Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dysk z Mac OS X na Windows...


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 pawelek_orange89

pawelek_orange89
  • 30 postów

Napisano 17 listopada 2009 - 16:21

Mam pytanie odnośnie dysku z Maca.. Wstawiłem sobie nowy dysk do Maca...natomiast chciałem aby stary mi służył do przenoszenia danych z Maca na Windows i odwrotnie....Lub ewentualnie gdyby się nie dało to na sam Windows... Wszystko na macu jest ok jak podepne..wykrywa go jako zew.Ale w windowsie prosi o sterownik USB Device. Proszę o odp.Myślę że coś trzeba będzie zrobić w narzędziach dyskowych jakiś format..ale maca mam od niedawna i sami wiecie.

#2 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 17 listopada 2009 - 16:26

jaki windows? jak sformatowany jest dysk? FAT32? NTFS? HFS+? mapa partycji jest ustawiona na MBR czy GUID?

#3 ogórek

ogórek
  • 7 postów

Napisano 17 listopada 2009 - 16:50

jaki windows?
jak sformatowany jest dysk? FAT32? NTFS? HFS+?
mapa partycji jest ustawiona na MBR czy GUID?


Gościowi chodzi żeby na windows odczytać hfs+
To po co te pytania?

#4 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 17 listopada 2009 - 16:56

ogórek - a ty skąd to wywróżyłeś? chce przenosić przy jego pomocy dane z windowsa na os x i w drugą stronę - to wcale nie znaczy, że chce, żeby windows odczytywał hfs+ po co? żeby autor to sprawdził i się czegoś dowiedział najlepiej więc sformatować dysk ustawiając mapę partycji MBR, a format FAT32 (ograniczenie plików do 4GB jednak) - wtedy kazdy windows i każdy os x go normalnie obsłużą. możesz to zrobić zarówno pod os x'em jak i windowsem a Win 7 (może nawet już Vista?) radzi sobie z GUID. XP na pewno nie

#5 ogórek

ogórek
  • 7 postów

Napisano 17 listopada 2009 - 17:02

tak to wywnioskowałem bo miał go w maku na osx i szklana kula mi do tego nie była potrzebna. A FAT32 w tym przypadku będzie najlepszy moim zdaniem i nie ma co kombinować.

#6 pawelek_orange89

pawelek_orange89
  • 30 postów

Napisano 17 listopada 2009 - 22:00

Zanim napisałem na forum zrobiłem już format na MS-DOS(FAT)...ale problem jest taki,że w windowsie znajduje ten sprzęt czyli "znaleziono nowy sprzęt"podobnie jak byśmy podpieli inne urz.na usb...problem jest taki że brak jest sterownika ktoóry zostanie zainstalowany..bo tego wymaga komp."USB Device"Skąd go wziąść... Bo chodzi mi o to żeby ten dysk służył mi poprostu do wymiany danych z Maca na Windows..poprostu jak pendrive.

#7 yahol

yahol
  • 1 321 postów
  • Skąd*.#

Napisano 19 listopada 2009 - 01:16

Rozumiem, ze włożyłeś ten dysk do kieszeni USB? Wiec Windows potrzebuje drivera do elektroniki tej kieszeni. Tyle. Co prawda XP montuje większość sam od siebie, ale niektóre egzotyczne potrzebują drivera producenta. Lub inna wersja: -windows nieprawidłowo rozpoznaje elektronikę i nie wie co ma zrobić. (miałem taki numer z kieszeniami SuperSpeed, w sumie jakies no name). W menagerze urządzeń sprawdź czy przy USB nie masz wykrzyknika lub znaku zapytania, wtedy +ponownie zainstaluj sterownik+ Mac moze montowac kieszen poprawnie, windows juz niekoniecznie.

#8 pawelek_orange89

pawelek_orange89
  • 30 postów

Napisano 19 listopada 2009 - 11:36

Ok.To co mi powiedziałeś zrobiłem od razu..tylko że windows nie ma takiego sterownika..a z intenetu jak mu daje by pobrał to nie znajduje...Tak to jest dysk 60 GB podpięty pod USB, jak wspomniałem wcześniej miałem go w MACu..firmy Seagate.Model:ST96812AS...szukałem jakich kolwiek sterowników ale ciężko coś znalesc bo wszystko odwołuje się do MACA..
Jak podpinam do xp to wykrywa go...ale poprostu nie ma sterownika.

---- Dodano 19-11-2009 o godzinie 11:47 ----
Wydaje mi się ze nawet nie trzeba nic instalować serownikow tylko w macu odpowiednio sformatowac....na odpowiedni format..tylko,ze nie wiem na jaki.

Bo ja chce by ten dysk(kieszen) działal jak pendrive...

#9 yahol

yahol
  • 1 321 postów
  • Skąd*.#

Napisano 19 listopada 2009 - 13:07

Musisz sformatowac go do FAT32, pod maciem! 60GB windows nie potrafi sformatowac do FAT. Wtedy bedzie widoczny zarowno pod mac jak i pod windows.

#10 tomhry

tomhry
  • 19 postów

Napisano 19 listopada 2009 - 13:41

Musisz jeszcze przy formatowaniu na OSX ustawić MBR, żeby działał pod Windows

#11 yahol

yahol
  • 1 321 postów
  • Skąd*.#

Napisano 19 listopada 2009 - 15:17

Musisz jeszcze przy formatowaniu na OSX ustawić MBR, żeby działał pod Windows


Na mój mały rozumek:
-co ma MBR (Master Boot Records) do odczytu mac/windows?
Chcemy czytać dyski macowe na windows,montujemy MacDrive.
Chcemy zapisywać (bo odczyt jest) dyski NTFS windows na macu,montujemy Paragon NTFS.
Chcemy czytać mac/windows bez zbędnych programów, stosujemy FAT32, gdzie mamy zapis/odczyt dla obu systemów.
Tyle.

#12 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 19 listopada 2009 - 15:45

yahol - otóż ma bardzo dużo możesz sobie np. zobaczyć jak dużo we wspaniałym temacie w stylu "skandal! fat32 to nie fat32" ;] ogólnie: informacje o tym jakie i gdzie są partycje na danym dysku też musi zostać jakoś zapisana (no i odczytana) przez system przecież. a sposobu zapisu tego jest co najmniej kilka. w tym MBR i GUID OS X domyślnie używa GUID. Vista bądź 7 chyba już też, bądź potrafi odczytać to przynajmniej. natomiast XP na pewno nie rozumie czegoś takiego jak GUID, więc nawet jak będzie tam partycja w FAT32 bądź NTFS to on o tym najzwyklej na świecie wiedzieć nie będzie, bo nie będzie potrafił odczytać z dysku informacji o tym, ponieważ potrafi odczytać jedynie MBR. GUID to dla niego czarna magia.

#13 chudy1606

chudy1606
  • 90 postów
  • SkądKłodzko

Napisano 07 lutego 2014 - 08:02

Witam, jak sformatować stary dysk z MacBook'a by działał na mac i na win ? Wiem ze trzeba sformatować do do systemy plików FAT 32, lecz u mnie nie ma do wyboru tego systemu plików, mam tylko exFAT i NTFS a w programie MACDrive HFS, HFS+ iHFSX polecenie w konsoli CMD format x: /fs:fat32 gdzie x jest dyskiem nie działa, pisze ze wykonano 0 procent formatowania, pomożecie? Dodam ze staram sie sformatować dysk z poziomu Windows'a

#14 Roberto

Roberto
  • 13 752 postów
  • SkądWrocław

Napisano 07 lutego 2014 - 09:00

Windows udaje, że dyski > 32 GB nie mogą być w FAT ale exFAT i tak będzie lepszy/wygodniejszy

#15 chudy1606

chudy1606
  • 90 postów
  • SkądKłodzko

Napisano 07 lutego 2014 - 12:21

A czy będzie kompatybilny z Mac ?

#16 JerryEvo

JerryEvo
  • 3 921 postów
  • Płeć:

Napisano 07 lutego 2014 - 12:49

Tak, Mac czyta i pisze po exFAT

#17 ftpd

ftpd

    Nie.


  • 23 802 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 08 lutego 2014 - 15:52

Wszystko było, a ten wątek ma kilka lat.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych