Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

HDD/SSD 2,5" w naszych macbookach zamiast napędu SuperDrive


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
137 odpowiedzi w tym temacie

#1 emigrant

emigrant
  • 2 397 postów
  • SkądBiałystokNew York-Bklyn

Napisano 05 lipca 2009 - 15:28

Nie wiem czy to już było na tym forum, ale pomysł podłapałem z zagranicznego forum. Gość kupił se nowego uMBP 15" 2,8Ghz, do tego kupił se "Optical Bay Hard Drive Caddy(p/n OBHD9-SATA-SATA-B) Black, 9.5mm " ( Optical Bay Hard Drive Caddy(p/n OBHD9-SATA-SATA-B) Black, 9.5mm [OBHD9-SATA-SATA-B] - $42.00 : NewmodeUS, Hard Drive Caddys for Notebooks ). W skrócie jest to zatoka w kształcie napędu do notebooków, gdzie można wsadzić dysk 2,5". Pasuje do macbooków wywalając przedni panel.
Wywalił napęd SD i w jego miejsce razem z Optical Bay wsadził 500GB HDD a jako systemowy dysk wsadził SSD. HDD 500GB służy jako dysk backupowy dla Time Machine i na dane. Z zewnątrz tego nawet nie widać bo slot, gdzie wkłada się płytę ma kurtynkę przez którą nic nie widać. Cena tej puszki 42$. Myślę, że cena nie jest duża.
Nie mając napędu można nadal zainstalować OSX-a, np. "zbootować" z pendrive via USB.

Czy są tego minusy? Owszem tak. Pierwszy to chyba po prostu brak napędu optycznego i tu od razu trzeba zadać se pytanie czy napęd jest nam potrzebny czy nie. Dla mnie akurat nie. Sobie bym cenił taki hdd 500GB jako dysk backupowy, który by cały czas siedział w środku macbooka bez zabawy w zew. backup via eth, wifi czy firewire plus dodatkowe GB na dane. Zawsze można podłączyć napęd DVD poprzez USB.

Drugi minus to na pewno zwiększy się waga macbooka, chociaż tutaj nie jestem pewien. Napęd plus jego cała elektronika w środku byłaby lżejsza od tej puszki plus HDD 2,5"? Prawdopodobnie tak, ale być może nieznacznie mniej. Trzeba byłoby zważyć.

Trzeci minus to spadek życia baterii. Wiadomo, dysk będzie swoje ciągnął z baterii, gdzie napęd optyczny ciągnie dopiero jak coś wsadzimy w slot. Nawet jak spadnie z tych 7 godzin na 6 to nie będzie tragedii.

Czwarty minus, który może występować lub nie w zależności co wstawimy a dokładnie chodzi mi o dodatkowe decybele. Jeżeli będzie siedział jak u tego gościa HDD i SDD, więc tutaj nic się nie zmienia bo wiadomo SSD nie ma czym hałasować a SD hałasuje tylko wtedy jak włożymy płytę. Jeżeli będą siedziały dwa HDD, więc na pewno dB się zwiększą, jeżeli włożymy dwa SSD to tylko co nam zostanie do usłyszenia to wiatrak od procesora.

Piąty minus to temperatura. Na pewno trochę wzrośnie. Pewnie od SSD trochę mniej, ale zawsze dodatkowe stopnie C/F przybędą.

ps. Huh sporo tych minusów, może nie potrzebnie je pisałem? ;). Chociaż to już indywidualna sprawa co komu przeszkadza a co nie.
Posted Image
Posted Image
Posted Image

Co Wy na to? :)

#2 RiQ

RiQ

  • 2 567 postów
  • SkądWrocław

Napisano 05 lipca 2009 - 15:41

2 SSD - rozwiązanie drogie ale skuteczne - systemowy może być Vertex 30 a backupowy Vertex bądź Apex 250 (oba OCZ) :) nie będzie ani temperatury (chociaż ssd się nagrzewają do 40-44 C i oczywiście cichutko

#3 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 05 lipca 2009 - 17:41

ja już jakiś czas temu myślałem o wywaleniu superdrive. nie moge sie doczekac az SSD osiągną normalne ceny (pewnie jeszcze z rok), wtedy przerobię sobie macbooka i jedyną częścią ruchomą w calym kompie będzie wiatrak

#4 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 06 lipca 2009 - 12:18

Właśnie myślałem o tym bo tam jest zwykle sata (nowe MBP). Napęd jest raczej zbędny, a można zyskać dużo przestrzeni dyskowej.

#5 jaco88

jaco88
  • 781 postów

Napisano 07 lipca 2009 - 07:05

fajne gadyby dyski ssd były nieco tańsze można by było pomyśleć o takim rozwiązaniu w wrzucić dwa ssd :D

#6 dymekkk

dymekkk
  • 582 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 lipca 2009 - 07:16

i zrobic z nich raid 0 :]

#7 Kubek

Kubek
  • 154 postów
  • SkądLitwinów

Napisano 12 października 2009 - 09:46

Cena za tą*"zatokę" to 42$, a koszt przesyłki jest wliczony? i ile to czasu idzie do Polski

#8 andrewzsc

andrewzsc
  • 8 postów
  • Skądszczecin

Napisano 17 grudnia 2009 - 14:09

witam ja zamowilem te 'zatoke' na hdd zamiast super drive. okolo 52$ z wysylka. czekam juz 2 i pol tygodnia. ale jeszcze nie doszla (first class airmail).

#9 BiM Service

BiM Service

    user_jgora

  • 972 postów
  • SkądJelenia Góra

Napisano 17 grudnia 2009 - 14:27

rewelka, i jest to 9.5mm, wiec nie ma problemu z upchnieciem :)

#10 andrewzsc

andrewzsc
  • 8 postów
  • Skądszczecin

Napisano 17 grudnia 2009 - 15:52

rewelka, i jest to 9.5mm, wiec nie ma problemu z upchnieciem :)


no ten OBHD Caddy to super pomysl. superdrive i tak nie uzywam.
a drugi dysk bedzie bardzo przydatny.

mam juz kupiony drugi HDD sata 2,5' 500GB 5400rpm i czeka na polce az dojdzie ten OBHD Caddy.

czy kto mieszkajacy w Polsce juz to zamawial? ile mnie-wiecej sie czeka na przesylke?

#11 feuerfest

feuerfest
  • 3 417 postów
  • SkądMonachium, DE

Napisano 17 grudnia 2009 - 16:06

patent swietn,y sam na to wpadlem juz z rok temu zanim znalazlem te zetoki. naped optyczny jest mi kompie 100% zbedny poza instalowaniem systemu. ciekawe czy wyciagniety z kompa superdrive da sie wsadzic potem do jakiejs kieszeni usb czy fw

#12 andrewzsc

andrewzsc
  • 8 postów
  • Skądszczecin

Napisano 17 grudnia 2009 - 22:55

dzisiaj listonosz przyniosl OBHD Caddy do domu. fajnie to wyglada. jutro montuje. 2*500GB w macbook'u pro to fajna rzecz :D chcialoby sie jeszcze ram wymienic. ale kosci 4GB sa diabelnie drogie jak narazie.

#13 andrewzsc

andrewzsc
  • 8 postów
  • Skądszczecin

Napisano 19 grudnia 2009 - 12:04

juz zamontowalem dysk 500GB w OBHD Caddy. wszystko dziala. dysk jest wygrywany jako drugi dysk 'SATA Internal disc1'. polecam. w macbooku pro 17' unibody nie ma zadnego problemu z instalacja.

#14 uaru

uaru
  • 256 postów
  • SkądWrocław, Haga, Sendai, Tokyo

Napisano 20 grudnia 2009 - 00:12

a jak zużycie baterii?

#15 yaduhin

yaduhin
  • 76 postów
  • SkądPoznań, PL

Napisano 20 grudnia 2009 - 00:47

ocho! genialna sprawa :)
andrewzsc: chyba mamy takiego samego lapka (mid 09 17"): którą wersję Caddy zamówiłeś?

#16 andrewzsc

andrewzsc
  • 8 postów
  • Skądszczecin

Napisano 20 grudnia 2009 - 10:15

a jak zużycie baterii?


nie zauwazylem spadku. napewno jakis jest, ale jeszcze go nie zauwazylem.

mam zaznaczone 'put the hard disc(s) to sleep when possible' i jak nieuzywam folderow na tym dysku to sie wylacza.

ocho! genialna sprawa :)
andrewzsc: chyba mamy takiego samego lapka (mid 09 17"): którą wersję Caddy zamówiłeś?


tak. mam mid 09 17''.

zamowilem 'Optical Bay Hard Drive Caddy(p/n OBHD9-SATA-SATA-B) Black, 9.5mm' to wersja z interfesem SATA zarowno wewnetrznym jak i zewnetrznym. przy czym zlacza wewnetrzne (do dysku) i zewnetrzne (do plyty glownej) nie sa identyczne. zlacze danych jest identyczne, ale zasilanie jest inne.

przy montazu musialem:
- przeniesc ten maly kabelek laczacy naped z plyta glowna (zlacze zewnetrzne caddy z plyta glowna)
- przeniesc mocowanie znajdujace sie z tylu napedu.
- przeniesc jakis 'czujnik' znajdujace sie obok napedu i podlaczony dwoma kabelkami. nie wiem od czego to jest czujnik, ale poniewaz byl przykrecony do nagrywarki to przenioslem go i przykrecilem do caddy.

nagrywarka byla przykrecona 3 srubkami. jedna z tylu i 2 z przodu od strony 'wejscia szczelinowego'. caddy jest przykrecone tylko 1 srubka z tylu, ale trzyma sie pewnie i nie stanowi to zadnego problemu.

jak zamawialem caddy to w formularzu zamowienia napisalem, zeby zaznaczyli na deklaracji celnej CN22 opcje 'gift'. dzieki temu zaznaczyli 'gift' i wartosc 1$.
nie wiem do jakiej kwoty jest zwolnienie z vat, ale wolalem nie ryzykowac.

#17 emigrant

emigrant
  • 2 397 postów
  • SkądBiałystokNew York-Bklyn

Napisano 20 grudnia 2009 - 11:19

O widzę, że temat trochę ruszył ;). @andrewzsc Pewnie już za późno, ale może ważyłeś sam napęd i tego Candy razem z dyskiem, który jest cięższy? Prawdopodobnie dysk z candy będzie cięższy, ale i napęd swoje waży. Ciekawie jaka jest różnica wagowa. Jak spora to i w ręku da się wyczuć, coś dostrzegłeś?

#18 Koyot

Koyot
  • 947 postów

Napisano 20 grudnia 2009 - 11:45

Ja mam dwa pytanka: -czy można zrobić w ten sposób z dwóch dysków raid 0? -czy można ten dodatkowy dysk włączać i wyłączać podczas pracy? Po to, żeby nie hałasował i zżerał baterii, kiedy jest niepotrzebny.

#19 Gość_iMacCheck_*

Gość_iMacCheck_*

Napisano 20 grudnia 2009 - 12:41

wymiana dysku i ramu nie zrywa gwarancji a wymiana napedu optycznego na dysk zrywa gwarancje??

#20 uaru

uaru
  • 256 postów
  • SkądWrocław, Haga, Sendai, Tokyo

Napisano 20 grudnia 2009 - 14:00

pewnie zrywa, ale na mój komputer nie ma już gwarancji - dlatego rozważam. Ponadto, może da się to wymienić w jakimś autoryzowanym serwisie bez utraty gwarancji?

#21 andrewzsc

andrewzsc
  • 8 postów
  • Skądszczecin

Napisano 20 grudnia 2009 - 15:53

O widzę, że temat trochę ruszył ;).
@andrewzsc
Pewnie już za późno, ale może ważyłeś sam napęd i tego Candy razem z dyskiem, który jest cięższy? Prawdopodobnie dysk z candy będzie cięższy, ale i napęd swoje waży. Ciekawie jaka jest różnica wagowa. Jak spora to i w ręku da się wyczuć, coś dostrzegłeś?


nie wazylem napedu ani Caddy. ale w reku nie poczulem roznicy wagowej,

Ja mam dwa pytanka:

-czy można zrobić w ten sposób z dwóch dysków raid 0?

-czy można ten dodatkowy dysk włączać i wyłączać podczas pracy? Po to, żeby nie hałasował i zżerał baterii, kiedy jest niepotrzebny.


mozna zrobic raid.
Disk Utility podaje takie 3 opcje zrobienia raida:
- Mirrored RAID Set
- Striped RAID Set
- Concatenated RAID Set

wylaczanie chyba tylko przez opcje 'Put the hard disk(s) to sleep when possible'. opcja ta dziala niezaleznie dla kazdego dysku, wiec jak nie korzysta sie z danego dysku to sam sie wylacza.

ja te opcje wlasnie wylaczylem, bo szkoda mi czasu na rozpedzanie dysku.

wymiana dysku i ramu nie zrywa gwarancji a wymiana napedu optycznego na dysk zrywa gwarancje??


wymiana napedu na dysk to:
- srobki od obudowy
- 3 srobki trzymajace naped
- 2 srobki od mocowania
- 2 srobki od 'czujnika' (nie wiem czego to czujnik)
- oraz odlaczenie oraz ponowne podlaczenie paru kabelkow (tasma napedu i czujnika)

po drodze nie ma zadnych plomb gwarancyjnych.

#22 Koyot

Koyot
  • 947 postów

Napisano 20 grudnia 2009 - 19:49

Poszperałem na allegro i znalazłem taką kieszeń, ale dedykowaną do Della:

NOWA KIESZEŃ NA DRUGI HDD IBM SATA ULTRABAY FV GW (847396601) - Aukcje internetowe Allegro

Z wyglądu wygląda w porządku. Cena niższa, nie trzeba czekać długo na przesyłkę. Co o tym myślicie? Ktoś się już z tym spotkał?

Oczywiście zapytam sprzedawcę o wymiary itp. :)

#23 igiel

igiel
  • 1 141 postów
  • SkądLondon, UK

Napisano 20 grudnia 2009 - 20:20

Poszperałem na allegro i znalazłem taką kieszeń, ale dedykowaną do Della:

NOWA KIESZE� NA DRUGI HDD IBM SATA ULTRABAY FV GW (847396601) - Aukcje internetowe Allegro

Z wyglądu wygląda w porządku. Cena niższa, nie trzeba czekać długo na przesyłkę. Co o tym myślicie? Ktoś się już z tym spotkał?

Oczywiście zapytam sprzedawcę o wymiary itp. :)


Jak coś będziesz wiedział(wymiary czy da rade wrzucić do maca) to daj znać ;)

#24 uaru

uaru
  • 256 postów
  • SkądWrocław, Haga, Sendai, Tokyo

Napisano 20 grudnia 2009 - 20:37

IBM miał dedykowane rozwiązanie, coś w rodzaju pseudowymienej kieszeni. Dlatego radziłbym ostrożność - być może faktycznie pasuje toto tylko do IBMa...

#25 andrewzsc

andrewzsc
  • 8 postów
  • Skądszczecin

Napisano 21 grudnia 2009 - 17:52

IBM miał dedykowane rozwiązanie, coś w rodzaju pseudowymienej kieszeni. Dlatego radziłbym ostrożność - być może faktycznie pasuje toto tylko do IBMa...


czyli zamowienie z newmodeus jest najtanszym rozwiazaniem problemu.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych