Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Cieniowanie w Pages a eksport do .pdf


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 iMuck

iMuck
  • 510 postów
  • Skądstolyca

Napisano 01 sierpnia 2005 - 15:49

Zrobiłem kilka projektów w Pages (część pakietu iWork 05) i jestem zachwycony prostotą i intuicyjną obsługą tego programu. Napotkałem jednak na dość istotne ograniczenie: Pages nie eksportuje cieniowania do formatu .pdf tzn. projekt zapisany w .pdf wygląda tak jak projekt pages ale bez cieniowania. Czy to bład programu czy format .pdf ma takie ograniczenie? Jestem kompletnym laikiem w kwestii DTP, layoutu etc. (dlatego użyłem Pages :lol: a nie InDesigna :lol: ) ale chciałbym wydrukować moją "wypocinę", a przynajmniej móc ją pokazac na komputerze bez zainstalowanego Pages'a i potrzebuję do tego jakiegoś popularnego formatu. Może być nawet tiff albo jpg, bo jak już wspomniałem projekt zapisuje się do pdf bez cieniowania, które w moim projekcie jest ważne. Czy jest jakać możliwość wyeksportowania pliku typu .pages do przyjażniejszego formatu albo przekonwertowania tego typu pliku?

Z góry dziękuję za odpowiedz

[ Dodano: 2005-08-01, 20:45 ]

Odpowiedź brzmi: Google! Google! Google! Zawsze użyj google zanim zadasz pytanie (w tym momencie biję się ciężkim, tępym przedmiotem na znak pokory)

Oto jaką odpowiedź znalazłem na stronie
http://www.macworld....espdf/index.php

"Thankfully there?s a workaround.

When you?re ready to save your Pages document, avoid the temptation to use the Export or Print command to save your file as a PDF. Instead, if you?re running a version of the Mac OS X prior to Tiger, choose File > Print. In the sheet that appears choose Output Options from the third pop-up menu and then PostScript from the Format pop-up menu that appears. Click Save to dismiss this window and then Save again to Save the file. If you?re running Tiger select File > Print and in the resulting sheet click the PDF button, choose Save PDF as PostScript command, and click the Print button.

Now that you have a PostScript file, open it in Preview, where it will be converted to a PDF file. Once there, chose File > Save As and save the file. Although this may seem like you?re unnecessarily going over the same ground twice, saving the file as a PostScript document and then converting it to a PDF within Preview makes the file behave properly in Acrobat. When I did this, the shadows that appeared in Pages and Preview finally made their way to Acrobat as well."

Osobiście natknąłem się na zasadniczy problem: mam Panthera (10.3.9) i nie mam zainstalowanej drukarki w związku z czym nie mogę zapisać pliku w PostScripcie (żeby to zrobić trzeba mieć ustawioną drukarkę w oknie pojawiającym się po wciśnięciu Print), co oznacza z kolei, że nici z poprawnego pdf-u :cry:

#2 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 01 sierpnia 2005 - 21:08

Ściągasz pliki PPD. Nastepnie instalujesz "virtualną" drukarkę.
W Preferencjach nowej drukarki podajesz:
Internet Printing, jako adres dajesz localhost lub 127.0.0.1
Typ drukarki z pliku ppd) najlepiej jakis AdobeDistiller lub Agfa.
Nastepnie drukujesz do pliku (PostScript File) i/lub Distillujesz lub normalnie otwierasz w prewiew i zapisujesz jako PDF'a.

#3 TomkOx

TomkOx
  • 370 postów

Napisano 16 sierpnia 2005 - 10:26

Osobiście natknąłem się na zasadniczy problem: mam Panthera (10.3.9) i nie mam zainstalowanej drukarki w związku z czym nie mogę zapisać pliku w PostScripcie (żeby to zrobić trzeba mieć ustawioną drukarkę w oknie pojawiającym się po wciśnięciu Print), co oznacza z kolei, że nici z poprawnego pdf-u :cry:

Dodaj ręcznie - przez Printer Utility. Wstaw np. Epsona plujkę, lub po prostu Gimp-print.
Wówczas drukarka (jakaś tam sobie) będzie dodana.










UWAGA: Cieniowanie w Pages opiera się wyłącznie na CSS!!!

P.S.
Na cieniowanie (przez CSS) nie ma co liczyć obecnie. Jedynie Safari
obsługuje prawidłowo w pełni CSS(1-3). Inne przeglądarki wogóle
nie 'rozumieją' cieniowania.








Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych