Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Pewnie głupie pytanie...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Pendragon

Pendragon
  • 122 postów

Napisano 04 listopada 2006 - 21:22

Teoria mówi że inna architektura, ale skoro na mac-u da się zainstalować windows to czy odwrotnie się na pewno nie da? Mam laptopa DELL z Intel Core2 Duo, zero doświadczenia z MacOS, ale chciałbym "myśleć inaczej". Najtaniej byłoby kupić tylko MacOS i zaistalować na tym co mam. Da się to zrobić?

#2 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 04 listopada 2006 - 21:29

Nie. Licencja OSX mówi, że można ten system zainstalować tylko na kompie firmowanym przez Apple (coś jak OEM - dlatego OSX jest stosunkowo tani).

#3 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 04 listopada 2006 - 21:41

ale chciałbym "myśleć inaczej".


chcesz "think different" to mysl legalnie. instalowanie OSX na komputerach klasy PC jest nielegalne.

#4 gall

gall
  • 98 postów
  • SkądWrocław

Napisano 04 listopada 2006 - 21:43

Ale jest realne widzialem nawet screeny.

#5 iMark

iMark
  • 1 249 postów
  • SkądGlobalna wioska

Napisano 04 listopada 2006 - 21:44

naszcęście http://www.digit.pl/news/101999.html

bardzo dobrze że apple to zrobiło i wydaje mi się że powinno jeszcze coś zrobić aby jak najbardziej utrudnić instalowanie systemu na pc.

#6 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 04 listopada 2006 - 21:59

Ja widziałem nie na skrinach a w rzeczywistości - niezależnie od tego, sytuacja taka nie powinna mieć miejsca.

#7 Pendragon

Pendragon
  • 122 postów

Napisano 04 listopada 2006 - 22:02

chcesz "think different" to mysl legalnie. instalowanie OSX na komputerach klasy PC jest nielegalne.

Tego nie wiedziałem, nie czytałem licencji. Zorientowany jestem tylko w cenie - 559zł to nie jest aż tak wielki wydatek za system OSX. Więc myślę legalnie i gdyby udało się zainstalować OSX na moim komputerze to bym go kupił. Nie sądziłem jednak że APPLE wprowadził do licencji takie obostrzenia.

#8 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 04 listopada 2006 - 22:47

Tego nie wiedziałem, nie czytałem licencji. Zorientowany jestem tylko w cenie - 559zł to nie jest aż tak wielki wydatek za system OSX. Więc myślę legalnie i gdyby udało się zainstalować OSX na moim komputerze to bym go kupił. Nie sądziłem jednak że APPLE wprowadził do licencji takie obostrzenia.


wtedy mijalo by sie to z celem:P
tak to musisz kupic kompa za 4k zl a nie za 1,2 zl zeby uzyac najlepszego na swiecie systemu :P

#9 sanitariusz

sanitariusz
  • 524 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 05 listopada 2006 - 02:25

Ja widziałem nie na skrinach a w rzeczywistości - niezależnie od tego, sytuacja taka nie powinna mieć miejsca.


Pare miesiecy temu na probe zainstalowalem osx bo bylem ciekawy czy pojdzie. poszedl tylko mial problemy z moja karta muzyczna creativa wiec trzeba bylo ja wyjac.
Oczywiscie zrobilem to w celach "naukowych: :D
Po godzinie testow odinstalowalem. Jakos tak mi dziwnie bylo z osx na pc :)

#10 Patrykw

Patrykw
  • 580 postów

Napisano 05 listopada 2006 - 15:48

Microsoft też powinien zabezpieczyć Windowsa przed instalacją na Mac'ach, jeżeli użytkownicy Mac'ów twierdzą że ich system jest najlepszy to niech nie dotykają Windowsa.

#11 koolavy

koolavy
  • 628 postów
  • SkądKrosno, Poland

Napisano 05 listopada 2006 - 16:34

Patrykw - system Windows sprzedawany jest na dowolny komputer klasy PC, Microsoft zarabia na sprzedaży softu a nie sprzętu. W przypadku Apple'a sprawa wygląda inaczej - masz tu do czynienia z softem pisanym pod konkretny sprzęt i z tym sprzętem sprzedawanym. Licencja jest taka a nie inna.... jeśli się z nią nie zgadzasz to po prostu nie używaj sprzętu/softu. Zmiana architekury niesie nowe możliwości - instalacja Windowsa - jeśli ktoś potrzebuje tego systemu do pracy (programy księgowe itd.)

#12 Patrykw

Patrykw
  • 580 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 01:06

Dobra, może rzeczywiście możliwość instalacji MacOS'a na PC byłaby bardzo nieopłacalna dla Apple. Kto wtedy kupowałby ten biały, przegrzewający się sprzęt gdyby Tiger'a można by było zainstalować na PC'cie? ;).

#13 clr

clr
  • 1 326 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 01:07

Patrykw ty chyba nie masz maca

#14 Patrykw

Patrykw
  • 580 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 01:11

Dobra, przyznam się: Nie mam, a bardzo chciałbym mieć.* *joke, hahahaha, prawda jest taka że gdybym miał wybierać to wolałbym inny hardware, software może być, chociaż na MacOS'a brakuje kilku programów.

#15 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 01:24

Microsoft też powinien zabezpieczyć Windowsa przed instalacją na Mac'ach, jeżeli użytkownicy Mac'ów twierdzą że ich system jest najlepszy to niech nie dotykają Windowsa.


No na pewno jest najlepszy.. ale do gg lepszy jest windows... :lol:

#16 clr

clr
  • 1 326 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 01:25

:D wiedziałem Inny hardware? a co w tym jest złego? od paru SUów ;) nikt nie wspomniał o przegrzewaniu i przypadkowym wyłaczaniu sie maców :D

#17 Hex

Hex
  • 2 660 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 06 listopada 2006 - 01:27

Oj nie karmić.

#18 Patrykw

Patrykw
  • 580 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 15:22

To poprostu zabrzmiało bardzo nie fair, dajcie nam Windowsa na Mac'a, ale my wam nie damy MacOS'a na PC.

#19 iMark

iMark
  • 1 249 postów
  • SkądGlobalna wioska

Napisano 06 listopada 2006 - 15:27

dajcie nam Windowsa na Mac'a


a kto chce winde na macu ?

#20 Rafał P

Rafał P



  • 6 849 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 17:23

No wlasnie. Nikt z userow macow nie potrzebuje i nie chce windowsa na appla. To poczatkujacy, ci, ktorzy wahaja sie nad wyborem miedzy makiem a PC, poswiadomie chca sobie zostawic te furtke bezpieczenstwa w postaci mozliwosci instalacji Windy. Reszta ma winde na maku w d....

#21 clr

clr
  • 1 326 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 17:35

użytkownicy nowych macow potrzebuja raczej wiecej updatów universal binary, niż windowsa...

#22 mekintosz

mekintosz
  • 964 postów

Napisano 06 listopada 2006 - 18:01

w d... lub VPC do podatkow. A gdyby szanowny Prokom i pare jeszcze innych firm zrobile wersje swoich programow na maki, to duzo makowcow wyladowaloby w szpitalu i czekalo grzecznie, az NFZ zfinansowalby operacje usuniecia plytki Windowsa z d...

A tak na serio to tak jak ktos napisal to nawet nie Apple si eprosilo o Windowsa, bo sam Microsoft duzo wczsniej wydawal Windowsa PowerPC, wiec jak widzisz Patrykw, Apple nie jest tu hamskie i nie wydaje Mac OS-a na pecety, tylko Microsoft sie prosil sam wlasciwie, a Windows na maku to ulatwienie dla switcherow.

pozdr.

#23 pawello

pawello
  • 150 postów
  • SkądTarnów

Napisano 07 listopada 2006 - 15:30

Chyba pora zalozyc partie uzytkownikow Yapka... ;-) Tyle tu maniactwa na tym forum - bedziecie nowa sila w narodzie...wejdziecie do sejmu i przeforsujecie prezydenta z glowa w ksztalcie logo... Rany jak ja nie lubie "rasizmu platformowego"! ;-)

#24 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 07 listopada 2006 - 15:47

Przecież ta sprawa jest prosta jak drut. Apple nigdy nie zezwalało na instalacje swojego systemu na innych niż własne komputery (no w sumie był wyjątek z licencjonowanymi klonami). Jednocześnie nigdy chyba nie zabraniało instalacji innych systemów na swoim sprzęcie. Oczywiście wtedy support nie wchodził w grę. Microsoft to producent oprogramowania, w tym Windows. Logiczne więc że jest zainteresowany tym żeby się go dało zainstalować na każdym możliwym sprzęcie. Obie firmy się teraz dogadały i Apple "nieco" wspomógł instalację Windowsa wypuszczając Bootcamp. Nie rozumiem dlaczego jednocześnie miałby wypuszczać OSX na inne komputery? Przecież te dwie sprawy nie mają ze sobą związku. Być może kiedyś Apple zdecyduje się na możliwość instalacji OSX na innym sprzęcie niż własny. Na dzień dzisiejszy tego zabrania.

#25 pawello

pawello
  • 150 postów
  • SkądTarnów

Napisano 07 listopada 2006 - 17:17

Być może kiedyś Apple zdecyduje się na możliwość instalacji OSX na innym sprzęcie niż własny. Na dzień dzisiejszy tego zabrania.


No wlasnie to slowo "zabrania" jest zastanawiajace... ;-) Powody sa niby ale dlaczego nie zaczac zarabiac na OSX jak na windzie? Wiem wiem - lepiej sprzedawac dedykowany (czytaj przetestowany na okolicznosc kompatybilnosci) hardware razem z softem bo sie ma mniej klopotow a wiecej kasy wplywa... A moze rozwiazanie posrednie - OS X open source? ;-) Stado developerow tylko czeka zeby popychac taki projekt i to w tempie swiatla... System by sie stal popularny - wiec i marka tez... Moze sprzedaz wzroslaby jeszcze bardziej...?




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych