Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

rgb czy cmyk druk


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#51 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 17 grudnia 2009 - 09:19

Nie pracuję w drukarni! Zajmuję się prepressem. Jeśli masz pliki do przetworzenia to z przyjemnością udostępnię Ci konto na FTP i na koniec faktura VAT. Jeśli potrzebujesz drukarni to mam kilka zaprzyjaźnionych. Uwielbiam takie pośrednictwo. Roboty mało a kasy sporo! ;-)

#52 sevenEleven

sevenEleven
  • 21 postów

Napisano 17 grudnia 2009 - 09:24

@Sfiezy rzeczywiscie mozna tak pracowac, ale z tym generic cmyk to przesadziles to jednak sytuacja skrajna. Faktycznie ustawienie odpowiedniego profilu przy robieniu pdf daje sporo swietego spokoju, ale co w sytuacji kiedy dostajesz zewnetrznie przygotowana np. reklame ktora musisz umiescic w projekcie (plus dodatkowo proof do tej rekalmy), wysylajac wszystko na pdf tez wszystko przepuszczasz przez swoj profil? (ja w distillerze w settings file mam none). Teoretycznie przeslany proof z zewnetrznej agencji przestaje byc aktualny.

#53 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 17 grudnia 2009 - 10:02

sevenEleven ja nie używam wcale Distilera! Są szybsze, pewniejsze i wygodniejsze mechanizmy. Nawet w samym Acrobacie Pro.

#54 sevenEleven

sevenEleven
  • 21 postów

Napisano 17 grudnia 2009 - 10:16

ok, mozesz nie uzywac Distillera, ale problem pozostaje... pdf'a i tak zrobic musisz.

#55 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 17 grudnia 2009 - 10:25

Była mowa o sytuacji w której PDF już jest. Trzeba go tylko delikatnie przaetworzyć.

#56 Jabko

Jabko
  • 231 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 grudnia 2009 - 10:41

ok, mozesz nie uzywac Distillera, ale problem pozostaje... pdf'a i tak zrobic musisz.


Nie wiem czy nazwy nie pomylę, ale używając PitStopa można tę pracę zrobić. W tym programie można prawie wszystko z pdf-em. Nawet poszczególne zdjęcia zamienić na CMYK.

#57 sevenEleven

sevenEleven
  • 21 postów

Napisano 17 grudnia 2009 - 10:47

wracajac do tego istniejacego rgb pdf, no to nie uzywajac tajemniczego ocierajacego sie o magie jezyka Sfiezego sprawa jest banalna, trzeba otworzyc pdf'a w acrobacie pro i zapisac jeszcze raz z odpowiednim profilem.

#58 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 grudnia 2009 - 10:51

Nie wiem czy nazwy nie pomylę, ale używając PitStopa można tę pracę zrobić. W tym programie można prawie wszystko z pdf-em. Nawet poszczególne zdjęcia zamienić na CMYK.


W acrobacie pro też możesz sobie konkretne obiekty edytować w PS lub AI i zapisać poprawionego pdfa

#59 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 17 grudnia 2009 - 11:35

Ale to jest już rękodzieło artystyczne a nie praca. Poza tym jak poprawisz fotkę posztakowaną przez Distilera na 50 clipingów??? ;-)

#60 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 grudnia 2009 - 12:53

Ale to jest już rękodzieło artystyczne a nie praca. Poza tym jak poprawisz fotkę posztakowaną przez Distilera na 50 clipingów??? ;-)


a to fakt ;)

jakoś nie pomyślałem, że ktoś może wykręcić z distillera fotkę RGB a raczej spodziewałem się potrzeby takiej korekcji rzeczy które wyszły z AI lub ID

#61 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 17 grudnia 2009 - 14:55

Chyba na odwrót?? Zarówno AI jak i ID zapisują wzorcowe pliki PDF/X.

#62 biskup

biskup
  • 2 479 postów
  • SkądKraków

Napisano 17 grudnia 2009 - 16:27

Chyba na odwrót?? Zarówno AI jak i ID zapisują wzorcowe pliki PDF/X.


pewnie masz rację... może to stare przyzwyczajenie ale jakoś mam większe zaufanie do distillera.

#63 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 17 grudnia 2009 - 17:40

Nie pracuję w drukarni! Zajmuję się prepressem. Jeśli masz pliki do przetworzenia to z przyjemnością udostępnię Ci konto na FTP i na koniec faktura VAT. Jeśli potrzebujesz drukarni to mam kilka zaprzyjaźnionych. Uwielbiam takie pośrednictwo. Roboty mało a kasy sporo! ;-)

No to chłopie co świrujesz? Kobita dostała gotowy pdf rgb idzie z tym do drukarni i pokazują jej drzwi. Ty jako łamacz dtp możesz takie cuś przyjąć i odpowiednio przygotować, każdy z nas tak robił/robi.
Efekt końcowy twojej babraniny będzie wynikowy pdf CMYK, ileż można o tym pisać.

#64 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 17 grudnia 2009 - 21:02

A drukarnia nie może zatrudniać operatora? Dyskusja jest o tym czy drukarnia musi wymagać CMYKa, czy może przyjąć cokolwiek. Otóż może przyjąć cokolwiek. Wystarczy,*że ma operatora, a potem zrobi proofa. I koniec dyskusji. Odpowiedź dla autorki wątku jest taka, że na razie wymóg materiałów w CMYKu nie jest przeżytkiem, ale wkrótce zapewne będzie. A Niemiec niekoniecznie jest głupi, bo być może jego drukarnia nie robi problemów jeśli praca jest w RGB.

#65 Jabko

Jabko
  • 231 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 17 grudnia 2009 - 22:43

A drukarnia nie może zatrudniać operatora? Dyskusja jest o tym czy drukarnia musi wymagać CMYKa, czy może przyjąć cokolwiek. Otóż może przyjąć cokolwiek. Wystarczy,*że ma operatora, a potem zrobi proofa. I koniec dyskusji.
Odpowiedź dla autorki wątku jest taka, że na razie wymóg materiałów w CMYKu nie jest przeżytkiem, ale wkrótce zapewne będzie. A Niemiec niekoniecznie jest głupi, bo być może jego drukarnia nie robi problemów jeśli praca jest w RGB.


Nie robi problemów bo pewnie w świecarni robią rozbarwienia na ripie lub w PitStopie. Robiłem już tak kilka razy i nie narzekam na otrzymane kolory.

#66 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 17 grudnia 2009 - 22:56

Fiod nawet nie wiesz jak bardzo się mylisz nazywając mnie łamaczem dtp! ;-) iFilip bardzo trafne!

#67 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 18 grudnia 2009 - 01:07

Efektem waszych treści co jest? ano to że kobita pójdzie jeszcze raz do tej drukarni i powie że wszystko jest ok, bo na forum myapple powiedzieli że jest ok. W drukarni jej powiedzą że nie jest ok i poproszą o cmyk, w ostateczności mogą wydrukować ale nie ręczą za druki, ewentualnie poproszą o podpis pod proofem. Kobita się nie zna podpisze, wyjdzie może dobrze może źle, ot taka gówniana dyskusja. Z dupy pomoc panowie, znikam z tego działu.

#68 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 18 grudnia 2009 - 09:13

I w ten sposób możemy odróżnić dobre drukarnie od marnych. Te firmy które dbają o klienta i te które nim gardzą jak również ludzi znających się na swojej pracy i tych stosujących spychologię i zakorzenione od czasów kieratu przyzwyczajenia.

#69 sevenEleven

sevenEleven
  • 21 postów

Napisano 18 grudnia 2009 - 09:28

Fiod za duzo emocji. Dla mnie ten watek byl bardzo interesujacy. efektem tego watku dla dziwczyny sa pomocne wypowiedzi mianowice: wysyla plik do drukarni, - jesli to solidna drukarnia to sobie radzi, jesli nie to: - sama zamienia pdf rgb na pdf cmyk w acrobacie pro/pit stopie, jesli nie to: - zleca to Sfiezemu :) na koncu z otrzymanego pdf cmyk koniecznie robi proofa i daje do akceptu kilentowi.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych