Skocz do zawarto艣ci

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj si臋 aby uzyska膰 pe艂ny dost臋p do forum.

Zdj臋cie
- - - - -

Pulpit czy Biurko?


  • Zaloguj si臋, aby doda膰 odpowied藕
103 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Pulpit czy Biurko? (3 u偶ytkownik贸w odda艂o g艂os)

  1. Tak, to u艂atwi 偶ycie wielu osobom (87 g艂os贸w [19.91%] - Zobacz)

    Procent z g艂os贸w: 19.91%

  2. Nie, trzeba zachowywa膰 specyfik臋 platformy (242 g艂os贸w [55.38%] - Zobacz)

    Procent z g艂os贸w: 55.38%

  3. Jest mi to oboj臋tne (108 g艂os贸w [24.71%] - Zobacz)

    Procent z g艂os贸w: 24.71%

G艂osuj Go艣cie nie mog膮 oddawa膰 g艂os贸w

#26 tomasz

tomasz

  • 10聽981 post贸w
  • P艂e膰:
  • Sk膮dBe艂chat贸w, PL

Napisano 22 sierpnia 2005 - 08:46

A mi najlepiej odpowiada w艂a艣nie "Cancel". Ca艂y OS mam po angielsku + wszystkie programu r贸wnie偶 u偶ywam w angielskiej wersji - chyba kwestia przyzwyczajenia. W telefonie te偶 mam angielski, po prostu intuicyjniejsze jest dla mnie "SMS" od "Wiadomo艣ci" ;)

#27 quiris

quiris
  • 37 post贸w

Napisano 29 marca 2006 - 08:30

Czy jest gdzie艣 jaki艣 dokument, kt贸ry zawiera艂by oficjaln膮 polsk膮 terminologi臋 stosowan膮 w systemie Mac OS X? Pytam, bo wspominacie tu o *niekt贸rych* r贸偶nicach pomi臋dzy polskimi terminami u偶ywanymi w systemach Mac OS X i Windows. Opr贸cz wspomnianych jest pewnie wi臋cej innych.

#28 MacFan

MacFan
  • 97 post贸w
  • Sk膮dPozna艅

Napisano 27 lipca 2006 - 01:49

Co do workbench'a to miło wspominam Amigę 500 gdzie nie było polskich dziwolągów i każdy wiedział co to jest file, open, a zwłaszcza Guru Meditation!!! Pliki trzymam w katalogach (Mac to też taki UNIX) zamiast w folderach czy teczkach a znaczki w klaserze (zdecydowanie lepsze są ikonki lub ikony). Preferuję oryginalne słownictwo (cały soft po angielsku) i z tego powodu po przesiadce na okna z ogonkami miałem problemy ze zrozumieniem co pecet do mnie gada....w końcu aplikacja może być sędziowska lub ... windowsowa (20 lat doświadczeń z programami zrobiło jednak swoje...) Jako pewniak polecam śmieszny "dwumlask myszką" (vide: książka Bieleckiego Podstawy DOSa z '93 - perełka literatury komputerowej). Pozdrawiam userów spoloniziwanych makówek :lol:

#29 Heidi

Heidi
  • 830 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 27 lipca 2006 - 02:05

Pliki (...) w katalogach (Mac to te偶 taki UNIX)
Preferuj臋 oryginalne s艂ownictwo (ca艂y soft po angielsku)

Nie to, 偶ebym si臋 czepia艂, ale skoro preferujesz oryginalne s艂ownictwo, to czemu pliki i katalogi, zamiast fajli i dyrektorii? ;-)

#30 MacFan

MacFan
  • 97 post贸w
  • Sk膮dPozna艅

Napisano 27 lipca 2006 - 06:37

Hej Heidi! Doceniam tw贸j wk艂ad w polonizacj臋 owocowego 艣wiata i chcia艂bym podzi臋kowa膰 za kawa艂 dobrej roboty w promowaniu mak贸w, ale skoro nie ka偶dy zna (i nie musi) angielskie s艂ownictwo dot. komputer贸w to wysy艂aj膮c posty na tematy komputerowe zastosuj臋 j臋zyk zrozumia艂y dla odbiorc贸w lub u偶yj臋 nazw podw贸jnych (np. Stationery Pad - Papeteria czy jak to tam sie zwie - Tu pomocna jest ksi膮偶ka Mac OS X wydanie drugie Davida Pogue). Prosz臋 jednak te偶 o wyrozumia艂o艣膰. Z racji codziennej pracy w 艣rodowisku windows zmuszony jestem u偶ywa膰 s艂ownictwa mieszanego (co czasami wida膰 i s艂ycha膰 jak pisz臋 czy m贸wi臋 i to nie tylko w pracy). PS. Tylko krowa nie zmienia poglad贸w wi臋c mo偶e zak kilka (kilkana艣cie?) lat b臋d臋 poniecha艂 operacji na plikach i teczkach... :lol: Pozdrawiam wyszystkich polonizator贸w :grin:

#31 Heidi

Heidi
  • 830 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 27 lipca 2006 - 07:06

Moja "szpileczka", chociaż zwracałem się do Ciebie bezpośrednio, skierowana była pod adresem bardzo wielu osób, a nawet mnie samego ;-) Idę o zakład, że "pliki", "wydruki" i "katalogi" nigdy nie są przez Ciebie zastępowane w mowie "fajlami", "printami" czy "direktoriami". Stosowanie rodzimego słownictwa, które łatwiej poddaje się zasadom gramatyki języka polskiego, jest bowiem zupełnie naturalnych odruchem, nawet wśród osób twierdzących, że łatwiej im się pracuje na oryginalnych interfejsach (ja też należę do tych osób ;-)). Ale ta łatwość to jedynie wynik przyzwyczajenia, bo przecież przez lata funkcjonowaliśmy bez polskich wersji. Nawet gdy był polski system, to znakomita większość programów nadal była anglojęzyczna. Osoby, które dopiero teraz poznają system i programy, dużo chętniej sięgają po polskie wersje niż oryginalne.

#32 Andrzej

Andrzej
  • 1聽975 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 27 lipca 2006 - 11:06

Mnie tam "foldery", "katalogi" i "teczki" już od dawna się mieszają od ciągłego przenoszenia się z systemu na system, ale przestałem się przejmować nomenklaturą, aby tylko było wiadome o co chodzi :-) A biorąc pod uwagę szybką "ewolucję" języka polskiego (?) wkrótce rzeczywiście możemy doczekać się "fajli", albo miast klawisza "Anuluj" czy "Poniechaj" :-) zobaczymy np. "Daj se siana"...

#33 MacFan

MacFan
  • 97 post贸w
  • Sk膮dPozna艅

Napisano 27 lipca 2006 - 13:12

Id臋 o zak艂ad, 偶e "pliki", "wydruki" i "katalogi" nigdy nie s膮 przez Ciebie zast臋powane w mowie "fajlami", "printami" czy "direktoriami".

I tu masz Heidi racj臋!...ale na 99,9% :smile: . (Nadal u偶ywam kill do "zabijania" proces贸w i mam printer na biurku do wydruk贸w).

A tak z innej beczki ... Redd's Appple sch艂odzone to dobre piwo o smaku jab艂kowym (i znowu to angielskie s艂ownictwo... :-o )

#34 Heidi

Heidi
  • 830 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 27 lipca 2006 - 13:19

W tym przypadku (Redd's Apple) to nazwa własna a nie rzeczownik pospolity, więc się nie kwalifikuje do narzekań :-D

#35 HoaX

HoaX
  • 182 post贸w
  • Sk膮dKobi贸r

Napisano 27 lipca 2006 - 13:24

albo miast klawisza "Anuluj" czy "Poniechaj" :-) zobaczymy np. "Daj se siana"...


To by było dobre ;D

tak przy okazji sobie wkleję [źródło: slowniki.pwn.pl]

poniechać

Istnieje spór o tłumaczenie słowa Cancel w interfejsach komputerowych. Tłumaczenia są dwa: Anuluj i Poniechaj. Przycisk Cancel pojawia się w trakcie wykonywania czynności, zanim ostatecznie potwierdzimy jej wykonanie, więc Poniechaj jest moim zdaniem trafniejsze. Spotkałem się jednak z zarzutem, że słowo poniechać jest ?kompletnie niezrozumiałe? i ?używane ostatnio może w XVII w.? (rzekomo opinia polonisty), więc jest to wręcz ?niepoprawna forma w języku polskim?. Czy to prawda?

Wystarczy zajrzeć do słownika, aby się przekonać, że poniechać jest wciąż w użyciu. Rzekomy polonista ma jednak o tyle rację, że słowo to ma charakter książkowy i często służy archaizacji tekstu, por. ?Ty Srebrempisany poniechaj szkoły, obierz sobie jakie rzemiosło ? najlepiej idź na szewca? (E. Zegadłowicz, Zmory) albo ?Zechciej więc pojąć i ty, ojcze Aronie. Wiem, jak bardzo oddany jesteś pani Rychezie. Nie poniechaj więc zaskarbienia jeszcze gorętszej jej wdzięczności? (T. Parnicki, Srebrne orły).
Jeśli chodzi o komputery, to nie miałbym nic przeciwko zastąpieniu Anuluj innym słowem. Słowniki synonimów podsuwają wiele rozwiązań, część w tym kontekście ekstrawaganckich (np. Daruj sobie), ale część całkiem sensownych, np. Odrzuć, Wycofaj albo Zaniechaj (lepsze niż Poniechaj, bo mniej nacechowane). Wątpię tylko, by producenci oprogramowania zdecydowali się na zmiany.
? Mirosław Bańko, PWN


Jak dla mnie "Biurko" brzmi lepiej, jednak co do innych, wolę pliki, katalogi, ikony i anuluj. Chociaż "odrzuć" nie jest najgorsze. ;)

#36 Heidi

Heidi
  • 830 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 27 lipca 2006 - 13:46

Było ;-)
http://www.myapple.p...ead.php?t=14877

#37 el Shatano

el Shatano
  • 16 post贸w
  • Sk膮dNew York

Napisano 27 lipca 2006 - 18:33

Id臋 o zak艂ad, 偶e "pliki", "wydruki" i "katalogi" nigdy nie s膮 przez Ciebie zast臋powane w mowie "fajlami", "printami" czy "direktoriami". Stosowanie rodzimego s艂ownictwa, kt贸re 艂atwiej poddaje si臋 zasadom gramatyki j臋zyka polskiego, jest bowiem zupe艂nie naturalnych odruchem, nawet w艣r贸d os贸b twierdz膮cych, 偶e 艂atwiej im si臋 pracuje na oryginalnych interfejsach


C贸偶... Ja bym si臋 nie zak艂ada艂. Niestety "fajle" i "szer fajli", a tak偶e "printerka" s膮 bardzo popularne w艣r贸d spo艂eczno艣ci polskiej mieszkaj膮cej w Nowym Jorku. Jest to nielogiczne, bo faktycznie trudniej jest operowa膰 takimi s艂owami. Widocznie wielu ludzi chce czu膰 si臋 "ameryka艅sko", gdy偶 nawet w codziennym 偶yciu u偶ywa tego typu dziwade艂. Jest to smutne, ale ma te偶 swoje dobre strony. Obieca艂em sobie, 偶e nigdy nie b臋d臋 tak m贸wi膰.

#38 Heidi

Heidi
  • 830 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 27 lipca 2006 - 18:39

Ech, to akurat zupełnie inna para kaloszy. Nieraz miałem do czynienia ze znajomymi, którzy po miesiącu w Londynie nie tylko "łapali akcent", ale wręcz zapominali polskich słów - wynajmowali flata przy cichym skłerze i takie tam. Ciekawie to wygląda w porównaniu do osób z wojennej i tużpowojennej emigracji. Pomimo wielu lat na obczyźnie miewają jedynie lekkie problemy z akcentem, a i to niezbyt często.

#39 el Shatano

el Shatano
  • 16 post贸w
  • Sk膮dNew York

Napisano 27 lipca 2006 - 18:50

Jest dokładnie tak jak piszesz. Sam miałem okazję rozmawiać z ludźmi, którzy są w Kanadzie 25 lat i raczej nie mają kontaktu z Polakami, a mimo to język polski jest na najwyższym poziomie. Koniec OT, bo z tego wszystkiego zapomniałem się wypowiedzieć na temat. Dla mnie lepiej brzmi "biurko" i "teczka". Między "poniechaj" i "anuluj" wybór nie jest oczywisty, ale chyba jednak "poniechaj". Natomiast "znaczki" jakoś mi nie pasują. Może jeszcze się przekonam?

#40 HoaX

HoaX
  • 182 post贸w
  • Sk膮dKobi贸r

Napisano 27 lipca 2006 - 19:38

By艂o ;-)
http://www.myapple.p...ead.php?t=14877


whoops :P ftopa.
Nie wiedzia艂em, przegl膮dam forum dok艂adnie dopiero od kilku dni...

#41 energetyczny

energetyczny
  • 1 post贸w

Napisano 17 kwietnia 2009 - 23:30

a mo偶e pulpit to po prostu to co ma si臋 przed oczyma. w sumie to idea jest ta sama. tylko w formie r贸偶ni si臋 szczeg贸艂ami. ja nie podchodzi艂bym do tego tak nabo偶nie. ale maki fajne s膮 po prostu. ot i wszystko. (wg. mnie) :)

#42 Andrzej

Andrzej
  • 1聽975 post贸w
  • Sk膮dWarszawa

Napisano 18 kwietnia 2009 - 13:44

O, witamy archeologa... ;) BTW mo偶e by kto艣 wreszcie zamkn膮艂 t膮 ankiet臋, bo ju偶 mocno zalatuje... :D

#43 rafalmacbook

rafalmacbook
  • 204 post贸w
  • Sk膮dRadom/Warszawa

Napisano 18 kwietnia 2009 - 17:07

Niestety dla mnie folder to folder a nie teczka. I do tej pory nie raz si臋 艂apie gdzie jest przycisk nowy folder, patrz膮c ca艂y czas na przycisk nowa teczka. Biurko... jak ju偶 kto艣 wy偶ej napisa艂, kojarzy mi si臋 tylko z meblami ;D Poniechaj.. no sorry 艣miej膮 si臋 ludzie bo maj膮 racje ;D hehehehe mocno brechtowe t艂umaczenie. Poniechaj to dla mnie bardziej przesta艅 co艣 robi膰 - a anuluj to przesta艅 wykonywa膰 i wr贸膰 tak jak by艂o. Czyli np. sytuacja kiedy przenosimy plik. Nigdy nie zostanie po艂owa w jednym miejscu a po艂owa w drugim ;) Cho膰 to mo偶e ju偶 nad interpretacja i specyficzny spos贸b my艣lenia ;) Ale co tam dobrze mi z tym ;P

#44 m-j

m-j
  • 168 post贸w

Napisano 18 kwietnia 2009 - 17:58

Ja sobie ustawilem jezyk na angielski (g艂贸wnie 偶eby kleint贸w nie razi膰 dziwnymi s艂owami w interfejsie na screenshotach) i mam po bo偶emu: folder, desktop, cancel co mnie wpienia najbardziej to ilosc kombinacji jakie musialem porobic w ustawnieniach kompa zeby mie dzialajace wszedzie ctrl+c i ctrl+v tak jak bozia przykaza艂a

#45 kubasuchy

kubasuchy
  • 125 post贸w

Napisano 19 kwietnia 2009 - 11:31

a niby czemu tak bozia przykaza艂a? co jest z艂ego w cmd-c i cmd-v?

#46 m-j

m-j
  • 168 post贸w

Napisano 19 kwietnia 2009 - 11:34

to 偶e na windowsie i linuksie z ktorymi tez mam do czyneinia na co dzien mam ctrl-c i ctrl-v i uwazam ze powinno byc ujednolicone dla wszystkich, a nie stefan jak zwykle wydziwia. teraz mam tak pomieniane na macbooku, 偶e ctrl=cmd, alt=ctrl, cmd=alt, dzieki temu kopiuj wklej robie przyciskajac control, a polskie znaki wbijam klawiszem najblizej spacji, tak jak wsz臋dzie indziej. dobrze 偶e stefn nie wymi艣li艂 sobie jakiego艣 w og贸le w艂asnego uk艂adu klawiatury, tylko te par臋 klawiszy pozamieniali

#47 rafalmacbook

rafalmacbook
  • 204 post贸w
  • Sk膮dRadom/Warszawa

Napisano 19 kwietnia 2009 - 14:00

a ju偶 najbardziej to przesadzili ze nie ma przycisku delete ;D

#48 m-j

m-j
  • 168 post贸w

Napisano 19 kwietnia 2009 - 14:03

na pe艂nej klawiaturze jet, w mb trzeba sie ratowac kombinacj膮

#49 huski

huski
  • 1聽063 post贸w
  • Sk膮dEU

Napisano 19 kwietnia 2009 - 19:18

A ja szczerze nie lubi臋 tych wszystkich t艂umacze艅, brzmi to nienaturalnie dosy膰.

#50 Makowa Panienka

Makowa Panienka
  • 194 post贸w

Napisano 21 kwietnia 2009 - 17:30

to 偶e na windowsie i linuksie z ktorymi tez mam do czyneinia na co dzien mam ctrl-c i ctrl-v i uwazam ze powinno byc ujednolicone dla wszystkich


Kciuki na jab艂kach to jest dopiero wygoda.
Na windzie czy linuksie paluszki serdecznie ju偶 mi tak nie le偶膮...

dziwne masz problemy. Sama u偶ywam codziennie maca, windy i linuksa i nic mi si臋 nie myli. Jak widz臋 interfejs maca to paluszki same si臋 pchaj膮 do jab艂ek. Jak widz臋 swoje suse czy wind臋 to bez zaci臋cia mkn膮 po ctrlach.




U偶ytkownicy przegl膮daj膮cy ten temat: 2

0 u偶ytkownik贸w, 2 go艣ci, 0 anonimowych