Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Win na g4 i inne takie (nie bijcie laiczki)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
32 odpowiedzi w tym temacie

#1 Makowa Panienka

Makowa Panienka
  • 194 postów

Napisano 10 października 2006 - 08:40

Czy na g4 można postawić windę?
Czy można włożyć 2 CD-romy? żeby przegrywać z płyty na płytę np.?
http://www.vaughns-1...computer/g4.jpg w tego raczej nie
ale Quicksilvery takie jak http://www.atpm.com/...silver-g4-2.jpg ten? Nie miałam okazji tam zaglądać w te szpary ale ta dolna jest może taka sama jak górna?

i ostatnie pytanie co to jest za maczek? Takiego bym chciała bo ładny jest...

http://203.151.217.1...w_PMG4x1024.jpg

wogóle to chciałabym kupić maka. Jedyna opcja to chyba allegro prawda?

#2 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 10 października 2006 - 08:44

1. Na G4 mozna zainstalowac natywnie tylko MacOS, istnieje emulator zwacy sie VirtualPC i dzieki niemu mozna poogladac Windowsy na Maku (ale nie natywnie i z zenujaca predkoscia). Ale... zastanow sie czy pottrzebujesz windowsa ? www.apple.com i popatrz co potrafi MacOS

2. Do kazdego maka mozna podlaczyc dwa cdromy, chociaz do przegrania plyty na plyte wystarczy jeden. Drugi (jesli bardzo chcesz) mozesz podlaczyc na zewnatrz - USB, FireWire...

3. To jest PowerMac G4 - troche juz przeszlosc (nieprdukowan) ale do sporej czesci zastosowan jeszcze idealny. Popatrz tutaj : http://www.apple-history.com/ - wszystkie maczki jakie sie pojawily i kilka slow o kazdym.

4. Maczki w Polsce mozna kupic na allegro, od znajomego albo w sklepie - www.apple.pl, www.cortland.pl itp itd. Jest sporo tego.

Pa.

#3 Makowa Panienka

Makowa Panienka
  • 194 postów

Napisano 10 października 2006 - 08:54

dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Ja tam windy nie potrzebuję, ale nie jestem sama... Wiadomo o co chodzi o gry... No i może dla mnie raz w roku jak dają w gazetach te programy do pitów rozliczania. Czyli do środka 2 CD-romów nie można włożyć (wiem, że jeden wystarczy, bo robi się obraz płyty). Zwykła ciekawość :) I wybacz, ale nie wiem co to znaczy natywnie... znaczy się nie pogra ani nic nie zainstaluje? A, że żenująco wolno to wiadomo. Jak winda walnie 30-40 procesów na procka to nie ma siły... :) Ja koniecznie muszę mieć takie g4 bo mi się podoba obudowa :) Powermac g5 jest okropny...

#4 Przemek

Przemek
  • 622 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 października 2006 - 08:57

Nawet iMac? O grach zapomnij. Emulacja procesora plus nieobsługiwane karty grafiki z akceleracją 3D. Niestety ale jeśli chcesz mieć win na maku to dopiero na maszynach z intelem.

#5 Makowa Panienka

Makowa Panienka
  • 194 postów

Napisano 10 października 2006 - 09:03

Ja tam poradzę sobie bez windy :) Nie Imaki mi się nie podobają. Nie ma to jak śliczne powermaki g4 :) Zwłaszcza tamten. Potrzebuję świadomości, że mogę zmienić monitor w każdym momencie... Jeszcze pytanie CD-romy można bez problemu przekładać z Pc do maka? Czy jest jakiś konflikt bo coś słyszałam, że nagrywarki nie nagrywają czy coś takiego...

#6 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 10 października 2006 - 09:07

Natywnie - znaczy tak jak na PC - bez zadnych dodatkowych programow, emulatorow itp. Windowsa mozna zainstalowac w taki sposob praktycznie tylko na procesorach intela (Pentiumy, Xeony i Core'y wszelkiej masci i pare innych, starszych i nie popularnych). Gry a szczegolnie nowosci to nie jest specjalnosc maka - tutaj sie pracuje a gra raczej na konsolach (w moim przypadku tak jest ;) ). Problem jest rowniez z kupieniem tychze gier w PL. Co do pitow - poszukaj formularza aktywnego dla Excela z pitami i juz ! Ewentualnie w ramach cwiczen mozna sobie zrobic takiego samemu ;) Jesl chodzi o G4 to pozostaje Ci niestety (?) tylko allegro i polowanie ;) Pa. PS. Ale mi sie Twoja ksywa pejoratywnie kojarzy ;)

#7 Makowa Panienka

Makowa Panienka
  • 194 postów

Napisano 10 października 2006 - 09:11

... Ale mi sie Twoja ksywa pejoratywnie kojarzy ;)


No wiesz, nawet chyba taka kreskówka jest... :)

Przyzwyczaisz się :P

#8 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 10 października 2006 - 09:18

Hehe i jeszcze o kreskach piszesz ;) Dobra, juz sie przyzwyczailem :P Pa.

#9 Makowa Panienka

Makowa Panienka
  • 194 postów

Napisano 10 października 2006 - 09:37

A czy wiesz coś o tym przekładaniu napędów z PC do maka? Faktycznie są jakieś niezgodności? Bo z dyskami HD tak raczej jest... Dlaczego kojarzę ci się pejoratywnie? Rozwiń się jak już zacząłeś :)

#10 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 10 października 2006 - 10:24

Jak moderator prosilbym o nieprowadzenie dyskusji na temat tego "pejoratywnego skojarzenia"... To ewidentny offtop i lepiej przeprowadzcie go na PW...


Dyski twarde, RAM czy napedy CD/DVD sa uniwersalne. Wsadzasz tylko urzadzenie o odpowiednich parametrach (czyli np dany typ pamieci RAM albo dysk na IDE) i powinno chodzic.

Napedy CD/DVD tez nie stanowia klopotu, aczkolwiek niektore modele maja problem z plytami bootwalnymi (czyli takimi, z ktorych da sie np zainstalowac system). Radze wybierac Pioniera - wiekszosc chodzi OK.

Jakbys chciala zmienic karte grafiki, to tez jest taka mozliwosc, aczkolwiek wymaga nieco wiecej zachodu - otoz wtedy trzeba zmienic firmware karty (czyli taki jakby jest soft) na makowy - bez problemu flashuje sie Radki 9200/8600/9600 (z tego co ja wiem). Trzeba tylko znalezc wlasnie ten makowy soft.

Pozdr.
Dawid, MacDada

#11 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 10 października 2006 - 10:24

Tak, generalnie mozna przelozyc naped z PC do maka i bedzie dzialal o ile wystapi zgodnosc elektryczna - naped ata do maka ktory ma interfejs ata ;) Sa napedy ktore dzialaja bardziej zgodnie a sa takie ktore dzialaja mniej zgodnie - objawia sie to mozliwoscia lub brakiem mozliwosci uruchomienia komputera z plyty wlozonej do takiego napedu (z przytrzymanym klawiszem C lub Alt - w celu zainstalowania systemu lub naprawy dysku a wlasciwie systemu plikow). Dyski mozna przekladac i dzialaja, oczywscie starsze maczki maja pewne ograniczenia jesli chodzi o wielkosc takiego dysku - roznie dla roznych maczkow to jest, ale czesto mozna uratowac sytuacje poprzez dodatkowy kontroler ata na karcie PCI. Oczywiscie apple sprzedaj "certyfikowane" napedy i dyski ale sa to najczesciej albo zwykle pioniery (panasoniki w laptopach) albo z dyskow seagaty. A kojarzy mi sie Twoja ksywka a nie Ty ;) Wiesz, mak, kreska... takie tam ;)

#12 Przemek

Przemek
  • 622 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 października 2006 - 10:54

Dodam że wielkość takich dysków nie może przekroczyć 128 GB...

#13 Makowa Panienka

Makowa Panienka
  • 194 postów

Napisano 10 października 2006 - 11:31

Jeszcze jedno. Na moim 9.1 jest ograniczenie liczby plików w katalogu do iluś tam... Jest to strasznie wnerwiajace delikatnie mówiąc, bo jak się przekroczy limit to losowe dokumenty znikają i widać je tylko przez windowsa... Czy tę denerwująca właściwość zlikwidowano w X? A ile dysków można włożyć do powermaca g4? I czy można zrobić partycje?

#14 MacDada

MacDada

    MyApple Team

  • 7 237 postów
  • Skąd3city

Napisano 10 października 2006 - 11:52

Mnie w OSX zadne pliki nie gina...

Ostatnio przesiadlem sie na Tigera i wreszcie skonczyly sie moje klopoty z balaganem w plikach - praktycznie wszystko zapisuje w Documents albo Photos i nie bawie sie w porzadkowanie, katalogowanie.

Spotlight to rewolucja! :D


Mozesz dyski dzielic na partycje, ale ja tego nie robie... gdybym chcial reinstalowac system to i tak zadnych danych nie trace! OSX przy reinstalowaniu kopiuje odpowiednie dane ze starego systemu w na jedno miejsce, gdzie potem mozna z nich korzystac.

#15 Makowa Panienka

Makowa Panienka
  • 194 postów

Napisano 10 października 2006 - 12:24

No to kolejne pytanko :) Czy można do maczka wsadzić stację dyskietek tych takich 1,44 zamiast zipowej? A jak X się walnie tak jak to robi b. często windows? I trzeba robić format i instalować system na nowo? czy OS X nigdy nie nawala? to wtedy danych się nie traci?

#16 Andrzej

Andrzej
  • 1 975 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 października 2006 - 12:56

O reinstalacji to już MacDada pisał wyżej, jedyne co może grozić utratą danych to fizyczne uszkodzenie dysku, ale wtedy format nie pomoże :-) Sam system sypie się niezmiernie rzadko, najczęściej wskutek zainstalowania niekompatybilnego oprogramowania, rozszerzeń, sterowników czy sprzętu. A i tak przeważnie daje się uruchomić "w trybie awaryjnym" tzn z wyłączonymi rozszerzeniami, albo z płyty systemowej - a wówczas z odzyskaniem danych czy przeinstalowaniem/naprawą systemu nie ma specjalnego problemu. Jak do tej pory tylko raz zdarzyło mi się przeinstalowywać system - a i to z pełną świadomością, jedynie po to aby pozbyć się pozostałości po polonizatorze (Heidi nie bij! :-) ).
Ale tak na marginesie backup jeszcze nikomu nie zaszkodził ;-)

#17 Przemek

Przemek
  • 622 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 października 2006 - 14:02

Hmm... stacja dyskietek? Ale po co? Nie bez przyczyny nowe maki od G3 nie używają dyskietek...

#18 Makowa Panienka

Makowa Panienka
  • 194 postów

Napisano 10 października 2006 - 14:22

Ja używam bardzo często. Mam pendrive i Rw oczywiście. Jednak pendrive'ów nie rozdaję a dyskietki tak... Dyskietki to bardzo dobra rzecz na jakieś małe rzeczy. Dyskietki chodzą u mnie na wymianę sztuka za sztukę. Chciałabym mieć stację 3,5 w maczku. Więc można zainstalować czy nie? W maku g4 miałam stację zipową. Więc widać robili jednak.

#19 Szynszyl_99

Szynszyl_99
  • 169 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 października 2006 - 14:35

W zasadzie każdy flop na USB działa.

#20 Makowa Panienka

Makowa Panienka
  • 194 postów

Napisano 10 października 2006 - 14:38

W zasadzie każdy flop na USB działa.


to tam w środku mój zip jest na usbie?:shock:
Mi chodzi o to, żeby podmienić zipa na 3,5.

#21 magmac

magmac

  • 1 170 postów
  • SkądWroclaw, Poland, Poland

Napisano 10 października 2006 - 15:05

obawiam sie ze zip wewnetrzny dziala jako dysk ata, floppy potrzebuje innego kontrolera. Jedyna mozliwosc to stacja dyskow na USB

#22 Szynszyl_99

Szynszyl_99
  • 169 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 10 października 2006 - 16:49

to tam w środku mój zip jest na usbie?:shock:
Mi chodzi o to, żeby podmienić zipa na 3,5.


ZIP jest na ATA. Jeśli chodzi do środka, to poszukaj napędu LS120/LS240 na IDE - można w nim używać dyskietek LS (120MB/240MB) oraz zwykłych dyskietek 1.44MB. niestety taki napęd jest dość stary, i nie tak łatwo go znaleść. I czy maskownica przypasuje - nie wiem ...

#23 tskisiu

tskisiu
  • 1 255 postów
  • SkądEnschede (NL)

Napisano 10 października 2006 - 17:37

Na g4 można natywnie postawić Windowsa, a konkretnie Windows NT4.0 PPC edition :-) - taka ciekawostka (były też wersje na alphy i mipsy)

#24 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 10 października 2006 - 17:38

Na g4 można natywnie postawić Windowsa, a konkretnie Windows NT4.0 PPC edition :-)


No nie wiem czy ta edycja nie potrzebuje BIOS`u :)

Zdaje się że IBM produkował jakieś komputery z PPC własnie pod tego windowsa?

#25 tskisiu

tskisiu
  • 1 255 postów
  • SkądEnschede (NL)

Napisano 10 października 2006 - 17:44

... a jeszcze beta 3 windowsa 2000. BIOS pewnie da się obejść tak jak robi to teraz boot camp :-) A wszyscy tak autorytarnie piszą, że się nie da Windows na starego maca - wszystko się da :-)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych