Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Rozliczenie przychodów uzyskanych w AppStore


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
199 odpowiedzi w tym temacie

#101 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 19 listopada 2011 - 19:41

A nikt z was nie zastanawiał się nad założeniem firmy poza granicami kraju? Np. w UK, można założyć Sole Tradera. Opłaty typu "ZUS" wychodzą ok. 50-60zł miesięcznie. Kwota zwolniona z podatku jest jakieś 7x wyższa niż w Polsce. Do jakiejś kwoty (chyba 70000 GBP) nie trzeba być płatnikiem VAT.

Pisanie aplikacji to działalność niematerialna, więc można się rozliczać tylko w UK, korzystając z ustawy o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Może ktoś z was już ma jakieś doświadczenia w tej kwestii?


Przy tej działalności w Polsce też nie musisz płacić VATu.

#102 O-B-O

O-B-O
  • 19 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 20 listopada 2011 - 02:07

Jeśli można prosić o sprostowanie... czy sformułowanie "nie musisz płacić VATu" jest równoważne z "niebycie płatkiem VAT"? Jeśli tak, to według posiadanej wiedzy: jeśli nie jest się płatnikiem VAT, to nie można tego podatku odliczać od kwot (brutto) zakupionego sprzętu, oprogramowania, czy też innych aktywów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej... Dla mnie dużym plusem jest "bycie płatnikiem VAT" - sam zakup Maca, iPada oraz iPhone był bardzo opłacalny.

#103 giku

giku
  • 250 postów

Napisano 20 listopada 2011 - 07:16

Musisz byc platnikiem VAT'u, ale na fakturach masz VAT 0.

#104 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 20 listopada 2011 - 12:55

Co jest też kłopotliwe, jeżeli nie wystawiasz faktur z VAT to nie masz od czego odliczyć VAT od zakupu. Oczywiście można prosić o zwrot nadpłaconego podatku VAT, ale jak dobrze przyjrzycie się formularzowi zwrotu podatku, to przebija na nim napis "Wniosek o przeprowadzenie kontroli" ;)

#105 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 21 listopada 2011 - 12:11

Ale zapewne kiedyś Ci się zdarzy wystawić jakąś fakturę, żeby sobie VAT zwrócić. Niestety US przy każdym zwrocie VATu się przyczepia.

#106 kubba1

kubba1
  • 1 postów

Napisano 02 grudnia 2011 - 10:59

dane do faktury Witam, na jakie dane wystawiacie Apple fakturę? Szukałem u nich na stronie, ale niestety doszukałem się tylko co by było gdybym był w Luxemburgu ;)

#107 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 02 grudnia 2011 - 12:12

No i tak zostanie -> http://myapple.pl/dl...tml#post1723440

Wystawiasz FV EU

#108 efreet

efreet
  • 45 postów
  • SkądBolesławiec

Napisano 21 lutego 2012 - 11:51

Czy posiadacie może przetłumaczoną umowę dotyczącą płatnych aplikacji na język polski, lub wiecie czy istnieje przetłumaczona wersja na ITC? Moje biuro rachunkowe podchodzi do tematu dość profesjonalnie w kwestii rozliczenia przychodów(może na wyrost...), stąd moje pytanie.

#109 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 21 lutego 2012 - 13:37

Czy posiadacie może przetłumaczoną umowę dotyczącą płatnych aplikacji na język polski, lub wiecie czy istnieje przetłumaczona wersja na ITC? Moje biuro rachunkowe podchodzi do tematu dość profesjonalnie w kwestii rozliczenia przychodów(może na wyrost...), stąd moje pytanie.


Chyba niepotrzebne problemy robią...

#110 [M]aniek

[M]aniek
  • 29 postów

Napisano 09 marca 2012 - 13:48

Jak wygląda rozliczanie na chwilę obecną? Jak rozumiem kiedyś Apple przysyłało przelewy oddzielnie za każdy region, teraz wysyłają jeden wspólny przelew za wszystkie regiony. Pytania: 1) Skoro jest jeden przelew, to trzeba wystawić jedną fakturę tak? 2) Przelew przychodzi z adresu: APPLE 8 RUE HEINRICH HEINE LU L-1720 LUXEMBOURG Natomiast Apple wskazuje w FAQ w itunes connect aby na fakturze użyć adresu: iTunes S.a.r.l. 31-33 rue Sainte Zithe L-2763 Luxembourg Którego wy używacie? 3) Czy wysyłacie kopie faktur do Apple? Jeżeli tak to w jaki sposób (pocztą tradycyjną, mailem?) i pod jaki adres? 4) Jaką kwotę wpisujecie na fakturze? Mnie bank odciął 91.26PLN za przelew. Na fakturze trzeba chyba podać razem z tą odciętą kwotą?

#111 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 09 marca 2012 - 14:50

Ad. 1. Nie, wystawiasz fakturę za każdy region. Ad. 2.: iTunes SARL 8 rue Heinrich Heine L-1720 Luxembourg TVA/VAT No.: LU20165772 Ad. 4. Faktura na kwotę jaka przyszła. Koszt przelewu możesz sobie wrzucić w koszty.

#112 [M]aniek

[M]aniek
  • 29 postów

Napisano 09 marca 2012 - 15:01

Ad. 1. Nie, wystawiasz fakturę za każdy region.
Ad. 2.:
iTunes SARL
8 rue Heinrich Heine
L-1720 Luxembourg
TVA/VAT No.: LU20165772

Ad. 4. Faktura na kwotę jaka przyszła. Koszt przelewu możesz sobie wrzucić w koszty.


Dzięki za odpowiedź, ale potrzebuję dodatkowych wyjaśnień:

1. Mógłbyś mi wskazać skąd masz taką wiedzę, że trzeba za każdy region? Jakieś odniesienia do dokumentów w prawie polskim lub cokolwiek na podparcie tego? Bo tak na logikę biorąc to co urząd skarbowy obchodzą jakieś regiony, jak będą robić kontrolę to sprawdzą kwoty przelewu na koncie, a nie będą wnikać w jakieś tam regiony, które sobie Apple wymyśliło.

2. Skąd masz te dane adresowe, jakie jest ich źródło? W oficjalnym FAQ jest podany inny adres.

4. Przyszła kwota pomniejszona o koszt przelewu, informacja o koszcie przelewu jest podana w tytule. W koncie na itunes connect jest podana kwota która dokładnie co do grosza odpowiada temu co przyszło plus koszt przelewu. Z Twojej wypowiedzi wynika, że mam wpisać to co przyszło (czyli z odciętym kosztem przelewu), a dodatkowo mam sobie jeszcze ten koszt przelewu wpisać w koszty. Coś mi tu nie pasuje, może źle Cię zrozumiałem.

#113 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 09 marca 2012 - 15:13

aniek;1835973']Dzięki za odpowiedź, ale potrzebuję dodatkowych wyjaśnień:

1. Mógłbyś mi wskazać skąd masz taką wiedzę, że trzeba za każdy region? Jakieś odniesienia do dokumentów w prawie polskim lub cokolwiek na podparcie tego? Bo tak na logikę biorąc to co urząd skarbowy obchodzą jakieś regiony, jak będą robić kontrolę to sprawdzą kwoty przelewu na koncie, a nie będą wnikać w jakieś tam regiony, które sobie Apple wymyśliło.

2. Skąd masz te dane adresowe, jakie jest ich źródło? W oficjalnym FAQ jest podany inny adres.

4. Przyszła kwota pomniejszona o koszt przelewu, informacja o koszcie przelewu jest podana w tytule. W koncie na itunes connect jest podana kwota która dokładnie co do grosza odpowiada temu co przyszło plus koszt przelewu. Z Twojej wypowiedzi wynika, że mam wpisać to co przyszło (czyli z odciętym kosztem przelewu), a dodatkowo mam sobie jeszcze ten koszt przelewu wpisać w koszty. Coś mi tu nie pasuje, może źle Cię zrozumiałem.


Ad. 1. Ja tam w szczegóły nie wnikam - mam księgową (byłem u kilkunastu przed założeniem DG i tylko ona miała pojęcie na temat tego rodzaju działalności). Co miesiąc wystawia faktury na każdy region osobno.
Ad. 2. Podane przez najbardziej zorientowaną osobę na tym forum - wojtkowa - post #98.
Ad. 4. Nie wiem jak jest u Ciebie, ale u mnie przychodzi przelew (na konto walutowe) i po jego przyjściu pobierana jest przez bank opłata (zwykle następnego dnia roboczego). Jeżeli Apple wysłało Ci kwotę w wysokości, dajmy na to Y USD (z czego np. X USD na region Ameryki i X GBP na UK), to wystawiasz jedną fakturę na X USD na Amerykę i drugą na X GBP na UK. A koszt przelewu w koszty (ja jestem na KPiR).

Jeżeli nie mam w czymś racji, to bardzo proszę o poprawienie.

#114 [M]aniek

[M]aniek
  • 29 postów

Napisano 09 marca 2012 - 15:35

Dzięki za wyjaśnienie. Mam nadzieję, że wojtkow odpisze w tym temacie i rozwieje moje wątpliwości. Ja mam konto inteligo i kwota jaka przyszła na konto jest pomniejszona, a informacja o tym, że została pomniejszona jest w tytule przelewu. Jeszcze dwa pytania dodatkowe: 5) Czy kiedyś przelewy przychodziły oddzielnie za każdy region? 6) Skoro teraz przychodzą wspólnie za wszystkie, to skąd dokładnie brać kwoty do wpisania na fakturze? Rozumiem, że z raportów na itunes connect, a następnie daną walutę przeliczać na złotówki. Ciekawe jak to później wyjaśnić urzędowi skarbowemu. Te rozliczanie regionów oddzielnie do mnie nie przemawia :) (gdyby kasa na konto przychodziła za każdy region osobno, to wtedy jak najbardziej).

#115 Marcin N

Marcin N
  • 11 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 09 marca 2012 - 18:10

A może ktoś poleci jakieś biuro rachunkowe/księgową w Warszawie, zorientowane w tym temacie? Zarejestrowałem właśnie DG i nie mogę zdecydować się dla kogo zlecić księgowość...Przy okazji - może ktoś poleci również bank? Generalnie zastanawiam się pomiędzy mbankiem a millenium. Sorry za mały offtopic, ale może takie informacje też się komuś przydadzą!

#116 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 09 marca 2012 - 19:36

wojtkow się melduje ;) i donosi, że robi tak: 1. Księguje kwotę pełną, a koszt przelewu jako koszt. Przy czym ja dostaję przelew już pomniejszony o koszty, ale jakie były koszty wiem, bo są (u mnie) umieszczone w opisie transakcji. 2. Wystawiam fakturę dla tego samego nabywcy co TheMoonwalls, jedną fakturę, traktując to jako sprzedaż za złotówki (w sumie Apple tak to nam podaje), ale masz rację, że kiedyś były osobne przelewy dla każdego regionu, a do tego Apple podawało kwoty w walucie, co powodowało wszystkie problemy z fakturami walutowymi.

#117 [M]aniek

[M]aniek
  • 29 postów

Napisano 09 marca 2012 - 20:26

wojtkow się melduje ;)


Dzięki za odpowiedzi! A oto kolejne pytania:
7) Dlaczego akurat na takie dane wystawiasz fakturę, a nie na te które są w FAQ na iTunes connect?
8) Czy wysyłasz fakturę do Apple czy nie? Jeżeli tak to czy mailem czy pocztą i na jaki adres.

#118 EasyGoing

EasyGoing
  • 40 postów

Napisano 11 marca 2012 - 21:48

Podłączam się do pytania o ilość faktur. Jak rozumiem ostatecznie wojtkow (i wszyscy inni fakturujący): wystawiacie jedną fakturę (a nie oddzielnie dla każdego regionu jak kiedyś) gdyż jest tylko jeden przelew od Appla co miesiąc (a nie z każdego regiony jak kiedyś). Dobrze rozumiem ?

#119 TheMoonwalls-c1df9413b1

TheMoonwalls-c1df9413b1
  • 678 postów

Napisano 11 marca 2012 - 21:53

Moja księgowa wystawia za każdy region i wg mojego US, tak należy robić w tym wypadku. Chyba najlepiej będzie jak złożycie zapytanie w odpowiednim dla siebie urzędzie.

#120 [M]aniek

[M]aniek
  • 29 postów

Napisano 12 marca 2012 - 10:07

Moja księgowa wystawia za każdy region i wg mojego US, tak należy robić w tym wypadku.
Chyba najlepiej będzie jak złożycie zapytanie w odpowiednim dla siebie urzędzie.


Tylko pytanie czy Twój US nie wydał takiej opinii w momencie gdy na konto przychodziła kasa oddzielnie za każdy region.

A ja ponawiam pytanie do wojtkowa, skąd wziął dane adresowe do wystawiania faktury i czy wysyła faktury do Apple. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź :)

#121 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 12 marca 2012 - 10:20

Z ITC, kiedyś był dokładnie taki jak podałem. Przyznaję, że nie sprawdzałem czy się nie zmienił.

#122 EasyGoing

EasyGoing
  • 40 postów

Napisano 12 marca 2012 - 10:34

Wiem, że nie powinienem prawa brać na logikę, ale jedna faktura na jeden przelew wygląda na sensowniejsze. Jako, że każdy grosz jest ważny dla US to trzeba zauważyć, że podzielenie sumy na umowne części i przeliczenie na złotówki nie musi dać tej samej kwoty co przeliczenie całej sumy przelewu z powodu zaokrągleń.

Dlatego pytanie TheMoonwalls czy opinia US "faktura na każdy region" nie pochodzi z czasów gdy przelewów było tyle co regionów co wtedy miało by sens.

No i czy Wojtkow możesz potwierdzić, że dobrze zrozumiałem Twoją wypowiedź:
"2. Wystawiam fakturę dla tego samego nabywcy co TheMoonwalls, jedną fakturę ..."

#123 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 12 marca 2012 - 11:17

Tak, wystawiam jedną fakturę, w kwocie równej przelewowi od Apple - (ta sama kwota widnieje w złotówkach w ITC - robię sobie z tego podkładkę pod fakturę). Ja to traktuję obecnie jako sprzedaż za złotówki.

#124 [M]aniek

[M]aniek
  • 29 postów

Napisano 12 marca 2012 - 11:20

Pozostaje ostatnie pytanie: Czy wysyłasz te faktury do Apple czy nie i pod jaki adres?

#125 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 12 marca 2012 - 11:41

Tak jak pisałem w poście #39 wysyłam FV elektronicznie (PDF), a jak znam życie lecą one prosto do kosza.
Obecnie, w stosunku do starego postu, zmieniła się ścieżka do formularza. W ITC wybierasz "Contact US" a następnie w tematach: "Payments and Finacials Report" -> "Other Payments Requirements" -> "Invoicing Apple" i u dołu masz formularz wysyłki FV.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych