Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Działająca i bootująca kopia OS9 - How To


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 08 października 2009 - 12:22

Witam Chciałem tutaj opisać jak zrobić działającą kopie płyty z OS9. Problem ten pojawił się już dawno bo moja płyta z OS 9.1 PL była w złym stanie i trzeba było zrobić jej kopie aby można było bez problemu zainstalować na moim iMacu G3, zmarnowałem z 10 płyt i w końcu się udało i o temacie zapomniałem aż do wczoraj kiedy znowu musiałem zrobić kopie tej płyty i znowu zmarnowałem kolejnych 7 bo płyta albo nie chciała być zamonotwana w OSX a przy botowaniu wywalała błąd albo było widać jej zawartość ale nie chciała się botować, ilość aplikacji na której próbowałem to zrobić była ogromna i za każdym razem bez rezultatu, dlatego aby uniknąć już takich sytuacji postanowiłem napisać jak szybko ale i skutecznie zrobić taką kopie. Pierwsze co potrzebujemy to działającą płytę z OS9, następnie wkładamy ją do PC z zainstalowanym programem UltraISO i z jego poziomu robimy obraz a następnie wypalamy go na czystą płytke CD, po tych operacjach wszystko działa ale nie zalecam przenoszenia tego obrazu na OSX ponieważ zostaje on tam szybko uszkodzony i więcej z niego nie skorzystamy. PS Narzędzia dyskowe także nie potrafią poprawnie skopiować tej płyty, Pozdrawiam,

#2 kwantad

kwantad
  • 100 postów

Napisano 13 października 2009 - 20:06

Czyżby z tej "szybkiej" i "skutecznej" metody wynikał wniosek, że uszkodzone bootowalne płyty należy kopiować (czyt. wypalać) na PC-cie przy pomocy programu UltraISO ? W mojej opinii, jeśli się ma poprawnie działającą płytkę z OS 9 to nie potrzeba przechodzić na PC-ta a wypalić ją (skopiować) na Macu przy pomocy Toast i wszystko będzie OK. Nie marnując żadnej płytki od lat tak czynię. Jęśli zaś płytka CD (DVD) jest zniszczona to raczej nic już z niej nie zrobimy. Można prosić o podanie atutów (cech) świadczących bardzo dobrze o programie UltraISO. Może jakiś przykład. Jeśli czegoś z postu Seb(a)235 nie zrozumiałem to przepraszam.

#3 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 13 października 2009 - 21:29

Ja tylko napisałem jak to szybko i skutecznie zrobić, nie musisz się z tym zgadzać itd ... Zrób kopie OS9 i sprawdź czy się botuje i wtedy się przekonasz że nie jest łatwo. Może komuś się to przyda. PS nie chodzi mi o nagranie obrazu z neta tylko o kopie fizycznej płyty.

#4 kwantad

kwantad
  • 100 postów

Napisano 14 października 2009 - 13:05

Jeśli płyta CD (DVD) z Mac OS w formacie HFS ew. HFS+ jest bootowalna (startową) to, czy ją skopiuje na Macu przy pomocy Toast Titanium, czy na PC-cie za pomocą Nero ew. UltraISO zawsze otrzymam kopię bootowalna. Trzeba jednak wiedzieć, że nie na wszystkich Macach tak otrzymana CD (DVD) będzie bootowalna. Mac na którym sprawdzamy bootowalnośc płytki musi być przystosowany do pracy z odpowiednim Mac OS-em. Od lat to skutecznie czynię zwracając uwagę na odpowiedni wybór szybkości kopiowania i formatu zapisu plików odpowiadających modelowi Maca na który tworzymy CD. Z kopiowaniem Mac OS 7.5; 8.0; 9.0 itp nigdy nie miałem żadnych kłopotów. Ciekawym problemem jest stworzenie bootowalnej płytki CD z Mac OS-em posługując się niebootowalną płytką zawierającą ten właśnie Mac OS ? Może ktoś wie jak to uczynić ?

#5 yahol

yahol
  • 1 321 postów
  • Skąd*.#

Napisano 26 października 2009 - 23:54

UltraISO jest programem komercyjnym, ergo platnym.
W wrsji shareware, nie obsluguje plikow wiekszych od bodaj 350 mb??? lub jakos tak - nieistotne.

Pecetowy, bezplatny ImgBurn potrafi to samo.
Kopiuje 1:1 kazda instalacyjna plyte macowa, zachowujac jej atrybuty.

Co do samego Toasta - dobry, ale jednak - jest to wielki kombajn, zawodzacy dosc czesto przy paleniu plyt z atrybutem bootowalnosci, a juz o dograniu sesji, lub pliku znaczacego - mozna zapomniec ja nie potrafie.Zreszta jest tyle bezplatnego dobrego softu do palenia, ze nie ma powodu wydawac kasy na Toasta.

A czy z niebootowalnej plyty z MacOSem, mozna zrobic bootowalna - nie wiem.
Pewnie tak. Sa przecież programy do wyciagania pliku" boot" i sa programy do nagrywania mutlisesyjnego.

#6 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 29 października 2009 - 21:13

Wszyscy macie rację - lecz bez zbędnych ceregieli na Macu wystarczy skorzystać z płatnego Clone X (from TED)
Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych