Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac do obróbki filmów HD


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 mbos

mbos
  • 40 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 09 maja 2011 - 19:51

Witam wszystkich i z góry chciałbym Was pozdrowić i powitać. Od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem zainwestowania w Maca. W grę wchodzi raczej "Stacjonarny" Mac, nie wiem czy dobrze się wyraziłem czy po prostu wystarczy iMac. Poradźcie mi proszę jaką kwotę musiałbym zainwestować w sprzęt który sprosta wymaganiom obróbki filmów HD. Sprzęt oczywiście może być używany a na rynku wtórnym udaje się coś wyrwać, amerykański ebay pęka w szwach od iMaców. Pozdrawiam

#2 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 maja 2011 - 19:58

A co rozumiesz pod pojeciem obrobki filmow HD ? Jakiego softu chcesz uzywac itd. czy bedziesz potrzebowal zlacz SDI itd.

#3 mbos

mbos
  • 40 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 09 maja 2011 - 20:02

Dziękuję za odpowiedź. Soft którego będę używał to najprawdopodobniej vegas movie studio HD platinium 10. Głupio to zabrzmi ale co to za złączę sdi ?

#4 Dziarskee

Dziarskee
  • 94 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 maja 2011 - 20:06

Do amatorskiej obróbki: Każdy Mac Do profesjonalnej: Maci (z wyjątkiem MacBook Air) (moim zdaniem)

#5 mbos

mbos
  • 40 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 09 maja 2011 - 20:28

Może inaczej: Jakie minimalne osiągi sprzętowe musiałbym mieć. Znam wymagane osiągi peceta do stabilnej i płynnej pracy na w/w programie. Ale wiemy że środowisko win ma swoje wymagania.

#6 bar-trek

bar-trek
  • 6 159 postów

Napisano 09 maja 2011 - 20:41

ile masz kasy na sprzęt? ;)

#7 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 maja 2011 - 20:42

Jesli chodzi o Sony Vegas to nie slyszalem by byl odpowiednik na OS X. Pod OS X-em masz np. Adobe Premiere i Final Cut - IMHO ze wskazaniem na Final Cut. Wymagania znajdziesz na stronie producenta. Generalnie jesli chodzi o HD to im szybszy procek i wiecej ramu tym lepiej :) Ja czasami pracuje na Ediusie pod Win - i pracuje sie na nim bardzo fajnie. Co do zlacz SDI to sa to zlacza uzywane profesjonalnie. Nie zapomnij tez ze pod OS X nie jest najlepiej z obsluga BluRay ktory to standard zwiazany jest nierozerwalnie z HD :) Do amatorskiej zabawy jak kupisz cos z nowszych modeli powinno byc ok.

#8 mbos

mbos
  • 40 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 09 maja 2011 - 20:50

Nad blueray jeszcze się nie zastanawiałem, gdyż "kręce" kilkuminutowe spoty.

Środowisko programów jak każde, musi mieć time line i efekty, filtry. W zasadzie czy to vegas, czy Premier - nie ma znaczenia.

---------- Wpis dodano o 21:50 ---------- Poprzedni wpis dodano o 21:48 ----------

ile masz kasy na sprzęt? ;)


Ani grosza jeszcze :]

Jak narazie zrodziła się idea zakupu i mac, a i powiedzmy że nie jestem nastolatkiem na kieszonkowym rodziców :-)

#9 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 maja 2011 - 21:18

Wiesz co do BluRay to zalezy wlasnie co robisz, bo przecietnemu "Kowalskiemu" nie dasz materialu w mkv ;) Co do oprogramowania to ja bym tak blacho nie podchodzil, ja akurat Premiere nie lubie - przynajmniej na Win bo potrafi sie dziwnie sypac. Akurat w paru kablowkach gdzie mam dostep wiekszosc przesiadla sie z Premiere na Ediusa i tam czasami mam dostep jak mam jakies prywatne bzdury do zrobienia. Wiekszosc softu oferuje mniejwiecej podobne mozliwosci, a tych cech dodatkowych i tak w amatorskim zastosowaniu zapewne nie zauwazysz. Jesli OS X to zapewne najlepszym wyborem bedzie Final Cut - wiec warto jak sie z nim troche zapoznasz i poczytasz o tym sofcie. Uzywa go miedzy innymi TVN.

#10 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 09 maja 2011 - 21:25

iMac za 1200zł + iMovie 9.0.2 sprawuje się świetnie. Tylko film zapisuje się kilka godzin.

#11 tomud

tomud
  • 588 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 maja 2011 - 21:35

iMac za 1200zł + iMovie 9.0.2 sprawuje się świetnie. Tylko film zapisuje się kilka godzin.


No to ja bym tego nie nazwal swietnie :) Ze wzgledu na te "Tylko" ;)

#12 mbos

mbos
  • 40 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 10 maja 2011 - 07:19

O.K więc załóżmy że będzie to iMovie 9.0.2 lub final cut. Jaki sprzęt należałoby wybrać ? Powiedzcie mi jeszcze jedną zasadniczą rzecz. Czy w Macach jest tak że jest model X i każdy ten sam model ma takie same parametry, czy występują rozbudowane dane modele np w lepszy procesor, czy lepszą kartę graficzną lub większy ram? Pytam, bo będzie mi łatwiej szukać np G4 w dobrej cenie, nie tonąc w masie porównań (po za tymi które wskazują na stan techniczny).

#13 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 10 maja 2011 - 07:36

No to ja bym tego nie nazwal swietnie :) Ze wzgledu na te "Tylko" ;)


Chodzi o to że wszystko działa płynnie i się nie przycina. A film HD nie skonwertuje ci się w 2 godziny nawet na najnowszym iMacu z i7.


Przede wszystkim przydał by ci się duży i szybki dysk. Polecam WD Caviar Black który dał porządnego kopa wydajnościowego mojemu iMacowi.

Procesor tym lepszy tym mniej czasu czekasz na sfinalizowanie projektu.

Dobrze mieć 4GB RAM lub więcej.

#14 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 maja 2011 - 08:53

Zacznijmy od tego, że skoro chcesz używać Sony Vegas, to po co wogóle kupować Maca? Moim zdaniem w zupełności na twoje potrzeby wystarczy iMac 27" nawet z procesorem i5. Jako dysk systemowy proponuje dysk SSD, a jako dysk na media dysk, który już masz w komputerze. Co do oprgramowania, to z racji kosztów Final Cut Expres. Jest to taki młodszy brat Final Cut Pro. Odnośnie czasów renderowania, to ma znaczenie w jakim kodeku będziesz pracował. Posiadanie BluRay nie jest konieczne i tak nie wykorzystuje się tego. Mam tu na myśli profesjonalne zastosowania, bo do kolaudacji jest w sam raz.

#15 mbos

mbos
  • 40 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 10 maja 2011 - 20:40

Dziękuję za odpowiedź. Mam pytanie o konkretny model który bym musiał posiadać aby wypełnić minimum możliwości programu.

iMac 27" (rozumiem że to przekątna) plus procesor i5 tak?

---------- Wpis dodano o 21:40 ---------- Poprzedni wpis dodano o 21:38 ----------

widzę ceny... przeraziłem się...

#16 528eae9968

528eae9968
  • 7 222 postów
  • Płeć:

Napisano 10 maja 2011 - 20:45

Rodzicom pensji nie starczy a co dopiero kieszonkowego :P

#17 mbos

mbos
  • 40 postów
  • SkądOświęcim

Napisano 11 maja 2011 - 07:40

Wiesz, wiedziałem że będzie drogo, ale nie sądziłem że aż tak :)

#18 Francis 206

Francis 206
  • 8 postów

Napisano 15 lipca 2015 - 17:10

Czy myślicie, że rendering maks. 15-20 minutowych filmó na takim MacBooku będzie sprawny?
i5 2,7- 2 rdzenie, 4 wątki
8 Gb ram 1866 mhz.
Będę w FinalCut pracował itrochę w iMovie. Nie jestem profesjonalistą, żeby nie było.

#19 Kuba2000

Kuba2000
  • 2 043 postów
  • SkądKielce

Napisano 15 lipca 2015 - 17:46

Czy myślicie, że rendering maks. 15-20 minutowych filmó na takim MacBooku będzie sprawny?
i5 2,7- 2 rdzenie, 4 wątki
8 Gb ram 1866 mhz.
Będę w FinalCut pracował itrochę w iMovie. Nie jestem profesjonalistą, żeby nie było.

Napisz wątek o tym że chcesz kupić macbooka, napisz model etc. Do czego będziesz go używał.


iPhone 6S PLUS 128GB SILVER | Apple Watch Series 3 42mm Fog | Asus A501LX i7 5500U Nvidia GE FORCE 950M 8GB ram 1TB Dysk twardy





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych