Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Wywiad z Krzysztofem Pliszką - twórcą Scheduler Poland


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dawid Szypulski

Dawid Szypulski

  • 5 535 postów
  • Płeć:
  • SkądBiałystok

Napisano 26 sierpnia 2009 - 20:16

[newshuge]http://farm3.static.flickr.com/2479/3861108935_b22843214e_o.jpg[/newshuge]
W App Store jest już ponad 65 000 aplikacji - nic więc dziwnego, że przy takiej liczbie coraz trudniej jest odnieść sukces pojedynczemu deweloperowi. Udało się to jednak Krzysztofowi Pliszce, twórcy aplikacji Sheduler Poland - rozkładów jazdy komunikacji miejskiej dla największych miast w naszym kraju. Jego program od początku istnienia okupuje listę Top 10 płatnych aplikacji w polskim App Store. Poniżej prezentujemy fragment rozmowy o jego planach na przyszłość oraz mechanizmach funkcjonowania App Store.


Dawid Szypulski, Sebastian Palak: Bardzo nam miło, że znalazłeś dla MyApple.pl odrobinę wolnego czasu. Może opowiedz nam najpierw coś o sobie, czym się zajmujesz poza tworzeniem aplikacji na iPhone?

Krzysztof Pliszka: Pracuję jako programista/wdrożeniowiec w krakowskiej firmie informatycznej, piszemy zintegrowany system do księgowości, handlu, itp.

D.Sz.: Jak zaczęła się Twoja przygoda z iPhonem i App Store?

K.P.: Pod koniec tamtego roku przymierzałem się do kupna jakiegoś smartfona, ponieważ dotychczasowy palmtop „wysiadał”. Pierwszy pomysł - miało to być coś z Windows Mobile, ale przy okazji szukania natrafiłem na stronę Apple o iPhone i nie ukrywam, że zrobił na mnie ogromne wrażenie, szczególnie prezentacje kilku gier. I tak znalazł się w moim posiadaniu.

Jeśli chodzi o pisanie programów to w firmie przymierzaliśmy się do napisania aplikacji mobilnego asystenta sprzedaży. Akurat w tym czasie natrafiłem w App Store na programy Oracle i stwierdziłem, że skoro tak znana firma pisze coś na iPhone’a, to może to być dobra platforma na napisanie własnego projektu. Zatem zakupiłem SDK i spróbowałem własnych sił. Pierwszy program, Zip Codes, powstał przy okazji robienia do firmy systemu rozpoznawania kodu pocztowego i uzupełniania danych o kliencie. Miałem już gotową bazę, a ponieważ w App Store nie znalazłem takiego programu, to był to idealny poligon doświadczalny na prosty program z wykorzystaniem dużej bazy danych. W ciągu 3 tygodni, męcząc się z biblioteką i szukając pomocy po zagranicznych forach, przygotowałem pierwszą wersję programu. Chwilę potem powstały 2 kolejne z poprawkami w szybkości działania programu i nową funkcjonalnością.

Dołączona grafika
Krzysztof Pliszka


D.Sz.: Czy zajmowałeś się również programowaniem na inne platformy? Jeżeli tak, to czy możesz porównać je do programowania na iPhone OS?

K.P.: Oczywiście, na co dzień programuję w Delphi. Poza tym trochę w PHP, C++. Sam parser do pobierania baz danych Schedulera jest zresztą napisany w Delphi. Z uwagi na kilkuletnie doświadczenie w programowaniu, na platformie Windows pisze mi się znacznie lepiej i znacznie sprawniej niż na OS X. Apple mogłoby się nauczyć od innych robienia przyjaznego dla programisty środowiska. Są też i zalety po stronie Apple - całe mechanizmy szukania ubytków pamięci i optymalizacji kodu. Ale najgorszą bolączką dla początkującego programisty na tej platformie jest brak porządnego kompilatora, który znajdzie proste błędy typu niezainicjowana zmienna już w trakcie kompilacji, a nie po uruchomieniu programu i zgadywaniu co się sypie.

D.Sz.: Jak opiszesz swoją współpracę z Apple? Wiele osób ma pomysł na własny biznes w App Store, ale nie do końca wie jak się do tego zabrać od strony formalnej. Jakieś rady dla początkujących?

K.P.: Jak założyć konto developera i jak się rozliczać z naszym państwem znalazłem na forum MyApple.pl. Oczywiście, nie obyło się bez problemów. W adresie, który podałem, użyłem polskich liter, a na stronie zostały krzaczki. Potem ciężka próba wysłania faksu z potwierdzeniem danych na wiecznie zajęty numer. W końcu doczekałem się odpowiedzi, że mam iść do notariusza potwierdzić dane, bo nie zgadzają się im z formularzem. Odpisałem grzecznie, że nie będę tego robił, bo mają błędy w formularzu, który nie akceptuje polskich liter. Po kilku dniach przyszedł kolejny mail, że sprawdzili jeszcze raz i teraz wszystko się zgadza. Bałem się trochę, ponieważ nasz kraj należy do tych, w którym faksem musimy wysłać w świat dane swojej karty kredytowej, ale na szczęście, jak do tej pory, nie zginęła mi ani złotówka.

Dla osób, które już przejdą trudny etap rejestracji, polecam przeszukanie pomocy do SDK oraz wielu forów o programowaniu na iPhone, niestety większość tylko po angielsku. Sam często kombinowałem jak rozwiązać jakiś problem, a potem okazało się, że jest to banalnie proste. Do tej pory nie dostałem jeszcze od Apple nawet złotówki, także ciężko mi powiedzieć, czy ten biznes w ogóle się opłaca. Liczę, że Scheduler zmieni moje nastawienie do App Store.

Dołączona grafika
Wykres sprzedaży aplikacji Scheduler Poland


S.P.: Scheduler Poland - Twój najnowszy program - odniósł w Polsce znaczny sukces. Możesz nam opowiedzieć, jak wyglądały prace nad tą aplikacją?

K.P.: Sam pomysł na aplikację zrodził się po sukcesie w Top 10 programu iztm. Chciałem przygotować coś takiego dla Krakowa, ale w trakcie wymyślania projektu wpadłem na pomysł aktualizacji bazy zdalnie, a potem możliwości podpięcia dowolnych baz do systemu. Pierwsza wersja do testów powstała praktycznie w ciągu 4 dni z przygotowanymi na stałe bazami Krakowa i Warszawy. Oczywiście, wcześniej napisanie programu w Delphi do przetworzenia baz zajęło kolejne dwa dni. Program wysłałem do App Store, ale w ciągu 2 dni wysłałem wersję rozbudowaną o możliwość aktualizacji - nie sądziłem, że tak szybko mi to pójdzie. Stąd też słabe ikony w programie, które zresztą musiałem poprawić, bo Apple pierwszą wersję odrzuciło, gdyż duża i mała ikona nie były do siebie podobne. Skupiłem się na możliwościach, które chociażby na starcie przewyższały konkurencję.

S.P.: Czy pamiętasz jakieś dziwne, śmieszne sytuacje, które Cię zaskoczyły podczas pisania aplikacji?

K.P.: Owszem, było tak przy pisaniu wyszukiwarki do Zip Codes. Pierwsza wersja działała bardzo wolno. Dopiero w kolejnej zrozumiałem, na czym polegał błąd. Baza sqlite używana na iPhone nie posiada poprawnie zrobionej funkcji szukania like "tekst%". Po zmianie algorytmu okazało się, że program szuka 10 razy szybciej.

Dołączona grafika
Nowa wersja programu Scheduler Poland


D.Sz.: Na koniec może zdradzisz nam jakieś szczegóły nowej aplikacji, nad którą pracujesz?

K.P.: W tej chwili trwają cały czas prace nad ulepszeniem Schedulera, między innymi o możliwości wyszukiwania połączeń oraz przyszłościowo nad wprowadzeniem współrzędnych GPS przystanków do jeszcze wygodniejszej nawigacji. Jednocześnie pracuję nad wspominanym na początku prywatnym projektem do mobilnego asystenta sprzedaży. Nie zobaczymy go jednak w App Store, będzie dostępny jedynie dla klientów firmy, w której pracuję.

Pomysłów na kolejne aplikacje mam jeszcze kilka, ale na to wszystko brak mi obecnie czasu. Poza tym, co wymyślę coś fajnego, okazuje się że jest to już w App Store.

D.Sz, S.P.: Dziękujemy za rozmowę i czekamy na kolejne projekty.


Dołączona grafika Dołączona grafika


Rozmawiał Dawid Szypulski ([nick]dawxxx666[/nick]) i Sebastian Palak ([nick]SebaSonido[/nick])
[newsindexhuge]http://farm3.static.flickr.com/2561/3861891704_46605efde6_o.jpg[/newsindexhuge]
[newsindexsmall]http://farm3.static.flickr.com/2665/3861891666_e2ddf25d72_o.jpg[/newsindexsmall]

#2 seemerlin

seemerlin
  • 27 postów
  • SkądSzczecin

Napisano 27 sierpnia 2009 - 15:02

Z jakiego programu jest ten wykres ?

// To chyba nie ta ale ma podobną funkcjonalność omz's AppSales-Mobile at master - GitHub

#3 Shakal

Shakal
  • 753 postów
  • SkądWrocław/Kraków

Napisano 27 sierpnia 2009 - 19:12

Zastanawia mnie to jak to możliwe że autor aplikacji nie dostał jeszcze ani złotówki?

#4 kakaki

kakaki
  • 494 postów
  • SkądKraków

Napisano 27 sierpnia 2009 - 19:43

Z jakiego programu jest ten wykres ?

// To chyba nie ta ale ma podobną funkcjonalność omz's AppSales-Mobile at master - GitHub


To jest ten program ale sam sobie podrasowałem ;)

---- Dodano 27-08-2009 o godzinie 18:44 ----

Zastanawia mnie to jak to możliwe że autor aplikacji nie dostał jeszcze ani złotówki?


Polityka Apple, dostaje kasę jak w danym regionie uzbiera się 250 $. A pierwszy program nie uzbierał takiej kwoty.

#5 boosman

boosman
  • 131 postów
  • SkądRybnik

Napisano 28 sierpnia 2009 - 07:31

Polityka Apple, dostaje kasę jak w danym regionie uzbiera się 250 $. A pierwszy program nie uzbierał takiej kwoty.


Co to dokładnie oznacza w danym regionie? Nie do końca rozumiem. W Polsce?

#6 Smuggi

Smuggi
  • 63 postów

Napisano 28 sierpnia 2009 - 08:20

"Apple mogłoby się nauczyć od innych robienia przyjaznego dla programisty środowiska. Są też i zalety po stronie Apple" haha wiesz co Krzysztof, takie teksty to mnie rozbrajaja. Srodowisko jest super wygodne, po prostu inna filozofia, nie Twoja, a Ty masz inny background. Ja to samo moge CI powiedziec o tych wszystkich IDE Windzianych, ktore mnie przerazaja brakiem spojnosci w GUI. Nawet slawny Eclipse, z ktorego ludzie czesto korzystaja na WIndzie, jest przerazajaco balaganiarski. Jesli chodzi o zmienne, wystarczy pamietac o dwoch rzeczach. Zmienne obiektu, zawsze sa zerowane, zmienne lokalne w metodzie nie sa - czyli ich zawartosc jest nieprzewidywalna i programista powinni dbac o ich inicjalizacje. I to wszystko. Ale to bardziej braki programisty, ktory o tym nie pamieta, a nie sprawa kompilatora. Kompilator to GCC, wiec chyba nie mozna miec co do jego jakosci jakis zastrzezen ;-) W Snow Leopard w XCode dodana jest statyczna analiza kodu (sprawdza leaki, czy dana zmienne sa w ogole uzywane itd.itd.), cos pieknego i powinno Cie to zadowolic. Na Leopardzie to samo zrobisz z linii komend, ale to nie jest az tak wygodne. Pozdrawiam i powodzenia zycze... Bartosz

#7 Gość_brodek_*

Gość_brodek_*

Napisano 28 sierpnia 2009 - 11:11

chyba nie musze nic dodawac przedmówca wyczerpał temat kto od kogo mógłby się uczyć

#8 kakaki

kakaki
  • 494 postów
  • SkądKraków

Napisano 28 sierpnia 2009 - 14:10

"Apple mogłoby się nauczyć od innych robienia przyjaznego dla programisty środowiska. Są też i zalety po stronie Apple"

haha wiesz co Krzysztof, takie teksty to mnie rozbrajaja. Srodowisko jest super wygodne, po prostu inna filozofia, nie Twoja, a Ty masz inny background. Ja to samo moge CI powiedziec o tych wszystkich IDE Windzianych, ktore mnie przerazaja brakiem spojnosci w GUI. Nawet slawny Eclipse, z ktorego ludzie czesto korzystaja na WIndzie, jest przerazajaco balaganiarski.

Jesli chodzi o zmienne, wystarczy pamietac o dwoch rzeczach. Zmienne obiektu, zawsze sa zerowane, zmienne lokalne w metodzie nie sa - czyli ich zawartosc jest nieprzewidywalna i programista powinni dbac o ich inicjalizacje. I to wszystko. Ale to bardziej braki programisty, ktory o tym nie pamieta, a nie sprawa kompilatora.

Kompilator to GCC, wiec chyba nie mozna miec co do jego jakosci jakis zastrzezen ;-)

W Snow Leopard w XCode dodana jest statyczna analiza kodu (sprawdza leaki, czy dana zmienne sa w ogole uzywane itd.itd.), cos pieknego i powinno Cie to zadowolic. Na Leopardzie to samo zrobisz z linii komend, ale to nie jest az tak wygodne.

Pozdrawiam i powodzenia zycze...
Bartosz


Ja to porównuje do pracy na Delphi które dla mniej jest dziecinie proste. A nie jakiś innych.

Zrób proste okienko używając interface builder'a z obsługą przyciśnięcia buttona. W Delphi zrobię to 5 razy szybciej.

Eclipse nie używałem i nie mam zamiaru.

Snow Lepard w tej chwili nie mam, także nie mam jak tego sprawdzić.
GCC musiałem raz tylko używać w jednym projekcie pisanym na linuks'a i nie mam miłych wspomnień.

Pss. Napisz program w Delphi mający 400 tyś linii kodu i zrób to samo w GCC życze powodzenia z czekaniem na wynik kompilacji.

Pozdrawiam i również życzę powodzenia
Ps. Jump mi się bardzo podobał.

---- Dodano 28-08-2009 o godzinie 13:15 ----

chyba nie musze nic dodawac przedmówca wyczerpał temat kto od kogo mógłby się uczyć


Zapraszam na lekcje Delphi ;)

Poza tym proszono mnie o wywiad, i napisałem swoją opinię.
O ile mi wiadomo to żyjemy w wolnym kraju.
Nie musicie od razu wyskakiwać jakimi jesteście geniuszami.
Wyraźnie podałem że programowaniem na Iphona zajmuję się od niedawna nie jest to mój chleb powszedni.

Zaczyna to przypominać żałosną wojne MAC vs WIN.

Koniec tematu.

#9 art.

art.
  • 107 postów

Napisano 28 sierpnia 2009 - 16:48

:) może i mało wiem o temcie ale - Ja CI GRATULUJĘ pomysłu i wykonania. pozdrawiam, art.

#10 AdamekB

AdamekB
  • 164 postów
  • SkądPoznan, Poland, Poland

Napisano 28 sierpnia 2009 - 20:16

Ciekawy wywiad, gratuluje sukcesu w AppStore, i pozdrawiam pana Krzysztofa dzięki któremu mam w końcu rozkład autobusów i tramwajów poznańskich :)

#11 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 28 sierpnia 2009 - 20:53

Co to dokładnie oznacza w danym regionie? Nie do końca rozumiem. W Polsce?

W dziale o iPhone SDK ktoś to opisał dosyć dokładnie. Ale idea ogólnie jest taka, że są wspomniane regiony (5 albo 6) Europa, Ameryka Płn, itp. Jak klienci zarejestrowani, np w Ameryce Płn kupią Twoje programy za wspomniane $250 to wtedy jak chcesz Apple Ci wypłaca je.

#12 clr

clr
  • 1 326 postów

Napisano 28 sierpnia 2009 - 21:46

ok, rozumiem ze w pl nie kupilo tego nawet okolo 200 ludzi? bo tak to wychodzi chyba w przeliczeniu na euro, ja bym chetnie autorowi zaplacil przelewem ale juz kupilem program :D

#13 Zephi

Zephi
  • 192 postów

Napisano 28 sierpnia 2009 - 22:11

To ja korzystajac z okazji zadam pytanko: jest mozliwosc zakupu programu za pomoca przelewu na konto bankowe? Tym sposobem ja wraz z kilkoma kolegami bardzo chetnie nabylibysmy program, albowiem brak karty kredytowej wyklucza zakup przez AppStore :(

#14 tomlisek1

tomlisek1
  • 124 postów
  • SkądZ Krakowa

Napisano 28 sierpnia 2009 - 22:39

To ja korzystajac z okazji zadam pytanko: jest mozliwosc zakupu programu za pomoca przelewu na konto bankowe? Tym sposobem ja wraz z kilkoma kolegami bardzo chetnie nabylibysmy program, albowiem brak karty kredytowej wyklucza zakup przez AppStore :(


Brak karty? Zapraszam do konkursu Recenzja Scheduler Poland + Konkurs | iThom's Web Site & Blog

#15 iPod Touch Maniak

iPod Touch Maniak
  • 640 postów

Napisano 29 sierpnia 2009 - 00:12

Ja to porównuje do pracy na Delphi które dla mniej jest dziecinie proste. A nie jakiś innych.

Zrób proste okienko używając interface builder'a z obsługą przyciśnięcia buttona. W Delphi zrobię to 5 razy szybciej.

Eclipse nie używałem i nie mam zamiaru.

Snow Lepard w tej chwili nie mam, także nie mam jak tego sprawdzić.
GCC musiałem raz tylko używać w jednym projekcie pisanym na linuks'a i nie mam miłych wspomnień.

Pss. Napisz program w Delphi mający 400 tyś linii kodu i zrób to samo w GCC życze powodzenia z czekaniem na wynik kompilacji.

Pozdrawiam i również życzę powodzenia
Ps. Jump mi się bardzo podobał.


CIACH.


Ludzie, to po co programujecie w iPhone SDK? Jak wam nie podoba się kompilator to marsz do Androida

#16 krakers

krakers
  • 8 135 postów
  • SkądNibylandia

Napisano 29 sierpnia 2009 - 00:27

Ludzie, to po co programujecie w iPhone SDK? Jak wam nie podoba się kompilator to marsz do Androida

Ludzie, a po co się wypowiadacie nie mając nic wartościowego do powiedzenia? To, że zauważa jakieś wady nie znaczy, że nie może tego używać. Czas najwyższy to zrozumieć, zamiast stosowania podwórkowych "argumentów".

#17 kakaki

kakaki
  • 494 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 sierpnia 2009 - 07:48

Ludzie, to po co programujecie w iPhone SDK? Jak wam nie podoba się kompilator to marsz do Androida


Może przeczytaj artykuł jeszcze raz, ale ze zrozumieniem.
Ja nie narzekam na programowanie w tym SDK, odpowiedziałem na pytanie że w innych systemach robi się coś łatwiej wg mnie.
Poza tym nie mam zamiaru kupować G1, wolę iPhona.

Przy okazji widzę że krucjata przeciwko mnie dalej trwa :)

Pokaż mi lepsze narzędzia do programowania na Iphona to chętnie sprawdzę )

#18 Shakal

Shakal
  • 753 postów
  • SkądWrocław/Kraków

Napisano 29 sierpnia 2009 - 09:40

@kakaki nie żebym się czepiał ale wszędzie piszesz Iphona a piszę się iPhona ;) (sorki za upierdliwość)

#19 kakaki

kakaki
  • 494 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 sierpnia 2009 - 10:15

@kakaki nie żebym się czepiał ale wszędzie piszesz Iphona a piszę się iPhona ;)
(sorki za upierdliwość)


Wiem, ale ciągle mi się zapomina przytrzymać shift'a później ;)
Pozatym czasem napiszę poprawnie iPhona ;)

#20 bilbo172

bilbo172
  • 47 postów

Napisano 29 sierpnia 2009 - 15:52

Przy okazji widzę że krucjata przeciwko mnie dalej trwa :)

Widzę, że kiepsko znosisz wyrażanie innego zdania niż Twoje. Dwie osoby nie zgodziły się z Tobą podając argumenty, a Ty śmiesz nazywać to krucjatą. Masz zbyt duże mniemanie o sobie ;)

Wiem, ale ciągle mi się zapomina przytrzymać shift'a później ;)

Czyli jesteś zapominalski? :)

#21 d3tr000

d3tr000
  • 1 712 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 29 sierpnia 2009 - 16:03

już jak tylko wyszła coś mi mówiło że to może być hit :) od razu ją kupiłem choć miałem jeszcze 2.2.1 a to było od 3.0, i wymagało zmiany do działania co przyspieszyło zmiane firmwaru by z ciekawości przetestować aplikacje a dodatkowe zaangażowanie kakaki'ego, długie tematy na forum z omawianiem wszelkich zmian to bardzo motywuje by ją sprawdzić. poprostu świetna robota :)

#22 kakaki

kakaki
  • 494 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 sierpnia 2009 - 16:32

Widzę, że kiepsko znosisz wyrażanie innego zdania niż Twoje. Dwie osoby nie zgodziły się z Tobą podając argumenty, a Ty śmiesz nazywać to krucjatą. Masz zbyt duże mniemanie o sobie ;)


Widzę ze nie jesteś w temacie. Autor komentarza przez kilka dni miał opis w stylu "precz żałosnej reklamie Scheduler Poland" i w innych watkach nalegał na zaprzestanie reklamy programu.
Do tej pory nie odpowiedzial mi na prywatne pytanie co mu przeszkadza w programie.
Pozdrawiam

A zapominać i przebaczać to rzec ludzka ;)

#23 iPod Touch Maniak

iPod Touch Maniak
  • 640 postów

Napisano 29 sierpnia 2009 - 20:39

Widzę ze nie jesteś w temacie. Autor komentarza przez kilka dni miał opis w stylu "precz żałosnej reklamie Scheduler Poland" i w innych watkach nalegał na zaprzestanie reklamy programu.
Do tej pory nie odpowiedzial mi na prywatne pytanie co mu przeszkadza w programie.
Pozdrawiam

A zapominać i przebaczać to rzec ludzka ;)


Eee? Wnerwia mnie natrętne wciskanie użytkownikom tego programu. Codziennie zaglądając na "Nowe posty" na pierwszej stronie pojawia się ten wątek...

Nie mam nic do Ciebie kakaki, program jest i może być. Ale misiekgruby wszędzie robi jego reklame co mnie osobiście denerwuje...

Pozdrawiam
i™

PS. Prywatne pytanie? Nie mam żadnego PW

#24 kakaki

kakaki
  • 494 postów
  • SkądKraków

Napisano 29 sierpnia 2009 - 20:55

Eee? Wnerwia mnie natrętne wciskanie użytkownikom tego programu. Codziennie zaglądając na "Nowe posty" na pierwszej stronie pojawia się ten wątek...

Nie mam nic do Ciebie kakaki, program jest i może być. Ale misiekgruby wszędzie robi jego reklame co mnie osobiście denerwuje...

Pozdrawiam
i™

PS. Prywatne pytanie? Nie mam żadnego PW


Ok. Rozumiem.
Program sprzedaję się praktycznie tylko w Polsce, także nie mam zbyt dużego rynku.
Każda reklama się przydaje.
Pozdrawiam

#25 oozils

oozils
  • 120 postów
  • SkądKraków

Napisano 31 sierpnia 2009 - 10:21

Eee? Wnerwia mnie natrętne wciskanie użytkownikom tego programu. Codziennie zaglądając na "Nowe posty" na pierwszej stronie pojawia się ten wątek...


Jeden kupi, drugi nie.
Co to Ciebie interesuje co sie uzytkownikom wciska ? Co Ty jakis obronca ucisnionych jestes ? Czy moze wiesz lepiej co uzytkownikom nalezy wciskac, a co nie ?
Czlowieku chyba masz za duzo czasu - dobrze, ze juz koniec wakacji.

Ale misiekgruby wszędzie robi jego reklame co mnie osobiście denerwuje...


Idz sobie poplacz.

ps Napisz program na ktory bedzie hype na myapple to chetnie go potorpeduje, tak dla zasady, ty polaczku ty.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych