Komentarze Mateusz Wojnarowski Usuń wszystkie komentarze

Precz z Intelem! Czy przesiadka na ARM jest możliwa? Cz. II: zyski, straty, możliwości…

To są dwie zupełnie różne rzeczy. Pan Jaromir za bardzo nie ma pojęcia o architekturze zarówno ARM/x86 i systemów operacyjnych, na co wskazuje kolejny artykuł z cyklu "zastąpmy x86 ARMami, bo tak".

Czekam na iOS X

Ale tutaj nie ma kompletnie podstaw do wróżenia nawet. Producenci układów ARM z założenia nie idą w moc tylko w energooszczędność i miniaturyzację. Tak więc takie spekulacje są kompletnie pozbawione sensu.

Czekam na iOS X

Jako developer mówię, że nie ma na to żadnych szans. Problemem byłaby tu kombatybilność wsteczna (nie każdy będzie miał możliwość przepisać program tak aby działał pod nową platformą/architekturą). Wszystko generuje koszty i duża część oprogramowania zostałaby porzucona (szczególnie wieloplatformowe np. Photoshop).

ARM ma braki w stosunku do X86 i różnice są kolosalne, szczególnie w wydajności. Nie zapominaj, że spora grupa użytkowników OSX to programiści i graficy. Z racji tego, że jest spora Apple na pewno z niej nie zrezygnuje. Przejście z PPC na Intela to inna bajka, pod Intelem dało się emulować PPC, tu z racji tego, że architektura ARM jest dużo mniej wydajna od Intelowskiej to nie ma szans na taką emulację.