Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Problem z bootowaniem płyty instalacyjnej os9.2


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 Arturu

Arturu
  • 11 postów

Napisano 05 stycznia 2010 - 18:26

Na moim G3 ubuntu pracował jakiś czas. Dlaczego nie bootuje płyty ? Kiedy wrzucam płytę z mac os 9.2.2(oryginał) i trzymam alt w polu wyboru jest tylko dysk z logiem linux . YaBoot się uruchamia i tak kilka razy. Potem na środku pojawia sie ikona w kształcie i raz pojawia się na niej logo mac os raz znak "?" nie wiem co robić.

#2 imac350mhz

imac350mhz
  • 251 postów
  • SkądKraków

Napisano 09 stycznia 2010 - 09:41

po co wątki dublujesz?

#3 kwantad

kwantad
  • 100 postów

Napisano 14 lutego 2010 - 15:10

Z bootowaniem oryginalnych (ew. ich kopii) płyt CD?DVD z instalacyjnymi Mac OS-ami nie jest dobrze. Mając styczność z Mac OS-ami od OS 6.0.7 do Mac OS 10.4.11 włącznie tj. od roku 1990 do 2010 zauważyłem, że w odróżnieniu od bootowalnych (startowych) dyskietek, bootowalne wcześniej płyty CD/DVD po pewnym czasie stają się niebootowalne. Te pierwsze wytrzymują trwałośc i niezawodnośc przez nawet 19 at. Mam bowiem do dzisiaj w formie dyskietkowej bootowalne kopie OS 6.0.7; 7.1; 7.5.1; 7.5.3. Wszystkie w wersji PL.Instalacyjne Mac OS-y zaś w formie CD (DVD) od OS 7.5.3 do Mac OS 10.4.11 tracą swoją cechę (bootowalności) z biegiem czasu przy czym zachowując cechę skuteczności instalacji systemu. W wyjątkowych wypadkach, próba startu z płyty CD z instalacyjnym Mac OS-em wraz z teczką System Folder (Teczką Systemową) udaje się za kórymś tam razem ewentualnie po przeczyszczeniu napędu optycznego CD. Nigdy takich problemów nie miałem z dyskietkowymi, bootowalnymi OS-ami, mimo, że one mają starszy wiek o kilka a nawet kilkanaście lat. Wyciągam stąd wniosek, że CD /DVD pod względem bootowalności ustępują dyskietkom. Czy ktoś ma inne zdanie ?

#4 Filip Rychlik

Filip Rychlik

    aka felippe




  • 2 928 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 lutego 2010 - 15:13

Używam systemów Apple od 16 lat i jakoś nie zauważyłem problemów, z uruchamianieniem ich zarówno z dyskietek ani płyt. Jednynie czystość napędu lub stopień zarysowania płyt miał na to wpływ. Jeśli ktoś bardzo potrzebuje, to mogę wystawić obraz systemu 9.2 do wypalenia

#5 kwantad

kwantad
  • 100 postów

Napisano 17 lutego 2010 - 16:05

Ja zaś, po 19 latach styczności z Macintoshami, zauważyłem problemy. Trwałość plików na dyskietkach przewyższa ich trwałość na krążkach CD.Zwalanie winy na napędy CD/DVD oraz porysowane płytki w moim przypadku nie wchodzi w rachubę. Dowody w moim posiadaniu. Wątpiących w to zapraszam do Krakowa. Wielu użytkowników komputerów Macintosh potrzebuje instalacyjnych Mac OS-ów. W tym 9.2. Ale bootowalnych tzn startowych. Bylibyśmy wdzięczni za wystawienie obrazu systemu 9.2, takiego, który po wypaleniu (przez co i w jaki sposób?) na CD, będzie z tej płytki startował. Tzn. po włożeniu CD do napędu, włączeniu komputera i wciśnięciu klawisza "C" uruchomi się z płytki - OS 9.2. Dziękując Szanownemu felippe za ewentualną pomoc, z cierpliwością - oczekujemy jej.

#6 TataMisia

TataMisia
  • 88 postów
  • SkądGorzów Wlkp.

Napisano 21 lutego 2010 - 18:26

Problem jest także w tym, ze dana płyta jest bootowalna na jednym modelu, na drugim zaś nie. Np. na jednym w moich iMac G3 350 Mhz doskonale bootuje się 9.1 i tylko ta wersja. Natomiast już na następnym iMac G3 450 Mhz już się nie bootuje 9.1 lecz tylko i wyłącznie 9.2. Natomiast na eMac G4 jedynie 9.2.2 specjalnie przygotowane wydanie na eMac... inne wydanie 9.2.2 się nie bootuje.

#7 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 21 lutego 2010 - 19:04

Na moim G3 botuje się wszystko co tylko mi wpadnie w ręce i jest zgodne z tym komputerem, ogólnie ten iMac to chyba mój najlepszy zakup z komputerów Apple :D

#8 TataMisia

TataMisia
  • 88 postów
  • SkądGorzów Wlkp.

Napisano 22 lutego 2010 - 19:50

Szczęściarzu.... masz całkiem fajną maszynkę 600 Mhz. To już dziś trudno dostępny produkt. Najłatwiej o 350 Mhz, bo ich wyprodukowali najwięcej




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych