Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Rozliczenie przychodów uzyskanych w AppStore


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
199 odpowiedzi w tym temacie

#26 macieks72

macieks72

  • 9 873 postów

Napisano 04 maja 2010 - 21:28

Teraz rozumiem, dzięki za wytrwałość w wytłumaczeniu mi tego ;)

#27 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 04 maja 2010 - 21:32

Cała przyjemność po mojej stronie :)

#28 yohny

yohny
  • 28 postów

Napisano 06 maja 2010 - 06:57

Ja bym jeszcze dopytał o co chodzi z tym podwójnym opodatkowaniem. Czy to oznacza, że tak jak dla innych krajów wystawia się fakturę z 0% podatku, tak dla Japonii kwotę bazową (z zestawienia AppStore) traktujemy jako kwotę netto i na fakturze doliczamy do tego VAT 20%? A może ta kwota bazowa to kwota brutto i od niej odliczamy 20% VAT i wota netto jest o tyle mniejsza?

#29 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 maja 2010 - 07:07

A wg jakich przepisów chciałbyś wystawić 20%VAT. Do tego podatek pobierany w Japonii to podatek PIT a nie VAT. Wszystkie faktury wystawiasz jako eksportówki z VAT 0%.

#30 yohny

yohny
  • 28 postów

Napisano 06 maja 2010 - 08:25

Też się zastanawiałem, na jakiej podstawie... to gdzie tkwi haczyk z podwójnym opodatkowaniem? A może on mnie nie dotyczy?

#31 shponter

shponter
  • 7 postów

Napisano 06 maja 2010 - 09:40

Witam. Z tego co czytam to jest trochę "zabawy" z rozliczaniem przychodów w App Store. Może ktoś z Was mógłby polecić jakieś biuro rachunkowe w Warszawie, które ma już doświadczenie z rozliczaniem przychodów z App Store?

#32 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 maja 2010 - 09:42

@yohny - nie wiem czy Ciebie dotyczy, bo nie znam Twojej sytuacji prawno-skarbowej :P Opisy uniknięcia opodatkowania w Japonii są w sieci, generalnie ZTCW sprowadza się to do zarejestrowania działalności w Japonii i złożeniu tam formularzy potwierdzających płacenie podatków w innym kraju. Z tym, że opisy te dotyczą generalnie sytuacji deweloperów amerykańskich i nie wiem czy pokrywają się z sytuacją polskich podatników.

#33 yohny

yohny
  • 28 postów

Napisano 06 maja 2010 - 10:11

Moja sytuacja prawno-skarbowa to polski płatnik VAT w ramach działalności gospodarczej. I nie chcę się bawić na razie w rejestrację działalności w Japonii. Ale, chyba teraz przeczytałem jeszcze raz ze zrozumieniem - czyli z Japonii dostanę wyciąg podwójnie opodatkowany po prostu, a postępuję z nim jak ze wszystkimi innymi?

#34 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 maja 2010 - 10:28

Masz taką samą sytuację jak jak :) i doszedłeś do tego samego wniosku :) A co do opodatkowania, to tak oczywiście, po prostu z Japonii dostaniesz 20% mniej niż wynika z samego naliczenia (potrącają 20% z Twoich 70%), a w Polsce zapłacisz od tego swoje 18%.

#35 yohny

yohny
  • 28 postów

Napisano 06 maja 2010 - 11:11

I wszystkie urzędy będą szczęśliwe.. tylko ja nie... kurde, nie dość że normalnie wyjdzie tego ok 57,4% procent zarobku po pełnym opodatkowaniu, to w Japonii dochodzimy do 46%. Lol. Dobra, koniec automotywowania :)

#36 demarca

demarca
  • 301 postów
  • SkądLegnica

Napisano 06 maja 2010 - 11:15

Dolicz jeszcze prowizję banku za przyjęcie przelewu. Przy niewielkich "zarobkach" ma to swoje znaczenie... Chyba że Wasze firmowe rachunki są lepsze pod tym względem od indywidualnych.

#37 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 06 maja 2010 - 11:24

Mój "firmowy" rachunek w mBanku kasuje mnie na 28 zł przy niektórych przelewach (to zależy od Banku pośrednika - mam tak przy tych przy których za pośrednika robi PKO, jeżeli pośrednikiem jest citi to prowizja jest 0zł)

#38 InternetDesigns

InternetDesigns
  • 25 postów
  • SkądCzęstochowa

Napisano 22 lipca 2010 - 22:12

bardzo pomocny temat, dzieki chlopaki :)
wojtkow jedno pytanko - gdzie w iTunes Connect jest ten formularz do wysylania faktur i czy uzywasz jakiegos programu do wystawiania tych faktur?
i jeszcze pytanko do tych z was ktorzy otworzyli wlasna firme - zakladajac firme musz podac przedmioty dzialalnosci, tzw symbole PKD - jakie symbole podaliscie w waszych formularzach EDG-1? Ja na razie znalazlam takie:

62.01.Z - programowania i projektowanie stron www
73.12.C i 73.12.D - reklama Google Adsense i iAd

czy to wystarczy?

#39 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 22 lipca 2010 - 22:51

https://itunesconnec...3.1.3.0.1.0.7.2 - po zalogowaniu, jeżeli nie ustawi Ci się właściwy temat wybierasz:
1. Banking and Payments
2. Payment Requirements
3. Do I need invoice Apple to receive payments?
i klikasz contact us -> otworzy się formularz do wysłania faktury.

Do wystawiania używam programu własnego autorstwa, który kiedyś miałem w swojej ofercie. Program jest niestety na Windę. Generalnie nada się każdy program który ma opcję wystawiania faktur eksportowych 0%VAT

Co do klasyfikacji - jak ja rejestrowałem firmę w 2004 to wtedy podałem całe drzewo 72.*, a jako działalność wiodącą 72.20Z. ZTCW klasyfikacja się nie zmieniła

#40 giku

giku
  • 250 postów

Napisano 20 sierpnia 2010 - 20:08

Tak naprawde nie trzeba sie bawic w waluty, jezeli nie macie konta walutowego. Mozna wystawiac faktury w zlotowkach od przelewow, ktore przyszly. Faktury z VAT nie podlega = 0 i dopiskiem: podatek oplaca nabywca. Aha, orginal faktury mozna wyrzucic do kosza, Apple to nie interesuje w przypadku Polski.

#41 _krzysiek

_krzysiek
  • 1 971 postów
  • SkądŁódź

Napisano 19 września 2010 - 21:17

Hmmmm ciekawe! post nr 7 "A nie można tego potraktować jako tantiemy i rozliczać jako 18% od połowy przychodu?" Czy ktoś bardziej obeznany w tych sprawach mógłby coś powiedzieć na ten temat? Czy to rozwiązanie nie jest dużo bardziej korzystne? Wpisać w PIT raz w roku, zysk z prawa autorskiego, a o ile dobrze rozumiem przepisy: 50% zysku automatycznie uznajemy za wydatki. Czy zysk z prawa autorskiego czyli tantiemy też podlega "progom podatkowym", tzn po przekroczeniu określonej stawki płacimy automatycznie nie 18% podatku a 32%?

#42 FFranekk

FFranekk
  • 29 postów

Napisano 29 września 2010 - 16:02

Witam, nie wiem czy to pomoże w dyskusji (czy bardziej nagmartwa) ale w podobnej sytuacji są ludzie sprzedający zdjęcia do stocków, tutaj jest dosyć długa dyskusja (77 stron)
Rozliczenia podatkowe - stocki - Stock Board - forum fotograficzne - banki zdjęć - sprzedaż zdjęć - microstock

Po pobieżnym przebiciu się przez cały temat wygląda na to że nie ma jednego pewnego rozwiązania. Wiele osób proponuje wysłanie zapytania do US i rozliczanie zgodnie z odpowiedzią, przy czy różne osoby dostały różne interpretacje, niektórzy musieli się tłumaczyć w US

Tutaj jeszcze art. w tym temacie
Opodatkowanie fotografów część 1 - kontrowersyjna interpretacja i jej analiza - Aktualności - Swiatobrazu.pl
Opodatkowanie fotografów część 2 - kontrowersyjna interpretacja i jej analiza - Aktualności - Swiatobrazu.pl

#43 gma

gma
  • 65 postów

Napisano 10 grudnia 2010 - 14:11

Witajcie ponownie,

Również mam problem z rozliczeniem dochodów od Apple, a cała sprawa robi się po prostu śmieszna, bo nikt nie potrafi udzielić sprawdzonej odpowiedzi (przebiłem się przez kilka wątków, w rożnych miejscach).

Ostatnio odwiedziłem dwa Urzędy Skarbowe, do jednego dzwoniłem i do tego jeszcze dzwoniłem na krajową infolinię podatkową. Wszyscy podają różne informacje.

W jednym US potwierdzili podejście: VAT "np" + dopisek "podatek płaci kupujący", ale oczywiście kazali dopytać.

W innym nie mieli pojęcia jak to rozliczyć.

We właściwym dla miejsca prowadzonej działalności skierowali mnie do ustawy o podatku VAT.

Na infolinii babka rozbuchała temat do epickich proporcji, zadając pytanie: "A komu Apple sprzedaje pańską aplikacje? Osobom fizycznym czy prawnym?" i powiedziała, że jak fizycznym to normalnie 22%, jak prawnym - 0%.

Normalnie zgłupieć można. Zwłaszcza, że w moim przypadku dochodzą do tego jeszcze wpływy za iAds.

W związku z tym ogromna prośba:

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić - jak krowie na rowie - jak to poprawnie rozliczyć, jak wystawić fakturę, jakie PKWiU i na jakiej podstawie ją wystawić? -- przyda się taki tutorial developerskiej braci.

No i side question: czy ktoś przetrwał już kontrolę z US rozliczając się swoim sposobem? Jak uzasadnił taki a nie inny sposób rozliczania kontrolerom?

P.S. Ofkors prowadzę włąsną firmę, jestem vatowcem EU itp. dyrdymały.

#44 JKK

JKK
  • 411 postów
  • SkądOsolin

Napisano 10 grudnia 2010 - 15:02

Od 10 lat korzystam z iFirma.pl. Zgodnie z ich zaleceniem wystawiam FV jako wewnątrzunijny eksport usług z „VAT nie dotyczy” na całą kwotę jaką Apple podaje, że mi zapłaciło (taką opcję mam w iFirma.pl). To co sobie szwabski bank zabrał za przelew wpisuję w koszty jako prowizje bankowe (suma ich prowizji i tego co dostaliśmy powinna się zgadzać z tym co Apple twierdzi, że nam wypłaciło). Raz na kwartał wysyłam do US poza comiesięcznym VAT-7, VAT-UE. No to jest moja wypraktykowana wersja ;)

#45 giku

giku
  • 250 postów

Napisano 10 grudnia 2010 - 15:53

@gma: sprzedaz oprogramowania za granice bez nosnika, traktowane jest jako usluga. W tym wypadku VAT wynosi 0, a faktura powinna zawierac zdanie "Podatek oplaca nabywca". Zadna opcja z tantiemami czy odliczeniami nie przejdzie, poniewaz nie udzielamy nikomu licencji, ani nie przekazujemy praw autorskich majatkowych. Co miesiac wystawiam faktury VAT-0, nie bawie sie w waluty na fakturach podaje PLN, jestem na podatku liniowym, co kwartal VAT-UE. Mialem 2 kontrole, wszystko ok. VATowcem trzeba raczej byc (progi minimalne), ale VATu i tak nie placimy. Warto tez wziac podatek liniowy.

#46 JKK

JKK
  • 411 postów
  • SkądOsolin

Napisano 10 grudnia 2010 - 16:09

Co do podatku liniowego to zależy ile się ma zysku. Mi się np. niestety nie opłaca ;) Więc to trzeba policzyć indywidualnie... Nie wchodzę wcale lub tylko lekko na drugą stawkę, ulgi jakie tracę przy liniowym dają mi więcej korzyści - ale jak pisałem to zależy od zysku ;-)

#47 pafkoo

pafkoo
  • 276 postów
  • Płeć:
  • SkądKraków

Napisano 11 grudnia 2010 - 01:02

Nie mam firmy, ani żadnej zarejestrowanej działalności gospodarczej. Nie dostałem jeszcze żadnego przelewu od Apple (moje aplikacje są w sprzedaży od tygodnia), ale wiem, że taki dostanę. Jak mam to rozliczać? Czy jest możliwe, że mi też jakiś urząd zrobi kontrolę?

#48 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 11 grudnia 2010 - 13:13

1. Płacisz zaliczki wg swojej stopy podatkowej (18/32%) 2. Rozliczasz dochód na PIT rocznym Cała filozofia

#49 deida

deida
  • 2 postów

Napisano 11 grudnia 2010 - 23:06

Witajcie!

Szukałam informacji dotyczących rozliczeń podatkowych od dochodów uzyskanych ze sprzedaży appsów. Natknęłam się na taki wątek:
[url=http://stackoverflow.com/questions/124093/tax-on-iphone-developer-payments]cocoa touch - Tax on iPhone developer payments - Stack Overflow[/url]

Wygląda na to, że Apple zamraża podatek od naszych dochodów dopóki nie dostarczymy im formularza W-8BEN, który potwierdza, iż płacimy podatek w kraju, w którym rezydujemy.
Dopiero rozpoczynam moją przygodę jako developer. Praca nad aplikacją w toku:) więc nie miałam jeszcze szansy spojrzeć na jakiekolwiek rozliczenia. Mam więc pytanie do doświadczonych developerów - czy zauważyliście, aby Apple zamrażał ok 30% waszej części dochodów? (i nie chodzi mi o odliczenie ich 30% części zysku). Czy któryś z was wypelniał tajemniczy W-8BEN?

Dodam tylko, że jestem prywatnym developerem bez firmy, lub działalności gospodarczej. Wydaje mi się jednak, że Apple stosowałby praktykę zamrażania części dochodów naszej puli zysku (70%) w przypadku developera prywatnego jak i firmy.

#50 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 12 grudnia 2010 - 12:09

Nie siej zamieszania, przeczytaj ten wątek i drugi o założeniu konta. A cytowany artykuł pochodzi z 2008 roku, kiedy były zupełnie inne zasady.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych