Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Wideo] Final Cut a Mac Mini


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#26 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 listopada 2005 - 22:06


Mnie interesuje http://www.kabk.nl/, ale do ciekawych opcji należy też zaliczyć http://english.hku.nl/hku/show - tam nauka odbywa się stricte przez praktyke, 4 tygodniowe bloki, robisz jeden projekt, potem następny itp. Pierwsza to bardziej "tradycyjne" podejście - ale druga szkoła, ma np. takie kierunki jak :

Utrecht School of Art and Technology:
- Game Design & Development
- Interaction Design

Utrecht School of Media and Technology:
- Animation
- 3D Computer Animation and Visual Effects
- Audiovisual Media
- Digital Media Design
- Digital Video Design
- Image and Media Technology

Obie uczelnie, zwłaszcza projektowanie grafiki.video to mac'i. W tej w Utrechcie pewnie mają też PC, ale nie jestem tego pewien. Byłem tam tylko raz. W KABK mają pełno mac'ów.... Produkty Adobe i np Quark są omawiane na odpowiednich przedmiotach/kursach.


Zapowiada się ciekawie. Myślę, że warto tam studiować.

Oki, sorki za offtopic.... :-)


Sam sprowokowałem ten offtop to przecież nie będę go kasował :)

#27 jarasek

jarasek
  • 81 postów

Napisano 21 listopada 2005 - 13:25

witam, Byc moze 1GB pamieci na procka to lekki zbytek ale predzej czy pozniej nalezy taki model uznac za docelowy. Moj klocek chodzi równo ale potrafi sie czasem przymulic. Uzywam G5 DP 1.8 + 1.25 GB RAM i stoje przed wyborem zakupu softu NLE. Jestem sredniozaawansowanym uzytkownikiem i po okresie pracy na "wersjach testowych" przyszedl czas na legalizacje. Naturalnym wyborem jest FCP Studio, jednak wiekszość redakcji i osrodków TV pracuje na Avidach. Czy nalezy przygotowac sie na jakies niespodzianki i skuchy ? Czy ktos z Was pracowal na Avidzie 4.8 pod OSX ? --- Swoja drogą podziwiam osobę która chce montować HD na Maluchu. O ile SD pójdzie bez problemu (z extra RAMem), to HD może wycisnąć z niego siódme poty. Sam jestem ciekaw czy to sie uda... jarasek

#28 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 listopada 2005 - 14:31

Jestem sredniozaawansowanym uzytkownikiem i po okresie pracy na "wersjach testowych" przyszedl czas na legalizacje. Naturalnym wyborem jest FCP Studio,



Jest to bardzo dobry wybór.

jednak wiekszość redakcji i osrodków TV pracuje na Avidach.


Nie do końca się zgodzę.( pisałem już w innym wątku - w tvn i polsacie b.dużo robi się na FCP) Zależy od rodzaju programu i ... od kosztów postprodukcji. Final Cut jest powszechnie w Polsce używany w produkcji filmowej, telewizyjnej i reklamowej. Sam niedawno skończyłem pracę przy miniserialu fabularnym, montowanym na FCP właśnie. Wykonany na nim został master obrazu HD, korekcja barwna i zgranie po obróbce dżwięku. Montaż na FCP w kosztach był tańszy, dlatego się na niego zdecydowaliśmy i w zupełności dla potrzeb tego filmu wystarczający. Sporo produkcji na tę platformę się decyduje.

Czy nalezy przygotowac sie na jakies niespodzianki i skuchy ? Czy ktos z Was pracowal na Avidzie 4.8 pod OSX ?


W czasie studiów na całej platformie Avida. Niedawno na swoim maczku zainstalowałem darmową wersję Avida by zobaczyć jak to się je i jak to działa. Mam już legalny Production Suite HD więc nie pozostałem przy Avidzie. Miałem wrażenie, że Avid jest cięższy, mniej intuicyjny i pracuje wolniej. Ale to pewnie subiektywne, tak naprawdę musisz zapytać fachowców.

---

Swoja drogą podziwiam osobę która chce montować HD na Maluchu. O ile SD pójdzie bez problemu (z extra RAMem), to HD może wycisnąć z niego siódme poty. Sam jestem ciekaw czy to sie uda...


Udać się uda. W trybe offline.

#29 jarasek

jarasek
  • 81 postów

Napisano 21 listopada 2005 - 15:41

Czyli jednak FCP górą (...i cale szczescie :D ) Jak dotad nie mialem mozliwosci wspólpracy z TV tego kalibru. Dlatego staram sie zbierac wiedze i poprawiac umiejetnosci w NLE. Zakup G5 (pierwszy maczek) byl skokiem na glebsza wode i chcialbym zebrac oceny zaprawionych w boju monterów. Skoro FCP jest tak popularny jak piszesz to chyba warto mu poswiecic kilka zlotych i troche zycia na doszlifowanie. a teraz troche offtopic czyli o szkolach: Moze warto byloby rozwinac watek szkoł dla osob zainteresowanych montazem. Choc w/w szkólki w Holandii sa poza moim zasiegiem, to byc moze sa osoby które mialy cos wspołnego z filmówka w miescie Łodzi. Sam zastanawiam sie nas jakims kierunkiem podyplomowym (montaz, postprodukcja, media cyfrowe), ale nie wiem czy warto sie w to pchac bo informacje na ich forach sa bardzo skape... Niestety pewnej wiedzy nie da rady zdobyc w necie czy podczas zabawy na pececiku z oprogramowaniem zaciagnietym z P2P. Pewne tematy wymagaja inwestycji w sprzet, legalnego softu i rozwoju. Czy sa jakies inne szkoly oferujace cos w tym temacie? Do niedawna na PJWSTK w Wawie był kierunek o zblizonym profilu (ktory skonczylem) ale chcialbym temat wiercic dalej... Bede wdzieczny za kazda uwage. pozdrawiam jarasek

#30 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 21 listopada 2005 - 17:35


byc moze sa osoby które mialy cos wspołnego z filmówka w miescie Łodzi. Sam zastanawiam sie nas jakims kierunkiem podyplomowym (montaz, postprodukcja, media cyfrowe)


Ja miałem. Ale niewiele Ci powiem o podyplomowych lub zaocznych ( wieczorowych w tej szkole nie ma ) bo studiowałem w normalnym, dziennym toku.

EDIT: p.s. znajomi Avidowcy twierdzą, że przeskok na Avida jest dosyć prosty jeśli zna się FCP. Z tym, że pamiętaj, że tak naprawdę Avid to cała platforma sprzętowa, nie tylko program.

pzdr

#31 -J-

-J-
  • 96 postów
  • Skądwwa

Napisano 08 grudnia 2005 - 17:07

Kamera jest nowa ma 4 miesiące, kaseta jest nagrana dwa razy, być może jest coś ze sprzętem, tylko najgorsze jest to, że chcąc wydać 20 tys. zł muszę być pewien, że to będzie spełniało moje założenia co do stabilności i szybkości a w salonie od paru tygodni mnie zwodzili . Najgorsze w tym wszystkim jest to, że w danym salonie powinna być przynajmniej jedna osoba, która by była kompetentna w dziedzinie w której PM G5 się sprawdza najbardziej, a nie tylko oferować ipody, nawet kabla fire-wire nie mieli i musiałem podejść do Media i kupić kabel by móc podłączyć kamerę. Przy takim podejściu firmy Sad do klientów trudno marzyć o tym by napłynęła duża rzesza nowych użytkowników Maców. Mam syna, który przejawia spore zainteresowanie grafiką 3d, fotografią oraz montażem NLE i wspólnie dokonaliśmy wyboru nowej platformy, która była by inna niż wszystkie wokoło, tylko od "fachowców" oczekiwałem pomocy w doborze sprzętu do zakładanych celów i tu się zawiodłem. Udało mi się nawiązać kontakt z osobą prywatną z Nowej Rudy, która od pięciu lat pracuje na FCPro i PM G4 i G5, którą notabene Sad chciał zatrudnić jako wolontariusza czyli za darmo do konsultacji z osobami potrzebującymi pomocy. Aktualnie pracuje na PM G5 1,8 i 2,5 GB Ram i powiedział, że od tych paru lat nie miał większych problemów z programem FCPro. Podsunął mi pomysł by na dzień dzisiejszy nie kupować quada a kupić np. 2,3 dual core lub 2,7 dual i to wystarczy na 3 lata. Do prawidłowej pracy poinformował mnie, że potrzeba 2 GB Ram. Będę próbował go przekonać do udzielenia pomocy i wybrania odpowiedniego sprzętu. Przekazał mi w rozmowie ciekawą sugestię, że SAD interesuje tylko się klientem w momencie zakupu sprzętu a później niech się martwi sam, anie każdy ma możliwość mieszkania w Warszawie i kontaktowania się bezpośrednio z osobą mającą pojęcie o sprzęcie w centrali SADu.


kaziu! haha mi tez duzo pomogl na poczatku. G5 musi miec duzo ramu,bo dopiero wtedy rozwija skrzydla. taki proc. 2giga to minimum. pamietaj jeszcze,ze dobra karta graficzna zaboli cie w okolicy portfela.

#32 FStyl

FStyl
  • 66 postów
  • Skądsloonsk

Napisano 19 stycznia 2006 - 13:21

Witam! Pozwólcie, że się przyłączę, właśnie mam ochotę i jestem zmuszony przejść na FC, ze względu na to co robię skłaniam się w stronę FCExpres, moje pytanie czy warto? Może ktoś pracował w tym programie i ma jakieś wskazówki, czego można oczekiwać od expresa. pozdrowionka




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych