Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Rozliczenie przychodów uzyskanych w AppStore


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
199 odpowiedzi w tym temacie

#126 EasyGoing

EasyGoing
  • 40 postów

Napisano 12 marca 2012 - 13:20

Dzięki wojtkow za klarowną odpowiedź :) Moja księgowa wstępnie przyjęła to rozumowanie. Już chciałem się pytać gdzie Ty masz złotówki w ITC, ale sobie przypomniałem, że przecież mam konto walutowe i dostaję w euro (by uniknąć opłat) więc nie nie zobaczę naszej waluty.

#127 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 12 marca 2012 - 14:06

aniek;1837904']Tylko pytanie czy Twój US nie wydał takiej opinii w momencie gdy na konto przychodziła kasa oddzielnie za każdy region.

A ja ponawiam pytanie do wojtkowa, skąd wziął dane adresowe do wystawiania faktury i czy wysyła faktury do Apple. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź :)


Od kiedy zacząłem działalność, przelew przychodzi jeden, za wszystkie regiony.

#128 [M]aniek

[M]aniek
  • 29 postów

Napisano 12 marca 2012 - 14:21

Od kiedy zacząłem działalność, przelew przychodzi jeden, za wszystkie regiony.


W jaki sposób urząd skarbowy udzielił Ci informacji o tym jak masz się rozliczać? W rozmowie ustnej czy może złożyłeś oficjalne zapytanie o interpretacje przepisów na piśmie?

#129 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 12 marca 2012 - 14:37

aniek;1838032']W jaki sposób urząd skarbowy udzielił Ci informacji o tym jak masz się rozliczać? W rozmowie ustnej czy może złożyłeś oficjalne zapytanie o interpretacje przepisów na piśmie?


Pisemnie zawsze składam takie zapytania. Z tego co wiem, to różne urzędy mogą różnie interpretować takie sprawy, dlatego chyba będzie najlepiej jak złożysz takie pismo.

Jeśli chodzi o Urzędy i interpretacje przepisów, to wg mnie nie powinno słuchać się tego co inni mówią (chyba, że to Twoja księgowa, która bierze odpowiedzialność za ew. błędy i pomyłki), bo dla US nie będzie wytłumaczeniem, że ktoś, gdzieś tak robi i Ty myślałeś, że tak będzie dobrze. Najlepiej jest się dowiedzieć samemu i mieć podkładkę dla Urzędu - np. odpowiedź na oficjalne zapytanie.

#130 [M]aniek

[M]aniek
  • 29 postów

Napisano 12 marca 2012 - 14:43

Dzięki za odpowiedź. A czy istnieje możliwość, żebyś zamieścił treść tego zapytania oraz odpowiedź jaką od nich dostałeś?

#131 thomas2411

thomas2411
  • 3 postów

Napisano 12 marca 2012 - 15:05

Czyli podsumowując mając działalność gospodarczą na KPiR, będąc VATowcem wystawiam fakturę VAT 0% (nie NP) na kwotę taką jak w przelewie na dane: iTunes SARL 8 rue Heinrich Heine L-1720 Luxembourg TVA/VAT No.: LU20165772 w walucie której się rozliczam (u mnie USD z kontem walutowym USD) I wysyłam to przez formularz w iTunes Connect (choć prawdopodobnie niepotrzebnie, ale dla własnego spokoju). Dobrze piszę?

#132 [M]aniek

[M]aniek
  • 29 postów

Napisano 12 marca 2012 - 15:16

Czyli podsumowując mając działalność gospodarczą na KPiR, będąc VATowcem wystawiam fakturę VAT 0% (nie NP) na kwotę taką jak w przelewie na dane:

iTunes SARL
8 rue Heinrich Heine
L-1720 Luxembourg
TVA/VAT No.: LU20165772

w walucie której się rozliczam (u mnie USD z kontem walutowym USD)

I wysyłam to przez formularz w iTunes Connect (choć prawdopodobnie niepotrzebnie, ale dla własnego spokoju).

Dobrze piszę?


Z tego co wiem to NP powinno być wpisane. A co do danych to nie wiem dlaczego upieracie się przy tym adresie, skoro jest on już nieaktualny i w FAQ na iTunes jest podany nowy.

#133 thomas2411

thomas2411
  • 3 postów

Napisano 12 marca 2012 - 15:34

A faktycznie ([url]https://itunesconnect.apple.com/WebObjects/iTunesConnect.woa/wo/3.0.0.9.1.7.1.1.8.1[/url])

iTunes S.a.r.l.
31-33 rue Sainte Zithe
L-2763 Luxembourg
TVA/VAT No.: LU20165772

Co do tego VATu to właśnie nie jestem przekonany. NP jest w przypadku usług. W przypadku sprzedaży produktów zawsze powinien być VAT. Jeżeli jest to EU to 0%, dla Polski i wszystkich innych krajów spoza EU, 23%.
Biorąc pod uwagę, że wystawiamy fakturę dla firmy z Luxemburga (stąd też dostajemy płatność) to chyba powinien być to VAT 0%

W sumie w ITC w FAQ (adres j.w.) piszą też:

All invoices for GBP and EUR sales have to be stated at 0% VAT.

czyli 0%


Swoją drogą. Czy ma znaczenie w jakiej walucie się rozliczam? Bardziej się opłaca w USD czy w EUR? Czy nie ma to znaczenia?

#134 [M]aniek

[M]aniek
  • 29 postów

Napisano 12 marca 2012 - 16:19

Według mojego brata, który się na tym zna dość dobrze, "sprzedaż oprogramowania w wersji elektronicznej to usługa".

#135 thomas2411

thomas2411
  • 3 postów

Napisano 12 marca 2012 - 16:22

aniek;1838102']Według mojego brata, który się na tym zna dość dobrze, "sprzedaż oprogramowania w wersji elektronicznej to usługa".


Faktycznie, znalazłem przed chwilą taką informację tutaj :) [url=http://www.vat.pl/uslugi_elektroniczne_miejsce_swiadczenia_uslug_7142.php]Usługi elektroniczne - Miejsce świadczenia usług[/url] Dziękuję ;) Czyli mamy NP

Ponawiam jeszcze pytanie do wszystkich: czy ma znaczenie w jakiej walucie się rozliczam? Bardziej się opłaca w USD czy w EUR? Czy nie ma to znaczenia?

#136 hubert4

hubert4
  • 4 postów

Napisano 03 maja 2012 - 18:20

Właśnie jestem w trakcie weryfikacji mojego konta bankowego przez Apple. W związku z tym, że wszystko co do tej pory robiłem przebiegło inaczej niż jest to opisane na forum wnoszę, że od niedawna zaszły mocne zmiany. Teraz przy walucie mojego konta kazali mi wybrać walutę i wybrałem PLN. czy to znaczy, że jednak do się otrzymywać wpłaty na konto w złotówkach?

#137 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 03 maja 2012 - 18:37

Właśnie jestem w trakcie weryfikacji mojego konta bankowego przez Apple. W związku z tym, że wszystko co do tej pory robiłem przebiegło inaczej niż jest to opisane na forum wnoszę, że od niedawna zaszły mocne zmiany. Teraz przy walucie mojego konta kazali mi wybrać walutę i wybrałem PLN. czy to znaczy, że jednak do się otrzymywać wpłaty na konto w złotówkach?


Z tego co rozumiem, to jest to waluta konta. Może coś się zmieniło, ale z tego co wiem, to Apple robi przelewy w USD lub EUR. Więc bank będzie Ci automatycznie przeliczał to na PLN.

#138 zathril

zathril
  • 4 postów

Napisano 20 maja 2012 - 13:28

Jestem na etapie zakładania działalności i nękają mnie poniższe pytania: -czy faktycznie trzeba być VATowcem, aby sprzedawać w applestore? Jeśli nie to chyba się nie opłaca bo FV wystawiamy z VATem na 0%, a wieć sobie VAT z naszych kosztów (np. komputer) nie odzyskamy (chyba, że robimy jeszcze coś poza AppStore). Jeśli trzeba być VATowcem to wtedy music to być EU VAT? - Jakie PKD wpisywaliście? Ja mam na razie 62.01.Z, 62.02.Z, 62.03.Z. Przy zyskach z reklam (np. iAd) jaki powinniśmy mieć PKD? -Ktoś może polecić bank który nie kroi mocno za przelewy zagraniczne? Średnio jest to jakiego rzędu kwota? 50-100zl? -Opłaca się założyc konto walutowe? Jeśli tak to w USD czy w EUR, aby uniknąć przewalutowania? -Podatek to pewnie lepiej asekuracyjnie wybrać liniowy niż progresywny? (chyba, że ktoś ma jakieś duże ulgi, albo nie zamierza zarabiać więcej niż kwota zwolniona z podatku)

#139 intercedo

intercedo
  • 334 postów
  • SkądElbląg

Napisano 07 czerwca 2012 - 16:29

A jeśli bank przelicza z USD lub EUR na PLN, to jesteś sporo w plecy, bo bankowe przeliczniki walut są lichwiarskie. Zdecydowanie lepiej założyć jakieś darmowe/tanie konto walutowe (np. Alior) i korzystać z internetowego kantoru (np. Cinkciarz.pl).

---------- Wpis dodano o 17:29 ---------- Poprzedni wpis dodano o 17:11 ----------

Jestem na etapie zakładania działalności i nękają mnie poniższe pytania:
-czy faktycznie trzeba być VATowcem, aby sprzedawać w applestore? Jeśli nie to chyba się nie opłaca bo FV wystawiamy z VATem na 0%, a wieć sobie VAT z naszych kosztów (np. komputer) nie odzyskamy (chyba, że robimy jeszcze coś poza AppStore). Jeśli trzeba być VATowcem to wtedy music to być EU VAT?
- Jakie PKD wpisywaliście? Ja mam na razie 62.01.Z, 62.02.Z, 62.03.Z. Przy zyskach z reklam (np. iAd) jaki powinniśmy mieć PKD?
-Ktoś może polecić bank który nie kroi mocno za przelewy zagraniczne? Średnio jest to jakiego rzędu kwota? 50-100zl?
-Opłaca się założyc konto walutowe? Jeśli tak to w USD czy w EUR, aby uniknąć przewalutowania?
-Podatek to pewnie lepiej asekuracyjnie wybrać liniowy niż progresywny? (chyba, że ktoś ma jakieś duże ulgi, albo nie zamierza zarabiać więcej niż kwota zwolniona z podatku)


To czy jesteś VATowcem czy nie zależy też od rodzaju działalności gospodarczej. Sprawdź czy wybrane przez Ciebie PKD nie wymuszają bycia VATowcem.

Jeśli będziesz kupował komputery/oprogramowanie, to będąc VATowcem i mając VAT-EU (!) możesz po prostu kupować sprzęt za granicą (ale w UE!). Np. Pixmania-pro pozwala kupować tylko firmom i wysyła sprzęt z UK (lub Francji) a polska firma płaci cenę netto bez VAT (!). Ja tak kupiłem iMaca i działa.

Polecam Alior Bank na konto firmowe (ale przy DG na osobę fiz. chyba nie jest nawet konieczne) i zdecydowanie bierz konto walutowe + cinkciarz.pl (lub inny kantor internetowy). Pamiętaj, żeby przy przelewach wychodzących wewnątrz UE wybrać przelew SEPA, który kosztuje 5 zł.

Musisz policzyć. Czasem lepszy liniowy czasem progresywny (rozliczanie z żoną, różne ulgi i 1% mniej do 70 tys.)

#140 tmkszlc

tmkszlc

  • 1 846 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 28 czerwca 2012 - 09:15

Przeczytałem wszystkie strony tematu, ale dalej nie rozumiem. Zacząłem jakiś czas temu zabawę z iOS, kończę swoją pierwszą aplikację i chcę przystąpić do programu deweloperskiego jako osoba indywidualna. 1. Czy dostając od Apple przelewy, muszę im wystawiać faktury jeśli jestem osobą indywidualną? 2. Czy muszę te przelewy rozliczać z urzędem skarbowym co miesiąc, czy tylko na koniec roku w zeznaniu podatkowym?

#141 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 28 czerwca 2012 - 10:10

Ad 1. - nie, nie musisz Ad 2. - w rocznym zeznaniu podatkowym wykazujesz dochody i płacisz należny podatek, jest jednak małe ale, jeżeli masz co miesięczne wpływy to musisz zarejestrować działalność gospodarczą (wynika to z przepisów, które już kilka razy przytaczałem na forum). Bez tego popełniasz przestępstwo skarbowe, a US działa dużo skuteczniej niż prokuratury i sądy.

#142 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 28 czerwca 2012 - 13:18

VATowcem to wtedy music to być EU VAT

Jak jesteś VATowcem, to VAT EU nic nie kosztuje. Także pytanie wręcz bez sensu. VAT UE to PL+dotychczasowy numer NIP.
Koledze od pixmanii, polecam zaprzestać tam zakupów. Lepiej jest odliczyć sobie VAT lub wystąpić o zwrot, niż tam kupować. Raz, że ceny nie są atrakcyjne, dwa, że obsługa jest straszna - a jak już coś idzie do reklamacji to, poza Apple, jest koszmar.
Brałem od nich parę rzeczy i nie należę do entuzjastów. Co z tego, że kupisz bez VAT, jak w PL ten VAT odliczysz?
  • Vivelee lubi to

#143 tmkszlc

tmkszlc

  • 1 846 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 28 czerwca 2012 - 13:44

Ad 1. - nie, nie musisz
Ad 2. - w rocznym zeznaniu podatkowym wykazujesz dochody i płacisz należny podatek, jest jednak małe ale, jeżeli masz co miesięczne wpływy to musisz zarejestrować działalność gospodarczą (wynika to z przepisów, które już kilka razy przytaczałem na forum). Bez tego popełniasz przestępstwo skarbowe, a US działa dużo skuteczniej niż prokuratury i sądy.


Coś czytałem, że jeśli mam przychód to muszę spisać sobie aktualny kurs, żeby wiedzieć później ile odliczyć złotych w zeznaniu. To zapewne prawda no i w sumie słusznie.

Rozmawiałem z wykładowcą swoim, który coś tam próbuje też z App Store, ale on radził mi założyć firmę, a skoro mam jedną aplikację to trochę mi się nie bardzo widzi bo jeszcze się w koszta sam zapędzę i będzie niefajnie.

Do pytania 2:
Od czego uzależnione jest kiedy dostaję wpłaty od Apple na moje konto? Nie jest to norma, że jest to raz w miesiącu? Czy trzeba sprzedać ileś sztuk aplikacji, aby dostać w danym miesiącu przelew? - okej doczytałem w drugim wątku, że należy skumulować 150 dolarów w regionie.

3. Po ilu takich co miesięcznych wpływach należy zarejestrować działalność i jakiej wysokości muszą to być wpływy? Bo trochę bez sensu jeśli będę miał 100 dolarów przychodu miesięcznie i żebym musiał firmę założyć, koszta mnie zjedzą i nic z tego nie będzie, a nawet się okaże że na minusie będę. Jaka regularność musi być zachowana, abym musiał założyć działalność gospodarczą? wpływy co 3 miesiące, co jeden?

4. Próbował ktoś z tutejszych deweloperów starać się o dofinansowanie na otwarcie działalności, której założenie jest przymusowe bądź nie ze względu na stałe wpływy? Chodzi mi o te 20 tys. o które się można ubiegać. Czy z tych pieniędzy prócz sprzętu mogę opłacać ZUS-y i inne niezbędne opłaty podatkowe dla naszego państwa?

Dziękuję za odpowiedzi.

#144 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 28 czerwca 2012 - 14:13

tmkszlc - taka ciekawostka, ja przez rok dostałem jeden przelew jakieś 200zł (też jedna aplikacja), nie przekroczyło $150, a wypłacili mi to bo nie przedłużyłem abonamentu, bank mi zapierdzielił 95zł (dziewięć*pięć*zł) - takiego drogiego przelewu na oczy nie widziałem wcześniej. Nie wiem co tam napisałeś, ale za wesoło może nie być ;).

#145 tmkszlc

tmkszlc

  • 1 846 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 28 czerwca 2012 - 14:19

Pytania z mojego powyższego postu są nadal aktualne i chętnie poznam na nie odpowiedź.

@macieks72, ja to traktuje teraz jako hobby i chciałbym przejść choć raz ten etap zakładania konta, wrzucania aplikacji itp. Na pewno będę się w tym kierunku rozwijał, jednak w końcu trzeba spróbować. Dzięki za informację.

#146 Soczek

Soczek
  • 76 postów

Napisano 28 czerwca 2012 - 14:33

Co do dofinansowania z urzędu pracy to tak: trzeba być bezrobotnym (o ile pamiętam co najmniej miesiąc) i załapać się do którejś z grup wyznaczonych przez urząd. Jak ogłaszają nabory to publikują listę z ilością kandydatów spełniających konkretne kryteria w stylu 5 os. do 25r życia, albo 3 kobiety po 40r życia itd., to zależy od urzędu pracy. Dofinansowania nie można wydać na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności czyli na zus, rachunki itp. Dodatkowo to nie jest 20k. a przynajmniej nie w każdym urzędzie. Zwykle trzeba mieć min. 20% wkładu własnego, czyli urząd daje 16k a trzeba wydać 20k (na tyle mają być faktury). Tak wygląda to w przypadku dofinansowania z powiatowego urzędu pracy, ale można ubiegać się też w wojewódzkim a tam są dużo lepsze warunki. Można dostać (o ile pamiętam) do 40k zł i takie wsparcie na pół roku w postaci gotówki na opłacenie zusu, które jest zryczałtowane (ok. 1000zł) i się z niego nie rozliczasz. Tylko w wojewódzkim urzędzie procedura jest dłuższa (kilkuetapowa) i trudniejsza do przejścia.

#147 tmkszlc

tmkszlc

  • 1 846 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 28 czerwca 2012 - 18:54

@Soczek, dziękuję za odpowiedź. w takim razie zdecydowanie wstrzymam się z otwieraniem działalności i pozostanie to jeszcze moim hobby póki nie zacznę mieć przychodów, które zmuszą mnie do otworzenia działalności.

Na dzień dzisiejszy pytania mi się wyczerpały, ale powrócę pewnie jeszcze.

#148 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 28 czerwca 2012 - 19:40

Twoje pytania może i się wyczerpały, ale odpowiedzi, które znalazłeś są błędne (przestarzałe). Po pierwsze, nie ma już limitu 150USD na region, obecnie Apple sumuje wszystkie przychody razem i wysyła jednym przelewem. Tu jest niby limit 150 USD, ale wiele osób pisało, że dostało mniejsze kwoty (pewnie co jakiś czas czyszczą sobie zobowiązania). Po drugie - to uzupełnienie, ustawa nie precyzuje jaka regularność wymagana jest do obowiązku założenia DG, co oznacza, że interpretacja jest w rękach urzędnika US.

#149 tmkszlc

tmkszlc

  • 1 846 postów
  • SkądSzczecin, PL

Napisano 28 czerwca 2012 - 20:34

hmm, czyli trzeba by się spytać urzędu skarbowego, w którym się rozlicza jak to interpretują. Przejdę się któregoś razu.

#150 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 28 czerwca 2012 - 20:47

hmm, czyli trzeba by się spytać urzędu skarbowego, w którym się rozlicza jak to interpretują. Przejdę się któregoś razu.


Tylko żądaj odpowiedzi na piśmie.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych