Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk SSD - jaki model wybrać i inne typowe pytania


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
379 odpowiedzi w tym temacie

#51 sereksztum

sereksztum
  • 335 postów

Napisano 02 kwietnia 2014 - 22:50

co do windows na bootcamp, to polecam wyłączyć Defragmentacje wg harmonogramu - ponoć strasznie szkodzi SSD, a sam Windows jej nie wyłącza.

#52 JaBo

JaBo
  • 211 postów

Napisano 03 kwietnia 2014 - 15:33

Wymieniłem RAM (na 16GB) w moim MacBooku PRO 13" (MD101PL/A) i od dłuższego czasu noszę się z zamiarem zmiany dysku na SSD. Przeglądnąłem już pobieżnie 300 stronicowy wątek no i oczywiście cały ten w którym teraz piszę. Właściwie byłem już zdecydowany na Samsunga 840 PRO 256GB, ale widzę, że EVO 500GB jest niewiele droższy, a jednak to jest prawie 2 razy taka pojemność. Stąd moje pytanie - czy aż tak bardzo różnią się te dwie serie (PRO i EVO)? Czy warto dopłacać do PRO? A może lepiej dozbierać, poczekać jeszcze z pół roku i kupić 840 PRO 512GB? - EVO 500GB - ok. 1000 zł - PRO 512GB - ok. 1500 zł PS. Bardzo dobry wątek! Brakuje mi tylko tutoriala (albo odnośnika jakiegoś do takiej informacji) jak postawić "czysty" system.

#53 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 03 kwietnia 2014 - 16:26

Myślę, że przyrost wydajności dla PRO nie uzasadnia różnicy w cenie - brałbym EVO. Tutorial jak postawić czysty system powinien się pojawić wkrótce w innym wątku, który przygotowuję.

#54 JaBo

JaBo
  • 211 postów

Napisano 03 kwietnia 2014 - 20:15

Myślę, że przyrost wydajności dla PRO nie uzasadnia różnicy w cenie - brałbym EVO. (...)


Jaka jest taka praktyczna różnica między PRO 512 a EVO 500 (oprócz pojemności - rzecz jasna)? No nie wiem, EVO będzie wolniejszy? Krócej posłuży? Częściej się psuje?

#55 Berike

Berike
  • 256 postów
  • Płeć:
  • SkądWrocław

Napisano 03 kwietnia 2014 - 20:41

Nie zastanawiaj się i kupuj SSD. Ja kupiłem w poniedziałek i z cajnego kompa zrobiło się dosłownie tornado! Dzisiaj przyszedł jeszcze RAM 16gb i komp z szybkością jest nie do poznania!:)

#56 JaBo

JaBo
  • 211 postów

Napisano 03 kwietnia 2014 - 21:45

Nie zastanawiaj się i kupuj SSD. Ja kupiłem w poniedziałek i z cajnego kompa zrobiło się dosłownie tornado! Dzisiaj przyszedł jeszcze RAM 16gb i komp z szybkością jest nie do poznania!:)


Decyzję, że kupuję SSD podjąłem już dawno - w momencie, kiedy poużywałem chwilę MacBooka Pro z Retiną (256GB SSD) :) Wiem, że jest nie do poznania.

Chodzi mi tylko o model dysku. Bo jednak do 840 PRO 512GB musiałbym się jeszcze z pół roku wstrzymać. Dlatego jestem tak dociekliwy o to, czym różni się w praktyce od 840 EVO 500GB.

#57 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 03 kwietnia 2014 - 21:53

rodzajem zastosowanych kości ale to masz na stronie producenta + o wiele większa żywotność (poczytaj sobie jaka jest różnica w ilości zapisów w danym typie kości)

#58 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 03 kwietnia 2014 - 21:55

Jaka jest taka praktyczna różnica między PRO 512 a EVO 500 (oprócz pojemności - rzecz jasna)? No nie wiem, EVO będzie wolniejszy? Krócej posłuży? Częściej się psuje?


Porównanie wydajności: Speed Test Samsung 840 Evo 250GB vs Pro 256GB MZ-7TE250BW MZ-7PD256BW - UserBenchmark

#59 northwest

northwest
  • 457 postów

Napisano 05 kwietnia 2014 - 19:52

Witam serdecznie,
także mam MacBook PRO 2012 MD102 (i7 8GB Ram). Mam pytanie o ten dysk: Samsung EVO MZ-7TE250BW (2.5", 250GB, SATA/600) - Sklep internetowy Agito.pl - będzie działał na tym MacBookiem? Są 2 wersje SATA III i SATA/600. W którym wariancie ten dysk będzie lepszy? Z góry dziękuję za pomoc

#60 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 05 kwietnia 2014 - 20:25

Przecież masz na to pytanie odpowiedź w pierwszym poście. Podpowiedź: Różne standardy SATA

#61 northwest

northwest
  • 457 postów

Napisano 06 kwietnia 2014 - 09:02

ja się nie znam na sprzęcie za bardzo, i dla mnie są to jakieś "maczki" ;-) Widzę że używacie tych dysków w MacBookach - tylko którą wersję mogę kupić ażeby na 1000% działała z moim komputerem?

#62 666

666

    Mac Pro doctor


  • 2 401 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 06 kwietnia 2014 - 09:11

Witam serdecznie,
także mam MacBook PRO 2012 MD102 (i7 8GB Ram). Mam pytanie o ten dysk: Samsung EVO MZ-7TE250BW (2.5", 250GB, SATA/600) - Sklep internetowy Agito.pl - będzie działał na tym MacBookiem? Są 2 wersje SATA III i SATA/600. W którym wariancie ten dysk będzie lepszy? Z góry dziękuję za pomoc


SATA III i SATA/600 to to samo ;)

#63 JaBo

JaBo
  • 211 postów

Napisano 10 kwietnia 2014 - 09:51

rodzajem zastosowanych kości ale to masz na stronie producenta + o wiele większa żywotność (poczytaj sobie jaka jest różnica w ilości zapisów w danym typie kości)


Rozumiem, że różnica między PRO a EVO to troszkę lepsza wydajność na korzyść tego pierwszego oraz lepsze kości. O ile wydajność nie robi mi różnicy (i tak różnica w stosunku do zwykłego HDD będzie potężna), to waham się jeszcze nad wyborem przez te kości.

Co to znaczy, że kości w PRO pozwalają na "o wiele większą żywotność"? Czytam z trzy dni o dyskach, przeglądam benchmarki i one głównie skupiają się na właśnie prędkościach oraz czasie dostępu, natomiast niewiele jest na temat żywotności.

Na dzień dzisiejszy jestem "przeciętnym" użytkownikiem, dziennie 8-10h komputer jest używany, filmy, www, czasem zabawa ze zdjęciem, filmem w iMovie, gra itp.

Drążę ten temat, ponieważ między PRO 256, a EVO 500 jest tylko ok. 200 zł różnicy, a to jednak prawie 2x więcej miejsca (nie musiałbym stosować dysku zewnętrznego).

#64 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 10 kwietnia 2014 - 10:20

Kostki MLC wytrzymują kilkaset tysięcy cykli zapisu, a SLC kilka milionów. Zwykle też różnica jest w gwarancji SLC mają po 5 lat gwarancji a SLC maks. 2-3 lata

#65 JaBo

JaBo
  • 211 postów

Napisano 10 kwietnia 2014 - 11:13

Kostki MLC wytrzymują kilkaset tysięcy cykli zapisu, a SLC kilka milionów. Zwykle też różnica jest w gwarancji SLC mają po 5 lat gwarancji a SLC maks. 2-3 lata


A który jest na kościach SLC? Z tego co wyczytałem to EVO jest na TLC, a PRO na MLC właśnie.

#66 DanielF

DanielF
  • 5 726 postów
  • SkądSiedlce

Napisano 10 kwietnia 2014 - 12:28

SLC- Single Layer Cell
100,000 program/erase cycles per cell
MLC- Multi Layer Cell
10,000 program/erase cycles per cell
TLC- Three Layer Cell
5,000 program/erase cycles per cell

- - - Połączono posty - - -

źródło:
http://centon.com/fl...oducts/chiptype

#67 JaBo

JaBo
  • 211 postów

Napisano 10 kwietnia 2014 - 12:33

SLC- Single Layer Cell
100,000 program/erase cycles per cell
MLC- Multi Layer Cell
10,000 program/erase cycles per cell
TLC- Three Layer Cell
5,000 program/erase cycles per cell

- - - Połączono posty - - -

źródło:
Chiptype - Centon Electronics, Inc.


Yhmm, ale właśnie jakie to ma przełożenie na praktyczne używanie? Dla zwykłego użytkownika. Ile lat bez problemu powinien bezawaryjnie działać EVO a ile PRO (przy normalnym używaniu)?
Różnica w cenie jest ogromna.

#68 JaBo

JaBo
  • 211 postów

Napisano 11 kwietnia 2014 - 10:46

Przepraszam, że tak post pod postem, ale nie widzę możliwości edycji. Otóż zdecydowałem się na EVO (pojemność wygrała). Zainstalowałem system na czysto i walczę z wszystkim. Jest szybko, jednak mam kilka pytań: 1. Włączyłem TRIM (Trim Enablerem). Czy wystarczy go raz włączyć i ten program może być już wyłączony, czy trzeba go włączać co jakiś czas i sprawdzać? Gdzie w systemie sprawdzić, czy TRIM jest aktywny? 2. Jak aktualizuje się firmware? Czy po aktualizacji traci się dane, czy można spokojnie to zrobić nie martwiąc się o dane?

#69 Atek Radej

Atek Radej
  • 16 postów
  • SkądLublin

Napisano 11 kwietnia 2014 - 20:08

SSD zamontowane, drugi dysk w kieszeni opibay. Wszystko super ale…czy jest jakać metoda żeby nie uruchamiał się drugi dysk przy starcie?

#70 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 12 kwietnia 2014 - 16:20

JaBo: ad 1. musisz sprawdzać po każdej aktualizacji systemu, update zazwyczaj wyłącza TRIM ad 2. to zależy od dysku, nie mam tego seagate więc nie wiem, w przypadku OCZ producent udostępnia obraz płyty CD, przy pomocy którego wykonuje się aktualizację. W większości przypadków nie ma dużego ryzyka utraty danych, ale mając backup śpisz lepiej.

#71 JaBo

JaBo
  • 211 postów

Napisano 13 kwietnia 2014 - 10:15

JaBo:

ad 1. musisz sprawdzać po każdej aktualizacji systemu, update zazwyczaj wyłącza TRIM
ad 2. to zależy od dysku, nie mam tego seagate więc nie wiem, w przypadku OCZ producent udostępnia obraz płyty CD, przy pomocy którego wykonuje się aktualizację.
W większości przypadków nie ma dużego ryzyka utraty danych, ale mając backup śpisz lepiej.


Właśnie w piątek zrobiłem update z bootowalnej płyty (Samsung zamieszcza ISO na stronie). I myślałem, że zejdę na zawał, ponieważ po całej procedurze wyskoczyło mi "(…) unsuccessful"! Myślałem, że komputer nie wstanie, ale na szczęście uruchomił się normalnie i o dziwo pokazuje mi w systemie aktualny firmware. Kontaktowałem się z Samsungiem czy wszystko jest ok i czy tak powinno być - niestety nic nie umieli więcej powiedzieć. Zabootowałem się więc z płyty jeszcze raz i dostałem komunikat, że wszystko jest aktualne i nie ma potrzeby aktualizacji. Czy ktoś spotkał się z czymś takim? Na razie nie widzę błędów w działaniu komputera, ale może powinienem jakoś sprawdzić, czy wszystko jest ok?

No i szkoda, że nie ma Samsung SSD Magician dla Mac OS X - mam nadzieję, że się kiedyś pojawi.

I ostatnie, czym najlepiej jakiś benchmark zrobić, prędkość r/w, czas dostępu, itp.?

#72 Berike

Berike
  • 256 postów
  • Płeć:
  • SkądWrocław

Napisano 13 kwietnia 2014 - 21:32

Disc Diag do pobrania za free z AppStore

#73 poca

poca
  • 14 postów
  • SkądŁódź, Poland, Poland

Napisano 13 maja 2014 - 09:57

Motyla noga, mija już tydzień jak walczę z moim nowym dyskiem SSD. Mam MacaMini late 2012 oraz Samsunga 840 PRO 128GB. Podłączony wg sposobu dostępnego do kupienia na allegro. OS widzi dysk, ale nie potrafi go ani sformatować, ani podzielić na partycje. Mam błąd:

Dołączona grafika

Podjąłem próbę wyciągniecia dysku i podłączenia pod laptopa z windowsem. Oczywiście tam wszystko grało. Zrobiłem format to NTFS, stworzyłem partycje a następnie skonwertowałem do HFS+. Sprawdziłem jeszcze dysk pod macbookiem. Oczywiście MB wykrył SSD bez problemu. Niestety po wpięciu dysku do MacaMini system nawet go nie wykrył. Dopiero po drugim odpaleniu zapytał czy chce dokonać inicjalizacji, która oczywiście zakończyła się fiaskiem.

Jakieś sugestie? :(

#74 Sim1

Sim1
  • 329 postów

Napisano 13 maja 2014 - 10:47

Jakieś sugestie? :(

Dysk chodzi w innych kompach (win/mac)... czyli może "Podłączony wg sposobu dostępnego do kupienia na allegro." szwankuje?
Sugerowałbym podpiąć ten dysk zamiast oryginalnego (czyli wykorzystując oryginalne taśmy) oraz po usb czy tb. Będzie więcej wiadomo.

#75 macsupport

macsupport

  • 8 620 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 maja 2014 - 15:22

Dokładnie tak - spróbuj podłączyć ten dysk w miejsce oryginalnego, na sprawnej taśmie, bo możliwe, ze masz wadliwą taśmę. Na Allegro w sprzedaży są też nieoryginalne.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych