Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac Pro - pytania do szczęśliwych posiadaczy.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 JohnSteward

JohnSteward
  • 11 postów

Napisano 22 marca 2016 - 14:56

Cześć, jestem użytkownikiem Mac Pro 4.1 (stara wersja w formie zwyczajnej "wierzy") i zastanawiam się nad zakupem nowej wersji Mac Pro (tzw. "śmietniczki"). Czy ktoś z Was jest szczęśliwym posiadaczem i mógłby podzielić się opinią i własnymi uwagami? 

1. Po pierwsze zastanawia mnie kwestia dysków. W moim Macu mam możliwość wsadzić do niego 4 dyski o dowolnej pojemności. Czy w tych nowych Macach Pro jest możliwość posiadania tylko jednego dysku wewnątrz? To musi być SSD? Jakiej wielkości? Można go samodzielnie wymienić? Czy to grubsza operacja wymagająca rozbioru komputera?

2. Po drugie kwestia sprzętu: RAM, Procesor i Karta Graficzna. W jakim stopniu można je zmieniać? Czy jeśli kupię Maca z danym procesorem, ilością ramu i kartą graficzną to jestem na to skazany (pewnie RAM można dokupić - to oczywiste) ale jak się ma kwestia zmiany karty graficznej i procesora?

3. Kusi mnie ten Mac ze względu na jego mały rozmiar i "poręczność". Potrzebuję coś o dużej mocy co będe mógł ze sobą zabrać na wyjazd. Jak jest z nim pod względem wytrzymałości? Czy jest bardzo delikatny? Czy da sobie radę dobrze opakowany w torbie jako bagaż w samolocie? Jak myślicie?

Z góry wielkie dzięki. 


Docelowo chcę kupić sześciordzeniowego z co najmniej 16 GB ramu i kartą graf 3 GB. 



#2 tumpio

tumpio

    SERWIS


  • 6 245 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 marca 2016 - 21:36

1. Jeden (lub 2 w zależności od konfiguracji) dysk SSD - reszta po USB lub TB. Temat nie do przeskoczenia bez wymiany karty graficznej (na niej jest złącze dysku) w przypadku konfiguracji z jednym dyskiem.

2. Ram wymienisz, z CPU większy problem, choć jest to możliwe, z grafiką - cóż zgodnie z ostatnią zasadą Apple- "jakiego kupiłeś takiego cierp" ;). Nic nie zrobisz.

 

Nie bez podstaw "śmietniczki" nie nazywa się już "stacją roboczą" ...


Specjalistyczny Serwis Komputerów Apple "Serwis Jabłek®"
ul. Stryjeńskich 10 lok usł 2A.
02-791 Warszawa tel: 533-996-563 lub 796-440-048
http://www.macbook-service.com

#3 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 22 marca 2016 - 22:48

3. Przewieźć się spokojnie da (ale nie wiem jak zareaguje security na lotnisku ;) )


Użytkownik bee3 edytował ten post 22 marca 2016 - 22:48

Pomogłem ?   -  Lubię to 


#4 JohnSteward

JohnSteward
  • 11 postów

Napisano 22 marca 2016 - 23:40

Ślicznie dziękuję za odpowiedzi.

Byłem wcześniej dowiedzieć się czegoś więcej w iSpot ale, jak już wcześniej zauważyłem, tamtejsi "geniusze" nie zawsze są geniuszami :)

Czyli generalnie dość słabo. Hm... przemyślę jeszcze sprawę czy nie lepiej zakupić mocnego 5.1
Plusem jest możliwość konfiguracji (dyski, ram, grafika itp) ale minusem jego wielkość i masa. 

"Śmietniczkę" trzeba by kupić od razu jak najmocniejszą. Tu minusem jest niestety jej cena, :)



#5 bee3

bee3
  • 3 841 postów

Napisano 22 marca 2016 - 23:48

Decydując się jednak na "śmietniczkę" to zwróć szczególną uwagę na procesor i grafikę.

RAM (znacznie taniej) zmienisz sam, a dyski z założenia "wyjęto" z obudowy na zewnętrzny łańcuch Thunderbolt-a albo storage sieciowy.


Pomogłem ?   -  Lubię to 


#6 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 23 marca 2016 - 06:28

Jak masz 4,1 to można go rozbudować zamiast kupować 5,1.

Pod video śmietniczka powinna mieć D700 i minimum 6-rdzeniowca.

4K pociągnie. 64GB RAMu wskazane (ale nie od Apple). Wychodzi jakieś 24 tys brutto.

Procesor kiedyś można będzie wymienić na 10 lub 12 rdzeniowy.

 

Za 30-50% tej kwoty (zależnie od tego co masz obecenie) możesz ze swojego 4,1 zrobić maszyną sporo wydajniejszą od wspomnianej wyżej konfiguracji.


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#7 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 23 marca 2016 - 20:33

Zrobo jak ci radzi 666. W dniu debiutu nMP technika w nim zastosowana miala juz 2 lata i w swiecie PC juz dawno chulala, ale jak to u Apple trzeba bylo zrobic emejzing ;-)


Mac Mini i7(Late2012)-2.3GHz/16GB/128GB SSD+1TB/HD4000/10.12+DELL U2412M,iMac24"C2D(Late2006)2.16GHz/4GB/320GB/7300GT/10.6.8,PM G5 Quad Core(Late2005)-2.5GHz/8GB/2.5TB/7800GT/10.5.8,iPhone 6+ 16GB


#8 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 13 kwietnia 2016 - 11:30

Jedi -  o czym ty piszesz ? Xeony uzyte w nMP wyszły kilka miechów przed premierą nMP



#9 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 13 kwietnia 2016 - 11:33

Miałem śmietniczkę przez jakiś czas i byłem zdziwiony że na drugiej karcie nie ma slotu na drugi dysk SSD. Podobnie zrobili w nowym mini gdzie też nie wystarczy dokupienie samego dysku na pci-e. Ach to Apple. 

 

Plusem śmietniczki w stosunku do starego pudła jest: 

- Szybki dysk SSD, chociaż do Maca Pro da się wstawić równie szybki dysk na PCI-E 

- USB 3.0, Wi-Fi AC i BT 4.0 w standardzie. Do tego Thunderbold 2 może się przydać. 

- Szybszy RAM z ECC ale śmietniczka też jest już do tyłu w porównaniu do PC. Nowy model może będzie miał już DDR4. 

- Cicha praca i wymiary o których wspomniałeś, jest jednak dość ciężki w porównaniu do mac mini. 

- Dwie karty graficzne w standardzie 

 

Przy moich prostych zastosowaniach komputer nie wypadał nie wiadomo jak lepiej od maca mini z SSD mimo szybszego dysku, 32GB RAM i 6 rdzeniowego Xeona. Myślałem że w takiej cenie będzie dużo szybszy w codziennym użytkowaniu :D

 

JEDI_V, dnia 23 Marz 2016 - 21:33, napisał:
Zrobo jak ci radzi 666. W dniu debiutu nMP technika w nim zastosowana miala juz 2 lata i w swiecie PC juz dawno chulala, ale jak to u Apple trzeba bylo zrobic emejzing ;-)

 

Masz racje była ale w PC. Widzisz różnice? 

fNxzuyN.jpg


Użytkownik rybak-17 edytował ten post 13 kwietnia 2016 - 11:51

MacBook Air 13 + ThinkPad X260


#10 JohnSteward

JohnSteward
  • 11 postów

Napisano 13 kwietnia 2016 - 11:48

Rozmawiałem z "geniuszem" we Wrocławskim Cortlandzie. który na pytanie o porównanie starszych modeli MAC Pro z nowymi "śmietniczkami" powiedział że testowali render materiału video na tych komputerach oraz że "między jednymi a drugimi jest przepaść technologiczna". Zacytuję: "nowe komputery Mac Pro w porównaniu ze starymi (o podobnych parametrach) zostawiają stare maki daleko w tyle"

Sam nie wiem co myśleć... Chyba trzeba będzie po prostu samemu sprawdzić. Przymierzam się do 6-rdzeniowego z dużą ilością RAMu i grafiką co najmniej 3GB (najchętniej 6GB). Oczywiście nie nowy z salonu bo cena jest przerażająca :) Od czasu do czasu pojawiają się ściągane z USA w lepszych cenach. A może macie kogoś, kto sprowadza? :) Będę wdzięczny za info. 
 



#11 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 13 kwietnia 2016 - 16:54

rybak-17

 

Kto kupuje MP do maila, www, FB czy przeglądania fotek ? ;)

To oczywiste ze mając Miniaka z SSD - obojętnie jakiej klasy kompa z nim porównasz - przy codziennych zadaniach, różnicy nie uświadczysz. A już na pewno nie takiej którą da się wyczuć bez spoglądania na stoper

MP to typowa stacja robocza przeznaczona do renderowania, obróbki muzy itp. Dopiero przy takich zadaniach da się odczuć przepaść wydajnościową pomiędzy mac mini a MP.

 

JohnSteward

 

Najpierw musisz określić swoje potrzeby tj odpowiedzieć sobie na kilka pytań

 

- po co mi nMP (do czego potrzebuję)

- czy oszczędność czasu wynikająca z zastosowania nMP a nie np. Mac Mini jest EKONOMICZNIE UZASADNIONA (na jednym i drugim kompie zrobisz dokładnie to samo - tyle że w różnym czasie)

- na podobnej zasadzie musisz sobie odpowiedzieć na pytanie dlaczego chcesz zainwestować w wersję 6 core z D500 zamiast 4C/D300.... Bo widzisz, jeżeli coś się ma renderować np 60 minut (na 4 core) lub 45 minut (na 6 core) to musisz ocenić czy masz aż tyle wysokopłatnych zleceń by taka ekstrawagacja się opłaciła. To tylko 15 minut różnicy w liczeniu za które płacisz ok 5000zł więcej ! Czy faktycznie jest tak, że jedna robota wyjeżdża z kompa i natychmiast wjeżdża następna? To są kluczowe pytania o opłacalność zakupu więc nie wolno ich ignorować! W przeciwnym wypadku zwyczajnie się przeinwestujesz....

 

Jeżeli ktoś ma na prawdę górę roboty i klientów którym forsa wysypuje się z kieszeni - radzę rozważyć  lepszy wariant od inwestycji w megawypasionego nMP

Taniej i EFEKTYWNIEJ pod względem mocy obliczeniowej jest zakupić 2 podstawowe stacje nMP od jednej, bardziej wypasionej  

 

Przemyśl raz jeszcze temat. Nie daj się ponieść emocjom-. Analizuj WYŁĄCZNIE aspekt ekonomiczny bo to on jest kluczowy. Na razie - w mojej opinii - sam nie wiesz co masz zrobić bo nawet nie zarejestrowałeś firmy ;) Gdybyś takową miał, nie rozważałbyś zakupu tak drogiego kompa od byle kogo tylko poszedłbyś centralnie do sklepu, kupił nMP na papier, wrzucił w koszty i wyszarpał z US 23% VAT.... 

 

Pozostawiam do przmyślenia


Użytkownik michobo edytował ten post 13 kwietnia 2016 - 17:40


#12 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 13 kwietnia 2016 - 19:08

Robię więcej rzeczy, mimo wszystko po samym dysku SSD spodziewałem się większej różnicy. JohnSteward na twoim miejscu poczekał bym na nowy model, chociaż mogli by go odświeżyć już dawno http://buyersguide.macrumors.com/#Mac


MacBook Air 13 + ThinkPad X260


#13 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 13 kwietnia 2016 - 20:37

Rozmawiałem z "geniuszem" we Wrocławskim Cortlandzie. który na pytanie o porównanie starszych modeli MAC Pro z nowymi "śmietniczkami" powiedział że testowali render materiału video na tych komputerach oraz że "między jednymi a drugimi jest przepaść technologiczna". Zacytuję: "nowe komputery Mac Pro w porównaniu ze starymi (o podobnych parametrach) zostawiają stare maki daleko w tyle"

 

"Geniusz" po prostu tyle wie ile widział. A że mało widział to i mało wie.

 

 

Oczywiście nie nowy z salonu bo cena jest przerażająca.

 

Przerażająca to będzie kwota za wymianę np grafiki czy choćby głupiego SSD jak kupisz bez (lub po) gwarancji.

Kup z oficjalnej dystrybucji jeśli chcesz kubełek. Nie ma co tyłka szkłem podcierać ;)

 

Robię więcej rzeczy, mimo wszystko po samym dysku SSD spodziewałem się większej różnicy.

 

Ale, w którym momencie? Pages ma się odpalać o 0,001s szybciej? Safari ma być "snappier"? Plik z dysku USB 3.0 będzie się kopiować na lokalny z taką samą prędkością na każdym kompie z USB 3.0 i SSD (czy SATA III czy PCIe).

Jakbyś robił coś co obciąża w jakimś większym stopniu podzespoły komputera to różnicę byś dostrzegł.


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#14 rusinu

rusinu
  • 372 postów
  • Skądwa-wa

Napisano 13 kwietnia 2016 - 23:54

@JohnSteward - 666 zna się na rzeczy.

Chyba wszystko już zostało tu napisane, oprócz wydajności. Sam mam prosiaka 5,1 z max procesorami i ramem i komp taki dorównuje najszybszej konfiguracji śmietniczki. Zostaje kwestia, że ja mam to realizowane na 2 procesorach a w śmietniczce jest tylko jeden, a i tak już przestarzały procesor. Największą bolączką jest karta graficzna, którą w maku classic można prawie dowolnie zmieniać, a w nowym zostaje fantastyczna konstrukcja apple, której nie wymienisz na co chcesz - jedynie dodać możesz kartę graficzną przez thunderbolt i specjalną obudowę.

Koszt mojego maka to ok.12000 a za nowego maka 6.1 o podobnych parametrach zapłacisz 3 razy tyle. Zresztą nowy mak to już taki nowy nie jest, bo zaraz skończy 3 lata.

Najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie jest rozbudowa maka 4.1. u kolegi 666.



#15 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 16 kwietnia 2016 - 10:02

@666 Liczyłem że system jak i większe aplikacje będą uruchamiały się dużo szybciej na 2x szybszym dysku SSD. Teraz widzę że do SSD na PCI w nowym mini nie ma sensu dopłacać, lepiej wstawić dużo tańszy dysk Sata. 


MacBook Air 13 + ThinkPad X260


#16 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 16 kwietnia 2016 - 13:59

Oczywiście, do niczego nie warto dopłacać jeśli się zalet tego czegoś nie wykorzysta.


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#17 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 16 kwietnia 2016 - 16:56

@666 Liczyłem że system jak i większe aplikacje będą uruchamiały się dużo szybciej na 2x szybszym dysku SSD. Teraz widzę że do SSD na PCI w nowym mini nie ma sensu dopłacać, lepiej wstawić dużo tańszy dysk Sata. 

 

Żebyś odczuł różnicę, to transfer powinien być co najmniej 4x wyższy. 

Tak było z przejściem z HDD na SSD SATA, a teraz zobaczyłem to dopiero po przejściu na Samsunga M.2 SSD 950 PRO.

Natomiast nie widzę tego po przejściu z SSD SATA na SSD PCIe w MacBooku czy mMP.


Użytkownik Iro edytował ten post 16 kwietnia 2016 - 19:13

Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#18 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 18 kwietnia 2016 - 11:16

Rybak-roznica jest taka, ze ten PC z prawej moze zapierdzielac 24h na pelnych obrotach, a kubelek na smieci z lewej upierdzieli thermal throttling.

Po za tym smietniczke ciezko nazwac stacja robocza.


Mac Mini i7(Late2012)-2.3GHz/16GB/128GB SSD+1TB/HD4000/10.12+DELL U2412M,iMac24"C2D(Late2006)2.16GHz/4GB/320GB/7300GT/10.6.8,PM G5 Quad Core(Late2005)-2.5GHz/8GB/2.5TB/7800GT/10.5.8,iPhone 6+ 16GB


#19 MaTi

MaTi
  • 230 postów
  • SkądKalisz

Napisano 31 października 2016 - 11:20

Rybak-roznica jest taka, ze ten PC z prawej moze zapierdzielac 24h na pelnych obrotach, a kubelek na smieci z lewej upierdzieli thermal throttling.

Po za tym smietniczke ciezko nazwac stacja robocza.

Bzdura - u mnie chodzi 24H na dobę i nic się nie jara.


=============== pozdrówka, MaTi

#20 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 31 października 2016 - 22:18

Bzdura - u mnie chodzi 24H na dobę i nic się nie jara.

Pod obciążeniem?


Muzyka i Komputery
https://iro.myapple.pl


#21 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 01 listopada 2016 - 05:03

No...nikt zdrowy na umyśle chyba nie stawia MP do zasysania torrentów 24h :)






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych