Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook pro dla dj?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
34 odpowiedzi w tym temacie

#1 tomek1321

tomek1321
  • 14 postów

Napisano 15 maja 2016 - 13:05

Witam.

Zastanawiam się nad kupnem maca pro do zastosowań DJ. Lecz stąd moje pytanie czy wystarczy mi wersja 13' czy lepszą opcją będzie 15'? Nie miałem nigdy maca także nie wiem jakie parametry będą mi potrzebne aby system działał sprawnie.. w sensie czy inwestować w i7 i 16gb ramu lub samą retine 15' która ma to w standardzie.

Co do samego komputera to potrzebował będę stabilnego systemu oraz bardzo cenił sobie będę jego wielozadaniowość oraz żeby był w stanie uciągnąć otwarte programy w tle bez żadnych problemów.

I co do samego maca chciałbym aby służył mi kilka lat bo niestety na dzień dzisiejszy nie stać mnie aby zmieniać maki co 1-2 lata.

Pozdrawiam.



#2 fanboj

fanboj
  • 146 postów

Napisano 15 maja 2016 - 14:59

Bierz 13 wystarczy.



#3 burczybass-0636a41136

burczybass-0636a41136
  • 473 postów
  • SkądWars i Sawa

Napisano 15 maja 2016 - 15:35

Potwierdzam 13" wystarczy.



#4 tomek1321

tomek1321
  • 14 postów

Napisano 15 maja 2016 - 15:46

No właśnie ta 13' bardziej się mi podoba z racji że jest taka bardziej "w kupie" - nie za duża, nie za mała. Sama 15 też oczywiście nie jest niczego sobie jednakże z tego co tak z grubsza poczytałem, to jednak służy ona bardziej do zadań profesjonalnych, niż do czynności dnia codziennego. Ale zanim już wybiorę się do sklepu to mam jeszcze pytanie co do konfiguracji- inwestować do i7, inwestować w 16Gb ram'u czy w oba jednocześnie, czy i5 (2,7GHz) wystarczy spokojnie?

Co do dysku.. tutaj myślę celować w 256Gb z racji że będzie to mój jedyny komputer więc chcę mieć wszystko w jednym miejscu. 128Gb może być zbyt mało na wszystkie moje dane, a do 512 nie ma sensu dopłacać bo taniej wyjdzie kupić jakiś dobry dysk zewnętrzny który równie dobrze spełni to zadanie :)



#5 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 16 maja 2016 - 05:38

i7  i 16GB ram w twoim wypadku ma sens (ale i7 czterojajeczne, nie żaden kastrat)

Pytanie - magazyn na muzę masz na twardzielu czy na wielgachnym pendraku ? W żadnym razie nie trzymaj tego na dysku systemowym !

 

Poza tym nie wiem czy nie lepiej jednak kupić All n One Pioneera.... Masz tam 2 wirtualne gramofony, mikser, efektor.... Ta skrzynia mieści wszystko. Podpinasz tylko pendrive, hdd, końcówkę i jedziesz z koksem

Kosztuje połowę ceny (za drugą połowę możesz sobie kupić Macbook Air do pomocy)


Użytkownik michobo edytował ten post 16 maja 2016 - 05:39


#6 burczybass-0636a41136

burczybass-0636a41136
  • 473 postów
  • SkądWars i Sawa

Napisano 16 maja 2016 - 11:38

No właśnie ta 13' bardziej się mi podoba z racji że jest taka bardziej "w kupie" - nie za duża, nie za mała. Sama 15 też oczywiście nie jest niczego sobie jednakże z tego co tak z grubsza poczytałem, to jednak służy ona bardziej do zadań profesjonalnych, niż do czynności dnia codziennego. Ale zanim już wybiorę się do sklepu to mam jeszcze pytanie co do konfiguracji- inwestować do i7, inwestować w 16Gb ram'u czy w oba jednocześnie, czy i5 (2,7GHz) wystarczy spokojnie?

Co do dysku.. tutaj myślę celować w 256Gb z racji że będzie to mój jedyny komputer więc chcę mieć wszystko w jednym miejscu. 128Gb może być zbyt mało na wszystkie moje dane, a do 512 nie ma sensu dopłacać bo taniej wyjdzie kupić jakiś dobry dysk zewnętrzny który równie dobrze spełni to zadanie :)

Do grania muzyki wykorzystując współczesne oprogramowanie wystarczy nawet 8GB RAM nie popadajmy w paranoję.

Osobiście (choć nie jestem DJ'em) używam aktualnie Macbooka Pro 13' (early 2011) i5, 8GB RAM, SSD. 

Przy 10 śladzie (10 stereofonicznych plików aiff 24 bit / 44100 kHz naraz) nie ma żadnego problemu / zacięcia / dropów.

Przy sesjach w programie QLab 130 tracków po kolei także nie stanowi problemu. (różne tracki - w różne wyjścia interface)

Kiedyś programu QLab do pracy zarobkowej używałem Macbooka White A1181 i też działało bez zarzutu.

Na co dzień w teatrach (Polonia i Och Teatr) używamy do odtwarzania dźwięku komputery mac mini i5 / 4GB ram, oraz Macbooki Pro 13" i5 / 4GB ram. Cały rok, dzień w dzień, spektakl za spektaklem - niezależnie od tego czy jest jeden - czy 150 tracków dają radę bez zająknięcia. (minus to brak SSD)

Nie piszę tego co mi się wydaję - jak powinno być, tylko piszę to co zostało sprawdzone w boju, do wykorzystania profesjonalnego.

 

 

Co innego jak byś miał zamiar komponować z użyciem np. 20 ciężkich instrumentów VST.

 

 

P.s. klawiszowiec Marii Peszek używał jakiś czas temu na koncercie do odtwarzania dodatkowych śladów PowerBooka G4 i też nie było problemów. Do takich zadań nie potrzeba super mocnego sprzętu.

 

Ja osobiście kupił bym tańszą wersję a reszte kasy zainwestował w jakiś interface audio, albo super okulary przeciwsłoneczne dla DJ'a ((;

 

Pozdrawiam.


Użytkownik burczybass edytował ten post 16 maja 2016 - 11:48


#7 tomek1321

tomek1321
  • 14 postów

Napisano 16 maja 2016 - 11:55

No całość piosenek mam na dysku. Jakoś się przyzwyczaiłem tak, i nie narzekam. Ale jest jedno ale.. czytałem gdzieś na jakimś forum że raz apple usunęło piosenki z maca bo skończyła się ich licencja czy coś takiego, lecz to były pliki zakupione w appstore lub innej aplikacji od apple... a te które sobie przerzucę poprzez choćby pendraka na dysk to ich nic ruszy gdyż apple na do nich nic. Co do samego maca.. chce zmienić poprostu kompa z tego którego mam na coś nowszego i pewnego że na kilka lat mi starczy stąd szukam mac pro 13 lub 15. Airem miałem okazje się bawić jednak jak wziąłem go w obroty czułem po nim że nie chodził płynnie stąd chęc kupna czegoś mocniejszego. Ale mam ten dykemat z racji że 15' jest 4jajowa i wydajność na pewno będzie zadowalająca przez te kilka lat (myślałem że tak z 5 w góre będzie ok) a że 13' ma tylko 2 rdzenie (4 wirtualne) to może po jakimś czasie ją ciąć bo jednak technologia leci do przodu i jak każdy wie.. najlepiej iść do przodu razem z nią :) 

Co do wagi.. heh.. nie zrobi mi różnicy noszenie 13' lub 15' bo to są śmieszne liczby, dlatego też mam ten dylemat.. w większości przypadków to właśnie mobilność decydowała o wyborze maka.

 

I co do Twojego pomysłu na temat All in one od Pioneera.. nie przemawia to do mnie do końca, aczkolwiek nie miałem z tym nigdy długiej przygody więc mogę się mylić :)


Co do twojej wypowiedzi burczybass piszesz że "Do grania muzyki wykorzystując współczesne oprogramowanie wystarczy nawet 8GB RAM nie popadajmy w paranoję." -  no właśnie.. a za 5 lat myślisz będzie to nadal śmigało? patrząc okiem dj, czyli że może tam lekko więcej wydajności by trzeba było..



#8 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 16 maja 2016 - 19:32

burczybass, dnia 16 Maj 2016 - 12:38, napisał:burczybass, dnia 16 Maj 2016 - 12:38, napisał:burczybass, dnia 16 Maj 2016 - 12:38, napisał:burczybass, dnia 16 Maj 2016 - 12:38, napisał:burczybass, dnia 16 Maj 2016 - 12:38, napisał:burczybass, dnia 16 Maj 2016 - 12:38, napisał:burczybass, dnia 16 Maj 2016 - 12:38, napisał:burczybass, dnia 16 Maj 2016 - 12:38, napisał:burczybass, dnia 16 Maj 2016 - 12:38, napisał:burczybass, dnia 16 Maj 2016 - 12:38, napisał:burczybass, dnia 16 Maj 2016 - 12:38, napisał:burczybass, dnia 16 Maj 2016 - 12:38, napisał:

Do grania muzyki wykorzystując współczesne oprogramowanie wystarczy nawet 8GB RAM nie popadajmy w paranoję.

Osobiście (choć nie jestem DJ'em) używam aktualnie Macbooka Pro 13' (early 2011) i5, 8GB RAM, SSD. 

Przy 10 śladzie (10 stereofonicznych plików aiff 24 bit / 44100 kHz naraz) nie ma żadnego problemu / zacięcia / dropów.

Przy sesjach w programie QLab 130 tracków po kolei także nie stanowi problemu. (różne tracki - w różne wyjścia interface)

Kiedyś programu QLab do pracy zarobkowej używałem Macbooka White A1181 i też działało bez zarzutu.

Na co dzień w teatrach (Polonia i Och Teatr) używamy do odtwarzania dźwięku komputery mac mini i5 / 4GB ram, oraz Macbooki Pro 13" i5 / 4GB ram. Cały rok, dzień w dzień, spektakl za spektaklem - niezależnie od tego czy jest jeden - czy 150 tracków dają radę bez zająknięcia. (minus to brak SSD)

Nie piszę tego co mi się wydaję - jak powinno być, tylko piszę to co zostało sprawdzone w boju, do wykorzystania profesjonalnego.

 

 

Co innego jak byś miał zamiar komponować z użyciem np. 20 ciężkich instrumentów VST.

 

 

P.s. klawiszowiec Marii Peszek używał jakiś czas temu na koncercie do odtwarzania dodatkowych śladów PowerBooka G4 i też nie było problemów. Do takich zadań nie potrzeba super mocnego sprzętu.

 

Ja osobiście kupił bym tańszą wersję a reszte kasy zainwestował w jakiś interface audio, albo super okulary przeciwsłoneczne dla DJ'a ((;

 

Pozdrawiam.

 

Specyfika pracy DJ'a jest jednak inna niż uruchamianie gotowej muzy (nawet z kilku tracków na raz). Tam się muzykę TWORZY na żywo również z kilku śladów dynamicznie tzn zmienia się beat/synchro, transpozycje, dodaje efekty, scratche, używa samplera.... technik gry jest od groma. Jeden kawałek się konczy, dwa kolejne startują (razem w idealnym synchro) Musi być możliwość płynnej zmiany prędkości odtwarzania (pitch) i wszystko bez żadnych zcinek. Te wszystkie operacje są wykonywane w RAM ! W tym samym ramie który jest okupowany przez OS i ten sam RAM z którego średnio 1GB pożera układ graficzny jako VRAM....

I tak przez kilka godzin, i musi być perfect bo inaczej parkiet gwiżdże....

Daj koledze gwarancje że te 8GB mu wystarczy, i że jestem paranoikiem.

W wypadku niedostatku pamięci RAM - procesor używa dysku. Jeśli jest wystarczająco szybki - karawana jedzie dalej. Ale jeśli na raz jest otwarte kilka dojść do dysku a do tego mamy spory plik wymiany - katastrofa jest kwestią czasu

Przesadzone są ceny pamięci RAM w sklepie Apple. Ja właśnie kupiłem 16GB do mojego mini za całe 279zł  (grzebię w after effect który bez problemu pożera nawet 32GB ale to samo można zrobić nawet na 8GB RAM.... Tyle że wtedy dysk robi jako RAM. Jeżeli mamy SSD - problemu nawet nie zauważymy dopóki nie sprawdzimy jak szybko nabijamy mu kolejne terabajty  Taki zajechany dysk prędzej czy póżniej zdechnie. W wypadku PC dysk SSD kupujemy za grosze więc problem de facto nie istnieje. Ale to jest MAC ! Tu mamy SSD którego kupić na wolnym rynku się nie da. A już na pewno nie za normalne pieniądze.  Nadal masz mnie za paranoika? Ja też jestem praktykiem choć grzebię w video. Sytuacja jest bardzo podobna jak u Ciebie  muzą. Działa ? Działa. No właśnie...ale pytanie jak działa i czy z czasem się nie zacznie wywalać w tez czy w inny sposób

 

Moja rada dla kolegi to zakup starego (ale nowego) MBP w którym może sobie dołozyc RAM....za grosze 

http://www.apple.com...L/A&step=config#

i np. takiego Denona http://www.thomann.d..._dj_mcx8000.htm

1000x lepszy komfort gry niż z jakiegokolwiek (samego) kompa !!


Użytkownik michobo edytował ten post 16 maja 2016 - 20:00


#9 mati32a

mati32a
  • 13 postów

Napisano 16 maja 2016 - 19:49

Jeżeli masz w okolicy jakiś sklep muzyczny to przejdź się do niego i wypróbuj XDJ-RX, może akurat Ci się spodoba? :) Miałem przyjemność zagrać na tym kilka razy i naprawdę świetny sprzęt za świetne pieniądze, sam zasnanawiałem się nad jakimś kontrolerem ale w chwili obecnej gdybym miał wybierać to wziąłbym Pioneera. Jeżeli jednak Cię to nie przekona to 8GB powinno Ci spokojnie wystarczyć, ja u siebie na windowsie mam tyle + stare 4 jajowe i7 + SSD, nie raz było 10 godzin grania i 0 problemów a myślę, że na OS X będzie tylko lepiej. Jeżeli dysponujesz większym budżetem to nie ma się co zastanawiać i weź mocniejszą konfigurację, zawsze lepiej jak jest zapas, na pewno nie zaszkodzi :)

#10 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 16 maja 2016 - 20:03

Dużo zależy od techniki gry. jeżeli puszczasz 2 tracki na zakładkę albo zapodajesz gotowe sety to i 4GB wystarczą... Nie mniej - wszystko dokładnie wyjaśniłem wyżej. W skrócie - mało RAM oznacza szybsze zajeżdżanie dysku SSD...



#11 mati32a

mati32a
  • 13 postów

Napisano 16 maja 2016 - 20:46

Czasem 4 tracki na raz, efektory i różne takie i zawsze był zapas w ramie ;) Ale wiadomo, jak jest możliwość brania więcej ramu to się bierze więcej :)

#12 tomek1321

tomek1321
  • 14 postów

Napisano 17 maja 2016 - 00:29

Odwołując się do twojej wypowiedzi michobo kontroler już posiadam i teraz drugorzędna kwestią właśnie zostaje mi wybór lapka do niego. Szukam głównie maca bo polecano mi go nie jednokrotnie ale nie powiedziano jednoznacznie czy lepsza jest 15 czy 13 stąd ten wątek tutaj. 



#13 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 17 maja 2016 - 05:28

Dla Ciebie najważniejsze są 2 rzeczy - procek i RAM

SPrawdz stronę producenta oprogramowania które chcesz uzywac i sprawdz jakie są zalecane (ale nie minimalne)  wymagania dla danej aplikacji

 

wielkość ekranu to kwestia osobistych preferencji która nie ma wpływu na działanie softu



#14 mati32a

mati32a
  • 13 postów

Napisano 17 maja 2016 - 06:14

Jeżeli komputer ma być na lata to według mnie lepiej wziąć 15 z 4 rdzeniowym procesorem

#15 burczybass-0636a41136

burczybass-0636a41136
  • 473 postów
  • SkądWars i Sawa

Napisano 17 maja 2016 - 08:51

Specyfika pracy DJ'a jest jednak inna niż uruchamianie gotowej muzy (nawet z kilku tracków na raz). Tam się muzykę TWORZY na żywo również z kilku śladów dynamicznie tzn zmienia się beat/synchro, transpozycje, dodaje efekty, scratche, używa samplera.... technik gry jest od groma. Jeden kawałek się konczy, dwa kolejne startują (razem w idealnym synchro) Musi być możliwość płynnej zmiany prędkości odtwarzania (pitch) i wszystko bez żadnych zcinek. Te wszystkie operacje są wykonywane w RAM ! W tym samym ramie który jest okupowany przez OS i ten sam RAM z którego średnio 1GB pożera układ graficzny jako VRAM....

I tak przez kilka godzin, i musi być perfect bo inaczej parkiet gwiżdże....

Daj koledze gwarancje że te 8GB mu wystarczy, i że jestem paranoikiem.

W wypadku niedostatku pamięci RAM - procesor używa dysku. Jeśli jest wystarczająco szybki - karawana jedzie dalej. Ale jeśli na raz jest otwarte kilka dojść do dysku a do tego mamy spory plik wymiany - katastrofa jest kwestią czasu

Przesadzone są ceny pamięci RAM w sklepie Apple. Ja właśnie kupiłem 16GB do mojego mini za całe 279zł  (grzebię w after effect który bez problemu pożera nawet 32GB ale to samo można zrobić nawet na 8GB RAM.... Tyle że wtedy dysk robi jako RAM. Jeżeli mamy SSD - problemu nawet nie zauważymy dopóki nie sprawdzimy jak szybko nabijamy mu kolejne terabajty  Taki zajechany dysk prędzej czy póżniej zdechnie. W wypadku PC dysk SSD kupujemy za grosze więc problem de facto nie istnieje. Ale to jest MAC ! Tu mamy SSD którego kupić na wolnym rynku się nie da. A już na pewno nie za normalne pieniądze.  Nadal masz mnie za paranoika? Ja też jestem praktykiem choć grzebię w video. Sytuacja jest bardzo podobna jak u Ciebie  muzą. Działa ? Działa. No właśnie...ale pytanie jak działa i czy z czasem się nie zacznie wywalać w tez czy w inny sposób

 

Moja rada dla kolegi to zakup starego (ale nowego) MBP w którym może sobie dołozyc RAM....za grosze 

http://www.apple.com...L/A&step=config#

i np. takiego Denona http://www.thomann.d..._dj_mcx8000.htm

1000x lepszy komfort gry niż z jakiegokolwiek (samego) kompa !!

1. Tak gwarantuję że do audio 8 GB RAM + SSD wystarczy

2. Nie nazywam Cię paranoikiem

3. Żadna z wymienionych rzeczy przy nieskompresowanych plikach audio nie jest dużym obciążeniem dla współczesnego komputera

    chyba, że soft z którego korzystamy jest do d... ale to już inna kwestia


Użytkownik burczybass edytował ten post 17 maja 2016 - 09:01


#16 iron.gery

iron.gery
  • 4 651 postów
  • SkądPolska | USA

Napisano 17 maja 2016 - 16:13

A jaki kolega ma budżet?

 

Bo jak min 7000zł to bez zastanowienia rMBP 15'' i7 2.2/16/256.



#17 tomek1321

tomek1321
  • 14 postów

Napisano 17 maja 2016 - 18:18

Byłem w Saturnie i dostałem ofertę że za 6399zł rMBP 13' /8ram'u /256Gb SSD. Do tego gwarancja na 3 lata na wszystke zdarzenia (zalanie/ upuszczenie) za niecałe 700zł. 

Koszt wspomnianej przez Ciebie wersji to było 8499zł (w saturnie) z tego co pamiętam, jednak.. to już trochę dużo i dość mocno by mnie to szarpnęło :/



#18 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 17 maja 2016 - 23:20

.... Do tego gwarancja na 3 lata na wszystke zdarzenia (zalanie/ upuszczenie) za niecałe 700zł. 

...

Te 700zł. to polisa ubezpieczeniowa, a nie gwarancja.
Przed zakupem przeczytaj dokładnie OWU i zastanów się, czy akceptujesz wyłączenia oraz takie pojęcia jak np.: wartość odtworzeniową, amortyzację sprzętu, udział własny czy sposób likwidacji szkody (nikt nie mówi, że w ASA).


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#19 inuictus

inuictus
  • 1 023 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 maja 2016 - 08:50

A nie lepiej dopłacić 100 zł do tych wspomnianych 700 zł i wziąć AppleCare? Szczególnie że możesz dokupić przez cały rok gwarancji.  


Użytkownik inuictus edytował ten post 18 maja 2016 - 08:52

iPhone 12 Pro, MacBook Pro, iPad Air, Apple Watch, AirPods, AppleTV


#20 North

North
  • 1 336 postów

Napisano 18 maja 2016 - 08:58

Powiedziałbym, że zdecydowanie lepiej.

#21 tomek1321

tomek1321
  • 14 postów

Napisano 18 maja 2016 - 10:24

Właściwie to tak, tyle że sam macbook i tak kosztuje o 900zł więcej w ispot. Chodz jeśli po roku moge dokupić gwarancję to w sumie może to i lepsza decyzja. Co do samych warunków gwarancji to nie zagłebiałem sie.. co mi powiedziano w sklepie tak tutaj piszę, ale skoro ta w ispot ma być lepsza to mogę wziąć ja. Ale w tym wypadku 15' odpada bo to jednak.. 9499zł :/

#22 inuictus

inuictus
  • 1 023 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 maja 2016 - 11:31

No ale MacBooka może kupić z każdego źródła (MM, Saturn, itd.) nie musi być z iSpota żeby później dokupić AppleCare. Więc kupuj tam gdzie masz najkorzystniejszą cenę, a w trakcie trwania rocznej gwarancji dokupisz sobie AppleCare na kolejne dwa lata (chyba że w trakcie stwierdzisz że nie ma sensu), można wyjść z założenia że jak się nie zepsuł przez rok, to i w kolejnych dwóch się nie zepsuje :)


iPhone 12 Pro, MacBook Pro, iPad Air, Apple Watch, AirPods, AppleTV


#23 tomek1321

tomek1321
  • 14 postów

Napisano 18 maja 2016 - 11:51

A to jest taka możliwość? Jeśli tak to oczywiście że kupie w Saturnie i chodżby nawet odrazu dokupie apple care w takim razie :)

#24 inuictus

inuictus
  • 1 023 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 18 maja 2016 - 11:56

Oczywiście że jest taka możliwość, AppleCare możesz kupić w iSpotach, Cortlandzie, itd. w cenie (bodajże) 1099 zł, ale możesz też poszukać u nas na forum (w dziale giełda), lub na alledrogo. 

 

http://www.apple.com...otection-plan

http://allegro.pl/ap...6186677049.html


iPhone 12 Pro, MacBook Pro, iPad Air, Apple Watch, AirPods, AppleTV


#25 tomek1321

tomek1321
  • 14 postów

Napisano 18 maja 2016 - 13:46

W takim razie w najbliższym czasie wybiorę się do Saturna zakupić maca. Przespałem się z tym, przemyślałem, przeanalizowałem plusy minusy, za i przeciw i doszłem ostatecznie do wniosku że wydajność 13' powinna mi wystarczyć do komfortowego użytkowania, bez lagów i innych nieprzyjemności przez ~5 lat. Co do 15'-  jest tańsza o 1000 zł w saturnie aniżeli na stronie apple, jednak dla mnie to już cena kosmos.. komputer tez nie będzie służył mi do pracy grafika czy coś podobnego także, chyba nie ma sensu wydawać prawie 8500zł na tak dużą wydajność aczkolwiek z jednej strony lepiej mieć więcej wydajności niż mniej, ale z chyba nie ma sensu płacić 2000zł więcej za 15' z której zapewne nie wycisnę 100%.

 

P.S. Samego maca kupie w saturnie (bo mają na stanie) i pójdę odrazu do iSpot dokupić apple care na 3 lata.

 

Dzięki bardzo za pomoc w wyborze :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych