Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

WIELKI TEST - Wirtualny Windows na Mac OS X - Parallels vs VMware vs VirtualBox


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
150 odpowiedzi w tym temacie

#101 Marriu-4088b2fcfa

Marriu-4088b2fcfa
  • 802 postów

Napisano 11 grudnia 2014 - 11:29

Odtworzysz cały system z TM bez problemu. Ale oczywiście zdarzają się tacy co mają inaczej - no bo jakby to było, prawda? Ja nigdy nie miałem problemów. Oczywiście mówimy tu o tym samym maku, a nie odtwarzaniu na innym kompie.
Nie trzeba instalować żadnych sterowników, Parallels zajmuje się wszystkim.

Ja na swoim przykładzie (jestem fanem Apple ale zmuszony jestem korzystać z programów na Windows, na Mac nie ma odpowiedników) mogę przekonać każdego do Parallels.

W maszynie wirtualnej instaluję Windows ze wszystkimi możliwymi ustawieniami i licencjami. Zapisuję "czyściutką" kopię w TM albo innym dysku (polecam USB 3.0, to naprawdę szybko działa). Leży odłogiem na "czarną godzinę.

Następnie robię z Windowsem co chcę, w przypadku jakichś błędów wgrywam na nowo tę "czystą" kopię Windowsa itd. Jedyne, co wtedy robię to aktualizuję bazę antywirusów. Wielką zaletą takiej kopii Windows jest możliwość "wrzucenia" klona naszej instalacji wraz z programami na każdy komputer Mac, który udźwignie Parallels. Dzięki temu mogę mieć klona swoich licencji na wielu domowych i przenośnych komputerach a współdzielić jeden folder TM we wszystkich na dane.

Ponadto, mogę w dowolnej chwili zainstalować dowolną maszynę wirtualną i pobawić się nią, sprawdzić co chcę i wyrzucić do śmieci, bez ruszania struktury folderów, katalogów itd na Macu czy drugim Windows.

Parallels ma swoje wady i nierozwiązane problemy, ale na razie jest - moim zdaniem - genialny.



#102 wegejazz

wegejazz
  • 3 postów

Napisano 14 stycznia 2015 - 22:48

Witam wszystkich!

Jestem nowym posiadaczem Air od dwóch tygodni i od kilku dni mam problem z instalacją windowsa 7 wersja 64 bit. Ściągnąłem wersje próbne parallels oraz VMare. Niestety obydwie aplikacje nie uruchamiają pliku instalacyjnego, który mam w formie ISO. Mogę zaimportować plik ale jak jest on uruchamiany pokazuje się czarny ekran z komunikatem iż nie można bootować napędów. zapoznałem się z treścią forum i nie chcę dublować tematu ale takiego przypadku nie udało mi się znaleść. Na razie jestem zadowolony z przesiadki ale fajnie byłoby poradzić sobie z tym problemem. z góry dziękuję za pomoc



#103 JEDI_V-03965dee98

JEDI_V-03965dee98
  • 2 630 postów
  • Płeć:
  • SkądOBERSCHLESIEN

Napisano 26 lutego 2015 - 07:44

Rowniez mam problem z VM,przy bootowaniu windowsa z plyty wyskakuje komunikat,ze brak sterownika napedu(samsung portable dvd writer SE-208AB),natomiast bootowalnego pendrive'a nie widzi w ogole.Dziwne,ze z tego napedu instalujac windowsa poprzez bootcamp nie ma zadnego problemu.

Jak zyc,co poczac panie premierze?


Użytkownik JEDI_V edytował ten post 26 lutego 2015 - 07:45

Mac Mini i7(Late2012)-2.3GHz/16GB/128GB SSD+1TB/HD4000/10.12+DELL U2412M,iMac24"C2D(Late2006)2.16GHz/4GB/320GB/7300GT/10.6.8,PM G5 Quad Core(Late2005)-2.5GHz/8GB/2.5TB/7800GT/10.5.8,iPhone 6+ 16GB


#104 stanchir

stanchir
  • 3 postów
  • SkądMielec

Napisano 22 czerwca 2015 - 22:50

Parallels dość dobry ale za drogi. Po przejściu na system Yosemite żądał zakupu nowej licencji za kolejne 300 PLN.

Przeszedłem na Boot Camp a win7 odchudziłem poprzez wyłączenie kilku funkcji m.in zmniejszenie plikun hipernacji 



#105 zakino

zakino


  • 10 510 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań/Inowrocław

Napisano 22 czerwca 2015 - 22:57

A może VB? ;)


NIE pomagam przez PW. Mogę co najwyżej pogawędzić.

Follow me on Instagram jacobswitek
Follow me on Twitter zakino4


#106 FishBB

FishBB
  • 1 244 postów
  • SkądPOLAND

Napisano 05 listopada 2015 - 08:32

Witam, jako że mając dwa dyski w MacBooku z 2011 roku, nie mam możliwości stworzenia bootowalnego USB z Windowsem i instalacji przez BootCamp. Napęd Superdrive na USB również nie przynosi żadnego efektu, zostaje mi jedynie wirtualizacja systemu. Czy wtedy wszystkie programy będą działać? Np te które wymagają dodatkowych sterowników, komponentów itp. Pytam bo nigdy nie używałem wirtualnego systemu. Ile miejsca wtedy potrzeba na dysku? Jaki program najlepszy? :) z góry dziękuje za każdą pomoc.



#107 banjo

banjo
  • 2 postów

Napisano 11 marca 2016 - 11:42

A może VB? ;)

Myślę że to mało efektywny



#108 jacob31

jacob31
  • 361 postów

Napisano 12 września 2016 - 18:32

MacBook Air 4GB a Parallels - gra warta świeczki?



#109 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 12 września 2016 - 18:59

Do czego? Na prywatnym MacBooku z 4 GB RAM mam Parallels z wirtualną "siódemką", czasem odpalam też XP, na firmowym z 16 GB RAM z trzema maszynami wirtualnymi - ale te muszę mieć odpalone jednocześnie. Oba dają radę.



#110 jacob31

jacob31
  • 361 postów

Napisano 12 września 2016 - 19:07

Wyłącznie do otwierania kilku programów, których nie ma na Maca. 

1) Jak to jest z Parallels on działa tak jak Win na Bootcamp? Bo mam kilka programów, które służą do sterowania czymś, a żeby to coś podłączyć potrzebne są sterowniki. 

2) Czy Parallels zajmuje RAM tylko wtedy jak się go otworzy? Czy non stop jak Mac jest pracuje?


Użytkownik jacob31 edytował ten post 12 września 2016 - 19:07


#111 pedros

pedros
  • 1 392 postów
  • SkądWAW, PL

Napisano 12 września 2016 - 20:34

Wyłącznie do otwierania kilku programów, których nie ma na Maca. 

1) Jak to jest z Parallels on działa tak jak Win na Bootcamp? Bo mam kilka programów, które służą do sterowania czymś, a żeby to coś podłączyć potrzebne są sterowniki. 

2) Czy Parallels zajmuje RAM tylko wtedy jak się go otworzy? Czy non stop jak Mac jest pracuje?

Ad. 1. Parallels Desktop to host wirtualnych maszyn, coś jak VirtualBox, czy VMWare. Oczywiście, możesz wskazać urządzenia, które będą komunikowały się bezpośrednio z systemem 'gościa'.

Ad. 2. Przeczytaj powyższe zdanie i pomyśl... :)



#112 jacob31

jacob31
  • 361 postów

Napisano 12 września 2016 - 20:56

Ad. 1. Parallels Desktop to host wirtualnych maszyn, coś jak VirtualBox, czy VMWare. Oczywiście, możesz wskazać urządzenia, które będą komunikowały się bezpośrednio z systemem 'gościa'.

Ad. 2. Przeczytaj powyższe zdanie i pomyśl... :)

1) Nie jestem zaawansowany w tych sprawach więc sięgnąłem rady wujka: "Należy pamiętać, że wirtualna maszyna zajmuje zasoby systemu operacyjnego na którym jest uruchamiana (np. moc obliczeniowa procesora, pamięć RAM), co może mieć duży wpływ na jego wydajność."

Po tej podpowiedzi dobrze rozumuję, że jak wyłączę tą maszynę (program Parallels?) to zasoby systemu nie będą pochłaniane?

2) Jeżeli to jest wirtualny host to jak jest z bezpieczeństwem? wszyscy mogą mieć do tego dostęp?

 

Przepraszam, że tak męczę pytaniami, ale mam nadzieję, że przyda się to innym laikom (takim jak ja).  ;)



#113 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 12 września 2016 - 21:48

Parallels jest narzędziem pozwalającym na uruchomienie maszyny virtualnej z innym (niż główny) systemem. Subsystem może zostać uruchomiony z partycji BootCamp lub dysku virtualnego utworzonego przez Parallels. Dysk virtualny jest widoczny w Mac OS jako duży (8-40 GB) plik. Jego wielkość zależy od ilości danych i zainstalowanych programów.

Bezpieczeństwo jest takie, jakie sobie zapewnisz. Jak zainstalujesz Windows, to tak jak na każdym innym blaszaku powinieneś mieć przynajmniej antyvirusa. Nie jakiegoś Avasta, tylko coś  porządnego.

W 99% przypadków instalacja sterowników urządzenia zewnętrznego pozwala na normalną pracę. W pozostałym 1% konieczne jest użycie BootCamp, bo Mac OS nie pozwala na bezpośrednie adresowanie pamięci w urządzeniach zewnętrznych. Dość często również system virtualizowany ma mniejszą wydajność niż uruchomiony natywnie poprzez BootCamp. Dla przykładu jak mam przepisać logotyp z CorelDraw, to odpalam sobie Windows przez Parallelsa. Jak mam puścić duży arkusz na ploter tnący, to wolę uruchomić Windows z BootCamp.


Użytkownik Śfierzyk edytował ten post 12 września 2016 - 21:54

Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#114 jacob31

jacob31
  • 361 postów

Napisano 12 września 2016 - 22:07

Parallels jest narzędziem pozwalającym na uruchomienie maszyny virtualnej z innym (niż główny) systemem. Subsystem może zostać uruchomiony z partycji BootCamp lub dysku virtualnego utworzonego przez Parallels. Dysk virtualny jest widoczny w Mac OS jako duży (8-40 GB) plik. Jego wielkość zależy od ilości danych i zainstalowanych programów.
Bezpieczeństwo jest takie, jakie sobie zapewnisz. Jak zainstalujesz Windows, to tak jak na każdym innym blaszaku powinieneś mieć przynajmniej antyvirusa. Nie jakiegoś Avasta, tylko coś porządnego.
W 99% przypadków instalacja sterowników urządzenia zewnętrznego pozwala na normalną pracę. W pozostałym 1% konieczne jest użycie BootCamp, bo Mac OS nie pozwala na bezpośrednie adresowanie pamięci w urządzeniach zewnętrznych. Dość często również system virtualizowany ma mniejszą wydajność niż uruchomiony natywnie poprzez BootCamp. Dla przykładu jak mam przepisać logotyp z CorelDraw, to odpalam sobie Windows przez Parallelsa. Jak mam puścić duży arkusz na ploter tnący, to wolę uruchomić Windows z BootCamp.

Niewyjaśniona dla mnie pozostała jeszcze kwestia ramu. (Jak wyłączę program Parallels, MacOS będzie działał jak bez windowsa - myślę tu o procesorze i pamięci ram)?
Z innej beczki, jest możliwość zainstalowania Windowsa na Bootcamp na dysku przenośnym i podpinania w razie potrzeby?

Użytkownik jacob31 edytował ten post 12 września 2016 - 22:25


#115 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 12 września 2016 - 22:32

Parallels jest programem. Zamykasz program i teoretycznie zwalniasz pamięć i użycie procesora. W praktyce Mac OS zwalnia pamięć z pewnym opóźnieniem.

 

Nie wydaje mi sie prawdopodobne użycie BootCamp z dysku zewnętrznego. Nawet nie rozważał bym tego z uwagi na wydajność. Może na szybkim dysku ze złączem Thunderboldt czy FireWire.


Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#116 jacob31

jacob31
  • 361 postów

Napisano 12 września 2016 - 22:46

Parallels jest programem. Zamykasz program i teoretycznie zwalniasz pamięć i użycie procesora. W praktyce Mac OS zwalnia pamięć z pewnym opóźnieniem.

Nie wydaje mi sie prawdopodobne użycie BootCamp z dysku zewnętrznego. Nawet nie rozważał bym tego z uwagi na wydajność. Może na szybkim dysku ze złączem Thunderboldt czy FireWire.


Mam rozumieć, że do takiego użytkowania jak moje, czyli raz na jakis czas program na Windows, na codzień OSx z ramem nie będzie problemu? Problem może się zrobić jak jednocześnie korzysta się z dwóch systemów jednocześnie?
Dzięki za wyczerpujące odpowiedzi!
VirtualBox czy Parallels?
Parallels 11 widziałem za ok. 150 w AppleStore ale education edition (jaka jest różnica między tą za 300, oraz bezpłatną odmianą - VirtualBox)?

#117 Śfierzyk

Śfierzyk
  • 358 postów

Napisano 13 września 2016 - 06:37

VirtualBox jest fajny dla osób o dość małych wymaganiach. Główna zaleta, to bezpłatność. Znacznie mniejsza wydajność maszyny virtualnej, niektóre sterowniki konfliktują z OS X. 

 

Parallels 12 jest bardziej dopracowany użytkowo. Choćby drag&drop plików i folderów pomiędzy systemami, wzajemne udostępnianie zasobów, czy wspólny schowek pamięci.

Nawet takie drobiazgi jak to, że jak w Mac OS klikniesz na plik .cdr, to uruchomi CorelDraw z danym plikiem, są wygodne. 

Można też ukryć same Windows i uruchamiać programy Windowsowe tak, by zachowywały się jak aplikacje Mac OS.

 

Pobierz sobie triale i przetestuj co Ci odpowiada. Możesz wybrać bezpłatne prostsze rozwiązanie, albo zapłacić 79$ za profesjonalne.

Bardzo często jest tak, że jak pobierzesz triala Parallelsa to przed upływem miesiąca przysyłają na maila super oferty ze sporą zniżką. Ja tak kupiłem za 39ß. ;-)

http://www.parallels...oducts/desktop/


Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie ubierają tego w słowa.


#118 Mikołaj Maciejko

Mikołaj Maciejko

  • 4 613 postów
  • Płeć:

Napisano 13 września 2016 - 10:28

Czy ta wersja Parallels za 79$ może być używana na komputerze firmowym, do celów związanych z uzyskiwaniem dochodów? Nazywa się "for Home" ale nigdzie w EULA nie znalazłem żadnego ograniczenia dotyczącego zastosowania komercyjnego. Ale niewykluczone, że coś jednak przeoczyłem.



#119 jacob31

jacob31
  • 361 postów

Napisano 13 września 2016 - 14:11

VirtualBox jest fajny dla osób o dość małych wymaganiach. Główna zaleta, to bezpłatność. Znacznie mniejsza wydajność maszyny virtualnej, niektóre sterowniki konfliktują z OS X.

Parallels 12 jest bardziej dopracowany użytkowo. Choćby drag&drop plików i folderów pomiędzy systemami, wzajemne udostępnianie zasobów, czy wspólny schowek pamięci.
Nawet takie drobiazgi jak to, że jak w Mac OS klikniesz na plik .cdr, to uruchomi CorelDraw z danym plikiem, są wygodne.
Można też ukryć same Windows i uruchamiać programy Windowsowe tak, by zachowywały się jak aplikacje Mac OS.

Pobierz sobie triale i przetestuj co Ci odpowiada. Możesz wybrać bezpłatne prostsze rozwiązanie, albo zapłacić 79$ za profesjonalne.
Bardzo często jest tak, że jak pobierzesz triala Parallelsa to przed upływem miesiąca przysyłają na maila super oferty ze sporą zniżką. Ja tak kupiłem za 39ß. ;-)
http://www.parallels...oducts/desktop/

Rozumiem, że oprócz pobrania programu umożliwiającego tworzenie maszyny potrzebny jest rownież klucz licencyjny Windows?

#120 Delano90

Delano90
  • 434 postów
  • SkądW-wa

Napisano 13 września 2016 - 15:20

Rozumiem, że oprócz pobrania programu umożliwiającego tworzenie maszyny potrzebny jest rownież klucz licencyjny Windows?

 

Dokładnie, na VirtualBoxie po prostu musisz tak jakby zainstalować sobie windowsa od zera, więc klucz będzie niezbędny.

 

 

ale jeśli chcesz potestować to z tej strony: https://developer.mi...edge/tools/vms/ możesz pobrać gotową wirtualkę z systemem i sobie sprawdzić jak to działa.


Użytkownik Delano90 edytował ten post 13 września 2016 - 15:21

MBA 13" 2015 8/128GB -/- iPhone 6S 16GB -/- iPod Nano 3rd Gen -/- Moto360 1st gen & Xiaomi Mi Band 2


#121 Murgal

Murgal
  • 911 postów

Napisano 13 września 2016 - 15:27

Kupiłem VMWare za kilkaset złotych, polecam wszystkim, z vBoxem były same problemy, w vmware mamy snapshoty itd. 


Macbook Pro 15" 2018 i7 2.6/560X/32GB/512GB | iPhone 11 Pro MAX | AW V 44mm | iPad Pro 12.9 WiFi+Cell 3gen | HomePod | AirPods 


#122 jacob31

jacob31
  • 361 postów

Napisano 13 września 2016 - 16:08

Dokładnie, na VirtualBoxie po prostu musisz tak jakby zainstalować sobie windowsa od zera, więc klucz będzie niezbędny.

 

 

ale jeśli chcesz potestować to z tej strony: https://developer.mi...edge/tools/vms/ możesz pobrać gotową wirtualkę z systemem i sobie sprawdzić jak to działa.air 

W takim razie jaka wersja będzie najrozsądniejsza (proporcja ceny do jakości) dla MB Air 4BG

 

Czym się różni:

http://www.apple.com...h=3708%2B33c2

http://www.apple.com...=fh=3708%2B33c2



#123 NoneZ

NoneZ
  • 247 postów
  • Płeć:

Napisano 13 września 2016 - 20:50

 

 

Technicznie - niczym. Praktycznie ceną i licencją. Tańsza to wersja edukacyjna: dla uczniów, studentów - szczegóły znajdziesz w warunkach licencji 



#124 jacob31

jacob31
  • 361 postów

Napisano 14 września 2016 - 08:37

A jaką wersje windowsa najlepiej wgrać dla MB Air 13 4GB?

#125 Delano90

Delano90
  • 434 postów
  • SkądW-wa

Napisano 14 września 2016 - 08:47

A jaką wersje windowsa najlepiej wgrać dla MB Air 13 4GB?

 

Jak masz 128GB Aira to raczej mało masz miejsca na drugi system ale mogę się mylić :).


MBA 13" 2015 8/128GB -/- iPhone 6S 16GB -/- iPod Nano 3rd Gen -/- Moto360 1st gen & Xiaomi Mi Band 2





Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych