Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pierwszy MB. Jaką przekątną ekranu wybrać? 13" czy 15"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
12 odpowiedzi w tym temacie

#1 mountsun

mountsun
  • 5 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 grudnia 2014 - 21:06

Cześć,

Planuję zakup pierwszego laptopa Mac. (Wcześniej miałem jedynie asusa 15" )

Mam dylemat, jaką przekątną ekranu wybrać, a dokładniej waham się pomiędzy wyborem 13" a 15" matrycy.

Jak oglądałem w sklepie 13" to mi się podobała i nie wydawała mi się za mała, tak samo 15 nie wydawała mi sie za duża - Po dłuższym oglądaniu 15", gdy wróciłem do stoiska z 13" , ta wydawała mi się początkowo za mała ale potem się przyzwyczaiłem, potem gdy wróciłem do stanowiska z 15" ta wydawała mi się za duża ale za chwilę sie przyzwyczaiłem ;)) I tak w kółko.

Czy będę z nią dużo jeździł? Nie wiem. Chyba tak umiarkowanie, jak większość ludzi,  czasami gdzieś wezmę, do kawiarni, czy gdzieś, ale nie to, że wszędzie i zawsze będzie mi towarzyszyć, choć wiadomo, fajnie by mieć lżejszego i mniejszego. Z drugiej strony nie wiem czy nie zmęcze wzroku na 13" i czy nie będzie na dłuższą metę męczyła mnie praca z nim.

Czy na 13 nie męczy sie wzrok po jakimś czasie? Czy obecnie wybiera się częściej 13" a 15" przechodzą do lamusa ?

Będzie mi potrzebny do standardowej pracy, pisanie, internet, filmy... Będzie to mój jedyny komputer jak na razie.  W zasadzie jest to już jedyna kwestia, która mnie blokuje przed kupnem :P

Wiem, że to w dużej mierze kwestia osobistych preferencji ale może jednak ktoś napisze coś, co sprawi że mnie oświeci ;-)

 

z góry dzięki



#2 MaciejNowak

MaciejNowak
  • 2 148 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 grudnia 2014 - 21:23

Ja tam pracuje codziennie na 13”, spedzam z nim 10 godzin dziennie (biurowe zwykłe rzeczy, jakieś crm’y, jakieś www) i w zupełności mi wystarcza....a i jada na budowę czy gdziekolwiek jest lekko i przyjemnie.


Surface Pro 6 / iPhone 11 Pro Max / iPad Pro 11

 


#3 adamik55

adamik55
  • 15 postów

Napisano 14 grudnia 2014 - 17:58

Jeśli nie zamierzasz kupić niedługo komputera stacjonarnego, to bierz 15. Te kilka centymetrów i mała różnica wagowa nie zrobi Ci ogromnej różnicy przy przenoszeniu, a komfort wielogodzinnej pracy będzie większy.



#4 Mouts

Mouts
  • 78 postów
  • Płeć:

Napisano 14 grudnia 2014 - 22:30

Albo można też 13 + monitor do pracy w domu. Chyba dobra opcja bo łatwo i wygodnie można używać "w terenie" i w domu na monitorze o wiele lepiej niż 13 czy nawet 15 cali ekran.



#5 mountsun

mountsun
  • 5 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 15 grudnia 2014 - 17:33

Komputer stacjonarny mam.

Natomiast opcja 13" + monitor wydaje sie być kusząca. Czy żeby podłączyć MacBooka do nie-applowskiego monitora trzeba mieć jakieś specjalne applowskie przejściówki albo stację dokującą?


Użytkownik mountsun edytował ten post 15 grudnia 2014 - 17:51


#6 michallus

michallus

  • 214 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 15 grudnia 2014 - 18:17

Jeżeli chcesz sprzęt najmniej awaryjny wybierz 13"

Jednak wielkość to nie wszystko, podaj jeszcze dokładnie modele jakimi jesteś zainteresowany ;)

 

Jeżeli chodzi o monitor, potrzebna jest przejściówka która jest dostępna w każdym autoryzowanym serwisie Apple.

Tych z Allegro nie polecam, lepiej dołożyć te 40-50zł....


Użytkownik michallus edytował ten post 15 grudnia 2014 - 18:19

Macbook a1398 MID 2015, A1502 Early 2015

Serwis sprzętu komputerowego Apple w Trójmieście - Mekintosz

kontakt: 535-70-60-70, (58) 341-41-45

ul. Balcerskiego 14D 80-299 Gdańsk

http://www.mekintosz.pl


#7 brono

brono
  • 8 postów

Napisano 15 grudnia 2014 - 22:31

Miesiąc temu kupiłem również pierwszego Maca. I jest to 13 retina. Wcześniej miałem 15 hp. Do mniejszego ekranu szybko się przyzwyczaiłem i wg. mnie do zastosowań domowych całkowicie wystarcza.



#8 folharth

folharth
  • 436 postów
  • Skądfolharth_ca

Napisano 16 grudnia 2014 - 00:44

Posiadam 13 i 15 .

Osobiscie wole uzywac 13.

Wzrok mi sie nie meczy , ale spedzam na nim max 2 godziny dziennie. 



#9 qb4hkm

qb4hkm
  • 529 postów

Napisano 17 grudnia 2014 - 09:26

Mówicie że 13 mniej awaryjna - biorąc pod uwagę obecne i zeszłoroczne modele?



#10 Wujek

Wujek
  • 56 postów

Napisano 17 grudnia 2014 - 11:06

Polecam 13 ze względu na wysoką mobilność. Jeżeli chcesz podłączyć monitor do maca to wystarczy przejściówka thunderbolt do hdmi, lub USB do Hdmi. Ja kupiłem taką z allegro za 30 zł i nie sprawia żadnych problemów (lecz wiem że są ludzie którzy czegoś takiego nie kupią i wolą przepłacać 130zł a w apple store)


Laptop: MBA 13'' Mid 2013 Telefon iPhone 5 32GB

#11 sancruz3

sancruz3
  • 2 436 postów

Napisano 17 grudnia 2014 - 11:28

A co niby 15 nie jest mobilna? Patrzac na inne 15 calowe laptopy ich wymiary to nie powiedzialbym tego. Mam 13 i 15 retine. 13 jest dobra dla kobiety bo sie miesci w torebce. Co do awaryjnosci to jak narazie moge powiedziec, ze 13 robi psikusy jak ekran i duchy na matrycy LG w dodatku cos sie psuje port HDMI. 

 

Co do podlaczenia to najlepiej miec monitor z wejsciem Display Port bo wtedy laczysz kabelkiem Mini DP na DP i po problemie. Inaczej przejsciowka albo przez HDMI. Warto dokupic klawiature i myszke oryginalna jak chcesz zamykac komputer i pracowac tylko na jednym ekranie, ktory podpiales. 

 

Co do meczenia wzroku to 13 raczej meczy gdyz mniej miejsca na dekstopie. A 15 wcale nie jest az o tyle wieksza i wiecej wazaca zeby klasyfikowac ja jako komputer stacjonarny. 



#12 spietrza

spietrza
  • 49 postów
  • SkądPoznań

Napisano 17 grudnia 2014 - 12:17

Moim zdaniem lepiej wybrać 15. Oprócz różnicy w wadze minimalnej notebook w tym rozmiarze pracuje się wygodnie. Pracowałem wcześniej na 13, kupiony pod względem jedynie mobilności, która okazała identyczna do wersji 15 :)

Na co dzień pracuję  z dodatkowym monitorem 23 cale podłączony do HDMI a na wyjeździe praca w arkuszach, internet czy też filmy. Troszkę więcej cm na ekranie i więcej miejsca dla dłoni pod klawiaturą 15 jest wyborem najbardziej idealnym


  • mountsun lubi to

#13 Negatyf

Negatyf
  • 317 postów

Napisano 17 grudnia 2014 - 15:30

Miałem 15'', sprzedałem, kupiłem 13''. Czemu? 15 jest za droga, za duża. Posiadam 13'' wszystko się idealnie mieści na ekranie, jest lekki, mało miejsca zajmuje.


Komputer:  MacBook Pro Retina 13.3'' Late 2013 2.4/8/256

Telefon:  iPhone 5S 64GB Space Grey

NAS: Synology DS213j + 2x4TB WD Red Edition





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych