Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

G5 a czasy Intela i Snow Leparda. Opłaca się jeszcze pakować?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
72 odpowiedzi w tym temacie

#26 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 10 października 2009 - 11:44

hehe, czekalem na Twoj wpis, dodaj jeszcze ze jednak myslisz o nowym macbooku pro 13" :P

#27 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 10 października 2009 - 13:41

user_jgora, również patrzysz przez pryzmat osoby, która kupuje komputer tak naprawdę nie wiedząc do czego. Tak się nie powinno kupować nie tylko komputerów. Wszystko jest produkowane pod jakieś zastosowania. W takim wypadku możemy dojść do sytuacji, że jak kogoś stać to niech kupuje najmocniejsze modele, a potem przyjdzie rozczarowanie że u kolegi co to ma G5 to iTunes również podskoczył 1 raz i się uruchomił.

#28 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 10 października 2009 - 14:41

nie, poniewaz rozmawiamy o mini, a to najprostszy komputer w ofercie apple. Pomysl testowania wydajnosci na podstawie podskakiwania iTunes podczas uruchomiania - wyborne :) Na powaznie, to czesto ktos kto kupuje maca do zastosowania domowego czesto nie wie co tak naprawde bedzie na nim robic, a tu nagle okazuje sie, ze pod osx to i obrobka zdjec jakas bardziej user friendly, i rodzinne wideo to wspaniala zabawa, a jeszcze jak ktos przejawia zdolnosci muzyczne, to tez znajdzie cos fajnego dla siebie...

#29 czerey

czerey
  • 100 postów
  • SkądMilanówek/Warszawa

Napisano 10 października 2009 - 14:49

Ja tam cały czas inwestuje w swoja lampke 1.25/17 . Glowne jej przeznaczenie to muzyka ale do codziennej pracy i netu sprawuje sie super. Ale jak bym mial kupowac jako glowny to bralbym z intelem.

#30 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 10 października 2009 - 15:13

spoko, ale powiem Ci że Mini w podstawowym konfigu przy Garage Band wysiada, troszkę lepiej jest w iMovie, a iPhoto nie potrzebuje wiele mocy, testowałem bodajże zeszłoroczne na PowerBooku G4 1.67 i chodziło dobrze. Co więcej GarageBand lepiej działał na nim niż na Mini w podstawowym konfigu. Na PowerBooku zainstalowany Leo ramu zaledwie 1.5GB. Więc ta moc intela nie do końca. A co iTunsa...wielu nowych przesiada się z Windowsa, tam wyznacznikiem prędkości srzętu jest to jak szybko wstaje system i jak szybko uruchamiają się programy więc to wcale nie jest tak do końca wyciągnięte z kapelusza. Jeżeli postawimy Mini i chociażby tego PowerBook'a z G4 na pokładzie, 2 rdzenie kontra jeden, różnica megaherców spora bo ponad 300, różnica wieku również i system wstaje w podobnym czasie, programy urachamiają się tak samo albo tylko nieznacznie gorzej i podobnie dziąłają to nie da się racjonalnei obronić Intela jeżeli nie wykorzystujesz w 100% jego możliwości. Intel może pokazać coś więcej jeżeli obciążysz mu 2 rdzenie na 100% , przy codziennym użytkowaniu takim jak mówisz to ani G4 ani G5 ani C2D nie ocierają się nawet o górne granice wykorzystania procesora. Mini może przemawiać wielkością i tym że możesz instalować na nim najnowsze wynalazki. PowerMac G5 łatwą rozbudową, niższą ceną i normalnymi koponentami.

#31 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 10 października 2009 - 17:15

Patrzycie ze swojego punktu siedzenia zamiast wczuc sie w role kogos kto kupuje dopiero komputer - przeciez nawet iLife w takim PowerMacu, to zapewne wersja 05, ktora pozostawiala wiele do zyczenia, a luzem kosztuje 300zl i wymaga minimum systemu 10.5, a wiec nastepne kilkaset zlotych... Latwo jest jak ma sie juz kupione oprogramowanie, albo sie je sciaga z torrentow, problem zaczyna byc jak trzeba je kupic... Zycie trzeba sobie ulatwiac a nie utrudniac :)
Odnosnie wydajnosci i tego wykorzystania - znow Panowie patrzycie przez pryzmat swoich wymagan, wystarczy kilka tysiecy kilku/kilkunastomegowych zdjec w iphoto 05/06 i ten program przestaje praktycznie dzialac :) Do tego jest coraz wiecej aplikacji ktore maja minimum w wymaganiach system 10.5, albo procesor intela - a ich starsze wersje praktycznie sa nie do kupienia. Komputer musi byc funkcjonalny, zeby byl funkcjonalny musi wspolpracowac z dostepnym oprogramowaniem, oraz peryferiami... Podniecanie sie Officem 2004/2008 to wogole absurd, w porownaniu do iWork 08/09 to kiepski pakiet za abstrakcyjne pieniadze...
Rozumiem troche Wasz bunt, bo branza komputerowa leci jak szalona, cos jest dzisiaj nowe, jutro juz stare, czasami probuje nam sie to tez wmowic mimo tego ze tak nie jest (np. 3 letni mac pro nadal jest git i zadne paplanie o 64 bitach, PCIe w wersji 2.0 i pamieciach DDR3 mnie nie przekonuje), ale niestety powerpc to juz tylko dla entuzjastow i MacAmiszow ;)


1. Sami byliśmy kiedyś "kupującymi dopiero komputer" i dzielimy się teraz swoimi doświadczeniami. Szukasz własnej drogi ? OK - też to robiliśmy i znamy już koszty poszukiwań.
2. iLife '05 chodzi bez problemów na Tigerze i nie wiem w czym "pozostawia wiele do życzenia". Dla mne jest OK. Na Allegro wersja BOX "luzem kosztuje w granicach 100 zeta".
3. Nic nie jest łatwo - BOX-owe wersje iWork i innych ważnych dla mnie programów kupowałem na Allegro parę lat ponieważ*szukałem nigdy nie otwieranych egzemplarzy.
4. Co z tego że "coraz więcej aplikacji wymaga Intela" i systemu 10.5 ? Nie potrzebuję jednego ani drugiego. Nie buntuję*się przeciw niczemu.
5. Mierzenie wydajności iPhoto 05/06 poprzez ilość*zdjęć ? No cóż*- gdyby babcia miała wąsy to by była dziadkiem.

#32 fidel17

fidel17
  • 174 postów

Napisano 10 października 2009 - 18:27

jak za taka sama kase mozna miec powermaca g5 nawet w topowej konfiguracji a nowe macmini z gwarancją intelem nowym systemem wsparciem, mozliwością instalacji windowsa. To chyba nie ma co tu dużo się zastanawiać. Wiekszość programistow juz sobie dało spokój z powerpc, flash, odtwarzacze filmów itp. Bieda :( sorry ale taka jest rzeczywistość. Zeby nie było to pisze to z powerbooka G4.

#33 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 10 października 2009 - 19:34

No właśnie - mając taki wybór jak napisałeś to nie ma się nad czym zastanawiać - wybrałbym topowego Powermaca G5 :D Programiści mnie nie obchodza i wiem jaka jest rzeczywistość, gwarancją to sobie można .... wytrzeć a wsparcie jest żenująco niskie. Potrzebę i możliwość instalacji łindołsa na Macu pominę już milczeniem. Dlaczego tak piszę ? Ponieważ kupiłem kompa dla siebie - nie dla programistów, gwarancji, wsparcia itp. Traktuję go jako osobiste narzędzie a nie gadżet, który musi mieć "naj" MHz i Bóg wie czego jeszcze. Wyścig MHz już przerabiałem - nie prowadzi on do niczego poza generowaniem olbrzymich kosztów. Stać Cię ? OK - ja już wyrosłem z takiej dziecinady i mam obecnie inne priorytety. Poza tym @wieslawo w swoich wcześniejszych wypowiedziach oddał już bardzo dobrze istotę sprawy - więc nie chcę już "licytować się" co lepsze a co gorsze. Każdemu wedle potrzeb, a w kwestii tematu - warto dokładać do PowerPC. EOT.

#34 fidel17

fidel17
  • 174 postów

Napisano 10 października 2009 - 19:59

twoj awatar swiadczy o wszystkim, a potrzeba jest taka ze jak chcesz w cos pograc to na windzie dziala o niebo lepiej, tez mnie to boli bo o ile kozystanie z osx w necie itp jest fajne to jak juz przyjdzie cos w 3D na takim PB uruchomic to krzyzyk na droge. Open GL ssie po całości w giercowaniu

#35 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 10 października 2009 - 23:35

do gier to się kupuje konsole :) Maki to nie jest konsola a gry wymagają naprawdę sporej mocy. Więc tutaj z tymi grami na maku bym nie szalał. Zobacz sobie co Apple za grafiki kładzie. Mak nie jest budowany pod gry. NIe wiem czy najpierw Stefan nie dał dobrych grafik dlatego firmy nie wydają gry natywanie, czy też firmy nie wydają gier natywnie pod maka więc Stefan nie daje lepszych grafik. Do pracy wystarczają aż nadto do najnowszych hiper produkcji z miliardami szejerdów czy co to tam wciskają w grafikę gier na full detelach już niekoniecznie. Poza tym rynek gier na PC a co za tym idzie grafik to jeszcze większy wyścig szczurów niż zmiana procesorów. Mak to w czystej formie Personal Computer. Do gier jest konsola, kupujesz tytuł wkładasz grasz. Nie martwisz się ilością ramu, procesorem, minimalnymi wymaganiami etc. Nie trzeba chyba przypominać że jak coś jest do wszystkiego...;) a ten Windows? no proszę Cię. OpenGL ssie? Skargi i zażalenia do EA i całej reszty a nie że OpenGL ssie. Co Cię boli w tym 3D na PowerBooku G4??????? Czy Ty uważasz że za czasów pierwszych PC i DOS'a nie była 3D? Bodajże (mogę się mylić) Johny Mnemonic powstał w 3D Maxie w wersji DOS. Tak była taka wersja, jakie wtedy były karty? Powiedz czy w 2003-06 nie postawało nic w 3D na maku? Że trzeba było czekać na objawienie Intela żeby nagle móc coś zrobić? Jak jesteś dupa to i macpro Ci nie pomoże. Jesteś tak dobry jak dobrze znasz program, i to nie program ogranicza użytkownika. Program może mu dać tylko narzędzia dzięki którym może zrobić coś szybciej ale szybciej nie znaczy lepiej tylko szybciej.

#36 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 10 października 2009 - 23:47

Jasne ze warto! Moj sprzet z podpisu daje rade we wszystkim co robie. No dobra, nie mam jeszcze tylko usb 2.0 na PM xD Dzisiaj szukalbym fajnej oferty z G4 w MacuMini, a nawet lampka by mi jeszcze dlugo posluzyla xD

#37 fidel17

fidel17
  • 174 postów

Napisano 11 października 2009 - 00:24

Wiesław nie rozumiesz mnie, wychodzisz gdzieś w lata 80-90 i dosa a nie o tym yu mowa. Chodzi o to ze jak można to nie ma co się pchać w coś co już jest porzucone. Mydlicie koledze oczy i tyle, PM G5 potaniał i super ale potanieje jeszcze bardziej, i nikt tego nie bedzie chciał kupić chyba tylko dla obudowy, to jest już żywy trup. Do domu nie ma co się w to pakować skoro macmini będzie lepszy mniejszy oszczędniejszy. Pomijając ze kupno czegoś takiego za 2k zł jest chore :/

#38 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 11 października 2009 - 00:30

Jesli chcesz isc za nowinkami typu iLIfe czy inny soft to nie ma sprawy - lec na Intela. Jesli jednak nie w tym rzecz, to czemu omijac cos, co jest stabilne, sprawdzone, polecane itp itd. Mimo ze Apple na pewien czas porzuca PowerPC (kto wie czy nie wroca) nie oznacza ze sprzet jest przestarzaly. Zobacz, ze nawet iMaci G3 niedawno dobrze sie sprzedawaly na Allegro. Wszystko zalezy do czego potrzebujesz dany sprzet. W takiej sytuacji mozna nawet sie pokusic o zakup sprzetu od konkurencyjnej firmy. W moim przypadku na macbooku i na power macu zrobie prawie to samo (w 90% procentach). Z takim systemem jak Tiger praca to sama przyjemnosc. Jesli mialbym kase kupilbym PowerBooka 15' albo juz intelowskiego MB Pro ale nie unibody. A co do grafiki, trzeba przyznac ze ten avatar od madmax332 jest genialny xD

#39 bialy_ikar

bialy_ikar
  • 587 postów
  • SkądŚroda Wlkp.

Napisano 11 października 2009 - 00:31

do gier to się kupuje konsole :)

Teraz to mnie dobiłeś. To prawda, że konsole są tylko do gier, ale twierdzenie, że komputer się do gier nie nadaje jest śmieszne. Nie wiem o co wszystkim dzisiaj chodzi z tym "do gier to jest konsola a komputer do pracy". Jakaś nowa moda jest, czy co? Komputer z założenia jest maszyną wielozadaniową, która w grach sprawdza się tak samo dobrze jak konsola, a nawet lepiej (cała scena modderska, której na konsolach nie ma bądź ledwie raczkuje). Poza tym nie wiem jak reszta, ale ja mówiąc "do gier" nie mam od razu na myśli produkcji najnowszych. Na półce u mnie stoi pewnie z 50 tytułów (kilka nawet jeszcze nie rozpakowanych) i duża część jest jeszcze z przed 5-więcej lat. I nie mogę się doczekać aż w nie zagram :). Gracz, to nie koniecznie osoba grająca w najnowsze nowości. Wiem dobrze jaka jest sytuacja z grami na Macu, czy też Linuxie i mi ona jak najbardziej odpowiada :)

Open GL ssie po całości w giercowaniu

Chyba pomyliło ci się z Direct3D? Z tego co wiem, to właśnie OpGL jest wieloplatformowy i łatwy w przenoszeniu między systemami. Kupując 3-4 lata temu iBooka bardzo się zaskoczyłem (bardzo pozytywnie!), jakie gry można na nim uruchomić.

#40 fidel17

fidel17
  • 174 postów

Napisano 11 października 2009 - 01:15

Ale Direct3D jest zazwyczaj wydajniejszy(gry), nie po to kupuje sprzęt żeby nie móc go potem wykorzystać, albo wykorzystywać go nieefektywnie.

#41 bialy_ikar

bialy_ikar
  • 587 postów
  • SkądŚroda Wlkp.

Napisano 11 października 2009 - 03:25

Ale Direct3D jest zazwyczaj wydajniejszy(gry), nie po to kupuje sprzęt żeby nie móc go potem wykorzystać, albo wykorzystywać go nieefektywnie.


To, że DX jest najpopularniejszy i większość gier jest w nim pisana wynika tylko z faktu, że Windows jest wiodącym OS'em na rynku :/ A co do wydajności... DirectX vs OpenGL - Wiki
Jeśli chodzi o DX, to znalazłem w sieci ciekawy komentarz z którym się zgadzam:

Pozatym wszyscy chyba nie dostrzegacie jednej rzeczy - MS nie robi DX bo nas wszystkich kocha i chce by panował pokój na świecie. To oczywiste, że gdy znaczenie OpenGL'a spadnie (albo gdy wogóle ludzie przestaną w nim programować ) to DX będzie poprostu płatny. MS włożył w to kupe pieniędzy, ale jak mu się uda zmonopolizować także rynek gier komputerowych - to pieniądza które zarobili na Windows bedą przy tym marnymi groszami. (Od razu zaznaczam, że nie mam nic przeciwko temu żeby ktoś za cieżką robotę zarabiał ciężką kasę i nie jestem jakiś anty-MS - nie wybieram także OpenGL z powodów ideologicznych - napisałem to poprostu żeby wam dać do myślenia)

Jeśli sprzęt kupuje się dla gier, to raczej będzie się siedzieć na Windowsie i raczej nie będzie się mieś problemu z tym, czy kupić G5, czy Intela :)

A co do tematu, to widać, że obydwie strony mają rację. Fakt, G5 jest już historią i może lepiej myśleć przyszłościowo i zakupić takiego Mini (choć by w ratach). Będzie się miało wsparcie dla nowego systemu, może na razie jest bardziej niestabilny niż Tygrys, ale za to ma inne udogodnienia których Tygrys nie posiada (głównie wsparcie grafiki które dopiero za jakichś czas będzie w korzystane w 100%). Z drugiej strony prawdą jest, że nie wszyscy potrzebują wsparcia ze strony OpenCL a komputer potrzebują do internetu, Worda i prostej obróbki video.
Najlepiej poczekać i zobaczyć co zaoferują nowe Mini :)

#42 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 11 października 2009 - 09:25

zalezy kiedy te nowe mini bedzie ;) biorac pod uwage jak starsze bylo dlugo sprzedawane, to premiera nowego maca mini moze zbiec z EURO 2012 :P

#43 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 11 października 2009 - 10:14

Ale Direct3D jest zazwyczaj wydajniejszy(gry), nie po to kupuje sprzęt żeby nie móc go potem wykorzystać, albo wykorzystywać go nieefektywnie.


To prawda - przyklad:

Gra: Flatout 2
Platforma: MacOS Tiger - na OpenGL chodzi beznadziejnie, po prostu obraz zarywa na najnizszych detalach i najmniejszej rozdzialce

Windows Xp: miodzio! Ale tylko pod wzgledem gier ;)

Niestety nie wiem jak jest z OpencCL, bo moja karta go nie obsluguje.

#44 wieslawo

wieslawo
  • 3 698 postów
  • SkądL-no/P-ń

Napisano 11 października 2009 - 13:19

ale może to nie zasługa DirectX tylko tego że programistom zwyczajnie nie chce się*pisać*gier na nowo a zamiast tego portują. Potem przechodzi to przez tuziny subprogramów które zmieniają*natywne intsrukcje DirectX na OpenGL ale to już nie będzie to samo. Wypadałoby porównywać*gry, które od A do Z zostały różnie pisane pod OpenGL i pod DirectX. Ja mam tylko porównanie z Warcraftem i pod tym względem wyciskam z karty iMac'a G5 więcej niż z porównywalnego PIV z wyższym taktowaniem i lepszą*kartą graficzną. No ale Blizzard to akurat wyjątek na rynku gier dla OsX od zawsze pisali pod Win i pod MacOsX. Może gdyby panowie z EA ruszyli swoje koślawe paluszki do pisania i zamiast portować przepisywali by na nowo to efekty byłby zgoła odmienny.

#45 fidel17

fidel17
  • 174 postów

Napisano 11 października 2009 - 18:15

Jaki warcraft?

#46 madmax332-802bc1e3e2

madmax332-802bc1e3e2
  • 7 682 postów

Napisano 11 października 2009 - 19:16

twoj awatar swiadczy o wszystkim, a potrzeba jest taka ze jak chcesz w cos pograc to na windzie dziala o niebo lepiej,


Mój awatar wziął się z wieloletniego obcowania (używania) i doświadczeń z łindołs. Z grania już*nieco wyrosłem - więc mam gdzieś czy moja karta grafiki obsługuje to czy tamto i ile ma RAM-u. Jak miałbym jednak bawić się*w gry - kupiłbym raczej konsolę. Z gier wyżej cenię sobie: szachy, chńczyka, monopol - słowem planszowe gry towarzyskie w której uczestniczy więcej niż jedna osoba. Komputer to złodziej czasu - korzystam z niego tylko wtedy kiedy muszę.

#47 seb235-8731863dbe

seb235-8731863dbe
  • 8 114 postów

Napisano 11 października 2009 - 19:26

Tak czy inaczej wydajność zależy od Procka i od Ramu :)

#48 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 11 października 2009 - 22:54

I karty graficznej. Dzisiaj nastaly czasy, ze wlasnie ten podzespol jest wymieniany najczesciej. Bowiem skonczyly sie juz bitwy o najwyzsze taktowania procka Intel vs AMD. Dzisiaj juz takiej roznicy nie ma jak dawniej, gdy spogladamy np na PIII 400 i Durona 800. To byly calkiem inne czasy.

#49 bialy_ikar

bialy_ikar
  • 587 postów
  • SkądŚroda Wlkp.

Napisano 11 października 2009 - 23:00

To prawda - przyklad:

Gra: Flatout 2
Platforma: MacOS Tiger - na OpenGL chodzi beznadziejnie, po prostu obraz zarywa na najnizszych detalach i najmniejszej rozdzialce

Windows Xp: miodzio! Ale tylko pod wzgledem gier ;)

Niestety nie wiem jak jest z OpencCL, bo moja karta go nie obsluguje.

Nie porównuj gier poratowanych z pisanymi od porządku do końca. Optymalizacja kodu też ma swoje do powiedzenia :/
OpenCl nie służy do generowania grafiki jeśli o to chodziło.

I karty graficznej. Dzisiaj nastaly czasy, ze wlasnie ten podzespol jest wymieniany najczesciej. Bowiem skonczyly sie juz bitwy o najwyzsze taktowania procka Intel vs AMD. Dzisiaj juz takiej roznicy nie ma jak dawniej, gdy spogladamy np na PIII 400 i Durona 800. To byly calkiem inne czasy.

Tak dla ścisłości, ostatnimi czasy wymieniane muszą być praktycznie wszystkie podzespoły na raz. Na przykład mam kompa z przed 3 lat i chciał bym dołożyć lepszą grafikę. Okazuje się, że nie mogę, bo procesor nie wydoli i jego też cza kupić, następnie się okazuje, że nowe procki mają już jakieś inne podstawki i płyt ę też trzeba wymieniać. O pamięciach już nie wspomnę :/

#50 chris.zurada

chris.zurada
  • 3 977 postów
  • SkądTychy, Poland

Napisano 11 października 2009 - 23:01

No spoko, nie znam sie tak na tym ;) Mowie tylko to co doswiadczylem na moim MB :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych