Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac mini late 2012 do Final Cut Pro i AE


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 kajtek83

kajtek83
  • 15 postów

Napisano 01 lipca 2015 - 11:57

Witam szanownych forumowiczów,

prosze o poradę, bo mam trochę zagwozdkę. 

 

Od wielu lat pracuję na macach, przerobiłem już G3, G4, G5 i od kilku ładnych lat działam na Macbooku Pro late 2007 c2d 2,4 Ghz, 4GB ram. Pracuję głównie w Adobe PS, Ill, ID z pakietu CS3. Obecny sprzęt wystarcza do pracy na tym pakiecie. Mulenie jest jedynie przy bardzo dużych plikach w PS.

 

Ostatnio jednak wkręciłem się w zabawę z amatorskim montażem filmów i tu pojawia się pytanie, czy warto do tego kupić Maca Mini late 2012 (ssd, 16gb)? Wiem, że w tej cenie mogę mieć PC, z lepszą kartą, wydajnością itd. ale od tylu lat pracuję na macu, że juź prawie zapomniałem jak się pracuje na Windowsie. Amatorska zabawa z montażem może przerodzić się w bardziej profesjonalną pracę, więc myśle o maszynce, która pozwoli na w miarę komfortową pracę. Filmy będą w hd z gopro i drona.

 

Myślałem o Imacu 21,5 z kartą Nvidii, ale trochę się obawiam awaryjności i budżet też już znacznie wyższy. Kolejnego macbooka pro nie potrzebuję kupować. I kolejna rzecz to oczywiście po zmianie sprzętu kupno nowego zestawu programów, czyli kolejne kilka tysi, więc Mac Mini wydaje mi się jedyną rozsądną alternatywą. Sprzęt ma na siebie zarabiać, kupowanie nowego dla lekkiego wzrostu mocy, nowszego systemu, przeglądania poczty i internetu mija się z celem. 

 

 

Podsumuję:

1. czy warto przesiadać się na nowszy sprzęt, jeśli do obecnej pracy wystarcza Macbook Pro late 2007 c2d? Czy odczuję znaczący wzrost wydajności w nowszym pakiecie cs6 lub cc (w pracy na programach ps, ill, id)? Nowszy sprzęt to nowszy system, więc tym samym wyższe wymagania, więcej potrzebnego ramu itd. W samym pakiecie cs6 i cc nie ma aż tylu nowych funkcji, które uzasadniałyby zmianę. 

 

2. czy Mac Mini pozwala na w miarę normalną pracę w FinalCutProX przy montażu filmów hd? WIem, że do After effects będzie słaby, ale coś tam można będzię mimo wszystko zrobić (zakładając dłuższe czekanie na rendery).

 

3. jeśli nie Mac mini to co innego?

 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

 



#2 kormo

kormo
  • 218 postów
  • SkądWawa

Napisano 01 lipca 2015 - 12:12

Powinien wystarczyć. Znam studio, gdzie montażyści pracują na miniakach z tym że finalny render odbywa się na wydajnej maszynie albo w klastrze. 


Stary makowiec od 1996


#3 kajtek83

kajtek83
  • 15 postów

Napisano 01 lipca 2015 - 12:20

Ok, a czy ktoś z kolegów, zrobił przesiadkę ze starszego macbooka pro i odczuł znaczącą różnicę w pracy w adobe cs? Ja to mam chyba dylemat, czy wogóle się przesiadać na nowszy sprzęt jeśli obecny w miarę sensownie pracuje. Przy poprzednich przesiadkach nie miałem dylematów bo zawsze przesiadałem sie na sprzęt Pro i czułem różnicę w wydajnościach, teraz natomiast mini to nie do końca Pro. 



#4 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 02 lipca 2015 - 10:12

Witam szanownych forumowiczów,

prosze o poradę, bo mam trochę zagwozdkę. 

 

Od wielu lat pracuję na macach, przerobiłem już G3, G4, G5 i od kilku ładnych lat działam na Macbooku Pro late 2007 c2d 2,4 Ghz, 4GB ram. Pracuję głównie w Adobe PS, Ill, ID z pakietu CS3. Obecny sprzęt wystarcza do pracy na tym pakiecie. Mulenie jest jedynie przy bardzo dużych plikach w PS.

 

Ostatnio jednak wkręciłem się w zabawę z amatorskim montażem filmów i tu pojawia się pytanie, czy warto do tego kupić Maca Mini late 2012 (ssd, 16gb)? Wiem, że w tej cenie mogę mieć PC, z lepszą kartą, wydajnością itd. ale od tylu lat pracuję na macu, że juź prawie zapomniałem jak się pracuje na Windowsie. Amatorska zabawa z montażem może przerodzić się w bardziej profesjonalną pracę, więc myśle o maszynce, która pozwoli na w miarę komfortową pracę. Filmy będą w hd z gopro i drona.

 

Myślałem o Imacu 21,5 z kartą Nvidii, ale trochę się obawiam awaryjności i budżet też już znacznie wyższy. Kolejnego macbooka pro nie potrzebuję kupować. I kolejna rzecz to oczywiście po zmianie sprzętu kupno nowego zestawu programów, czyli kolejne kilka tysi, więc Mac Mini wydaje mi się jedyną rozsądną alternatywą. Sprzęt ma na siebie zarabiać, kupowanie nowego dla lekkiego wzrostu mocy, nowszego systemu, przeglądania poczty i internetu mija się z celem. 

 

 

Podsumuję:

1. czy warto przesiadać się na nowszy sprzęt, jeśli do obecnej pracy wystarcza Macbook Pro late 2007 c2d? Czy odczuję znaczący wzrost wydajności w nowszym pakiecie cs6 lub cc (w pracy na programach ps, ill, id)? Nowszy sprzęt to nowszy system, więc tym samym wyższe wymagania, więcej potrzebnego ramu itd. W samym pakiecie cs6 i cc nie ma aż tylu nowych funkcji, które uzasadniałyby zmianę. 

 

2. czy Mac Mini pozwala na w miarę normalną pracę w FinalCutProX przy montażu filmów hd? WIem, że do After effects będzie słaby, ale coś tam można będzię mimo wszystko zrobić (zakładając dłuższe czekanie na rendery).

 

3. jeśli nie Mac mini to co innego?

 

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

1. http://fabryka-pikse...2012-vs-2011_2/

2. robiłeś w tym tygodniu materiał o rowerzystach?

 

Pozzdro, aa



#5 kajtek83

kajtek83
  • 15 postów

Napisano 02 lipca 2015 - 11:04

Witam,

dzięki za odpowiedź.

 

Ad.1.

Wiem, czytalem już wcześniej opis na fabryce pikseli.

 

Ad.2

O jakich rowerzystów chodzi? Możesz rozwinąć?



#6 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 02 lipca 2015 - 11:07

Witam,

dzięki za odpowiedź.

 

Ad.1.

Wiem, czytalem już wcześniej opis na fabryce pikseli.

 

Ad.2

O jakich rowerzystów chodzi? Możesz rozwinąć?

Ad.1.

A może to: http://fabryka-pikse...-pro-late-2013/

 

Ad.2.  

Ostatnio mnie ktoś nagrywał:)

 

Pozzdro, aa



#7 kajtek83

kajtek83
  • 15 postów

Napisano 02 lipca 2015 - 11:11

Ad.1

Mac pro to troche za duzy budzet. Poza tym, teraz nie wykorzystalbym na tym etapie jego mocy. Mini mi sie widzi i raczej pojde w tym kierunku. Bedzie malo wydajny, to z czasem wymienie na cos z dedykowana karta.

 

Ad.2

To raczej nie ja :)



#8 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 02 lipca 2015 - 12:24

Ad.1

Mac pro to troche za duzy budzet. Poza tym, teraz nie wykorzystalbym na tym etapie jego mocy. Mini mi sie widzi i raczej pojde w tym kierunku. Bedzie malo wydajny, to z czasem wymienie na cos z dedykowana karta.

 

Ad.2

To raczej nie ja :)

W moim jak mi zaczęło brakować mocy w grafice to zrobiłem to: http://myapple.pl/fo...ic/253283-egpu/ bo mocy w czterordzeniowymn i7 starczy ci na parę lat.

 

Pozzdro, aa



#9 kajtek83

kajtek83
  • 15 postów

Napisano 02 lipca 2015 - 13:00

W sumie dobry pomysl. Ile to Cie wyszlo lacznie? To moze byc dobra alternatywa dla mini wzgledem nowego macbooka pro lub imaca z nvidia. Wydajnosc podobna a cenowo korzystniej.


Użytkownik kajtek83 edytował ten post 02 lipca 2015 - 13:03


#10 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 02 lipca 2015 - 13:21

W sumie dobry pomysl. Ile to Cie wyszlo lacznie? To moze byc dobra alternatywa dla mini wzgledem nowego macbooka pro lub imaca z nvidia. Wydajnosc podobna a cenowo korzystniej.

Kupowałem z  http://www.mag.de/pr...ansion-Box.html i wyszło koło 1100pln z przesyłką + 450pln GF550 Ti + 200pln zasilacz i pierdoły. Tu jest już polski dystrybutor: http://www.cafemac.pl/akitio-thunderbolt2-pcie-expansion-box-mptbpcie-p-1847.html?manufacturers_id=67 i można patrzec na amazon.de.

 

Jedyna różnica, że musisz wyłączyć kompa by wpiąć Aikitio (by wpiąć kabel karty do mini) ale masz ciszę jak nie potrzebujesz wydajności. W moim przypadku to ideał. 

 

Pozzdro, aa



#11 kajtek83

kajtek83
  • 15 postów

Napisano 02 lipca 2015 - 13:29

Jest to pomysł. Dzięki za info. Przeczytam wątek dokładnie, ale tak na szybko, rozumiem, że można włączyć kartę jeszcze mocniejszą niż GF550?



#12 angelares

angelares
  • 912 postów
  • Skądona taka blada?

Napisano 02 lipca 2015 - 21:12

Prawie każdą włącznie z Titanem.

Pozzdro, aa

#13 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 03 lipca 2015 - 07:59

Odpowiadając na pierwsze pytanie: zdecydowanie warto się przesiąść zarówno na Mini jak i na CS6. Mini z 16GB i SSD to idealna maszyna do DTPu.

Teraz używasz 32-bitowych wersji Adobe, CS 6 jest 64-bitowe oprócz ID. Odczujesz zmianę zwłaszcza w PS.


mac-pro.pl

Serwis i (roz)budowa stacji roboczych Apple
Masz problem z Makiem Pro? Brakuje mu mocy?

Pisz lub dzwoń: 501211594


#14 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 03 lipca 2015 - 12:26

kolego kajtek83, nie chcę Ci psuć zabawy ale jeżeli liczysz na biznes z filmowania dronem to chciałbym Cię przestrzec. Sam wpadłem przed rokiem na ten sam pomysł. Kupiłem drona, maca, osprzęt...poszła kupa kasy.

Do tego promocja: GoogleAdWords, strona www (zrobiona niby przez "specjalistów od marketingu" po czym się okazało że machnięta na szablonie), różne ogłoszenia, SEO, aktywne poszukiwanie klientów, profil na FB.... -

 

Odpowiedź ?  ZERO zleceń, słownie ANI jednego.

 

Gratis - wojna w chacie bo żona nie jest specjalnie szczęśliwa z tego że zamiast zarabiania, latam sobie dronem tylko dla własnej radochy (bo zabawa jest zaiste przednia) Ale kobita ma świętą rację !

Zostawiam do przemyśleń.  Dzięki Bogu nie umoczyłem 1.5k na ten durny kurs który trzeba wyrobić aby dostać licencję "operatora UAV"

Mowa o dużym miescie (700tyś)

Zleceń na drony jest tyle co kot napłakał. Taka jest niestety prawda....

 

Zacznij od końca - najpierw sprawdź czy będziesz mieć robotę - potem inwestuj. Tyle ode mnie


Użytkownik michobo edytował ten post 03 lipca 2015 - 12:42


#15 kajtek83

kajtek83
  • 15 postów

Napisano 03 lipca 2015 - 12:44

Dzięki za odpowiedzi.

 

Ad. 666.

Coraz bardziej skłaniam się do zakupu miniaka. Być może kupie do tego cs6 na alle... zamiast pchać się w CC. Sama maszynka mnie bardzo przekonuje.

 

Ad. michobo

Dron już jest, ale to nie moja maszyna, więc tu inwestycji nie musze robić. Ja działam w DTP na tę chwilę i zleceń jest wystarczająco. Sam montaż filmów mogę więc traktować jako dodatek. Coś się z tego urodzi to ok, jak się nie uda to strat teź nie ma źadnych. Mini natomiast, jeśli go kupię i tak na siebie zarobi w DTP. Dziękuję natomiast za opinie odnośnie rynku zleceń na filmowanie z drona. Może kumplowi nie będe o tym mówił, żeby się nie zniechęcił. Wydał parę tysi na Phantoma i mocno wierzy, że da się na tym zarobić. I jeszcze bardziej przekonuje mnie to do mini, bez pchania się w macbooka pro czy imaca z mocniejszą kartą. Do DTP wszystkie będą wystarczające a mini jest jakby nie patrzeć najtańszy.



#16 michobo

michobo
  • 1 160 postów

Napisano 03 lipca 2015 - 12:51

Powiem Ci tak - sprzęt jest już zbyt powszechny. Phantomy idą jak ciepłe bułki - kupują je głównie Ci którzy liczą na łatwy zarobek. A zarobku nie ma, właśnie dlatego że rynek jest już nasycony. Próbowałem to pchać jako kompleksową usługę i jako podwykonawca dla weselnych filmowców. Z takim samym rezultatem. Nawet nie było telefonu z magicznym pytaniem  "za ile ?"


Użytkownik michobo edytował ten post 03 lipca 2015 - 12:53


#17 kajtek83

kajtek83
  • 15 postów

Napisano 03 lipca 2015 - 12:57

No to kumpel nie będzie zachwycony, bo jak wspomniałem pokłada w filmowaniu spore nadzieje. Trochę jak widzę robi się jak z maszynami do solwentu, w pewnej chwli każda agencja must have taką na stanie i rynek się nasycił. Maszyny po kilkadziesiąt tysi a zarobki po kosztach.






Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych