czy innych uciążliwości?


Apple iMac 9,1- 20" 1680x1050 - 2009
2,66 GHz intel Core 2 duo- 8GB RAM 1067 MHz DDR3 ,500GB Fusion Drive.
NVIDIA GeForce 9400 256
El Capitan 10.11.6

Z góry dziekuje za rady.



#6 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 24 września 2016 - 22:36

Wolno, ale intensywnie - co drugi ma problem z kurzem pod matrycą i niedziałającym superdrivem ;) No i dodanie SSD do iMaca jest dość problematyczne - trudno to zrobić samemu i koszt nam rośnie, bo zapłacimy za usługę.

Ale my tu mówimy o perełkach z 2009 roku, a nie o tych nowych patyczakach. Starsze modele są bardzo dobre, bo do dziś działają - nieprawdaż?  ;) Miałem kilkanaście Macintoshy, większość z SuperDrivem i żaden mi się nie popsuł - to mit. Dodanie SSD do iMaca to łatwizna, kwestia cierpliwości i obadania tematu.


Użytkownik tka11 edytował ten post 24 września 2016 - 22:36


#7 voytach

voytach
  • 226 postów

Napisano 24 września 2016 - 23:06

Dzięki za informacje.

#8 klnt

klnt
  • 2 043 postów
  • SkądOpole

Napisano 24 września 2016 - 23:12

Ale my tu mówimy o perełkach z 2009 roku, a nie o tych nowych patyczakach. Starsze modele są bardzo dobre, bo do dziś działają - nieprawdaż?  ;) Miałem kilkanaście Macintoshy, większość z SuperDrivem i żaden mi się nie popsuł - to mit. Dodanie SSD do iMaca to łatwizna, kwestia cierpliwości i obadania tematu.

Ja miałem model z 2010 roku i miał kurz pod matrycą, podobnie jak wielu użytkowników tego forum - pełno wątków było. SuperDrive to sprawa poboczna, bo dziś już praktycznie nikt nie używa cd, ale dodanie ssd do imaca to łatwizna być może dla poweruserów, na pewno nie dla przeciętnego użytkownika komputerów.



#9 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 25 września 2016 - 06:12

https://www.ifixit.com/Guide/iMac+Intel+20-Inch+EMC+2266+Hard+Drive+Replacement/919


Mac Mini i7(Late2012)-2.3GHz/16GB/128GB SSD+1TB/HD4000/10.12+DELL U2412M,iMac24"C2D(Late2006)2.16GHz/4GB/320GB/7300GT/10.6.8,PM G5 Quad Core(Late2005)-2.5GHz/8GB/2.5TB/7800GT/10.5.8,iPhone 6+ 16GB


#10 tka11

tka11
  • 455 postów

Napisano 25 września 2016 - 16:25

Ja miałem model z 2010 roku i miał kurz pod matrycą, podobnie jak wielu użytkowników tego forum - pełno wątków było. SuperDrive to sprawa poboczna, bo dziś już praktycznie nikt nie używa cd, ale dodanie ssd do imaca to łatwizna być może dla poweruserów, na pewno nie dla przeciętnego użytkownika komputerów.

Dziś nadal sporo osób używa CD to że ty nikogo nie znasz - nie oznacza, że "nikt" tego nie używa. Zamiana dysku jest bardzo łatwa, kwestia cierpliwości i obeznania się z poradnikami w sieci, na siłę można udać się do serwisu i za 10 minut roboty zapłacić 200 pln. :P

 

Z kurzem pod matrycą nigdy w życiu się nie spotkałem, może dlatego że mieszkam w sterylnych warunkach?  :lol:



#11 voytach

voytach
  • 226 postów

Napisano 25 września 2016 - 22:04

Dowiadywałem sie tu i ówdzie- zadając pytanie jak w tytule.
Sa różne opinie...
Jedni mówią- bierz starego, taniego- nie spodoba sie trudno nie stracisz wiele.
Inni- lepiej kupić nowego (np na raty) "wystarczy na dłużej", nie zarazisz sie do systemu co moze miec miejsce przy starym Macu.
Teoretycznie każda ze stron ma racje- ale ja z jednej strony nie potrzebuje super wydajnego sprzętu za kilka tysięcy zł, z drugiej strony chciałbym zaprzyjaźnić sie i faktycznie nie zrazić do OS X-a. Od zawsze mam sprzet z windowsem ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i po kilku IP oraz iPadzie chce po prostu PC od Apple...
Czy taki iMac z 2009-2011 to bedzie faktycznie najlepszy kompromis?
A moze Mac mini?

#12 lukwiat

lukwiat
  • 16 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 26 września 2016 - 00:06

Dowiadywałem sie tu i ówdzie- zadając pytanie jak w tytule.
Sa różne opinie...
Jedni mówią- bierz starego, taniego- nie spodoba sie trudno nie stracisz wiele.
Inni- lepiej kupić nowego (np na raty) "wystarczy na dłużej", nie zarazisz sie do systemu co moze miec miejsce przy starym Macu.
Teoretycznie każda ze stron ma racje- ale ja z jednej strony nie potrzebuje super wydajnego sprzętu za kilka tysięcy zł, z drugiej strony chciałbym zaprzyjaźnić sie i faktycznie nie zrazić do OS X-a. Od zawsze mam sprzet z windowsem ale apetyt rośnie w miarę jedzenia i po kilku IP oraz iPadzie chce po prostu PC od Apple...
Czy taki iMac z 2009-2011 to bedzie faktycznie najlepszy kompromis?
A moze Mac mini?

Trochę też byłem przed takim wyborem. Miałem Imac mid 2009 - nie wspierający macOS Sierra. Chciałem wymienić na innego iMac - nowszego, ale za mniejsze pieniądze (to drugi komputer - obok Macbook Pro). Niestety oferty na Allegro nowszych iMac były zdecydowanie za drogie (niektóre wręcz w absurdalnych cenach). Zdecydowałem się na Mac Mini i to w najbardziej niepopularnej wersji (nierozszerzalny RAM!)- late 2014 i5 1.4, tylko z zamontowanym dyskiem SSD zamiast HDD. Trochę obawiałem się wydajności, jednak do moich podstawowych zastosowań zdecydowanie wystarcza (zdecydowany postęp w stosunku do imac 2009 jeśli chodzi o wydajność). Jak masz jeszcze jakiś sensowny monitor do Mac Mini to ta opcja wyjdzie zdecydowanie taniej niż iMac. Tylko od razu zdecyduj się na wersję z SSD (lub po prostu po zakupie zleć wymianę), bo  wersja z HDD tylko zniechęci Cię do Maca (gwarantowana "piłeczka" w systemie co kilka kroków).

Choć wiele osób może Ci to odradzać to jednak warto się także zastanowić nad Macbook Pro Mid 2012 - to ostatni Macbook Pro z pełną możliwością wymiany pamięci i prostego montażu SSD (w wersji podstawowej ma HDD). Jest trochę ofert poleasingowych w całkiem rozsądnych pieniądzach. Po dodaniu SSD i Ram otrzymujesz naprawdę wydajny komputer (jeśli chodzi oczywiście o podstawowe zastosowania). Minusem są na pewno gabaryty i ekran o małej rozdzielczości.Plusem jest pełen zestaw gniazd (w tym ethernet -dla mnie niezbędny).


  • voytach lubi to

#13 voytach

voytach
  • 226 postów

Napisano 01 października 2016 - 19:34

Oglądałem/ testowałem dzisiaj "iMaki" w Media Markt. O ile ekran 27 z retina wyglądał świetnie to 21,5.... moj stary AiO ma duzo wyraźniejszy obraz. Strasznie sie zdziwiłem ( i zawiodłem)
Naprawde zle to wyglada jak na 1920 x 1080 pikseli...
Druga sprawa- kursor myszy- dlaczego tak wolno to reaguje?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych