Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Wideo] Final Cut a Mac Mini


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 [mcs]

[mcs]
  • 10 postów

Napisano 25 sierpnia 2005 - 01:35

Witam. Czy możliwy jest płynny montaż filmów HD na Mac'u Mini? Być może jest to pytanie z dziedziny idiotycznych ale w wymaganiach sprzętowych (reklamowych) Final Cut'a pisze, że wystarczy procek 1 giga, 1 MB pamięci, system 10.3.x i teoretycznie hula. Jeśli tak to muszę tylko dołożyć RAM'u... Tyle teoria - i stąd pytanie: możliwe to aby? Z góry dzięki za odpowiedź.

#2 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 25 sierpnia 2005 - 08:10

Jasne że działa, jednak dla większej prędkości zalcany jest zewnętrzny HD na firewire najlepiej. Znam osoby które na iBook'u edytują w FCP i nie narzekają, z zewnętrznym HD of course. Oczywiście 1GB RAM'u będzie autem... :-)

#3 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 25 sierpnia 2005 - 17:24

Bez problemu Ci zadziala ale dużo RAM i zewnętrzny dysk to podstawa. :) Zależy jeszcze który z formatów HD miałeś na myśli...

#4 [mcs]

[mcs]
  • 10 postów

Napisano 27 sierpnia 2005 - 12:16

Liczę się z 1MB RAM'u jak najbardziej. Mam dysk zewnętrzny z FireWire of course bo to podstawa. Chodzi o montaż filmów HighDefinition na potrzeby telewizji. Aby zmontowany program (powiedzmy 20 minutowy) przerzucić tylko na Betę cyfrową i dać na emisję. Na razie mam sprzęt, czekam na Final Cut'a i zanim się doczekam chciałem wiedzieć czy to ma przyszłość. Będę wdzięczny za kolejne podpowiedzi.

#5 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 sierpnia 2005 - 13:22

Dopóki będziesz się poruszał w kodeku HDV ( obcięte o informacje HD) to raczej nie będzie problemów. Tam jest transfer danych takich jaki jak w DV - 25 Mbps. Natomiast jeśli przyjdzie Ci do głowy prawdziwe HD - DVCPRO HD 1080i50 to zapomnij. Myślę, że z DVCPRO HD 720p24 będzie podobnie. Mac mini to za mało. Zresztą DigiBeta też ma transfer niczego sobie: 172 Mbps.. No i zgranie będziesz robił w studio, nie w domu? Bo Mac Mini zapewni Ci montaż takich materiałów ale offline.

#6 [mcs]

[mcs]
  • 10 postów

Napisano 27 sierpnia 2005 - 14:17

Zarzuciłeś mnie kupą informacji z czego zrozumiałem 30%, he, he. Ale wielkie dzięki! O to generalnie chodzi... A wracając do tematu: Chcę nakręcony materiał (kamerą HD) zmontować w domq z dźwiękiem, napisami i jakimiś prostymi transformacjami, po czym przerzucić na Betę cyfrową i dać do emisji... Tak po prostu. Nie za bardzo kumam jeszcze te parametry, które podałeś. Ale skoro znasz się na tym to może wytłumaczysz laikowi osochozi? Do TV to ludziska dają na upartego materiał z DV... Mnie interesuje jedno: Chcę coś nakręcić na kamerze HD, zmontować w miarę możliwości w domu i dać do przerzutu w jakimś studio z Betą... Da radę? Pozdrawiam i dzięki za cierpliwość!

#7 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 sierpnia 2005 - 15:36

Napisz co za kamera , jaki sprzęt ( interfejs) do przechwytywania tego materiału video , za mało informacji mam , żeby udzielić Ci odpowiedzi. TV czasem dopuszcza materiały DV. Zwłaszcza redakcja dokumentalna. W innym przypadku raczej na to nie licz ( no, spot promocyjny w regionalnej upchniesz) Nie pochwaliłeś się co to mają być za materiały: reklama, forma dokumentalna? Długa, krótka? Wbrew pozorom to ma znaczenie bo wymusza wymogi techniczne... Orzels? Jesteś? :)

#8 [mcs]

[mcs]
  • 10 postów

Napisano 28 sierpnia 2005 - 12:42

Na takie informacje sprzętowe nie licz, niestety, nie wiem, buuu... Ale spoko: tłumaczę po kolei. Mamy do nakręcenia trzy, 20 minutowe odcinki demo (ale już na gotowo bo demo to tylko marketingowy skrót) programu rozrywkowego. Jaka kamera? Nie mam pojęcia ale wiem, że w technologii HD. Nie wykluczone, że obraz zrzuci sam wynajęty kamerzysta. Zrzuci na twardziela. Teraz trzeba materiał zmontować, dodać napisy i takie tam i koniec. Czyli mnie interesuje sam proces montażu, który chciałem zrobić w domq. Dostaję dysk, montuję i dysk oddaję do przerzutu w dalszą drogę. I teraz: co trzeba zrobić: po kolei z technologią, aby było możliwe oddanie przez nas gotowego materiału w takiej jakości aby nadawał się od razu na emisję. Jakbyć był na tyle cierpliwy aby opisać taki proces starannie byłbym Ci wdzięczny. Może kontakt GG lub PRIV? Pozdrawiam!

#9 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 sierpnia 2005 - 14:19

Zawsze posiadany przez Ciebie sprzęt wystarczy do montażu offline. Natomiast widzę tu nieścisłości: po pierwsze, jeśli to demo to warunek, że ma to być DigiBeta jest nie dość, że niekonieczny to jeszcze absurdalny. Jeśli natomiast to trzy pilotażowe odcinki, które wędrują jednak na emisję to dziwię się, że nie ma skromnych nawet pieniędzy ( lub aportu tv, która daje czas antenowy) na nadzór technologiczny i wykonanie tego na profesjonalnym poziomie. p.s. w każdej telewizji można uzyskać dokument, w którym jest szczegółowa specyfikacja parametrów technicznych, które musi spełniać obraz by zostać dopuszczonym do emisji... Wyjątki od reguły ustalane są z redaktorem zamawiającym i prowadzącym materiał. Zwróć się do właściwej osoby po informacje, uzyskasz je. Ogólnie mogę Ci odpowiedzieć na Twoje pytanie, że przy zachowaniu pewnych warunków i ograniczeń materiał emisyjny może być zmontowany na Macu Mini.

#10 [mcs]

[mcs]
  • 10 postów

Napisano 30 sierpnia 2005 - 00:38

Ogólnie mogę Ci odpowiedzieć na Twoje pytanie, że przy zachowaniu pewnych warunków i ograniczeń materiał emisyjny może być zmontowany na Macu Mini.


Ja wiem, że przedstawienie sprawy przeze mnie jest absolutnie chaotyczne ale literek brakłoby gdybym zaczął opisywać "co autor ma na myśli". Przepraszam za chaos ale w jednym pytaniu zawieram kilka projektów. Gdybyś mógł rozszerzyć owe "pewne warunki i ograniczenia" będę (w dalszym ciągu wielce) wdzięczny.

#11 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 30 sierpnia 2005 - 09:48

]

Ogólnie mogę Ci odpowiedzieć na Twoje pytanie, że przy zachowaniu pewnych warunków i ograniczeń materiał emisyjny może być zmontowany na Macu Mini.


Ja wiem, że przedstawienie sprawy przeze mnie jest absolutnie chaotyczne ale literek brakłoby gdybym zaczął opisywać "co autor ma na myśli". Przepraszam za chaos ale w jednym pytaniu zawieram kilka projektów. Gdybyś mógł rozszerzyć owe "pewne warunki i ograniczenia" będę (w dalszym ciągu wielce) wdzięczny.



Mnie literek brakłoby gdybym miał opisywać wszelkie ograniczenia i uwarunkowania... ;) Kupiłeś Final Cuta ( lub Production Suite), w samej instrukcji już jest baaaaaardzo dużo :)

(Przypominam: w myśl obowiązującego w Polsce prawa jeśli dzieło powstało na kradzionym oprogramowaniu również zamawiający to dzieło łamie prawo np. emitując je)

Sorki ale troszkę jest tak, że samemu nie chcąc podać żadnego szczegółu wymagasz, że ktoś będzie pisał elaboraty próbując zresztą zgadywać o co Ci chodzi. Zadałeś ogólne pytanie, udzieliłem ogólnej odpowiedzi. Będziesz zadawał pytania zorientowane na konkretne problemy ( a przede wszystkim bogatsze w szczególy ) dostaniesz bogatszą w szczegóły odpowiedź.


Pzdr

#12 eugeniusz.kam

eugeniusz.kam
  • 31 postów
  • SkądKłodzko

Napisano 24 września 2005 - 11:10

Popieram poprzednika w całej rozciągłości, dziwię się trochę, że ktoś kupuje Final cut pro 5 i instaluje go minimacu, którego przeznaczenie wydaje mi się jest trochę inne. Podawane przez producenta wymagania przeważnie ustalane są na poziomie minimum a do prcy w pełnym HD potrzeba dużo RAMu. i szybkiego twardego dysku. Proszę tego nie traktować jako wskazania praktyka pracy na Final Cut Pro. Jestem w trakcie dokonywania zakupów Power G5 i Final Cut Studio i myślę, że 2GB Ramu to podstawa.

#13 -J-

-J-
  • 96 postów
  • Skądwwa

Napisano 03 listopada 2005 - 03:38

zalecane po 1Gb na procesor

#14 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 04 listopada 2005 - 14:00

Bez przesady. W odwiedzanej przeze mnie montażowni w jednej z ogólnopolskich stacji TV dwuprockowy PM z FCP na pokładzie ma 1,5 RAM i pracuje b. wydajnie. 1 GB na procek jest więc wygórowaną wartością ;)

#15 Roman Malona

Roman Malona
  • 24 postów
  • SkądNowy Jork

Napisano 05 listopada 2005 - 06:47

Chetnie wlacze sie w dyskusje za jakis czas,bo moj G5 ma kilka dni,ale widzeze kolega od mini maca chcialby od razu polknac duzego kotleta.Przepraszam za pouczanie ,ale zaczynalem edyting video kilkalat temu od Pinacla,Roxio,Uleada i tak stopniowo az do Adobe1,5.Z kamerami podobnie.Teraz mam HD-1000 sony i jeszcze mi daleko do HDszczegolnie z kasa.Proponuje nie podosypiac z 200 nocy w roku,porenderowac jakikolwiek material na roznych codekach.popoprawiac Hollywood ot tak na wlasny uzytek,to takich pytanby nie bylo.Pewne jest ,ze mini nie jest do tego, a 1,5 GB w zupenosci wystarczy.To narazie...Roman

#16 eugeniusz.kam

eugeniusz.kam
  • 31 postów
  • SkądKłodzko

Napisano 06 listopada 2005 - 10:47

Do Pana Romana Będę ciekawy efektów pracy na FCPro. Od miesiąca noszę się z zamiarem kupna Power Mac G5, aktualnie czekam na quada 2.5 z programem Final Cut Studio, ale prawdopodobnie jest szansa otrzymania dopiero około Świąt Bożego Narodzenia. To tak na wsępie. Obecnie w celu sprawdzenia możliwości programu Final Cut Pro odwiedzam ostatnio systematycznie co tydzień salon we Wrocławiu w celu sprawdzenia możliwości programu, gdyż żeby wydać 20 tysięcy zł na sprzęt trzeba wiedzioeć, że jest dużo lepszy od aktualnie posiadanego, notabene PC Athlon X2 3800. I muszę powiedzieć, że możliwości programu są ogromne ale na dzień dzisiejszy program ma kłopoty zgrać materiał DVCam z kamery Sony PD 170, może w przyszłą sobotę uda się zlikwidować problem gdyż trudno żebym zmieniał kamerę. Testy programu odbywają się na Power G5 dual 2.0 z 1 GB Ram. Z tego co udało mi się dowiedzieć od osób z Warszawy to powinno być przynajmniej 2GB Ram. Będę z zaciekawieniem czekał na opinię o pracy na posiadanym przez Pana sprzęcie, z tym że jak by można było podać specyfikację posiadanego sprzętu i kierunki jego wykorzystywania, gdyż ja zamierzam wspólnie z synem montować materiał video oraz pracować z programem 3dmax studio i programem do obróbki zdjęć cyfrowych RAW.

#17 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 06 listopada 2005 - 11:42

możliwości programu są ogromne ale na dzień dzisiejszy program ma kłopoty zgrać materiał DVCam z kamery Sony PD 170, może w przyszłą sobotę uda się zlikwidować problem gdyż trudno żebym zmieniał kamerę..


Napisz więcej jakie to kłopoty. Faktem jest, że Final Cut jest niezwykle czuły na problemy z poprawnym odczytem materiału ze żródła. Szczególnie dotyczy to kamer bo one nie są myślane o pracy jako magnetowid i w odczycie materiałów bywają słabe ( szczególnie Sony) . To dotyczy płynności przesuwu taśmy, poprawności sygnału z głowicy itp. Wystarczy taśma złej jakości, niepoprawnie używana i zonk - Final Cut odmawia importu. Jeden drop na taśmie również powoduje kłopoty. Podłącz jakikolwiek magnetowid Dv, Betacam i problemy od razu znikną. Może warto pomyśleć o zakupie magnetowidu do zestawu? I kamera na tym wyjdzie lepiej i Twoje nerwy - z mojego doświadczenia wynika, że import materiału z kamery do Final Cuta nie jest łatwy - głównie ze względu na przesadną dbałość FCP o wysoką jakość wprowadzanego materiału. Jeśli FCP odmawia importu to znak, że z jakichś względów materiał nie jest poprawny, nawet jeśli gołym okiem tego nie widać.
Jak to obejść? Ot, choćby importem w iMovie. Przechodzi wszystko.

#18 eugeniusz.kam

eugeniusz.kam
  • 31 postów
  • SkądKłodzko

Napisano 07 listopada 2005 - 09:13

materiał jest nagrany na kasetach DVCam sony czyli profesjonalnych, program steruje kamerą ale tylko w funkcji play w momencie próby nagrania materiału podaje informacje że czeka na time code i po chwili program wyłącza się. Na pewno wyjściem jest zakup magnetowidu i tak będzie gdyż szkoda kamery ale jak się ma ograniczone środki to trzeba rozplanować wydatki i dokonać na początek wyboru sprzętu który jest niezbędny, a zacząłem myśleć o zakupie Power Maca G5 i final cut studio gdyż chcę pracować z większym komfortem. Na dzień dzisiejszy jest zgłoszony problem w salonie appla i mają go do soboty próbować rozwiązać chociaż muszę powiedzieć, że jest mało osób które są w stanie udzielić bardziej szczegółowych informacji o programie FCPro/ jedna we Wrocławiu i jedna w Warszawie/. Chcąc wydać 20 tys. muszę być pewien, że praca będzie szybsza i bezproblemowa niż do tej pory na sprzęcie PC, gdyż tak to by miał się z celem zakup sprzętu.

#19 -J-

-J-
  • 96 postów
  • Skądwwa

Napisano 16 listopada 2005 - 17:11

Bez przesady. W odwiedzanej przeze mnie montażowni w jednej z ogólnopolskich stacji TV dwuprockowy PM z FCP na pokładzie ma 1,5 RAM i pracuje b. wydajnie. 1 GB na procek jest więc wygórowaną wartością ;)

sam tyle mam ;) do FCP to i 512 wystarczy. TVN24? ;)

[ Dodano: 2005-11-16, 17:45 ]
o final cuta nie pytaj ludzi w salonie tylko praktykow :) ja problemow z PD150/170 czy HDV Z1 nie mialem. dziwi mnie to,ze ty masz. moze to kwestia sprzetu. na G5 2.0 i 2.5 nie mialem takich klopotow. problem pojawil mi sie z kolei przy zgraniu na magnetowid w DVCAMie. tu odchodzilem od zmyslow, bo na kamere zgrywal, a na magnetowid nie. dzwonienie w takiej sytuacji do salonu apple jest dla mnie porownywalne z zadzwonieniem po hydraulika do naprawy telewizora. chyba,ze krecimy "usterke". najlepsza pomoc, gdy wiedza znajomych sie wyczerpie, to http://www.lafcpug.org/

ze final cut jest czuly to juz odczulem, gdy wciagalem EDL'a z bety, ktora miala zerwane timecody. nawet przy ustawieniu preroll 2sekundy dalej nie chcial wciagnac. ucieszylem tym avidowca, ktory robil offline. oczywiscie on wciagnal to bez problemu...

dzis z kolei siedze sobie u mojej kobiety w pracy,gdzie wybuchla afera, bo nie bylo avidowca na montaz. zapytali mnie,czy nie wezme fuchy. odpowiedzialem to co zawsze: "avid jest niezgodny z moja religia" :mrgreen: tak samo zreszta jak AE(syf!).

zanim kupisz quada to sprawdz,czy 3dsmax bedzie obslugiwal te 4 proce,bo inaczej to szkoda kasy, chyba ze pchasz sie ostro w ten sprzet i kupujesz quadre. wtedy gratuluje odwagi. ja wole uczyc sie na czyis bledach, a siec mowi zawsze "never buy rev.A apple products". nikt nie lubi byc swinka doswiadczalna.

[ Dodano: 2005-11-16, 17:48 ]

materiał jest nagrany na kasetach DVCam sony czyli profesjonalnych, program steruje kamerą ale tylko w funkcji play w momencie próby nagrania materiału podaje informacje że czeka na time code i po chwili program wyłącza się.

czy probujesz lapac material od poczatku kasety, czy np. od pierwszej minuty? timecode jest caly? uzywasz capture now, czy clip?

#20 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 16 listopada 2005 - 20:16

Bez przesady. W odwiedzanej przeze mnie montażowni w jednej z ogólnopolskich stacji TV dwuprockowy PM z FCP na pokładzie ma 1,5 RAM i pracuje b. wydajnie. 1 GB na procek jest więc wygórowaną wartością ;)

sam tyle mam ;) do FCP to i 512 wystarczy. TVN24? ;)


Nie ;)

[ Dodano: 2005-11-16, 17:45 ]
o final cuta nie pytaj ludzi w salonie tylko praktykow :) ja problemow z PD150/170 czy HDV Z1 nie mialem.


Podobnież żadnych kłopotów. Ale powtórzę jeszcze raz bo jestem pewien diagnozy: sprawdź taśmy i głowicę w kamerze. Firma Sony zaleca nagrywanie obrazu kontrolnego na początku kasety nawet do całej pierwszej minuty. Dopiero wtedy taśma pracuje na tyle równo, że można pisac materiał.

#21 eugeniusz.kam

eugeniusz.kam
  • 31 postów
  • SkądKłodzko

Napisano 17 listopada 2005 - 08:32

Kamera jest nowa ma 4 miesiące, kaseta jest nagrana dwa razy, być może jest coś ze sprzętem, tylko najgorsze jest to, że chcąc wydać 20 tys. zł muszę być pewien, że to będzie spełniało moje założenia co do stabilności i szybkości a w salonie od paru tygodni mnie zwodzili . Najgorsze w tym wszystkim jest to, że w danym salonie powinna być przynajmniej jedna osoba, która by była kompetentna w dziedzinie w której PM G5 się sprawdza najbardziej, a nie tylko oferować ipody, nawet kabla fire-wire nie mieli i musiałem podejść do Media i kupić kabel by móc podłączyć kamerę. Przy takim podejściu firmy Sad do klientów trudno marzyć o tym by napłynęła duża rzesza nowych użytkowników Maców. Mam syna, który przejawia spore zainteresowanie grafiką 3d, fotografią oraz montażem NLE i wspólnie dokonaliśmy wyboru nowej platformy, która była by inna niż wszystkie wokoło, tylko od "fachowców" oczekiwałem pomocy w doborze sprzętu do zakładanych celów i tu się zawiodłem. Udało mi się nawiązać kontakt z osobą prywatną z Nowej Rudy, która od pięciu lat pracuje na FCPro i PM G4 i G5, którą notabene Sad chciał zatrudnić jako wolontariusza czyli za darmo do konsultacji z osobami potrzebującymi pomocy. Aktualnie pracuje na PM G5 1,8 i 2,5 GB Ram i powiedział, że od tych paru lat nie miał większych problemów z programem FCPro. Podsunął mi pomysł by na dzień dzisiejszy nie kupować quada a kupić np. 2,3 dual core lub 2,7 dual i to wystarczy na 3 lata. Do prawidłowej pracy poinformował mnie, że potrzeba 2 GB Ram. Będę próbował go przekonać do udzielenia pomocy i wybrania odpowiedniego sprzętu. Przekazał mi w rozmowie ciekawą sugestię, że SAD interesuje tylko się klientem w momencie zakupu sprzętu a później niech się martwi sam, anie każdy ma możliwość mieszkania w Warszawie i kontaktowania się bezpośrednio z osobą mającą pojęcie o sprzęcie w centrali SADu.

#22 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 listopada 2005 - 12:47

kaseta jest nagrana dwa razy


Nagraj ją raz z minutową rozbiegówką i powtórz test.

Podsunął mi pomysł by na dzień dzisiejszy nie kupować quada a kupić np. 2,3 dual core lub 2,7 dual i to wystarczy na 3 lata.


A skąd to założenie, że starczy tylko na trzy lata? Moim zdaniem starczy na dłużej. Standardów w tv nie wymienia się co chwilę, FCP jest HD ready, starczy więc na dużo dłużej. MZ - słuszna sugestia, zwłaszcza, że FCP jeszcze nie ma w pełni zaimplementowanej obsługi dwóch procesorów, mówiąc krótko jeszcze nie wykorzystuje w pełni faktu, że procesory są dwa :)

Do prawidłowej pracy poinformował mnie, że potrzeba 2 GB Ram.


Owszem , wiadomo, im więcej RAM-u tym lepiej ale jeśli liczą się dla Ciebie koszty to nie masz co na początku przesadzać. Zwłaszcza, że będziesz pracował , z tego co czytam, na standardowej definicji, nie na HD. Pamięć sobie możesz zawsze dokupić. MZ 1,5 Gb naprawdę wystarczy, za zaoszczędzone pieniądze możesz kupić jakiś program.

#23 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 17 listopada 2005 - 13:36

Nowe PM mają chyba z osiem banków pam^ęci, więc wsadzenie tam 8 GB nie powinno być takie drogie. Biorąc pod uwagę fakt, że im większa kość tym większy jej koszt. Co do PM i kupienie niższego modelu słuszna sugestia. Ostanio się "kręcę" wokoł uczelni która robi dużo na FCp (notabene - chce się tam dostać) i mają pracownei w dużej mierze na dualach G4 oraz doslownie kilka PM G5 w większości jednoprocesorowych, zdecydowanie stwierdzają że to wystarcza. W sumie nowy iMac w zupełności wystarczy, ale po dopakowaniu go do 2GB, jego koszt będzie zbliżony do nowego PM G5. Dodatkowo weż pod uwagę jaką karte graficzną bierzesz. Na pewnoe nie bierz ten najbardziej wypasionej - Quadro FXczy jakóś tak - szkoda kasy... GeForce 7800 GT jest chyba najlepszym wyborem kasa/możliwości.

#24 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 listopada 2005 - 21:09

Ostanio się "kręcę" wokoł uczelni która robi dużo na FCp (notabene - chce się tam dostać) .


Z ciekawości: co to za uczelnia? :)

#25 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 17 listopada 2005 - 21:37

Ostanio się "kręcę" wokoł uczelni która robi dużo na FCp (notabene - chce się tam dostać) .


Z ciekawości: co to za uczelnia? :)


Mnie interesuje http://www.kabk.nl/, ale do ciekawych opcji należy też zaliczyć http://english.hku.nl/hku/show - tam nauka odbywa się stricte przez praktyke, 4 tygodniowe bloki, robisz jeden projekt, potem następny itp. Pierwsza to bardziej "tradycyjne" podejście - ale druga szkoła, ma np. takie kierunki jak :

Utrecht School of Art and Technology:
- Game Design & Development
- Interaction Design

Utrecht School of Media and Technology:
- Animation
- 3D Computer Animation and Visual Effects
- Audiovisual Media
- Digital Media Design
- Digital Video Design
- Image and Media Technology

Obie uczelnie, zwłaszcza projektowanie grafiki.video to mac'i. W tej w Utrechcie pewnie mają też PC, ale nie jestem tego pewien. Byłem tam tylko raz. W KABK mają pełno mac'ów.... Produkty Adobe i np Quark są omawiane na odpowiednich przedmiotach/kursach.
Oki, sorki za offtopic.... :-)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych