Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Macbook na studia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
64 odpowiedzi w tym temacie

#1 Grygi10

Grygi10
  • 4 postów

Napisano 20 lipca 2014 - 16:37

Cześć. Odrazu z góry przepraszam jeżeli istnieje taki temat. Szukałem ale nie znalazłem :) Właśnie dostałem sie na studia i muszę kupić mac'a. Mam iPhone i bedzie kompatybilny. Teraz pytanie jaki macbook lepszy? Pro czy Air? 11' czy 13'? Czy miedzy nimi sa duże różnice? Głównym plusem jest waga najważniejsze. Brat ma 11' i wyglada naprawdę drobnie. Czy 13' bedzie podobnych gabarytów? Bez problemu zmieści sie do torby czy plecaka? Oczywscie zeby tez nie zajmował duzo miejsca. Mac bedzie mi potrzebny tylko do internetu, studia i filmy. Zero gier. Jakieś programy pomagające na studia na iOS. Aha i jaki rocznik najlepiej? Pozdrawiam. Prosiłbym bardzo o odpowiedz.

#2 Paf

Paf
  • 8 094 postów

Napisano 20 lipca 2014 - 16:41

http://myapple.pl/ja...a-studenta.html
Trzeba zakładać kolejny taki sam temat, nie ?

#3 Grygi10

Grygi10
  • 4 postów

Napisano 20 lipca 2014 - 17:41

Trzeba sie odrazu czepiać? Pisałem ze szukałem ale nie w internatach pomyłka(albo nawet zwykle nie dopatrzenie) oznacza smierć :/

#4 adrixop95

adrixop95
  • 843 postów
  • SkądSosnowiec, PL

Napisano 20 lipca 2014 - 19:00

Macbook na studia to zły wybór. Ponad 90% uczelni jak nie 100% wymusi na tobie używanie Windowsa czytaj Boot Camp czyli podstawowy dysk w MBA 120GB to za mało. Jeżeli jednak się uprzesz to i tak od razu kup dysk przenośny a zamiast MBA zainwestuj w MBP/MBPr. Zaletą MBP bez Retiny jest możliwość rozbudowy i cena, zaletą MBPr jest ... Retina i dłuższe wsparcie. Waga w tym przypadku nie ma najmniejszego znaczenia. Jaki rocznik najlepiej? Najnowszy dostępny od Apple. No i najważniejsze pytanie: Jaki to jest kierunek studiów? Jak idziesz na cokolwiek związane z informatyką to moje rady raczej będą zjadliwe a zakup Macbooka zbędny i za drogi. Co więcej na każdy kierunek wystarczy obecnie laptop z i3/i5, grafiką HD4k i 6 GB ramu który można kupić za 1600zł.

#5 zubel

zubel
  • 1 194 postów
  • SkądWodzisław Śląski / Opole / Katowice

Napisano 20 lipca 2014 - 20:59

Mi tam macbook nie przeszkadzał na infie. Jasne, dużo programów jest na windowsa - dobra, większość, ale po to masz maszyny wirtualne czy boot campa. Co do wielkości ekranu - widziałem ludzi którzy potrafili przesiedzieć rok na jakimś małym netbooku 9 czy tam 10", a widzialem tez i takich którzy nosili 17", ważące nieraz po 6-7kg z zasilaczami itp. rzeczami.

#6 adrixop95

adrixop95
  • 843 postów
  • SkądSosnowiec, PL

Napisano 20 lipca 2014 - 21:44

Wiesz, jeżeli ma być to jest maszyna na studia to nie ma celu ani powodu aby był to Macbook. Jest to świetny laptop ale nie na polskie realia tym bardziej w polskiej cenie i na polskie studia jest w swoim założeniu bezużyteczny ponieważ i tak trzeba używać systemu od Microsoftu i oprogramowania od tego producenta lub od innych twórców którzy od jabłek wolą zielonego ludzika i okna. Nie okłamujmy się, Maca kupujesz jak chcesz albo szpanować albo używać oprogramowania które jest na Maca. W przypadku studiów w Polsce nie ma ani oprogramowania ani nauczycieli/wykładowców przygotowanych aby specjalnie dla Ciebie zmieniać wszystko na multiplatformowy soft.

#7 zubel

zubel
  • 1 194 postów
  • SkądWodzisław Śląski / Opole / Katowice

Napisano 21 lipca 2014 - 08:28

Ja po prostu nie widziałem sensu, żeby zmieniać system czy kompa specjalnie na studia. No bez przesady. To nie tak, że wszystko jest na windowsa i trzeba używać tylko jego. Jest sporo programów, których normalnie używałem na macu, ale prawda jest taka, że m$ wspiera uczelnie - masz dreamsparka gdzie możesz pobrać właściwie wszystko, poza Officem. I zarówno uczelnie jak i studenci z tego korzystają.

#8 Grygi10

Grygi10
  • 4 postów

Napisano 21 lipca 2014 - 09:17

Studia to fizjoterapia. Mi głowie chodzi o robienie notatek na komputerze. I chce zeby był kompatybilny z moim iPhone. Wiadomo iCloud itp. No i waga. 1 kg a 7 kg to różnica wiec to przemawia na stronę Mac'a ale słucham dalej co macie do powiedzenia bo ciekawe informacje i sie teraz mocniej zastanawiam.

Aha dodam ze w grę chodzi używany Mac. Mam na oku Aira 13' 2012 rok i co najważniejsze tylko ok. 70 cykli ładowania.

Nie wiem jakie sa programy na Maca wiec sie pytam czy moze sa jakieś specjalne pomagające na studia programy.

- - - Połączono posty - - -

Ja sie uparłem przy Air ale może warto zastanowić sie nad Pro? Czy MacBooka Air 13 i5 1.8GHz 4GB 128GB HD4000 to dobre parametry jak dla mnie i mój sposób używania komputera? Bo większość ludzi pisze o 6/8 gb ram

#9 Nathan

Nathan
  • 90 postów
  • Skądz przeszłości...

Napisano 21 lipca 2014 - 09:37

Ja ci proponuję 13". Czy używany to zależy od Ciebie, ja osobiście nie lubię używanych rzeczy, wolę znaleźć Refurbished za podobną cenę(komputer oddany do Apple, sprawdzony i sprzedawany ponownie). Oba modele są bardzo mobilne, ale 11" to trochę mało. Chociażby do tego, żeby obejrzeć film czy nawet przeglądać niektóre strony w internecie. Może to nie mieć dla Ciebie dużego znaczenia, ale jak myślisz o komputerze na dłuższy okres zainwestuj w 8GB RAM. Jeśli planujesz instalować Windows(jak słusznie zauważono wiele uczelni ma go za darmo podobnie jak Office) to warto też zainwestować w dysk 256 GB lub chociaż dysk zewnętrzny USB 3.0(i na nim zainstalować Windows). Nastały takie czasy, że to na Mac'a jest wiele przydatnych programów, których na Windows nie ma. Do tego jesienią będzie miał premierę nowy(darmowy) system operacyjny i integracja z iPhone będzie naprawdę duża (np. AirDrop będzie już działać między OSX a IOS). Do notatek jest mnóstwo fajnych darmowych programów. Co jeszcze chciałbyś robić? W twoim przypadku szczerze powiedziawszy nie widzę sensu instalowania Windowsa.

#10 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 21 lipca 2014 - 09:38

Fizjoterapia więc żadnego dodatkowego programu wymagającego od uczelni nie będzie. Kupuj Air, 8GB jest bardziej przyszłościowe. Rocznik 2013/2014. Będziesz nieziemsko zadowolony. Dysk 128GB starczy, zawsze możesz dokupić za 200zł 500GB przenośny.

#11 zubel

zubel
  • 1 194 postów
  • SkądWodzisław Śląski / Opole / Katowice

Napisano 21 lipca 2014 - 10:20

Aa, to jak fizjoterapia, to powiem Ci to samo co koledzy wyżej - nawet nie masz się nad czym zastanawiać - bierz maca.

#12 adrixop95

adrixop95
  • 843 postów
  • SkądSosnowiec, PL

Napisano 21 lipca 2014 - 10:54

A ja dalej zostaję przy stwierdzeniu, że zwykły Ultrabook do 2000zł wystarczy bo i tak ma WinGrozie instaluje się aplikację iCloud i wszystko jest zsynchronizowane. Ultrabook w tej cenie (2k) waży mniej/tyle samo co MBA, trzyma na baterii do 5h i ma 13 cali a wmawianie ludziom, że Macbook jest dobry do wszystkiego to gorszy rak niż chwalenie Androida.

#13 zubel

zubel
  • 1 194 postów
  • SkądWodzisław Śląski / Opole / Katowice

Napisano 21 lipca 2014 - 11:18

Nikt nie mówi, że mac jest dobry do wszystkiego, ale jeśli ktoś - jak w tym przypadku autor tematu - jest dość mocno zdecydowany - co widać, to nie ma co na siłę przekonywać argumentami, że w tej cenie można znaleźć takiego a takiego kompa, 5x lepszego, 10x lżejszego, czy że wszystko z nim sie będzie synchonizowało. Tym bardziej, że jego kierunek studiów nie wymaga nie wiadomo jakiego komputera. Nie zdajesz sobie sprawy ile ja będąc na infie nasłuchałem się ludzi mówiących, że za kasę za którą kupiłem tego macbooka miałbym TAAAAKIEGO kompa. Ale ja nie chciałem TAAAKIEGO kompa. Co śmieszne, kilka osób które mi to mówiły, kilka lat później sama skończyła na macbooku. A przecież mogli miec TAAAKIEGO kompa.

#14 edwa

edwa
  • 880 postów
  • SkądGdańsk, PL

Napisano 21 lipca 2014 - 11:23

Oczywiście, że wystarczy. Ale jak można mieć za 2000zł macbooka i chce się go mieć to czemu mamy mu zabraniać? Ja sam mam ultrabooka (no prawie) i chcę jednak zmienić na OSX, coś jest w tym systemie, że chcę do niego wrócić po paru latach przerwy. A na windowsie są po prostu niektóre bardzo irytujące rzeczy jak wywalanie się programów z powodu braku pamięci (a 2gb wolnego).

#15 x X x

x X x
  • 427 postów
  • SkądRzeszów, Poland

Napisano 21 lipca 2014 - 11:33

Przez ostatnie dwa lata studiów inżynierskich na informatyce korzystałem z maka i nie używałem windowsa, bo nie było takiej potrzeby. Nie siejcie zamętu, jako by się "nie dało" korzystać z maka na polskich uczelniach bo to one nie wspierają tego producenta. Głupszego stwierdzenia dawno nie słyszałem.

#16 Grygi10

Grygi10
  • 4 postów

Napisano 21 lipca 2014 - 21:44

Dzięki wszystkim za odpowiedzi. Pomogliscie mi bardzo :) gdzie moge kupić te refurbished? Jakaś Polska strona jest do tego czy tylko zagraniczne?

#17 iSzymon

iSzymon
  • 64 postów

Napisano 12 sierpnia 2014 - 21:35

Podpinam się do tematu :) Czy jest sens kupować macbooka air/pro z 2010/2011 roku przez studenta kierunku lekarskiego? Nie obrabiam zdjęć, nie edytuję filmów, nauka to książki/pdfy. Jestem zachwycony iPhonem4 i kusi mnie laptop Apple, ze względu na to że jest lekki i w internecie wyczytałem wiele zalet systemu OSX. Z drugiej strony w nic bardziej wymagającego nie pogram, a oglądać filmy, liczyć i przeglądać internet mogę robić na 2 razy tańszym komputerze. W podobnych pieniądzach mogę znaleźć Lenovo y580, który przede wszystkim świetnie prezentuje się w grach (od czasu do czasu trzeba mieć też czas dla siebie, co?) Nie założyłem tematu w celu prowokacji fanów marki, chcę podjąć rozsądną decyzję. Przeczytałem na forum kilka tematów, dużo recenzji i ciągle się nie przekonałem. Serce zachęca do maca, rozum do czegoś innego. p.s. O modelu telefonu wspominam celowo, żeby się dowiedzieć czy jest dużo programów współpracujących i synchronizujących się z IP4, bo np AirDrop nie wchodzi w grę. Liczę na wypowiedzi, dzięki!

#18 Molimo

Molimo
  • 3 695 postów
  • SkądPoznań

Napisano 13 sierpnia 2014 - 07:58

Ja bym bardziej stawiał na laptop z Windows ponieważ według mnie dopiero Air 2013/2014 jest wart uwagi z racji większej wydajności, pracy na baterii.

#19 robgrab

robgrab
  • 1 384 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 sierpnia 2014 - 12:47

Przez ostatnie dwa lata studiów inżynierskich na informatyce korzystałem z maka i nie używałem windowsa, bo nie było takiej potrzeby. Nie siejcie zamętu, jako by się "nie dało" korzystać z maka na polskich uczelniach bo to one nie wspierają tego producenta. Głupszego stwierdzenia dawno nie słyszałem.


No może nie używałeś windy ale na 100% często używałeś linuxa. Ja co się da robię w xcode i C, ale potem i tak muszę to poprawiać pod ubuntu żeby się pewnie skompilowało. Windows też czasem się przydaje do c#.

#20 laiik

laiik
  • 7 postów

Napisano 15 sierpnia 2014 - 00:58

Żeby nie zakładać nowego tematu, szukam maca (używka) do 2,5 koła na studia informatyczne. Coś polecicie? Mile widziane aukcje z allegro czy jakieś inne.

#21 Paf

Paf
  • 8 094 postów

Napisano 15 sierpnia 2014 - 07:29

Nie polecamy maca na studia informatyczne.

#22 laiik

laiik
  • 7 postów

Napisano 15 sierpnia 2014 - 07:48

A dlaczego to?

#23 Paf

Paf
  • 8 094 postów

Napisano 15 sierpnia 2014 - 09:18

A dlaczego to?


Dlatego że ponieważ, aczkolwiek dlatego że tak.
Było steki razy. Wyszukiwarka jest u góry.
Tak w skrócie brak większości programów pod OSX których będziesz używał na co dzień na uczelni.

#24 zubel

zubel
  • 1 194 postów
  • SkądWodzisław Śląski / Opole / Katowice

Napisano 15 sierpnia 2014 - 09:42

Proszę Cię. Z tą większością programów to trochę za mocno powiedziane. Sporo jest dostępnych tylko na windowsa, ale coraz więcej jest na maca lub ma swoje odpowiedniki. Ja nie mam żadnego problemu - chyba, że dla kogoś problemem jest zainstalować Windowsa na wirtualu lub jako drugi system, bo od tego całkowicie nie uciekniesz. Weź MBP, najlepiej coś >2011 i tyle.

#25 edwa

edwa
  • 880 postów
  • SkądGdańsk, PL

Napisano 15 sierpnia 2014 - 09:45

Do 2,5k zł może mieć problem ze znalezieniem roczników >2011.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych