Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Przeszkody stawiane przez Apple


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
35 odpowiedzi w tym temacie

#1 rseredyn

rseredyn
  • 31 postów

Napisano 12 stycznia 2010 - 17:12

Mówią, że nie ma głupich pytań, tylko czasami odpowiedzi mogą być nietego.... Od niedawna jestem posiadaczem Apple. Korzystam z niego amatorsko, m.in w iMovie robię rodzinne filmiki (mam kamerkę na kasetki MiniDV). Zauważam dziwne zachowanie Apple w zakresie stosowania nowych technologii. Przykłady: 1. kodek MPEG-2. dlaczego ten kodek jest płatny (w wersji do przeglądania)? Dlaczego tak utrudniony jest dostęp do darmowego softu, który konwertuje na MPEG2? Czy to jest ograniczone jakimiś prawami autorskimi? Wydawało mi się, że na PC nie było z tym problemów (a może się mylę?) 2.Blue-Ray - nie dość, że nie ma firmowych odtwarzaczy (harwdare), z tego co widzę trudno o jakiś soft do otwarzania nawet firm niezależnych, a co dopiero o authoiringu i wypalaniu (wiem, wiem, jest Toast 10). Rozumiem, że Apple było w przegranej ekipie HD DVD, ale nie ma niezależnych producentów oprogramowania? Ludzie na potęgę kupują telewizory FullHD (chyba nie tylko w Polsce), a tu wyglądą, że zrobienie w domu BRD to w wypadku Apple jak jakaś wyprawa na Marsa 3. Utrudnienia we wspópracy ze sprzętem video w standardzie FullHD - a to standardy kamer nie takie (AVCHD w innym wariancie nie obsługuje), brak wyjść HDMI w sprzęcie Apple, trudności w odtwarzaniu HD w Apple TV itp. Przykładów pewnie jest jeszcze trochę. Przeglądając czasopisma dla PC mam wrażenie, że tam takich problemów nie ma. Czy ta polityka Apple jest gdzieś (np. w sieci) "wyłożona" i wyjaśniona dlaczego? A może ktoś wie "czemu tak"? Pozdrawiam Rafał iMac 20', 2.4GHz, 3GBRAM

#2 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 12 stycznia 2010 - 17:16

Zauważam dziwne zachowanie Apple w zakresie stosowania nowych technologii. Przykłady:
1. kodek MPEG-2. dlaczego ten kodek jest płatny (w wersji do przeglądania)? Dlaczego tak utrudniony jest dostęp do darmowego softu, który konwertuje na MPEG2? Czy to jest ograniczone jakimiś prawami autorskimi? Wydawało mi się, że na PC nie było z tym problemów (a może się mylę?)

Serio? Perian jest przecież za free...

#3 Therioon

Therioon
  • 4 281 postów
  • SkądZ brzucha:)

Napisano 12 stycznia 2010 - 17:18

to mnie najbardziej denerwuje w apple według mnie sprzęt mają ok ale polityka firmy jest wprost proporcjonalna do kasy, po co im wprowadzać zmiany tak szybko jak w pc jak i tak ludzie używający maca z niego nie zrezygnują jakby sytuacja się pogorszyła i użytkownicy by zaczęli odchodzić od apple to firma zmieniła by front i mielibyśmy np blue-ray w laptopach. dokładnie perian jest za free

#4 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 12 stycznia 2010 - 20:44

Zauważam dziwne zachowanie Apple w zakresie stosowania nowych technologii. Przykłady:
1. kodek MPEG-2. dlaczego ten kodek jest płatny (w wersji do przeglądania)? Dlaczego tak utrudniony jest dostęp do darmowego softu, który konwertuje na MPEG2? Czy to jest ograniczone jakimiś prawami autorskimi? Wydawało mi się, że na PC nie było z tym problemów (a może się mylę?)


Z jednej strony żal wydawać parę dolarów na extrasy, z drugiej w końcu ktoś się napracował pisząc dekoder MPEG2 - być może kwestia opłat licencyjnych, być może kwestia naleciałości z dawnych lat. Prawda jest jednak taka, że odtwarzać płyty DVD można na maku out-of-box, skompresować materiał do MPEG2 też można bez dodadkowych nakładów finansowych - vide ffmpegx... Z trzeciej strony kupić mercedesa za 500 tys. zł i żałować 25 złotych na płyn do spryskiwaczy.... Zresztą - MPEG2 component zawsze miałem "za darmo" z FCS.

2.Blue-Ray - nie dość, że nie ma firmowych odtwarzaczy (harwdare), z tego co widzę trudno o jakiś soft do otwarzania nawet firm niezależnych, a co dopiero o authoiringu i wypalaniu (wiem, wiem, jest Toast 10). Rozumiem, że Apple było w przegranej ekipie HD DVD, ale nie ma niezależnych producentów oprogramowania? Ludzie na potęgę kupują telewizory FullHD (chyba nie tylko w Polsce), a tu wyglądą, że zrobienie w domu BRD to w wypadku Apple jak jakaś wyprawa na Marsa


To niewiele rozumiesz. Apple od dawna jest w BDA, czyli konsorcjum opracowującym standard BluRay, a postawiło na technologię HD-DVD, jako lepszą. To, że wygrało BluRay, świadczy tylko o sile BDA. Apple wprowadzi ten standard na pewno już nie długo, bo ignorować się tego nie da, czamu nie wprowadziło tego do dzisiaj - możemy się domyślać i słuchać Steve'a. Może lepiej, że BluRay support pojawi się później niż wcześniej, dzięki temu będzie bardziej dopracowany. Zresztą samo BluRay jest w tej chwili bardzo rozwojowym standardem a jednocześnie przejściowym - patrząc na technologie wideo, nie wprowadza on za wiele nowości w stosunku do DVD, a moim (i pewnie nie tylko moim) zdaniem przyszłość nie leży w zapisie optycznym na krążkach z plastyku (bo tu już osiągnięto prawie wszystko, jeśli nie wszystko, a swoją drogą bardzo niewiele) ale w technologiach przesyłania danych przez sieć. Dlatego jest AppleTV, które jest dużo ciekawszym pomysłem niż wypuszczenie macamini z frontrow i czytnikiem BluRay. Bo trzeba się ubrać, iść do sklepu, zapłacić kupę kasy i oglądać. ATV daje dostęp do mediów bez ruszania się z kanapy. To jest moim zdaniem rewolucja, a nie jak w przypadku BluRay ewolucja. Ludzie kupują telewizory LCD/PLAZMA a jednocześnie największe stacje telewizyjne w polsce mają problem z ustawieniem poprawnego obrazu 16:9 i zaembedowaniem bitu identyfikacji anamorfa. Ludzie kupują, handlowcy się cieszą i o to chodzi. IMHO Klan i inne wspaniałe seriale nie zyskują za wiele w stosunku do oglądania ich na BW CRT.

3. Utrudnienia we wspópracy ze sprzętem video w standardzie FullHD - a to standardy kamer nie takie (AVCHD w innym wariancie nie obsługuje), brak wyjść HDMI w sprzęcie Apple, trudności w odtwarzaniu HD w Apple TV itp.


Wyjście HDMI ma każdy komputer apple od czasów powiedzmy PowerBook'a G4. Że nie jest to gniazdko HDMI a DVI i trzeba zanabyć przejściówkę za 10 zł, nie oznacza że nie ma HDMI. Z drugiej strony komputer jest komputerem, więc dziekuję Bogu, że ma DSUB'a/DVI/OTHER niż HDMI, bo jest to badziej przydatne niż jeszcze jedno zdublowane gniazdko. Nie wiem jak z kompatybilnością kamer w iMovie - bo nie używam, ale wiem, że na tym, na czym AVID się wykłada, FC radzi sobie doskonale i nie zauważyłem problemów z kompatybilnością. Dla mnie idiotycznym jest odejście od idealnie nadającego się*do przesyłu danych standardu IEEE1394 na rzecz USB w kamerach. Ani to szybkie, ani uniwersalne, ani wygodne. Ciężko też wobec braku standardu przesyłania danych w obecnych kamerach upychać w swoich komputerach/oprogramowaniu obsługę wszystkich możliwych kamer. To nie czasy DV i protokołu obsługi identycznego dla wszystkich urządzeń - może warto zawsze przed zakupem sprawdzić działanie sprzętu a nie później pluć sobie w brodę. Ale - jak podkreślam - piszę to z pozycji uprzywilejowanego usera, biedniejszego o jakieś 10000 zł, bogatszego o FCS i parę pudełek z elektroniką a na pewno uśmiechniętego i czującego się ograniczonym...

Przykładów pewnie jest jeszcze trochę. Przeglądając czasopisma dla PC mam wrażenie, że tam takich problemów nie ma. Czy ta polityka Apple jest gdzieś (np. w sieci) "wyłożona" i wyjaśniona dlaczego? A może ktoś wie "czemu tak"?


Hmm, odpierając zagadnienie pracy PCtowej głupim argumentem - nie piszą o tych problemach, bo walczą ze sterownikami i wirusami... NIe ma strony www na której byłyby umotywowane działania apple'a, bo taka strona jest niepotrzebna imho. Trzeba trochę pogrzebać, obserwować rynek a przede wszystkim logicznie myśleć a nie żądać od amerykańskiej firmy poprawnej obsługi w najnowszym systemie operacyjnym pralki FRANIA z 69 roku... Apple zawsze było firmą idącą trochę obok ogólnych trendów - tak jak usunięcie stacji dyskietek z iMac'ów, co wtedy wzbudziło niesłychane oburzenie środowiska PC, szczególnie w pięknej naszej Bolandii, a na dłużą mete okazało się*jak najbardziej trafnym posunięciem. Być może podobnie jest z kodekiem MPEG2, któremu już dawno broda urosła i zarzuceniem go na rzecz obsługi dużo lepszego i wydajniejszego kodeka h.264, może dlatego za kilka chwil w Apple Store będziemy mogli kupić filmy w 1080p, odtwarzające się na małym, niezawodnym pudełku podpiętym (przez HDMI, a jakże) do naszego 50" LCD, a cała zabawa będzie kosztowała nas nalanie sobie piwa (coli) i przelania z naszej kredytówki powiedzmy 10 zł za oglądanie filmu przez tydzień do zerzygania, non stop. Może to jest przyszłość ?

Pa.

PS. Gwoli uzupełnienia, BDA to ponad 170 firm, HD-DVD to Nec, Toschiba i Memory-Tech. I już wiadomo czemu większość wygrała...

---- Dodano 12-01-2010 o godzinie 20:47 ----

mielibyśmy np blue-ray w laptopach.


... i dzięki temu moglibyśmy oglądać film w rozdzielczości 1920x1080 na 13 calowym ekranie. Sorry, ale w dupie mam takie luksusy... Mieć, żeby mieć ?

#5 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 12 stycznia 2010 - 21:08

Braku obecności BD w Macach upatrywałbym jeszcze w zmianach jakie czekają użytkowników domowych w kwestii multimediów. Najbliższa przyszłość należy do bezprzewodowych streamerów i tego rodzaju kombajnów. Apple nie pakuje się w krótkowzroczne rozwiązania - dlatego nie ma BD w Macach.

#6 Riddle

Riddle
  • 1 631 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 12 stycznia 2010 - 21:15

ani uniwersalne, ani wygodne


Uniwersalne jest - praktycznie wszystko na tym chodzi. Wygodne - kwestia gustu, ale nie wiem co może być prostsze od włożenia sensownej wtyczki do gniazdka.

PS. Gwoli uzupełnienia, BDA to ponad 170 firm, HD-DVD to Nec, Toschiba i Memory-Tech. I już wiadomo czemu większość wygrała...


Gwoli uzupełnienia, połowa tych firm wcześniej była za hd-dvd.

... i dzięki temu moglibyśmy oglądać film w rozdzielczości 1920x1080 na 13 calowym ekranie. Sorry, ale w dupie mam takie luksusy... Mieć, żeby mieć ?


Dokładnie. Nawet 1680x1050 na 13' laptopie jakim jest Sony Vaio Z jest do pupci - wszystko malutkie, nieczytelne. Tą rozdzielczość mam w 22 calowym monitorze, więc jaki geniusz włożył ją do 13?

#7 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 12 stycznia 2010 - 21:29

Ale ja jeszcze raz pytam: dlaczego niby nie ma MPEG2 na Maku, jeśli: 1.) systemowy Odtwarzacz DVD odczytuje MPEG2 bez problemu, 2.) cały pakiet innych kodeków otrzymujemy z darmowym Perianem.

#8 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 stycznia 2010 - 21:50

hm, jakoś tak zawsze mi się wydawało, że Apple należało do 'teamu' BR, a nie HD DVD (do którego należał oczywiście MS) BR w laptopach to jest po prostu must-have. nie dość że rozdzielczość sobie możesz wsadzić, to nie obejrzysz filmu do końca bo bateria padnie :D

#9 hubiii

hubiii
  • 1 341 postów
  • Skądwroclaw

Napisano 12 stycznia 2010 - 23:07

BR to dodatek .. wiekszosc tego nie uzywa, a jak chcesz extra mozna podlaczyc nagrywake zew + toast i BR na macu jak sie patrzy :D sam niedlugo zaopatrze sie w BR bo Hd nie chce mi sie archiwizowac na dvd... tylko na ile to bedzie trwale ???? czy lepiej inwestowac w HDD i skladowac na kupie ? jesli chodzi o streamowe media jest to swietny krok ... ale i tak wole materialna plyte bo czasami ide do znajomych i ogladamy na duzej plazmie przy browarze jakis dobry filmik DVD ma kazdy ... z makiem nie bede latal :D zanim sie BR zadomowi jeszcze mina ze 2 latka

#10 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 13 stycznia 2010 - 00:16

To niewiele rozumiesz. Apple od dawna jest w BDA, czyli konsorcjum opracowującym standard BluRay, a postawiło na technologię HD-DVD, jako lepszą. To, że wygrało BluRay, świadczy tylko o sile BDA. Apple wprowadzi ten standard na pewno już nie długo, bo ignorować się tego nie da, czamu nie wprowadziło tego do dzisiaj - możemy się domyślać i słuchać Steve'a. Może lepiej, że BluRay support pojawi się później niż wcześniej, dzięki temu będzie bardziej dopracowany. Zresztą samo BluRay jest w tej chwili bardzo rozwojowym standardem a jednocześnie przejściowym - patrząc na technologie wideo, nie wprowadza on za wiele nowości w stosunku do DVD, a moim (i pewnie nie tylko moim) zdaniem przyszłość nie leży w zapisie optycznym na krążkach z plastyku (bo tu już osiągnięto prawie wszystko, jeśli nie wszystko, a swoją drogą bardzo niewiele) ale w technologiach przesyłania danych przez sieć. Dlatego jest AppleTV, które jest dużo ciekawszym pomysłem niż wypuszczenie macamini z frontrow i czytnikiem BluRay. Bo trzeba się ubrać, iść do sklepu, zapłacić kupę kasy i oglądać. ATV daje dostęp do mediów bez ruszania się z kanapy. To jest moim zdaniem rewolucja, a nie jak w przypadku BluRay ewolucja. Ludzie kupują telewizory LCD/PLAZMA a jednocześnie największe stacje telewizyjne w polsce mają problem z ustawieniem poprawnego obrazu 16:9 i zaembedowaniem bitu identyfikacji anamorfa. Ludzie kupują, handlowcy się cieszą i o to chodzi. IMHO Klan i inne wspaniałe seriale nie zyskują za wiele w stosunku do oglądania ich na BW CRT.

Jak widać ty jeszcze mniej. Jeżeli nie widzisz różnicy między formatami służącymi do przechowywania materiału wideo wysokiej jakości a zwykłym DVD to o czym tu rozmawiać w ogóle? Dodam, że "format przejściowy" ma 7 lat. Jedni kupują dla Ryśka z klanu inni dla... DVD bo przecież to "nie wprowadza nowości"



... i dzięki temu moglibyśmy oglądać film w rozdzielczości 1920x1080 na 13 calowym ekranie. Sorry, ale w dupie mam takie luksusy... Mieć, żeby mieć ?

No tak, bo LCD/Plazmy kupujemy dla Klanu, a wyjście DVI jest po to żeby ładniej bok laptopa wyglądał.

#11 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 13 stycznia 2010 - 00:59

Jak widać ty jeszcze mniej.


Mniam. Adwokat diabła ? Bo to stwierdzenie nie było do Ciebie. Ale zaczyna się*fajnie...

Jeżeli nie widzisz różnicy między formatami służącymi do przechowywania materiału wideo wysokiej jakości a zwykłym DVD to o czym tu rozmawiać w ogóle?


Na płytach BluRay materiał może być przechowywany w dokładnie takim samym formacie jak DVD, czyli MPEG2, chociaż dopuszczony jest x.264. Ty piszesz o standardzie a nie formacie. BluRay jest rozwinięciem technologii DVD, a nie nowy odkryciem i jest jak najbardziej technologią przejściową, umożliwiającą w miare tanie wprowadzenie obrazu HD pod "strzechy". NIe jest formatem docelowym, o czym wielokrotnie pisało samo BDA. Dodatkowo jest formatem ciągle rozwijanym, zmienianym i ewoluującym, co stopuje Apple od wprowadzenia tego do swojej oferty (choć samo apple zapewniło sobie obsługę ISO9660 with apple extensions od wersji 1.0 specyfikacji BD). Jakość obrazu na sklepowych płytach BluRay jest marna, owszem HD, ale z prawdziwy HD ma niewiele wspólnego - o ile widziałeś nieskompresowane HD (czyli odpada popelina z platform satelitarnych, kamerek AVCHD, HDV a nawet XDCAM), na referencyjnym monitorze a nie telewizorze dla mas. Transfer danych do około 40 Mb/s ma się ni jak do transferu na poziomie 1.485 Gbit/s w przypadku nieskompresowanego HD 1080p. w/g normy SMPTE 292M. Ja miałem przyjemność pracować z takim sygnałem i dlatego nie podniecam się technologią BluRay. Tu jeszcze droga daleka do namiastki ideału. Możliwość tworzenia płyt z interaktywnymi menu jest, owszem, większa niż w przypadku DVD, ale daleko jej jeszcze do możliwości choćby znienawidzonego Flash'a. To nie jest epokowe odkrycie na miarę DVD, ale niewielki kroczek na przód i mam nadzieję, że jak najszybciej będzie wykonany następny, tym razem rewolucyjny.

Dodam, że "format przejściowy" ma 7 lat. Jedni kupują dla Ryśka z klanu inni dla... DVD bo przecież to "nie wprowadza nowości"


Format MPEG2 powstał w '94 roku, a ogłoszony został w '95, więc troszkę więcej niż 7 lat.

Patrząc na ilość kupowanych przed ostatnimi świętami telewizorów LCD/PLAZMA w sklepach i ilość kpowanych odtwarzaczy BluRay w tym samym czasie, można łatwo dojść do wniosku, że większość ogląda właśnie klan a nie filmy z nośników BDR.

No tak, bo LCD/Plazmy kupujemy dla Klanu, a wyjście DVI jest po to żeby ładniej bok laptopa wyglądał.


Obawiam się, że sporo taniej wyjdzie zakup dedykowanego odtwarzacza BluRay niż laptopa z napędem BluRay, oprogramowaniem do odtworzenia i wyjściem HDMI. O innych zaletach nie wspomnę. No ale najlepiej, aby jeszcze kanapki laptopy robiły i kawę też (a w zamierzchłych czasach były takie plany - vide pliki man z systemów BSD). Może ja jestem jakimś dziwakiem, ale dla mnie laptop jest komputerem, którego w domu wyjmuję z torby w celu naładowania, od całej komputerowej zabawy mam komputer stacjonarny, nomen - omen z napędem BD i wyjściem HD-SDI włącznie. To, co pisałem, miało uświadomić tylko wszystkim, że dla mnie napęd BD w laptopie z ekranem 13, 15 a nawet 17 cali jest pozbawiony sensu - to tak jak by chcieć tam wsadzić jeszcze sokowirówkę. Sorry, ale komputer do spraw komputerowych, odtwarzacz do odtwarzania filmów, a konsola do grania, nie wspomnę do czego żona...

A już całkiem imho wyjście DVI w laptopie jest po prostu brzydkie... Nowe pomysły apple'a są sporo lepsze i badziej funkcjonalne.

---- Dodano 13-01-2010 o godzinie 01:02 ----

Ale ja jeszcze raz pytam: dlaczego niby nie ma MPEG2 na Maku, jeśli:
1.) systemowy Odtwarzacz DVD odczytuje MPEG2 bez problemu,


Bo w systemie jest dekoder, a nie ma kodera. Najprawdopodobniej w/g założeń, ktoś, kto chce obrabiać MPEG2 a nie tylko oglądać powinien zapłacić więcej. NIe jestem pewien, ale sam Windows (a pamiętam czasy wczesnego XP) również nie ma w sobie kodera MPEG2.

2.) cały pakiet innych kodeków otrzymujemy z darmowym Perianem.


Ale też tylko dekodery a nie kodery. Możesz sobie obciąć kawałek filmu w QT z Perianem, ale nie wyeksportujesz MPEG2 przy pomocy QT z Perianem.

Pa.

#12 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 stycznia 2010 - 01:16

krakers09 - na serio - jak myślisz, ile osób kupuje telewizor lcd/plazmę, żeby go podłączać do laptopa? i czemu nagle wyskakujesz z lcd/plazmą jak mówimy o laptopach? naprawdę nie za bardzo rozumiem po co w laptopach BR IMO więcej wad niż pożytku z tego...

#13 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 13 stycznia 2010 - 02:21

Na płytach BluRay materiał może być przechowywany w dokładnie takim samym formacie jak DVD, czyli MPEG2, chociaż dopuszczony jest x.264. Ty piszesz o standardzie a nie formacie. BluRay jest rozwinięciem technologii DVD, a nie nowy odkryciem i jest jak najbardziej technologią przejściową, umożliwiającą w miare tanie wprowadzenie obrazu HD pod "strzechy". NIe jest formatem docelowym, o czym wielokrotnie pisało samo BDA. Dodatkowo jest formatem ciągle rozwijanym, zmienianym i ewoluującym, co stopuje Apple od wprowadzenia tego do swojej oferty (choć samo apple zapewniło sobie obsługę ISO9660 with apple extensions od wersji 1.0 specyfikacji BD).

Owszem, jak Apple stwierdzi, że format jest rozwinięty to za dwa lata się pojawi coś nowego. Na prawdę wiara w dobre intencje Apple jest zdumiewająca.

Jakość obrazu na sklepowych płytach BluRay jest marna, owszem HD, ale z prawdziwy HD ma niewiele wspólnego - o ile widziałeś nieskompresowane HD (czyli odpada popelina z platform satelitarnych, kamerek AVCHD, HDV a nawet XDCAM), na referencyjnym monitorze a nie telewizorze dla mas. Transfer danych do około 40 Mb/s ma się ni jak do transferu na poziomie 1.485 Gbit/s w przypadku nieskompresowanego HD 1080p. w/g normy SMPTE 292M. Ja miałem przyjemność pracować z takim sygnałem i dlatego nie podniecam się technologią BluRay. Tu jeszcze droga daleka do namiastki ideału. Możliwość tworzenia płyt z interaktywnymi menu jest, owszem, większa niż w przypadku DVD, ale daleko jej jeszcze do możliwości choćby znienawidzonego Flash'a. To nie jest epokowe odkrycie na miarę DVD, ale niewielki kroczek na przód i mam nadzieję, że jak najszybciej będzie wykonany następny, tym razem rewolucyjny.

Chciałeś się pochwalić czy co? 100Mbit-owe łącze światłowodowe też jest fajne, a polska ciemnota podnieca się 15Mbit od Chello, a 50 i 120Mbit? Panie! Ameryka! Tylko czego to dowodzi? Przejściowy czy nie stacjonarny odtwarzacz daje to czego DVD nie może dać.


Patrząc na ilość kupowanych przed ostatnimi świętami telewizorów LCD/PLAZMA w sklepach i ilość kpowanych odtwarzaczy BluRay w tym samym czasie, można łatwo dojść do wniosku, że większość ogląda właśnie klan a nie filmy z nośników BDR.

Kupowanych gdzie? Powiedz mi poza tym gdzie można obecnie kupić inny TV niż LCD/Plazma/LED LCD. Biorąc za przykład nasz kraj powiedz mi po jakim czasie DVD zdobyło u nas popularność.



Obawiam się, że sporo taniej wyjdzie zakup dedykowanego odtwarzacza BluRay niż laptopa z napędem BluRay, oprogramowaniem do odtworzenia i wyjściem HDMI. O innych zaletach nie wspomnę. No ale najlepiej, aby jeszcze kanapki laptopy robiły i kawę też (a w zamierzchłych czasach były takie plany - vide pliki man z systemów BSD). Może ja jestem jakimś dziwakiem, ale dla mnie laptop jest komputerem, którego w domu wyjmuję z torby w celu naładowania, od całej komputerowej zabawy mam komputer stacjonarny, nomen - omen z napędem BD i wyjściem HD-SDI włącznie. To, co pisałem, miało uświadomić tylko wszystkim, że dla mnie napęd BD w laptopie z ekranem 13, 15 a nawet 17 cali jest pozbawiony sensu - to tak jak by chcieć tam wsadzić jeszcze sokowirówkę. Sorry, ale komputer do spraw komputerowych, odtwarzacz do odtwarzania filmów, a konsola do grania, nie wspomnę do czego żona...

Oczywiście, że kupowanie laptopa w celu używania go jako odtwarzacz BR jest... niezrozumiałe. Ale nie zapominajmy, że BD to nie tylko wideo.

A już całkiem imho wyjście DVI w laptopie jest po prostu brzydkie... Nowe pomysły apple'a są sporo lepsze i badziej funkcjonalne.

Mi HDMI nie spędza snu z powiek... Nowe pomysły Apple jak np Display Port mają to do siebie, że podobają się głównie Apple.


@Roberto: nie ja wspomniałem o TV.

I żeby była jasność - nie chodzi mi o to, że "Apple jest do d... bo tamci mają to i Apple powinno mieć" tylko o decydowanie co mogę mieć i co mi jest potrzebne. Skoro nie chcą zrezygnować z napędów(dla mnie to i DVD mogli by przestać montować) to powinni chociaż dać wybór i wprowadzić BD do oferty jako opcję.

#14 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 13 stycznia 2010 - 02:30

Mi HDMI nie spędza snu z powiek... Nowe pomysły Apple jak np Display Port mają to do siebie, że podobają się głównie Apple.


Dell, HP, Lenovo, Fujitsu, Toshiba, Acer też przeszły na DisplayPort, który jest otwartym standardem VESA.

DisplayPort - Wikipedia, the free encyclopedia

#15 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 13 stycznia 2010 - 03:39

Przepraszam, ale przeszły jest tutaj nadużyciem ponieważ m.in wymienieni producenci montuja DP rownolegle HDMI.

#16 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 13 stycznia 2010 - 04:06

To niewiele rozumiesz. Apple od dawna jest w BDA, czyli konsorcjum opracowującym standard BluRay, a postawiło na technologię HD-DVD, jako lepszą. To, że wygrało BluRay, świadczy tylko o sile BDA. Apple wprowadzi ten standard na pewno już nie długo, bo ignorować się tego nie da, czamu nie wprowadziło tego do dzisiaj - możemy się domyślać i słuchać Steve'a

Steve wypowiadał się explicite na temat BD w engadget: Apple's Steve Jobs calls Blu-ray "a bag of hurt" -- Engadget
"Blu-ray to worek kłopotów. Fajnie jest oglądąć filmy, ale sprawa z licencjami na tę technologię jest tak skomplikowana, że musimy poczekać aż sytuacja się uspokoi, a Blu-ray dobrze wejdzie na rynek."

#17 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 13 stycznia 2010 - 09:30

Owszem, jak Apple stwierdzi, że format jest rozwinięty to za dwa lata się pojawi coś nowego. Na prawdę wiara w dobre intencje Apple jest zdumiewająca.


Za dwa lata popularność zdobędą media streamowane, bez nośników, biegania do sklepu i sztucznych ograniczeń co do prędkości odczytu danych z płyty - bo szybciej obracać się nie da, bez ograniczeń co do ilości danych i wielkości bitrate'u, bo przez szybką sieć da się przesłać każdą ilość danych. Nie jestem prorokiem, ale sytuacja jest analogiczna do tych, które były. I nie chodzi tu o wiare w dobre intencje apple'a ale moze bardziej w wiare w doswiadczenie firmy, ktora juz kilka razy zrewolucjonizowala rynek idac pod prad ogolnym trendom.

Chciałeś się pochwalić czy co? 100Mbit-owe łącze światłowodowe też jest fajne, a polska ciemnota podnieca się 15Mbit od Chello, a 50 i 120Mbit? Panie! Ameryka! Tylko czego to dowodzi? Przejściowy czy nie stacjonarny odtwarzacz daje to czego DVD nie może dać.


Nie, nie chcialem sie pochwalic, ale wykazac, ze BluRay nie jest przelomowym odkryciem, ze nie dostarcza fantastycznej jakosci i jest technologia przejsciowa, ograniczona juz w dniu ogloszenia, a jednoczesnie pokazac, ze istnieja technologie - chocby tasmowe - gdzie jakosc jest dalece lepsza. 100Mb w domu przez swialtowod ? To idealne dla mediow streamowanych, mialbym gdzies BluRay, plyty i czekanie az w MM sprowadza mi koncert. A odtwarzacz BD daje wiecej niz DVD, ale nie tak duzo aby mogla to byc rewolucja. To ewolucja.

Kupowanych gdzie? Powiedz mi poza tym gdzie można obecnie kupić inny TV niż LCD/Plazma/LED LCD. Biorąc za przykład nasz kraj powiedz mi po jakim czasie DVD zdobyło u nas popularność.


We Wrocławiu, w Media Markcie, w centrum miasta można kupić CRT. To, że ich dostępność jest niewielka, świadczy tylko o tym, że ludzie zachłysnęli się płaskimi telewizorami, biorącymi sporo więcej prądu z sieci energetycznej, mającej obraz miernej jakości i magiczny napis FullHD nie wykorzystany przez 99% kupców, którzy widzą na ekranie Ryśka z klanu, przy ustawieniu saturacji na 99, albo - co gorsza - wybraniu predefiniowanego presetu z wylewającymi się*kolorami z ekranu, są obszczani z radości myśląc, że to HD. Nie jestem ankieterem, ale z tego co widziałem u znajomych, większość z nich ogląda telewizje 4:3 na ekranach 16:9 ściaśnioną w pionie...

A jak z popularnością DVD w PL to nie wiem, bo nie jestem analitykiem rynku.

Oczywiście, że kupowanie laptopa w celu używania go jako odtwarzacz BR jest... niezrozumiałe. Ale nie zapominajmy, że BD to nie tylko wideo.


Oczywiście, to jeszcze doskonały nośnik na magazynowanie kopii internetu, ops, oczywiście instalek linuksa. Ja jakoś nie kojarzę, aby na nośniku BDR można było kupić coś innego niż video. Że doskonały nośnik do przenoszenia danych ? Przepraszam, przy obecnej prędkości nagrywania płyt BDRE(W) i ich cenie, PENDRIVE jest konkurencyjny, pomijając fakt, że prościej przesłać tee dane przez WIFI.

Mi HDMI nie spędza snu z powiek... Nowe pomysły Apple jak np Display Port mają to do siebie, że podobają się głównie Apple.


No nie tylko, to nie wymysł apple, ale wprowadzanie nowych technologii, szybciej niż robi to konkurencja.

I żeby była jasność - nie chodzi mi o to, że "Apple jest do d... bo tamci mają to i Apple powinno mieć" tylko o decydowanie co mogę mieć i co mi jest potrzebne. Skoro nie chcą zrezygnować z napędów(dla mnie to i DVD mogli by przestać montować) to powinni chociaż dać wybór i wprowadzić BD do oferty jako opcję.


Chciałbyś, aby apple zaczęło sprzedawać PC ? Przecież model : user sam decyduje co chce mieć już funkcjonuje, łączenie z wyborem 10 wersji systemu, w zależności od pojemności kieszenie albo ilości aktywnych trakerów ;). To w przypadku platformy PC jest tak, że producent z sprzętu daje możliwość wsadzenia urządzenia do komputera, z regóły nie martwiąc sie o oprogramowanie do tego sprzętu (z wyj. sterowników), a apple ma oprogramowane wszystkie swoje urządenia znajdujące się*w ich kompach. To nie tylko kwestia dostawienia czytnika BD do komputera, ale też oprogramowania jego obsługującego. System, iDVD, Systemowy BURN, DVD Stduio Pro....

#18 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 13 stycznia 2010 - 14:00

Za dwa lata popularność zdobędą media streamowane, bez nośników, biegania do sklepu i sztucznych ograniczeń co do prędkości odczytu danych z płyty - bo szybciej obracać się nie da, bez ograniczeń co do ilości danych i wielkości bitrate'u, bo przez szybką sieć da się przesłać każdą ilość danych. Nie jestem prorokiem, ale sytuacja jest analogiczna do tych, które były. I nie chodzi tu o wiare w dobre intencje apple'a ale moze bardziej w wiare w doswiadczenie firmy, ktora juz kilka razy zrewolucjonizowala rynek idac pod prad ogolnym trendom.

Tutaj jednocześnie postaram się odpowiedzieć kokosowi. Może i Licencjonowanie BR jest skomplikowane(jak jednak widać firmy potrafią sobie z tym poradzić), ale dystrybucja mediów przez internet to dopiero burdel i skomplikowana sprawa. Wszyscy wiemy, że iTunes Store jest dla wybranych, a reszta głównie "Only US". Oczywiście to co mówisz jest fajne i zgadzam się, ze to jest przyszłość, ale nie oszukujmy się jeżeli nie mieszkasz w USA to jest to dla Ciebie bardzo odległa przyszłość. U nas i w większej części świata co najwyżej VOD na platformach satelitarnych będzie Ci dane dotknąć. Zresztą chyba do dziś nie ma w iTunes filmów chociażby 1080, a ty już wybiegasz co to będzie jak się spopularyzuje. Nic nie będzie.



Nie, nie chcialem sie pochwalic, ale wykazac, ze BluRay nie jest przelomowym odkryciem, ze nie dostarcza fantastycznej jakosci i jest technologia przejsciowa, ograniczona juz w dniu ogloszenia, a jednoczesnie pokazac, ze istnieja technologie - chocby tasmowe - gdzie jakosc jest dalece lepsza. 100Mb w domu przez swialtowod ? To idealne dla mediow streamowanych, mialbym gdzies BluRay, plyty i czekanie az w MM sprowadza mi koncert. A odtwarzacz BD daje wiecej niz DVD, ale nie tak duzo aby mogla to byc rewolucja. To ewolucja.

Oczywiście ewolucja i nie twierdzę inaczej. I nie jest najważniejsze jakie są technologie bo rzeczywiście BR wtedy można uznać za przeżytek tylko to co jest nam oferowane.



We Wrocławiu, w Media Markcie, w centrum miasta można kupić CRT. To, że ich dostępność jest niewielka, świadczy tylko o tym, że ludzie zachłysnęli się płaskimi telewizorami, biorącymi sporo więcej prądu z sieci energetycznej, mającej obraz miernej jakości i magiczny napis FullHD nie wykorzystany przez 99% kupców, którzy widzą na ekranie Ryśka z klanu, przy ustawieniu saturacji na 99, albo - co gorsza - wybraniu predefiniowanego presetu z wylewającymi się*kolorami z ekranu, są obszczani z radości myśląc, że to HD. Nie jestem ankieterem, ale z tego co widziałem u znajomych, większość z nich ogląda telewizje 4:3 na ekranach 16:9 ściaśnioną w pionie...

Zauważ tylko, że nikt nie bierze pod uwagę Polski. W USA masz TV w formacie 16:9, UK to samo, podejrzewam, że reszta Zachodu również nie ma z tym problemu. Na polskich platformach cyfrowych to samo. Więc co mnie obchodzi po co nowobogacki kupuje sobie LCD mając zwykłą antenę analogową? Co to interesuje producentów?



Oczywiście, to jeszcze doskonały nośnik na magazynowanie kopii internetu, ops, oczywiście instalek linuksa. Ja jakoś nie kojarzę, aby na nośniku BDR można było kupić coś innego niż video. Że doskonały nośnik do przenoszenia danych ? Przepraszam, przy obecnej prędkości nagrywania płyt BDRE(W) i ich cenie, PENDRIVE jest konkurencyjny, pomijając fakt, że prościej przesłać tee dane przez WIFI.

Kupić można jeszcze gry na PS3. Nie do przenoszenia ale raczej trzymania danych choć rzeczywiście napędy optyczne wymierają w tym przypadku. Cóż prędkość nagrywania wg standardu wynosi 36MB/s. Prędkość zapisu 90% sprzedawanych pednrive 2-3MB/s. Oczywiście do przenoszenia danych lepiej po prostu kupić lepszego pendrive'a. A WiFi to rozumiem, że masz z nieograniczonym zasięgiem? Albo inaczej 50GB przesyłałbyś bezprzewodowo?




Chciałbyś, aby apple zaczęło sprzedawać PC ? Przecież model : user sam decyduje co chce mieć już funkcjonuje, łączenie z wyborem 10 wersji systemu, w zależności od pojemności kieszenie albo ilości aktywnych trakerów ;). To w przypadku platformy PC jest tak, że producent z sprzętu daje możliwość wsadzenia urządzenia do komputera, z regóły nie martwiąc sie o oprogramowanie do tego sprzętu (z wyj. sterowników), a apple ma oprogramowane wszystkie swoje urządenia znajdujące się*w ich kompach. To nie tylko kwestia dostawienia czytnika BD do komputera, ale też oprogramowania jego obsługującego. System, iDVD, Systemowy BURN, DVD Stduio Pro....

To po co kilka modeli MBP, iMaców? Właśnie dlatego nie kupię szybko laptopa od Apple, które lepiej ode mnie wie, że matryca 1440x900 jest wystarczająca i więcej mi nie potrzeba. A może to kwestia sterowników i tylko taka matryca gwarantuje stabilność i niezawodność komputerów Apple?

#19 rseredyn

rseredyn
  • 31 postów

Napisano 13 stycznia 2010 - 17:46

Widzę, że się wątek rozwinął, natomiast apeluję o zachowanie kultury i mniej emocji. Chciałem zwrócić uwagę na błędne podejście niektórych graczy rynkowych (nie tylko to robi Apple) polegające na tym, że neguje się fakty rynkowe w zakresie nowych technologii i ich zastosowania w sprzęcie domowym, stosując zasadę "tylko coś genialnego pod kątem użytej technologii jest warte zastosowania". Pamiętam jak w latach 90-tych pojawiły się płyty CDR i wypalarki. Wszyscy naokoło psioczyli, że to bez sensu, że płyty nie można skasować, a jak coś chciałoby się zmienić to trzeba od nowa wypalać. O wiele lepsza miała być np taśma DAT albo MiniDisc (pamiętacie coś takiego????). I co? Ano na rynku sprzetu domowego żadna tam nowa technologia nie wygrała, tylko wygodne CDR, z którymi ludzie byli oswojeni (CD chodziły na rynku od conajmniej 10 lat). I pomimo, że pojawiły się CDR - Rewritable i tak najwięcej ludzie kupowali czystych CDR. Widać niemożność ponownego nagrywania nie przeszkadzała. Widzę analogię z Blue Ray'em. To zapewne nie jest jakiś technologiczny super przełom,ale jednak co 50 GB to nie 9 GB. Można zwiększyć rozdzielczość, więcej materiału itp. I nie jestem pewien, czy streamowanie tak szybko wygra. Może to jest i super, ale wiele osób chce mieć płytkę. Tłumaczenie się z niemożności zainstalowania odtwarzacza / nagrywarki w sprzecie komputerowym jako standardowe wyposażenie to kpina. Tym bardziej, że te odtwarzacze widzą i CD i DVD. Kwestia praw autorskich? W sprzęcie? Nie rozumiem. Może powiedzmy, że Apple chce wygrać rynek filmów na zamówienie w stylu jak wygrał na rynku z muzyką poprzez iTunes. Tyle tylko, ze mnie to nie obchodzi. W Polsce to może będzie dostępne za kilka lat. Ja chciałbym zmontować na Apple'u rodzinny film nakręcony kamerką HD i obejrzeć go w rozdzielczości 1980x1080p na swoim LCD z odtwarzacza stacjonarnego. I pożyczyć płytkę znajomemu, żeby się pośmiał (lub zasnął). I zapewne nie jestem w tym osamotniony. Jestem mocno przekonany, że wrzucenie na rynek nowej generacji Apple'ów z Blue Rayem oraz pakietem iLife BD byłoby świetnym posunięciem i sprzedawało by się dobrze. Mam wrażenie, że Apple zaczyna popelniać grzech pychy i uważa, że co Steve powie to święte - a jak nie, co tym gorzej dla tych co się nie zgadzają (np. klientów). PS Dzięki za zwrócenie mi uwagi na Periana.

#20 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 13 stycznia 2010 - 17:53

rseredyn - naprawdę uważasz, że CDR wygrało jako przenośny nośnik danych? bo jakoś specjalnie mi się nie wydaje - pamięci flash wygrały i to miażdżąco. wygodne cdr? toż to jakiś oksymoron ;) nie tyle 'praw autorskich' co licencyjnych, chociaż praktycznie na to samo wychodzi. nie rozumiesz? to popatrz sobie ile to jest procesów z cyklu "apple łamie patent nokii", "nokia łamie patent apple", "xyz łamie patent zyx".

#21 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 13 stycznia 2010 - 18:01

Ale ja jeszcze raz pytam: dlaczego niby nie ma MPEG2 na Maku, jeśli:
1.) systemowy Odtwarzacz DVD odczytuje MPEG2 bez problemu,
2.) cały pakiet innych kodeków otrzymujemy z darmowym Perianem.


Odczyt poprzez DVD to co innego, zapis do MPEG-2 jest/był płatny.
Rozmawiałem jakiś czas temu z Cortlandem o kodeku MPEG-2. Dowiedziałem się, że ma być już częścią OS 10.6.
Z tego wynika, że teraz pełny kodek już jest częścią Snow Leopard'a.

#22 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 13 stycznia 2010 - 18:23

rseredyn - naprawdę uważasz, że CDR wygrało jako przenośny nośnik danych? bo jakoś specjalnie mi się nie wydaje - pamięci flash wygrały i to miażdżąco.
wygodne cdr? toż to jakiś oksymoron ;)

Ta? Z tego co pamiętam kiedy CD było powszechnie używane to mało kto słyszał o flashu. Flash to czasy obecne a CD to przeszłość.

nie tyle 'praw autorskich' co licencyjnych, chociaż praktycznie na to samo wychodzi. nie rozumiesz? to popatrz sobie ile to jest procesów z cyklu "apple łamie patent nokii", "nokia łamie patent apple", "xyz łamie patent zyx".

Jakoś nie czytam codziennie "Dell łamie prawa nazwij_je_jak_chesz", "HP łamie...", "Yamaha łamie..." itd. To o czym piszesz to łamanie czyichś patentów, a patenty również są po to żeby je sprzedawać.

#23 Riddle

Riddle
  • 1 631 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 stycznia 2010 - 19:43

Za dwa lata popularność zdobędą media streamowane


Oceniam to raczej na 10 lat.
W ostatniej dziesięciolatce jak płytki zwykłe były, tak są, i wciąż są bardziej popularne od dvd, a co dopiero wszystkich tych niebiekich rejów i innych. Rynek pamięci przenośnych wcale nie jest rynkiem szybkim i elastycznym.

#24 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 13 stycznia 2010 - 22:17

Przepraszam, ale przeszły jest tutaj nadużyciem ponieważ m.in wymienieni producenci montuja DP rownolegle HDMI.


Coś kiepska ta równoległość skoro Dell Latitude E6500, HP EliteBook 8540p, Lenovo ThinkPad T510 czy Fujitsu LifeBook E780 nie mają portów HDMI.

#25 Witos

Witos
  • 4 400 postów

Napisano 14 stycznia 2010 - 11:01

W ostatniej dziesięciolatce jak płytki zwykłe były, tak są, i wciąż są bardziej popularne od dvd, a co dopiero wszystkich tych niebiekich rejów i innych.


W Polsce tak, ale tylko dlatego, że mamy ogromny procent piractwa, poza tym ludziom nie zależy na jakości tylko na ilości. Wolą obejrzeć 10 gównianej jakości filmów, niż jeden dobrej jakości. Niestety jakość schodzi na plan dalszy, społeczeństwo chamieje. Ale to przejściowe, w końcu wróci "moda" na filmy dobrej jakości, a wtedy już będzie rozwinięta technologia BlueRay.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych