Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Linux dla Mac OS X Snow Leopard


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 JanekPawelski

JanekPawelski
  • 83 postów
  • SkądPoznań, Poland

Napisano 17 stycznia 2012 - 21:34

Mam pytanie dotyczące instalacji Linuxa na macu. Mam wypaloną płytkę LIVE CD, ale mam dylemat gdzie zainstalować linuksa. Jest kilka możliwości do wyboru m. in. na tym samym dysku co Mac OS, albo formatowanie własnej partycji. Zainstalowałem go przy Macu, ale nie jestem z tego zadowolony, bo Mac OS ciągle mi mówi, że są błędy w konfiguracji dysku. Co mam zrobić jak docelowo chcę mieć Mac OS, Linuxa i Windowsa zainstalowanego normalnie (nie przez maszynę wirtualną?

#2 konole

konole
  • 412 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 stycznia 2012 - 21:56

https://help.ubuntu....mmunity/MacBook

#3 JanekPawelski

JanekPawelski
  • 83 postów
  • SkądPoznań, Poland

Napisano 17 stycznia 2012 - 22:22

Średnio odnajduje tam odpowiedź. A najpier może się dwiem - czy da się wyczyścić całkowicie dysk MacBooka Pro i zainstalować system z płyty? Nie chodzi mi o wsadzenie płyty i reinstalacje, ale o całkowite postawienie systemu od nowa.

#4 elita

elita

  • 3 034 postów
  • SkądKalisz, PL

Napisano 17 stycznia 2012 - 22:27

Oczywiście, startujesz z płyty, aż do pierwszego menu, tam masz w menu górnym narzędzie dyskowe, którym możesz pociąć dysk na nowo i sformatować (pamiętaj GUID i hsf+ dla osx) i kontynuujesz instalację na tej nowej partycji - i masz nówkę.

#5 JanekPawelski

JanekPawelski
  • 83 postów
  • SkądPoznań, Poland

Napisano 17 stycznia 2012 - 22:55

A czy mogę utworzyć wtedy dodatkowe osobne partycje dla Windowsa i Linuxa?

#6 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 17 stycznia 2012 - 23:01

Poczytaj o Boot Camp i rEFIt.

http://refit.sourceforge.net/

#7 JanekPawelski

JanekPawelski
  • 83 postów
  • SkądPoznań, Poland

Napisano 22 stycznia 2012 - 14:18

Już wiem, że na moje pytanie odpowiedź brzmi: rEFIt. Ale jak z tego skorzystać? Nie kapuję tego co oni piszą na tej stronie.

#8 Stasio90

Stasio90

    I hear the Angels cry, the calling my name.

  • 1 550 postów
  • SkądŁaziska Górne

Napisano 22 stycznia 2012 - 14:27

rEfit jest w pewnym sensie jakby bootloaderem dzięki któremu możesz bezproblemowo dostać się do partycji na której masz zainstalowany mac os x, windows i Linux (oczywiście mówię o różnych partycjach na których są zainstalowane te systemy). Co do podzielenia dysku to nie wiem jak się ma rzecz do Mac OS X bo jedynie na Windowsie nie dawno to robiłem ale po włożeniu płytki z linuxem i załadowaniu linuxa z live CD uruchom GParted i po prostu zmniejsz rozmiar partycji (będziesz widział ile jest pustego miejsca) i z wolnego miejsca stwórz nową i sformatuj. Nie daję 100% gwarancji czy to zadziała i czy jest to bezpieczne ale według mnie to wygodny sposób by zainstalować linuxa. Co do uruchomienia tego programu, to musisz go zainstalować i obowiązkowo 2 razy zrestartować komputer, potem przy kolejnym uruchomieniu komputera pokaże się z bootloader (rEfit) i z jego poziomu wybierasz system który chcesz uruchomić.

#9 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 22 stycznia 2012 - 14:33

a nie łatwiej jest wydzielić część dla OsX/Windowsa a przy instalacji Linuxa dać mu wolną pozbawioną partycji przestrzeń we władanie? Nie wiem czy coś się zmieniło, ale Linux zwykle chciał mieć minimum 2 partycje z czego jedną na swap.

#10 JanekPawelski

JanekPawelski
  • 83 postów
  • SkądPoznań, Poland

Napisano 22 stycznia 2012 - 15:44

Ok. Ale jak utworzyć partycję dla Linuksa? Przez Disk Utility?

#11 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 22 stycznia 2012 - 16:53

a instalator Linuxa nie może sobie sam wziąć wolnego miejsca i zagospodarować jak trzeba?

#12 Stasio90

Stasio90

    I hear the Angels cry, the calling my name.

  • 1 550 postów
  • SkądŁaziska Górne

Napisano 22 stycznia 2012 - 17:04

przecież pisałem że lepiej GParted użyć, tylko nie chcę wprowadzić błąd bo nie wiem czy na komputerach Apple nie można mieć więcej niż 4 partycje podstawowe (bo jeśli tak jest) to musi z pustego miejsca zrobić partycje roższerzoną i potem podzielić do linuxa i na swap, tylko nie wiem czy Mac OS X nie będzie się pluł przez to.

#13 AdamDz

AdamDz
  • 376 postów
  • SkądEsbjerg Dania

Napisano 05 lutego 2012 - 14:32

Jeżeli posiadamy dużo pamięci RAM to partycja SWAP jest zbędna u mnie przy posiadaniu 1GB ram nie zdarzyło się by przerzucał pamięć na SWAP ale taka bezpieczna ilość ramu dla linuksa bez SWAP to od 2GB, Gparted posiada opcję odzyskiwania dysku czyli mając partycję z Windows można ją zmniejszyć bez straty danych pod warunkiem że jest dość wolnego miejsca polecam Gparted pobrać i wypalić jako livecd , co do partycji OS X nie wiem czy Gparted je obsługuje bo nie testowałem na Macu.

#14 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 808 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 05 lutego 2012 - 18:30

To po co odświeżasz stary wątek, skoro 'sam nie wiesz'?

#15 AdamDz

AdamDz
  • 376 postów
  • SkądEsbjerg Dania

Napisano 04 września 2012 - 22:23

Odświeżam temat bo potrzebuję rady, otóż pozbyłem się PC z Ubuntu i pozostał mi iMac 2011, i na nim zamierzam przeznaczyć jedną partycję na dysku dla Ubuntu obok OS X. Zamierzam zwolnić część dysku za pomocą BootCamp, czyli zrobić partycję NTFS następnie ją usunąć, a przy instalacji Ubuntu wybrać opcję "wykorzystaj wolną przestrzeń", pytanie zasadnicze to; czy instalator Ubuntu wykryje OS X na dysku i zainstaluje Gruba, by bezproblemowo i bezkonfliktowo wybierać pomiędzy systemami? i czy to w ogóle jest możliwe, i jak wygląda wsparcie w postaci sterowników od Ubuntu np. Trackpad, Magic Mause, web kamerka czyli FaceTime. Pytam bo nie chcę tego testować na zasadzie prób i błędów, jeśli ktoś ma proszę o rady.

#16 palito

palito
  • 28 postów

Napisano 07 września 2012 - 08:51

Ja mam iMaci z 2006 i za żadne skarby nie mogę na Mincie i Ubuntu uruchomić bezproblemowo działające WIFI

#17 javazlaz

javazlaz
  • 1 513 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 09 września 2012 - 20:05

Zainstaluj pakiet linux-firmware, powinno pomóc: sudo apt-get install linux-firmware

#18 ToszibaFan

ToszibaFan
  • 28 postów

Napisano 27 marca 2013 - 20:09

Ehuuu Szuflu Szuflu kopu kopu XD Odkopuje temat ale i tak to praktycznie martwa część forum a skoro miej więcej wiem jak to powinno sie robic to możliwe że ktoś po przeczytaniu mojego postu, mający podobny problem sobie dopomoże nim :3 Więc, jakby nie patrzeć mac'ki to tak czy siak komputery, tyle że pod inną nazwą. Jedyne co potrzebujemy to odrobina wiedzy, nie wiem z jakiego programu bootującego startuje OS X ale to system UNIX'owy więc z tego co mi się zdaje to GRUB i tak. Jako że Windows nadpisuje sektor rozruchowy przy instalacji to tak czy siak po instalacji windowsa trzeba przeinstalować GRUB'a bądź zainstalować OS X/Linuxa. Przykotowujemy partycje, przy użyciu programu GParted(wiele dystrybucji Linuxa w wersji Live CD to ma w sobie, chociażby mint z którego pisze) Wydzielamy, bądź zmniejszamy partycje dla OS X, od tego sys nie jestem specem więc to już wasza niejako sprawa jak to zrobicie i w jakim formatowaniu etc. Wiadomo że jeśli system OS X działa już na maszynie to wypadałoby nie formatować a jedynie zmniejszyć go. Następnie wydzielamy partycje na Windowsa, formatowanie ntfs (jeśli windowsa nie chcemy możemy pominąć ten punkt). Wielkość Windowsowej partycji zależy od tego jakiego windowsa chcecie mieć, ale myślę że jakieś 30 Giga styknie spokojnie, oczywiście to zalezy co będziecie instalować itp. Teraz wypadałoby utworzyć partycje wymiany plików pomiędzy systemami, taki "wewnętrzny" pendrajw :3 to ile będzie miało miejsca od was zależy, myślę ze 10 Giga spooookojnie starczy, formatowanie fat32, styknie dla Linuxa i Windowsa, nie wiem jak z OS X ale jeśli on nie czyta tego to znaczy że naprawdę musi być badziewny. no ale dalej lecim. Wszystkie powyższe partycje były partycjami podstawowymi, teraz trochę magyji :3 Dla linuxa wypadałoby zrobić partycje rozszerzoną. Robiąc taka partycje możemy zmieścić w niej 4 następne, w tym następne partycje wymiany plików, partycje D: windowsa czy jakąś partycję pomocniczą dla OS X. Partycje rozszerzoną jednak zostawiamy do instalacji linuxa. I teraz kolejność instalacji OS X +Windows = najlepiej żeby Windows instalować najpierw, jeśli zaś OS X jest już na maszynie to należałoby po instalacji windowsa przeinstalować program bootujący dla OS X OS X + Linux = Bez znaczenia. OS X + Winda + Linux = OS X lub Linux powinien być na końcu, gdy to niemożliwe to po wszystkim reinstalacja gruba. UWAGA Jeśli OS X używa Grub'a to wystarczy on jeden na cały komp, zbootuje on Linuxa, OS X, BSD'ki i inne unixowe oraz da przekazanie do innych bootloaderów, jeśli zaś korzysta z innego programu bootującego to wiadomo że musi mieć ten swój własny. Co do sterowników, produkty apple to zlepek produktów innych firm które z powodzeniem znajdziesz w innych urządzeniach więc nie powinno być problemu. Dlaczego nie kazałem dzielić od razu partycji na linuxa? najlepiej zrobić jest to w trakcie instalacji. Opisy używania G Parted znajdziecie w siei, aczkolwiek jest on intuicyjny, zaś same instalacje danych systemów jak mniemam są ogarnięte bądź ... macie poradniki w sieci :D

#19 Igorrodz

Igorrodz
  • 7 postów

Napisano 30 kwietnia 2013 - 21:10

A nie lepiej (i łatwiej) po prostu użyć programu EasyBCD?
[url=http://www.dobreprogramy.pl/EasyBCD,Program,Windows,12231.html]EasyBCD 2.2.0 - dobreprogramy[/url]




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych