Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mail, konto IMAP, wysyłka - czy da się synchronizować?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 03 września 2016 - 20:28

Pytanie może głupie - wybaczcie, lamer jestem.

 

Mam główne konto pocztowe w serwisie home.pl. Na domowym komputerze korzystam z Maila. Do niedawna korzystałem ze zwykłego konta POP, teraz przeszedłem na IMAP - głównie po to, aby wszystko, co wysyłam "skądkolwiek" (gdzieś w Polsce przez www / z telefonu / z cudzego komputera…) synchronizowało się, żebym miał pełne archiwum.

 

Jeśli chodzi o odbieranie poczty, wszystko działa jak trzeba. Mam natomiast taki problem z wysyłką:

 

Jak wysyłam pocztę przez www, to wysłana wiadomość pojawia się także w programie Mail (co prawda nie w folderze wysłane, a w oddzielnym folderze "SENT" przyporządkowanym to tego konta IMAP, ale to mi nie przeszkadza).

 

Niestety "w drugą stronę" to nie działa. Kiedy wysyłam pocztę z domu, z programu MAIL - to wysłana wiadomość znajduje się w lokalnym folderze "Wysłane", ale kiedy wejdę na pocztę home.pl przez www, niestety tam w folderze "Wysłane"jej nie ma - pojawia się za to w jakimś dziwnym podfolderze typu "SENT" widocznym dopiero w zaawansowanych ustawieniach.

 

Chciałem sprawdzić, czy tak jest zawsze, ale nie: kiedy założyłem w programie Mail testowe konto IMAP na innym serwisie (gmail), to każdy mail wysłany przez Maila pojawiał się natychmiast także na www w folderze "Wysłane".

 

Czy ktoś wie, dlaczego tak jest? I czy (…to bardziej istotne pytanie…) da się to zmienić?

 

Mac Mini, OS X 10.11.6 (El Capitan), Mail 9.3


Użytkownik janhalb edytował ten post 03 września 2016 - 20:30

Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#2 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 04 września 2016 - 09:03

Zrób sobie porządek z folderami w programie Mail - żeby poczta wysłana nie pojawiała sie w osobnm folderze, to zaznacz ten folder myszą i wybierz z górnego Menu > Skrzynka pocztowa > Używaj tej skrzynki jako... > Wysłane (podobnie można zrobić z innymi folderami po kolei, jeśli coś jest nie tak)


Nie czytam prywatnych wiadomości.


#3 janhalb

janhalb
  • 936 postów

Napisano 04 września 2016 - 12:47

Chyba nie rozumiesz.

 

W momencie stworzenia konta IMAP ze skrzynki na home.pl w Mailu powstają DODATKOWE foldery. Jeśli wysyłam pocztę z programu Mail - pojawia się ona w normnalnym folderze "Wysłane". Jeśli wyślę pocztę przez www - pojawia się w dodatkowym folderze "SENT".

 

I teraz: jeśli zrobię to, co proponujesz, jedyny efekt będzie taki, że folder "sent" stanie się folderem "Wysłane" i odwrotnie. A mnie chodzi o to, żeby te dwa foldery zamienić w jeden, wspólny. Żeby każdy wysłany mail - wszystko jedno, czy wysłany z Maila, czy z www - trafiał w programie Mail do jednego folderu "Wysłane" (albo "SENT", nazwa  jest mi naprawdę obojętna :-)


Użytkownik janhalb edytował ten post 04 września 2016 - 12:47

Mac Mini 2023, M2, 24 GB RAM, 1 TB SSD

MacBook Pro mid 2010, i5 2,4 GHz, 4 GB RAM, 500 GB HDD


#4 ciotka_paszczaka

ciotka_paszczaka
  • 1 052 postów

Napisano 04 września 2016 - 13:47

To że powstają ci "dodatkowe" foldery  w Aplikacji Mail, to wina tego, że Mail nie rozpoznaje nazewnictwa IMAP folderów na serwerze home.pl i nie potrafi ich przyporządkować do konkretnych skrzynek (wysłane, robocze, spam itp). To nie są żadne dodatkowe foldery tylko prawdziwe foldery IMAP.

 

Folder na serwerze Home.pl do wiadomości wysłanych nazywa się SENT (to znaczy tak nazywa się folder w ścieżce IMAP - na stronie pewnie nazywa się to "wysłane" czy jakoś podobnie, żeby nie było za prosto) dlatego jak wyślesz coś przez www, wysłane wiadomości pojawiają się w dodatkowym folderze SENT w Aplikacji Mail, bo aplikacja Mail nie rozpoznaje tego folderu jako wysałne, tylko jako jakiś tam folder IMAP.

 

Natomiast jak wyślesz coś z Aplikacji Mail, to ona przesyła to na serwer do folderu Sent Messages (czy jakoś podobnie) - tworzy sobie ten folder na serwerze, bo go tam nie ma, a nie wie, że powinna przesyłać maile do folderu SENT. 

 

Normalnie, jak przyporządkujesz w Programie Mail ten folder SENT jako Wysłane to powinien teraz wysyłać wysłane maile do folderu SENT na IMAP. Czyli teoretycznie powinieneś mieć już wszystko na stronie w jednym folderze. Normalnie, z każdą inną pocztą to tak działa.

 

Jeśli zostają ci po tym jakieś niepotrzebne, utworzone przez Maila foldery IMAP to możesz je usunąć (przez stronę www, albo z programu) 


Użytkownik ciotka_paszczaka edytował ten post 04 września 2016 - 13:51

Nie czytam prywatnych wiadomości.


#5 naweciarz

naweciarz
  • 190 postów
  • SkądLublin

Napisano 20 kwietnia 2017 - 08:07

Podłączam się do tematu. Przeniosłem pocztę na serwer home.pl i teraz mi potworzył jakieś cuda wianki. To, co napiszę na iphone nie wyświetla się w wysłanych na maku. Dzwoniłem na infolinię, ale kazali pogrzebać na forach, bo sami nie wiedzą... Generalnie potrzebuję dowiedzieć się następującej rzeczy: jak zmienić w Apple Mail katalogi subskrybcyjne żeby wskazywały tak jak u mnie na serwerze; na home SENT i TRASH są drukowanymi literami, a foldery Apple Mail mają Sent lub Trash. Jak to zmienić po stronie konfiguracyjnej programu? Czy ktoś wie może? Dodam, że nie mogę nic dodać do listy subskrybcyjnej w Apple Mail - nie mam podświetlonej opcji, która by to umożliwiała...Z góry dziękuję za pomoc. 



#6 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 20 kwietnia 2017 - 12:51

Te ustawienia są w Mail -> Preferencje -> Konta -> Postępowanie

Na iPhone w Ustawienia -> Mail -> Konta ->Konto -> Zaawansowane -> Postępowanie

 

Poczta na iPhone / Mac powinna być skonfigurowana jako IMAP i powinny być wskazane te same foldery na serwerze jako skrzynka robocza, usunięte i wysłane, archiwum, kosz, etc na wszystkich urządzeniach.



#7 naweciarz

naweciarz
  • 190 postów
  • SkądLublin

Napisano 20 kwietnia 2017 - 13:59

@imrik, właśnie o to chodzi, że nie ma tego tam. Nie ma tego też na liście subskrypcyjnej :(  https://cl.ly/0l062Z1k322V i https://cl.ly/1R0q32262L0p 



#8 hakuna5

hakuna5
  • 132 postów

Napisano 06 maja 2017 - 14:44

Podepnę się pod temat u mnie problem jest z synchronizacją po otrzymaniu z gmail na Mac.

Skonfigurowałem gmail pod IMAP i wszystko ładnie działa każda wiadomość jaka przychodzi na gmaila pojawia się w Mail.app, IMAP w gmailu ustawione mam żeby usuwało wiadomości po przeniesieniu do kosza. Chciałem osiągnąć żeby po usunięciu z Maila wiadomości znikała ona także z Gmaila, na Iphonie to działa bez problemu (otrzymaną wiadomość na skrzynkę icloud usuwam i znika również z Gmail) ale nie mogę sobie poradzić z tym na Macu wiadomość po usunięciu z Icloud nie znika z Gmaila.

W Mail mam dodaną skrzynkę gmail po to żebym mógł decydować skąd wysyłam pocztę icloud czy gmail.

 

Ps. Albo inny problem z działaniem PUSH, kiedy otrzymam maila i usunę go na Macu to powiadomienie dalej jest na Iphonie, chyba że przyjdzie kolejna wiadomość to wtedy ta usunięta wcześniej znika z iphona, efekt jest taki że po odblokowaniu iphona na Mailu widzę że mam nieprzeczytane wiadomości, otwarcie maila powoduje odświeżenie i nie ma żadnych nowych emaila (czyli prawidłowo).


Użytkownik hakuna5 edytował ten post 06 maja 2017 - 16:31


#9 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 09 maja 2017 - 10:25

@imrik, właśnie o to chodzi, że nie ma tego tam. Nie ma tego też na liście subskrypcyjnej :(  https://cl.ly/0l062Z1k322V i https://cl.ly/1R0q32262L0p 

 

Ze screen shota widzę że masz starszą wersję MacOS. U Ciebie jest to w skrzynka pocztowa -> użyj skrzynki pocztowej jako... jeśli mnie pamięć nie zawodzi. Opcja pojawia się gdy w głównym oknie Mail po lewej stronie zaznaczysz folder na serwerze pocztowym który chcesz zmapować jako skrzynkę wysłane, kosz, spam, etc. (menu kontekstowe maila w belce u góry ekranu).

 

Czy Twoja poczta nie wymaga skonfigurowania prefixu IMAP? Zakładka zaawansowane w ustawieniach konta pocztowego w programie mail. Bez tego program mail może nie widzieć folderów wewnątrz założonych na IMAP.

 

@hakuna5

Wiesz, że Gmial na iPhone nie obsługuje push i odświeżenie stanu domyślnie jest ustawione jako "ręcznie" czyli za każdym razem gdy włączysz appkę na iPhone? Musiałbyś sobie ustawić na iPhone autosprawdzanie poczty na iPhone co jakiś czas. Wtedy przy następnym interwale iPhone sprawdzi pocztę i ogarnie, że mail został już przeczytany lub skasowany i odpowiednie powiadomienie zniknie.

Na Mac program pocztowy obsługuje połączenie IDLE co powoduje ciągłe podtrzymanie połączenia z serwerem pocztowym więc zmiany z reguły są bardzo szybko (ale też nie natychmiast).


Użytkownik imrik edytował ten post 09 maja 2017 - 10:26


#10 hakuna5

hakuna5
  • 132 postów

Napisano 09 maja 2017 - 15:29

Tylko właśnie na iPhonie działa to bez problemu, to na Macu jest problem z synchonizacją.

 

"(otrzymaną wiadomość na skrzynkę icloud usuwam i znika również z Gmail) ale nie mogę sobie poradzić z tym na Macu wiadomość po usunięciu z Icloud nie znika z Gmaila."



#11 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 09 maja 2017 - 17:20

Ja z kolei nie mam problemu z dostarczaniem wiadomości do iPhone (konto iCloud, outlook.com oraz gmail). Za to przeczytane i usunięte z Maca wiadomości wyświetlają się wciąż na iPhone jako nieprzeczytane i dopiero po wejściu do Maila program sobie je odświeża i usuwa ze skrzynki odbiorczej.

 

W ustawieniach mam:

iCloud > Push

Outlook > Push

Gmail > Fetch


Użytkownik pedros edytował ten post 09 maja 2017 - 17:22


#12 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 10 maja 2017 - 08:37

@Pedros

A Fetch na iPhone jest z jakim interwałem bo domyślnie jest właśnie tak jak opisujesz. Wiadomość przychodzi na skrzynkę pocztową i pojawia się na komputerze i na iPhone. Po skasowaniu / przeczytaniu jej na Mac na iPhone będzie widniała jako nieprzeczytana tak długo aż nie otworzy się programu mailowego.

To się ustawia w Preferencje -> Mail -> Pobierz nowe dane -> Sekcja Fetch.

Gdy ustawisz sobie Fetch na 15 min to informacja z serwera o zmianie statusu wiadomości na przeczytaną "rozpropaguje się" w najdalej 15 minut.

 

@hakuna5

A ja właśnie tego nie rozumiem "(otrzymaną wiadomość na skrzynkę icloud usuwam i znika również z Gmail) ale nie mogę sobie poradzić z tym na Macu wiadomość po usunięciu z Icloud nie znika z Gmaila."

Co ma icloud do gmail? Niebardzo rozumiem jak usunięcie wiadomości z serwera A ma usunąć ją na serwerze B? Jak takie coś masz zrobione na iPhone że działa choć nie powinno się tak dać?

Co to znaczy "usuwam na icloud"? Ze strony www.icloud.com czy jak? 



#13 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 10 maja 2017 - 09:29

@Pedros

A Fetch na iPhone jest z jakim interwałem bo domyślnie jest właśnie tak jak opisujesz. Wiadomość przychodzi na skrzynkę pocztową i pojawia się na komputerze i na iPhone. Po skasowaniu / przeczytaniu jej na Mac na iPhone będzie widniała jako nieprzeczytana tak długo aż nie otworzy się programu mailowego.

To wiem i nie przeszkadza mi specjalnie, bo gmaila używam sporadycznie.

Chodziło mi bardziej o zachowanie konta iCloud - na ikonce apki pojawia się liczba nieprzeczytanych wiadomości i nie zmienia się pomimo ich odczytania i skasowania/przeniesienia na Macu. Jak wejdę w Inbox na iOS to te wiadomości wciąż widać, dopóki Mail nie odświeży jej zawartości.



#14 imrik

imrik
  • 3 471 postów
  • SkądWrocław, Poland

Napisano 10 maja 2017 - 09:37

A to jest bardziej związane z mechanizmem powiadomień niż z jakimikolwiek ustawieniami poczty. Tak mi się wydaje.


Użytkownik imrik edytował ten post 11 maja 2017 - 08:53


#15 hakuna5

hakuna5
  • 132 postów

Napisano 10 maja 2017 - 11:00

Mówię o aplikacji Mail na iPhonie i Macu, mam tam dodane konta Gmail i iCloud. Na Gmail mam ustawione przekazywanie poczy na icloud. Chodzi mi o to że jak przyjdzie wiadomość to wyświetla się w skrzynce iCloud i Gmail. Jak usunę wiadomość ze skrzynki iCloud to znika również ze skrzynki Gmail (na iPhonie) i to jest OK, ale jak robię to samo na Macu to muszę ręcznie usunąć wiadomość ze skrzynki Gmail bo sama nie znika po usunięciu z iCloud tak jak na iPhonie.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych