Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

rgb czy cmyk druk


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
68 odpowiedzi w tym temacie

#26 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 10:21

sevenEleven polecam książkę Margulisa "Photoshop - korekcja i separacja". Tam masz napisane w jaki sposób wykonuje się korekcję barwną na fotografiach RGB. Kompozycja kolorystyczna stron wykonanych np. w InDesignie odbywa się z pełną symulacją profilu DOCELOWEGO a jeśli sobie życzysz również z symulacją barwy podłoża i wizualizacją nadruków. Gdzie widzisz problem?

#27 fotoman

fotoman
  • 7 postów
  • SkądWarszawa, PL

Napisano 16 grudnia 2009 - 11:07

EOT Droga MWood, Ten post jest skierowany tylko jako odpowiedź na Twoje pytanie:) Wyciągij od Drukarni specyfikację materiałów do druku, na pewno ją mają, potem specyfikację przekaż Niemcowi (dtpowcowi/ grafikowi) i poproś o przygotowanie wg niej. Jak chcą cmyk, ma być cmyk. Zapewniem Cię, że na normalnym, nieskalibrowanym monitorze nie jesteś sama w stanie ocenić, czy kolory sa jak trzeba, czy nie są jak trzeba. Dlatego w drugim etapie pojedź do drukarni na czas pracy i zobacz efekty na monitorze u nich, albo zamow próby koloru (drukowane) i w ten sposób miej podkładkę w firmie na odbiór końcowy prac. Na próbie koloru sprawdź kod paskowy certyfikatu w poszukiwaniu odchyłek od norm. Powinno się przydać ;-) pozdrawiam serdecznie

#28 sevenEleven

sevenEleven
  • 21 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 11:11

generalnie nie mam problemu z InDesignem, choc wiele prac skladam Quarku i sobie chwale. natomiast jesli chodzi o prace w rgb to mysle ze to jest stapanie po niepewnym gruncie, troche bym jednak sie zastanawial nad wstawianiem do pracy rgb psd z warstwami + np. nakladanie przezroczystosci czy innych efektow w InDesignie i druk tego w drukarni z ktora nie mam kontaktu.(bo akurat klient znalazl tanszą) ale spoko, jak Twoj system pracy sie sprawdza to ok, miejmy nadzieje ze inni ktorzy sie skusza na prace w rgb beda rowniez zadowoleni.

#29 Foucault

Foucault
  • 197 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 11:12

Przeczytaj tego pdfa.


Fajne!
Fajne bo zrobione z głową i zaplanowane jako całościowy proces i jako takie ma duży sens biorąc pod uwagę charakterystykę przygotowania tych katalogów, produkcję etc.
Nie jest to jednak narzędzie do zaimplementowania przez każdego klienta, do każdego projektu, przez każdą drukarnię.
Moim zdaniem na razie trzeba na to spojrzeć jako na naprawdę interesującą ciekawostkę.

I oświadczam Ci owca, że jeżeli teraz zostanę zasypany projektami w RGB bo ktoś przeczytał w internecie że można, to Cię znajdę i upiję na smutno :)

#30 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 11:46

sevenEleven niepewny grunt jest tam gdzie nie jesteś w stanie kontrolować jakości ani przewidzieć wyniku pracy. Ja takiego problemu nie mam. Podobnie jest z układaniem plików RGB PSD a na nich stosowania obiektów zbudowanych w ID. Mam podgląd separaracji w locie (podobny jest w Quarku 8) a efektów specjalnych też się nie boję. To trochę jakby obawiać się samodzielnej wymiany koła na zapasowe w samochodzie. To się robi i już! Oczywiście znajda się tacy co podadzą przykład osunięcia się lewarka pod samochodem, urazów kręgosłupa czy ataku serca podczas wymiany. Traktował byś je poważnie? ;-)

---- Dodano 16-12-2009 o godzinie 13:48 ----
Foucault chcesz się licytować? Ja dostaję projekty reklam faksem! Gdybym się nad tym roztkliwiał to by mi wątroba nie wytrzymała.

#31 Foucault

Foucault
  • 197 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 12:12

Foucault chcesz się licytować? Ja dostaję projekty reklam faksem! Gdybym się nad tym roztkliwiał to by mi wątroba nie wytrzymała.


Trochę offtopem, ale nie mogę się oprzeć. Moja ulubiona przygoda:
- mam dla Pana cromalin
- świetnie! proszę przefaksować!
Godzinę później dostałem faxem akceptację.
Klient to część dużej międzynarodowej sieciówki - wprawdzie dział PR, ale pan miał w stopce napis Print Buyer..
W tym świetle projekty w RGB to rzeczywiście małe miki :)

#32 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 16 grudnia 2009 - 14:39

Ja dostałem kiedyś logo w excelu :D

#33 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 16 grudnia 2009 - 14:40

Fajne!
Fajne bo zrobione z głową i zaplanowane jako całościowy proces i jako takie ma duży sens biorąc pod uwagę charakterystykę przygotowania tych katalogów, produkcję etc.
Nie jest to jednak narzędzie do zaimplementowania przez każdego klienta, do każdego projektu, przez każdą drukarnię.
Moim zdaniem na razie trzeba na to spojrzeć jako na naprawdę interesującą ciekawostkę.

I oświadczam Ci owca, że jeżeli teraz zostanę zasypany projektami w RGB bo ktoś przeczytał w internecie że można, to Cię znajdę i upiję na smutno :)


No nie no... ;)
To nie po to, że "tak trzeba" tylko, że można właśnie - wbrew twierdzeniom niektórych kompleksowo, całościowo, w określonych warunkach. To jest tak naprawdę duży kombajn i, jak napisałem wcześniej: nie jest uniwersalny i prędko nie będzie. Chodziło o to, że Niemiec niekoniecznie musi być "głupi" i "leszcz" ;) Wręcz przeciwnie...

Jeśli ktokolwiek zrozumiał to inaczej, oświadczam że: nie twierdzę że RGB jest nowym standardem w druku offsetowym, co to to nie :)

#34 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 16 grudnia 2009 - 15:09

1. Nie każda „firma posiada logo” ale o czy my dyskutujemy o standardzie czy o marginesie?


2. Prostota nie polega na tym że wypuszcza się babola bo nie umiem poprawnie tego zrobić. Poprawnie - w zgodzie ze standardem, a standard w druku to CMYK.


3. Czy uważasz że hydraulik powinien zajmować się grafiką? Czy Prezydent powinien sprzedawać się jako prostytutka? Czy facet powinien rodzić dzieci? Co to za dziwadła tworzysz?

4. Przyjmują już teraz, tylko nie widzę związku, dla nich jest ta proteza co podał owca666. Kiedy pracowałem w agencjach non stop taki syf dostawaliśmy i nie mówiło się że to przyszłość tylko że klient nie umie.


5. Jaka naturalna kolej rzeczy? Że wektory robisz w cmyk foto w RGB? Jak ty chłopie dostaniesz poprawne logo opisane pantonem to se na ekranie kolor podobny w RGB będziesz dobierał?
O czym ty piszesz?


Ad. 1. Standard niestety jest taki, że identyfikacji się*nie posiada. Patrz przez pryzmat rynku, a nie agencji reklamowej. Istnieje setki tysięcy małych firm i osób prowadzących działalność, i wielu z nich nawet nie wie, że można mieć logo, nie mówiąc o identyfikacji.

Ad. 2. CMYK to standard druku a nie całego procesu technologicznego. jedyne urządzenie pracujące w CMYK to maszyna drukarska. I rzeczywiście w czasach Quarka 3, CMYK był jedyną przestrzenią barwną, w której można było pracować. Teraz czasy się zmieniły i programy też.

Ad. 3. Źle mnie zrozumiałeś. Miałem na myśli, że hydraulikowi jest obojętne jak mu KTOŚ ulotkę przygotuje. A domorosłych grafików komputerowych, zwanych dawniej korelowcami, nie brakuje i z uwagi na swoją cenę mają wzięcie.

Ad. 4. W tym punkcie wbrew pozorom się z tobą zgodzę. Ja też pamiętam narzekania na materiały, które przychodziły z zachodu - niedopracowane, niechlujne itd. Za to nasze materiały zazwyczaj wzbudzały zachwyt w zagranicznych oddziałach. U nas ze względu na tanią siłę roboczą, można poświęcić więcej czasu na cyzelowanie retuszu czy montażu (taka moja teoria). W związku z tym producenci oprogramowania (w tym ripów) starają się ułatwić życie i dopuszczają coraz większe niechlujstwo.

Ad. 5. Tutaj ciebie poniosło. Nigdzie nie napisałem, że całą pracę łącznie z Pantonowym logotypem można przygotować w RGB. Niepotrzebnie sobie to dopowiedziałeś. Nie wiem też w czym problem aby przygotować pracę z cmykowym wektorem i fotką RGB. InDesign daje takie możliwości - to już nie są czasy Quarka 3.


I jeszcze żeby rozwiać wątpliwości. Jestem detepowcem starej daty (15 lat w zawodzie) i wolę stare metody przygotowania do druku. Posługuję się CMYKiem i nie wstawiam fotek RGB do dokumentów chociaż wiem, że się da i agencja (duża sieciówka) w której kiedyś pracowałem tak robi z powodzeniem. Całą grafikę rastrową przygotowują w RGB i konwersja do CMYK następuje dopiero przy wypuszczaniu PDFa zgodnie z profilem danej drukarni. Tak się teraz robi czy ci się podoba czy nie.

---- Dodano 16-12-2009 o godzinie 15:15 ----

Chodziło o to, że Niemiec niekoniecznie musi być "głupi" i "leszcz" ;) Wręcz przeciwnie...

Jeśli ktokolwiek zrozumiał to inaczej, oświadczam że: nie twierdzę że RGB jest nowym standardem w druku offsetowym, co to to nie :)


Ująłeś to idealnie. A ja głupi tyle napisałem. :D

#35 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 15:33

Dostałem ostrzeżenie od moderatora że "umieściłeś wpis o dość ksenofobicznym tonie". Więc muszę stonować. W skrócie będzie bo mi się żyły gotują: "skoro wszyscy uznajemy że RGB nie jest standardem w druku offsetowym" to dlaczego niemiecki łamacz (profesjonalny, kochany, wspaniały, idealny) puszcza pdf z RGB? Czy ten niemiecki łamacz (profesjonalny, kochany, wspaniały, idealny) nie powinien czasem zapytać się adresata: "na jakim medium będzie to drukowane i jaką technologią" - pytam się uprzejmie, bo moje pierwsze pytanie do klienta/odbiorcy przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy jest właśnie takie.

#36 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 16 grudnia 2009 - 15:47

I tu masz 100% racji. Jeśli puszcza plik "do kogoś" - ma się postarać aby odbiorca nie miał problemów. U siebie niech puszcza, bo wszystko wychodzi, jednak nie wszędzie jest tak samo. Amen.

#37 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 16 grudnia 2009 - 15:51

Fiod. Z naszego punktu widzenia powinien. Ale jak do tej pory dawał wszystko w RGB i każdy mu to drukował, to pewnie teraz siedzi na niemieckim portalu DTP i pisze, że "zacofanen polaken" chcą CMYKa, a u nas przecież lepsze drukarnie same sobie cmykują. Po to mają tak świetną obsługę klienta, że nie muszą zawracać głowy operatorom jakimiś profilami, podłożami itd. Ale najbardziej prawdopodobne jest jednak, że jest dyletantem. Być może z tego właśnie powodu, że w Niemczech nie trzeba być niewiadomojakim specem od DTP, żeby przygotować pracę do druku i nikt do tej pory od niego tego nie wymagał. A tobie Fiod proponuję poluzować troszkę warkocze i zastanowić się następnym razem jak kogoś nazwiesz leszczem, szwabem czy jakoś inaczej. Widać rzeczywiście żyły ci się*gotują i robisz z siebie pieniacza.

#38 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 16:22

A tobie Fiod proponuję poluzować troszkę warkocze i zastanowić się następnym razem jak kogoś nazwiesz leszczem, szwabem czy jakoś inaczej. Widać rzeczywiście żyły ci się*gotują i robisz z siebie pieniacza.


Ja zdania o tym niemcu nie zmieniłem i nie zmienię. Jest ... i jest dyletantem.

#39 sevenEleven

sevenEleven
  • 21 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 17:39

hehe IFilip ja przy Tobie to młodzieniaszek jestem, tylko 11 lat w zawodzie ale sprowokowales mnie do eksperymentow ....heh i da sie pracowac w rgb :) jak systemik jest optymalnie skonfigurowany, profile, kalibracja ok, to rzeczywiscie nie ma znaczenia czy umieszczmy fotki rgb czy laba :) i tak ukreci sie ok. ...no ale powiedz ze chociaz robisz ps'y. ;)

#40 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 18:22

Całą grafikę rastrową przygotowują w RGB i konwersja do CMYK następuje dopiero przy wypuszczaniu PDFa zgodnie z profilem danej drukarni. Tak się teraz robi czy ci się podoba czy nie.


Pytanie: czy gotowy do druku pdf z RGB to to samo co gotowy do druku pdf CMYK?

#41 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 16 grudnia 2009 - 18:51

Fiod. Oczywiście to nie to samo. Ale zakładając,*że drukarnia ma Acrobata, to nie jest żaden problem. Jak klient podpisze proofa z czegoś takiego, to już jest jego sprawa. sevenEleven. Jak wysyłam do klienta żeby sobie obejrzał, to zazwyczaj robię export do PDF. Jednemu z wydawnictw PDFy exportowane się nie drukują na drukarkach laserowych, więc robię drogą PS->PDF. Do drukarni robię prawie zawsze PS->PDF. Wyjątkiem znowu jest wspomniane wydawnictwo, które żąda Postscriptu, więc dostaje PS + poglądowy PDF. W wyjątkowych wypadkach i na wyraźne życzenie robię PDF przez export, ale to tylko w wypadkach gdy drukarnia daje taką specyfikację z opisem procesu tworzenia takowego (zdarzyło mi się jeden raz). Generalnie zazwyczaj robię PS'y. Zadowolony? ;-)

#42 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 18:55

Fiod. Oczywiście to nie to samo. Ale zakładając,*że drukarnia ma Acrobata, to nie jest żaden problem.

Więc twierdzisz że drukarnia otrzymując takiego pdf rgb zamieni go na cmyk?

Daj mi kontakt do takiej drukarni chcę o coś spytać.

#43 iFilip

iFilip
  • 791 postów
  • SkądGarwolin

Napisano 16 grudnia 2009 - 19:06

To nie tak. Gdybym ja miał*drukarnię to nie robiłbym problemu. Dałbym tylko do podpisania proofa, żeby klient wziął odpowiedzialność za siebie. Bo bariery technologicznej nie ma.

#44 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 19:09

Pytanie: czy gotowy do druku pdf z RGB to to samo co gotowy do druku pdf CMYK?


Mając plik z fotkami RGB jesteś w stanie uzyskać lepszy jakościowo wydruk i łatwiej dopasujesz się do wymogów technicznych danej drukarni. Tak więc RGB to głównie umożliwienie przenośności pliku pomiędzy różnymi technikami druku na różnych podłożach i różnych nafarbieniach.

Czyli plik z fotkami RGB to dość wygodny półprodukt. Ja bym się cieszył dostając takie materiały.

Najgorsze co może mnie spotkać to tzw. generyczny CMYK bez informacji o profilu ICC. I zgadnij wtedy czy plik został zoptymalizowany pod Gazetę wyborczą, Puls biznesu czy Playboya czy Przyjaciółkę. Wtedy masz około 200% różnicy w nafarbieniu i szklaną kulę w serwisie.

#45 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 19:19

To nie tak. Gdybym ja miał*drukarnię to nie robiłbym problemu. Dałbym tylko do podpisania proofa, żeby klient wziął odpowiedzialność za siebie. Bo bariery technologicznej nie ma.

Czyli nagadaliśmy się jak sroki a tymczasem zeszło na to że prawidlowy PDF dla druku offsetowego to CMYK.
4 strony bełkotu żeby to stwierdzić.

Dołączona grafika

---- Dodano 16-12-2009 o godzinie 19:26 ----

Mając plik z fotkami RGB jesteś w stanie uzyskać lepszy jakościowo wydruk i łatwiej dopasujesz się do wymogów technicznych danej drukarni.


Coś ci się kręci, jak może uzyskać lepszy wydruk skoro zrobił ci w rgb a w drukarni zamienią to na cmyk, bo przecież nie wydrukują w rgb. Ty mówisz o nieskończonej pracy.

#46 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 20:14

Fiod! Każda fotka źródłowo jest w RGB. Konwertujesz ją na jakiś CMYK i tracisz część kolorystyki. Potem jak musisz zamienić jeszcze raz na inny CMYK (bo inne podłoże, papier czy technika druku to znowu tracisz część koloru. A Wrócić bezstratnie z takiego CMYK-a do poprzedniego się nie da. W związku z tym jak masz np. kampanię reklamową i reklamę masz puścić np. do 30 tytułów gazetowych to byś musiał mieć 30 obrazków CMYK albo jedną fotkę RGB i konwersję robić tylko przy eksporcie PDF/X do danego tytułu. A co do Twojego obrazka to zapomniałeś włączyć zarządzania kolorem, bo u mnie w ID kolor RGB jest od razu symulowany we wskazanej docelowej przestrzeni barwnej. Tak więc to co pokazujesz to lipa! ;-) A może masz nieskalibrowany monitor?

#47 tomek...

tomek...
  • 59 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 20:29

Witam Wszystko zależy, czy będziesz drukował na maszynie cyfrowej, czy offsetowej: - na maszynie cyfrowej RGB jest OK. My na bizhuba Koniki drukujemy bezpośrednio z RGB, a prace CMYK konwertujemy na RGB. To kwestia sterowników druku maszyn cyfrowych. - na maszynie offsetowej musisz to przekonwertować (lub drukarnia) na cmyk. Konwersje robi się w zależności od podłoża, na jakim będzie drukowane. Trzeba się liczyć z niewielką zmianą kolorów, szczególnie w granatach. Po prostu profile RGB i CMYK mają inną przestrzeń barwną i nie do końca się pokrywają. Na niektórych zdjęciach tej konwersji nie widać, na niektórych mocno. My, jeśli pracę dostajemy w RGB, robimy przynajmniej Matchprinta w wycinków zdjęć i dajemy klientowi do akceptacji. Dodam jeszcze, że najlepsze efekty IMO daje konwersja w Photoshopie, ale jeśli plik jest w pdf-ie, to trzeba sporo pomieszać formatami plików. Można się zdać na RIPa naświetlarki CTP lub CTF, ale z tym różnie bywa. Screen-y radzą sobie nieźle, ale Agfy różnie. Jakby co, to pytaj. Pozdrawiam Tomek...

#48 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 16 grudnia 2009 - 21:42

Fiod! Każda fotka źródłowo jest w RGB. Konwertujesz ją na jakiś CMYK i tracisz część kolorystyki. Potem jak musisz zamienić jeszcze raz na inny CMYK (bo inne podłoże, papier czy technika druku to znowu tracisz część koloru. A Wrócić bezstratnie z takiego CMYK-a do poprzedniego się nie da. W związku z tym jak masz np. kampanię reklamową i reklamę masz puścić np. do 30 tytułów gazetowych to byś musiał mieć 30 obrazków CMYK albo jedną fotkę RGB i konwersję robić tylko przy eksporcie PDF/X do danego tytułu.

Czyli ty dajesz gotowego pdfa do druku w rgb, dlatego pytam daj mi namiar na drukarnię która przyjmuje pdfy RGB.

A co do Twojego obrazka to zapomniałeś włączyć zarządzania kolorem, bo u mnie w ID kolor RGB jest od razu symulowany we wskazanej docelowej przestrzeni barwnej. Tak więc to co pokazujesz to lipa! ;-)
A może masz nieskalibrowany monitor?


O toto...

ps to jednej drukarni nie mój

#49 Śfieży

Śfieży
  • 909 postów

Napisano 17 grudnia 2009 - 08:07

Czyli ty dajesz gotowego pdfa do druku w rgb, dlatego pytam daj mi namiar na drukarnię która przyjmuje pdfy RGB.
j


Ja przyjmuję z przyjemnością ponieważ:
-umiem posługiwać się profilami koloru;
-uzyskuję wyższą jakość druku;
-uzyskuję wyższą powtarzalność kolorystyczną na różnych podłożach i technikach druku;
-więcej na tym zarabiam;
-klienci chętnie wracają gdy słyszą "Z materiałami sobie poradzimy, prześlemy proofa do akceptacji".

#50 Fiod

Fiod
  • 290 postów

Napisano 17 grudnia 2009 - 08:38

Ja przyjmuję z przyjemnością ponieważ:
-umiem posługiwać się profilami koloru;
-uzyskuję wyższą jakość druku;
-uzyskuję wyższą powtarzalność kolorystyczną na różnych podłożach i technikach druku;
-więcej na tym zarabiam;
-klienci chętnie wracają gdy słyszą "Z materiałami sobie poradzimy, prześlemy proofa do akceptacji".

Pracujesz w drukarni? daj mi namiar gdzie się mieścicie.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych