Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Dwuklawiszowa mysz z rolką od... Apple


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
27 odpowiedzi w tym temacie

#1 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 sierpnia 2005 - 14:37

Apple właśnie wydało MightyMouse. Jak zwykle podeszli do tematu po swojemu, ale efekt zapewne mile zaskoczy miłośników wieloklawiszowych gryzoni.

#2 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 sierpnia 2005 - 14:54

Ładna.

#3 hwojtek

hwojtek
  • 1 273 postów
  • SkądGrzebienisko - Warszawa - cała Europa

Napisano 02 sierpnia 2005 - 14:54

Zatwardziali zwolennicy myszek z jednym przyciskiem mogą już się chlastać. Znowu Jobs ich oszukał :-)

#4 ryba

ryba
  • 75 postów
  • SkądKraków

Napisano 02 sierpnia 2005 - 14:56

bomba! ciekawi mnie jak beda dzialaly te sensory dotykowe?

#5 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 02 sierpnia 2005 - 15:09

Krótko mówiąc - REWOLUCJA. Przynajmniej jak dla mnie. A nawet jeśli nie, to spektakularne zerwanie z tradycją.

Przynajmniej, jak na Apple przystało, ładnie wykonane. I wyglądem (ach to jabłuszko na wierzchu) przypomina te modele szare na ADB... :D

[ Dodano: 2005-08-02, 16:32 ]
http://www.myapple.p...php?t=1043#1043

#6 janek

janek
  • 236 postów
  • SkądŁódź

Napisano 02 sierpnia 2005 - 15:50

Taaak czuję się oszukany! Do maków mam podejście konserwatywne, chociaż do jednej rzeczy w życiu trzeba. A pod względem myszek jestem ortodoksem, po co komplikować coś co samo w sobie jest idealne w swej prostocie i funkcjonalności. Czy to będzie tylko taki dodatek, czy wyprą jedno-klawiszowce? Pytam serio bo nie wiem czy zrobić zapasy. A jak zrobią kilka przycisków przy trackpadzie w PB i iB to już będzie tragedia! Nadchodzą czsy PC, intel i dwa klawisze, tego już za wiele!

#7 hwojtek

hwojtek
  • 1 273 postów
  • SkądGrzebienisko - Warszawa - cała Europa

Napisano 02 sierpnia 2005 - 16:18

Umówmy się co do jednego - jeśli Apple chce namówić na "The Switch" jak największą ilość użytkowników blaszaków, to trzeba się niestety przeprosić z takimi detalami jak platforma (intel vs powerpc) i wykonać parę gestów zachęcających użytkowników blaszaków (jak myszka z ilością przycisków >1). Poza tym - kurczę blade, jeśli OS X wspiera rolki i prawy klawisz natywnie od zawsze, to mysz >1-przyciskowej od Apple'a była jedynie kwestią czasu...

#8 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 02 sierpnia 2005 - 16:44

Ta mycha jest świetna!!!! Jakby była bezprzewodowa to bym sobie taką do pieca zakupił :) Nigdy więcej nie powrócę już do myszki kulkowej, ani przewodowej i ta mycha powinna moim zdaniem mieć opcję pod Bluetooth, bo kable wychodzą z mody.

#9 Mac_Abra

Mac_Abra
  • 674 postów
  • Skądsskątowni

Napisano 02 sierpnia 2005 - 16:48

ho ho aleee się dzieje - a ja wyjeżdżam... :| (a może to i lepiej, przynajmniej nie będę się denerwował :P ;) )

#10 janek

janek
  • 236 postów
  • SkądŁódź

Napisano 02 sierpnia 2005 - 17:04

Umówmy się co do jednego - jeśli Apple chce namówić na "The Switch" jak największą ilość użytkowników blaszaków, to trzeba się niestety przeprosić z takimi detalami jak platforma (intel vs powerpc) i wykonać parę gestów zachęcających użytkowników blaszaków


oczywiście masz rację, ale :

1.jak dalej tak pójdzie z taką polityką, to windows niedługo będzie chodził na maku (co zresztą znalazłem w jednej z aukcji allegro oczywiśce VPC :mrgreen:
2. Wydaje mi się, że skoro do tej pory ludzie swichowali (w USA nawet w dużej ilości) to mysz im w tym nie przeszkadzła. Zaczyna się po prostu polityka obniżania cen (intel) i dziwna gadżetomania. Ale i tak uwielbiam maki

[ Dodano: 2005-08-02, 18:08 ]
a myszka jest oczywiście ładna! Żeby nie było, że nie doceniam świetnego designu

#11 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 02 sierpnia 2005 - 18:36

Myszka ładna. Normalnie nie przeżyłbym 2 przycisków, ale ten drugi przycisk jest jakby schowany, więc jakoś ujdzie. Mam identycznie schowane przyciski w mojej myszce i wiecie co? Wcale ich nie używam, bo nie da się do nich przyzwyczaić. Jak Apple będzie robił myszki jednoprzyciskowe i dwuprzyciskowe to ci co robią "switcha" będą mogli kupić 2 przyciski, dla starych makowców pozostaje 1.

#12 MiniMacAdmin

MiniMacAdmin
  • 58 postów
  • SkądCzarna Bialostocka

Napisano 02 sierpnia 2005 - 19:11

Dobrze ze sa 2 przyciski! Mialem juz zmieniac myszke na jakas Logitecha, jestem zacietym graczem warcrafta i mi trzeba dobrej myszki do dobrej gry :] Jedno przyciskowa gra sie ciezko i slabo. 8)

#13 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 02 sierpnia 2005 - 19:36

brawo :) jestem pelen podziwu ;) ladna i stylowa ;) tego brakowalo :P

#14 Hex

Hex
  • 2 660 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 02 sierpnia 2005 - 19:39

Ładna to fakt :) Ale trochę droga jak na mysz z kablem. Boję się ceny tej myszy na BT o ile taka będzie :)

#15 krismiszcz

krismiszcz
  • 2 414 postów
  • SkądLUBLIN

Napisano 02 sierpnia 2005 - 20:08

Normalnie super!! :) Nareszcie! bo jeden przycisk to naprawde za mało ... no i rolka

#16 Conrad

Conrad
  • 376 postów

Napisano 02 sierpnia 2005 - 21:42

Mysz ma 4 przyciski !!!

#17 _sys

_sys
  • 2 046 postów
  • SkądB-stok i okolice

Napisano 02 sierpnia 2005 - 21:49

Bhehe i głośniczek :P . Wydaje dźwięk kliknięcia i poruszania rolką (serio!) :mrgreen: .

#18 iMuck

iMuck
  • 510 postów
  • Skądstolyca

Napisano 02 sierpnia 2005 - 22:05

1)Nie taka znowu zwykła rolka, tylko 360-stopniowy scroll-ball. Oznacza to, że scrolluje nie tylko góra-dół, lewo-prawo, ale że również po przekątnych, a co najważniejsze scrollowanie wszystkich kierunkach powinno działać. Co z tego, że moja myszka na piecyku ma scrolla góra-dół oraz lewo-prawo, skoro pomiędzy kierunkami trzeba ją przełączać wciskająć scrolla (także nie można osiągnąć jednoczesnego scrollowania np. do góry i w lewo zarazem).Poza tym scrollowanie w lewo-prawo działa jak jest w dobrym humorze :wink: Scroll-ball to coś applowskiego: takie proste a takie funkcjonalne a na dodatek nikt na to nie wpadł przed nimi (oprócz osoby, której ukradli pomysł rzecz jasna :lol: ) . Oczywiście za miesiąc 500 chińskich producentów będzie produkować 5mln myszek ze scroll-ballem dziennie :lol: , ale co z tego, skoro i tak nie będzie poprawnie działać pod windowsem :mrgreen: 2)programowalne boczne klawisze oraz wciśnięcie scroll-ball'a. W końcu ktoś pomyślał o przełączaniu trybów Expose przy pomocy myszki! Poza tym można też zaprogramować do przyciskom otwieranie najczęściej otwieranych aplikacji, ale moim zdaniem włączanie i przełączanie trybów Expose przy pomocy bocznych przycisków i wcisnięcia scroll-balla to prawdziwy killer. O to chodziło. O ile Expose jest kapitalną funkcją o tyle sięganie do najwyższego rzędu klawiatury mogło by być zastąpione czymś wygodniejszym - i oto mamy rozwiązanie. 3)mnie kabelek nie przeszkadza, oby tylko sensor był czulszy, dokładniejszy i szybszy niż w ProMouse. 4)wersja MightyMouse Bluetooth pojawi się zapewne niedługo. A cena będzie taka, że za zysk ze sprzedaży jednej sztuki Apple będzie mógł opłacić pensje całej fabryce produkujących je chińskich robotników przez 3-4 miesiące :lol: :cry: nie wiadomo: śmiać się czy płakać. Zarówno z naszej jak i chińskiego robotnika perspektywy - raczej płakać i to rzewnie! :cry: :cry: :cry: Tymczasem cieszmy się, że bywają odstępstwa od reguły, że "tylko krowa i Jobs nie zmieniają poglądów" :mrgreen: Oczywiście odstępstwo pod tytułem Intel wzbudza moja skrajnie odmienną reakcję :cry: :evil: BTW: Miałem "czuja" wstawiając sobie wczoraj pod nickiem obrazek wyśmiewający ProMouse! :mrgreen:

#19 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 02 sierpnia 2005 - 22:20

Scroll-ball to coś applowskiego: takie proste a takie funkcjonalne a na dodatek nikt na to nie wpadł przed nimi (oprócz osoby, której ukradli pomysł rzecz jasna:lol: )

Przykro mi, ale połączenie myszy i trackballa nie jest nowym wynalazkiem. Na przykład Trackball Mouse firmy X-Tecnologies
Dołączona grafika

#20 iMuck

iMuck
  • 510 postów
  • Skądstolyca

Napisano 03 sierpnia 2005 - 00:19

Ale czy jest to mysz w ktorej funkcję scrolla pełni trackball,a do ruchow kursorem jest odzielny czujnik poruszany ruchem calej myszy? Czy też trackball służy do ruchów kursorem, a myszka pozostaje nieruchoma? Myszki- trackballe (tzw. zdechłe - bo miały kulke u góry, czyli tak jakby byly brzuchem do góry, albo "plastugi" ze względu na wizulane podobieństwo) były nawet dość popularne w swoim czasie. Moja przyjaciółka tak się do jednej przyzwyczaiła, że miała problemy z obsługą standardowej myszy :lol:

Pozostaje rownież pytanie, czy (jesli służy do scrollowania) trackball w produkcie firmy X-technologies jest też a)wciskalnym b)przyciskiem funkcyjnym?

Moim zdaniem pewne znaczenie dla oryginalności pomysłu mają małe rozmiary scrollballa w myszce Appla. I nie chodzi o skojarzenie z trochę innym "kli-kli":oops: w troszkę innej "myszce" :oops: , chociaż terminologia, wygląd, kształt i umiejscowienie zdają się sklaniać do takiej interpretacji :lol: :mrgreen:

Znalazłem w sieci sporo trackballi np. TrackMan firmy Logitech:
Dołączona grafika

na którym wyraźnie widać, że ma scrolla tak jak klasyczna myszka, a do poruszania kurosorem służy trackball wspomagany czujnikiem optycznym.

Mam wrażenie, że trackball w myszce X-technologies nie służy do scrollowania. Do scrollowania służy klasyczny scroll-wheel widoczny bliżej środka tej myszki (taki maly ciemny garbek). Podobnie jest w myszce Kensington poniżej:

Dołączona grafika

Ten garbek nie wydaje sie byc tam po to, żeby ją upiększać.

O tyle właśnie odnoszę wrażenie, że scroll-ball poruszający scrollowaniem we wszystkich kierunkach jest innowacją, ale mogę się mylić. Poza tym to z pewnością nie patent Appla tylko pomysł jakiegoś młodego nikomu nieznanego wynalazcy, który został bezczelnie wykorzystany przez Apple jak GUI od Xeroxa :twisted: :mrgreen: :lol:

PS:
Rzeczywiście podobienstwo do flądry/płastugi nie jest urojone:

Dołączona grafika

#21 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 sierpnia 2005 - 07:21

Ale czy jest to mysz w ktorej funkcję scrolla pełni trackball,a do ruchow kursorem jest odzielny czujnik poruszany ruchem calej myszy? Czy też trackball służy do ruchów kursorem, a myszka pozostaje nieruchoma? Myszki- trackballe (...) były nawet dość popularne w swoim czasie. Moja przyjaciółka tak się do jednej przyzwyczaiła, że miała problemy z obsługą standardowej myszy :lol:

Zgodnie z opisem, który gdzieś czytałem, kulka miała służyć do przewijania (takie ładne słówko ;) ) dokumentów lub pełnić funkcję trackballa, w zależności od wyboru (funkcja programowalna). A Twoją znajomą bardzo dobrze rozumiem, też osobiście wolę trackballe od myszy (a jeszcze bardziej lubię oczywiście tablety).

Pozostaje rownież pytanie, czy (jesli służy do scrollowania) trackball w produkcie firmy X-technologies jest też a)wciskalnym b)przyciskiem funkcyjnym?

Nie sądzę, a przynajmniej nie pamiętam takiej informacji.

Moim zdaniem pewne znaczenie dla oryginalności pomysłu mają małe rozmiary scrollballa w myszce Appla.

A ja tu akurat mam obawy, czy mały rozmiar nie spowoduje, że narzędzie to będzie mało dokładne. Opieram się na własnych doświadczeniach z trackballami, w których zdecydowanie wolę modele z dużymi kulami. Ale, z drugiej strony, przewijanie i ruch kursora to dwie różne funkcje, więc moje obawy mogą okazać się bezpodstawne. Zobaczymy, jak się będzie sprawował "żywy" egzemplarz ;)

#22 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 03 sierpnia 2005 - 09:53

No właśnie, czekamy z niecierpliwością na TEST :D

#23 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 03 sierpnia 2005 - 09:59

No właśnie, czekamy z niecierpliwością na TEST :D

Akurat w przypadku urządzeń wskazujących czy klawiatur podchodzę z dużą rezerwą do wszelkich testów ich strony użytkowej. To bardzo "osobiste" urządzenia i wiele zależy od upodobań, przyzwyczajeń, a nawet "wymiarów" danej osoby (na przykład wielkości dłoni). Za to chętnie słucham informacji na temat trwałości danego urządzenia ;)

#24 zakrzes

zakrzes
  • 1 postów
  • SkądW-wa

Napisano 04 sierpnia 2005 - 07:49

Re: Dwuklawiszowa mysz z rolką od... Apple

Apple właśnie wydało [URL=http://www.apple.com/mightymouse/]MightyMouse[/URL]. Jak zwykle podeszli do tematu po swojemu, ale efekt zapewne mile zaskoczy miłośników wieloklawiszowych gryzoni.


Myszka jest juz dostepna w polsce - cena 239pln
[url]http://sklep.apple.pl/cgi-bin/WebObjects/AppleStore.woa/1/wo/YousEjgosqlTKTR7PgFss0/0.0.1.3.17.1.0.2.3.0.1[/url]


Wczoraj rozmawiałem z SADem i Cortlandem w sprawie macmini - wciąż nie wiadomo kiedy pojawią się nowe MacMini.. nie ma również jeszcze nowego cennika .... hmm..

#25 elrobsono

elrobsono
  • 1 516 postów
  • SkądBarcelona, ES

Napisano 04 sierpnia 2005 - 09:07

No właśnie, czekamy z niecierpliwością na TEST :D

Akurat w przypadku urządzeń wskazujących czy klawiatur podchodzę z dużą rezerwą do wszelkich testów ich strony użytkowej. To bardzo "osobiste" urządzenia i wiele zależy od upodobań, przyzwyczajeń, a nawet "wymiarów" danej osoby (na przykład wielkości dłoni). Za to chętnie słucham informacji na temat trwałości danego urządzenia ;)


W sumie racja




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych