Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Aplikacja do *.mov


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 OneGhost

OneGhost
  • 296 postów

Napisano 17 kwietnia 2015 - 18:38

Miałem problem ze znalezieniem programu, w którym mógłbym sobie wpisać do pliku *.mov informacje o lokalizacji GPS. Dużo programów zapewnia ustawienie tego, ale nie zapisuje w pliku. Jeśli otworzymy plik *.mov z wpisaną w nim lokalizacją GPS w QuickTime i wyświetlimy informację o pliku, to jest tam podane to miejsce. Podobnie kiedy zaimportujemy taki plik do nowej aplikacji Photos, to też jest widoczna. Może są takie programy, ale jak szukałem to nie znalazłem, dlatego napisałem sobie taki i postanowiłem się nim podzielić, bo podejrzewam, że więcej osób chce mieć porządek w swoich zdjęciach.

 

Program jest jeszcze niekompletny, ale już zupełnie używalny, poniżej opiszę jak się go używa i czego brakuje.

 

Może zacznę od tego czego brakuje:

- Aktualnie wspiera tylko pliki z nałówkami 32-bitowymi - to znaczy, że działa tylko z plikami do 4GB,

- Trzeba dość dokładnie wpisywać parametry i trzymać się standardu, który opiszę za chwilę,

- Działa tylko z plikami zawierającymi wideo lokalne - czasem są pliki mov, które po włączeniu odtwarzają jakiś stream z internetu, te nie są jeszcze wspierane.

 

Co umożliwia:

Dodanie do pliku *.mov informacji o miejscu wykonania GPS,

Dodanie informacji o dacie utworzenia filmu,

Ustawienie języka filmu (chodzi o nagłówki),

Usunięcie wybranych tagów,

Wyczyszczenie filmu z tagów

 

 

Program wywołuje się przez terminal. Przy wywołaniu bez parametrów wyświetla instrukcję. Wywołanie:

MovExporter <input_file.mov> <output_file.mov> [clean][location=<New_location>][date=<New_date>][language=<lng>][remove_tags=<path>,<path>,...]

 

Info about mov file structure:

MovExporter <input_file.mov>

 
W przypadku podania tylko jednego parametru (nazwy pliku) wyświetla drzewo tagów w tym pliku (*mov zawiera drzewiastą strukturę, elementów o różnym przeznaczeniu).
 
Drugi parametr to plik wyjściowy (ma być inny niż wejściowy)
 
Następnie podaje się opcje w odpowiednim formacie. Przykładowo jeśli chcemy wyeksportować film z ustawioną lokalizacją, datą i językiem piszemy:
 
./MovExporter IMG_0001.MOV Nowy_IMG_001.MOV clean location="+49.6756+022.0536+281.345/" date="2014-01-02 13:53:12" language="pol"
 
Ważne, żeby parametry miały taki format jak przedstawiony powyżej:
- location musi zawierać latitide, longitude i altitude oddzielone tak jak powyżej, mieć tyle samo znaków i kończyć się "/". Taki sam format zwraca ffmpeg przy wypisywaniu informacji
- date musi mieć format "YYYY-DD-MM HH:mm:SS:
- language - 3 znakowy
 
Po takim wywołaniu otrzymujemy plik z wpisanymi danymi do tagów w pliku. Zaznaczam tutaj, że większość programów nie wiem czemu nie potrafi wykorzystać takiej daty, zamiast tego używają daty utworzenia pliku. To jest dużym błędem tych programów, z plikami JPG już nie mają takiego problemu. Photos w OS X niestety też tak traktuje datę. Ale można ją zmienić używając:
touch i SetFile
 
 
To wszystko. Nie wiem czy ktoś skorzysta, ale jeśli tak to będę bardzo wdzięczny za jakikolwiek feedback. W przyszłości planuję dodać obsługę plików większych niż 4GB, jakiś interfejs graficzny i obsługę innych kontenerów (mp4, m4v, itp.).
 
Oczywiście dla bezpieczeństwa proszę używać na kopiach plików, ale nie powinno być problemów jeśli zostanie poprawnie użyty :).
 
Jeśli będą jakieś problemy z użyciem programu, chętnie pomogę.
 
Tak sobie jeszcze pomyślałem, że jakbym zobaczył program dla terminala od jakiegoś gościa, to zastanawiałbym się, czy go uruchomić, czy to nie jakaś ściema z wirusem. Oczywiście nie jest tak, więc dla uspokojenia dorzucam filmik pokazujący ten program w działaniu, a jeśli ktoś będzie chciał to mogę podzielić się kodem źródłowym :)
 
 
Jeszcze taka mała prośba, jeśli ktoś faktycznie pobierze i przetestuje, to proszę napisać cokolwiek, że działa, czy nie działa, żeby tylko mieć jakieś potwierdzenie :) 

Załączone pliki


Użytkownik Damian Dudycz edytował ten post 17 kwietnia 2015 - 20:23

  • lfemzwan lubi to




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych