Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Który iMac wybrać do montażu filmów ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

#1 miky

miky
  • 12 postów

Napisano 12 maja 2009 - 19:15

Jak w temacie. Zamierzam zająć się montażem filmowym. Jaki iMac będzie nadawał się do tego celu? Czy 20 cali wystarczy?

#2 sali128

sali128
  • 2 873 postów
  • SkądGdynia, Poland

Napisano 12 maja 2009 - 19:17

Ale moze cos wiecej powiesz,jakich rozdzielczosci,jakosci itp.?

#3 miky

miky
  • 12 postów

Napisano 12 maja 2009 - 19:25

Mój znajomy który profesjonalnie zajmuje się montażem filmów i reklam będzie mnie uczył warsztatu. W związku z tym potrzebuję iMaca na tyle silnego by sprostał profesjonalnemu montażowi.

#4 wojciech23

wojciech23
  • 2 020 postów

Napisano 12 maja 2009 - 19:28

Hmmm... Do profesjonalnej obróbki iMac może i wystarczy, jednak w tej cenie warto pomyśleć nad używanym Makiem Pro 2006 (np. taki jak mam w podpisie). Chodzą około 5000 zł, a są dużo mocniejsze od iMaków, a i możliwościami rozbudowy nie odbiegają dzisiejszym Makom Pro. Co do iMaka, to do profesjonalnej obróbki najlepiej najmocniejszy. Podaj przedział cenowy ;)

#5 miky

miky
  • 12 postów

Napisano 12 maja 2009 - 19:30

Około 6000.

#6 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 12 maja 2009 - 19:51

Obróbka filmów to duże pliki w związku z tym potrzebne są szybkie, pojemne dyski, żaden imac nie za bardzo nadaje się do tego. Kup używanego maca pro albo złóż sobie peceta.

#7 miky

miky
  • 12 postów

Napisano 12 maja 2009 - 20:08

Rozumiem że iMac będzie za słaby do montażu? To znaczy że nie zmontuję na nim krótkiego dokumentu czy reklamy? A co jeśli chodzi o MacBook Pro ?

#8 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 12 maja 2009 - 20:13

Nie wiem jak ci to napisać żebyś zrozumiał. W sumie, do nauki kup cokolwiek, ale jak chcesz na tym zarabiać, to komputer musi mieć szybkie dyski. Szybkie dyski to duże dyski. Duże dyski (3,5 cala) nie mieszczą się do obudowy imaków, makbukuw ani minimaków. Mieszczą się w obudowie maków pro. Alternatywą są dyski zewnętrzne, ale macierze zewnętrzne są bardzo drogie a wąskim gardłem będzie USB, a nawet FW.

#9 emigrant

emigrant
  • 2 397 postów
  • SkądBiałystokNew York-Bklyn

Napisano 12 maja 2009 - 20:20

iMAC nie bardzo do takich rzeczy. Bardzo utrudniony dostęp do dysku jakby padł, praktycznie trzeba rozebrać całego iMACa, a więc albo sam z tym się bawisz albo oddaje się do serwisu. W przypadku Mac Pro pada dysk, wyjmujesz go, bo jest swobodny dostęp, wkładasz nowy i za 20 min masz system i komputer znów gotowy do pracy. Do tego wypada trzymać dane na innym dysku niż systemowy. Owszem można na zew. dyskach via usb czy firewire, ale to będzie ograniczenie wydajnościowe. Do Maca Pro można włożyć kilka dysków. Ja osobiście bym wolał używanego Maca Pro nawet z przed kilku lat niż nowego iMaca. Za 6000pln spokojnie znajdzie w miarę wydajnego MP, więc iMaca bym zostawił w spokoju.

#10 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 12 maja 2009 - 20:22

Rozumiem że iMac będzie za słaby do montażu?
To znaczy że nie zmontuję na nim krótkiego dokumentu czy reklamy?
A co jeśli chodzi o MacBook Pro ?


Wszystkie komputery Apple, oprócz Mac Pro są zbudowane na laptopowych podzespołach (MB, MBP, MIN, iMac). Do zabawy i dla początkujących to się nadają, ale zapomnij o wydajnej pracy.
Kolejny raz wspomnę, że mój iMac zmarł podczas pracy w Final Cut Pro.

#11 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 12 maja 2009 - 20:22

Montazem filmowym ale czego dokladnie? SD, HD, nieskompresowanego HD, animacji, efektow 3d? Do wiekszosci rzeczy poza nieskompresowanym HD iMac styknie.

#12 kubasuchy

kubasuchy
  • 125 postów

Napisano 12 maja 2009 - 22:15

Ja mam iMaca 2'66 20", i bawię się w kręcenie, montowanie i takie tam pierdółki. No i dość wyraźnie widać, że do profesjonalnych zastosowań cięzko byłoby użyć tego komputera. Do "zabawy w montowanie" i pracy na małych plikach nadaje się idelanie, ale do profesjonalnych zastosowań jest Mac pro...

#13 wojciech23

wojciech23
  • 2 020 postów

Napisano 12 maja 2009 - 22:31

No, to wybór masz chyba jasny ;)
Mac Pro :rolleyes:
Do 6k spokojnie znajdziesz, zresztą, teraz właśnie ktoś sprzedaje na giełdzie MyApple:
http://www.myapple.p...xt-leopard.html
5700 już nieźle wyposażony :D

POLECAM! ;)

#14 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 12 maja 2009 - 22:39

spokojnie wystarczy iMac - szczególnie, że piszesz raczej o nauce... Jak komputer nie musi być nowy, to bierz tego MP z linka wojciecha - przy okazji pomożesz komuś, kto potrzebuje kasy

#15 lotons

lotons
  • 79 postów

Napisano 12 maja 2009 - 22:40

Tak nie dokońca sięz tym zgodzę co piszecie, mam takiego imaca jak w podpisie i w zupełności wystarcza to do robienia krótkich reklamówek filmów w DV czy HDV, poradził sobie całkiem nieżle nawet z montażem 3h koncertu z 6 kamer

#16 zakus88

zakus88
  • 50 postów
  • SkądKraków/Dęblin

Napisano 12 maja 2009 - 23:53

iMAC 20" 2,66 GHz Intel C2D 2GB RAM 320GB ja pracuje na takim sprzęcie i do final cuta pro 6.0.1 i mi jak narazie wystarcza, jestem właśnie przed rozbudową pamięci RAM do 4GB, żeby przyśpieszyć go delikatnie. Myślę, że jak narazie cos o podobnych parametrach Ci wystarczy. Poszukaj sobie dobrej ceny.

#17 wojciech23

wojciech23
  • 2 020 postów

Napisano 13 maja 2009 - 18:47

Możliwe, że wystarczy. Mi też wystarczał, jednak Mac Pro jest dużo bardziej przyszłościowy. Do iMaka nie włożysz mocniejszej, czy wielu kart graficznych, podbnie z RAM, czy dyskami, a procesor w Maku Pro jeszcze na długo długo wystarczy ;) Maxymalna rozbudowa Maka Pro, to: 4 karty graf 32 GB RAM 4 dyski twarde i to szybsze, pożądniejsze niż w iMakach, bo te z iMaków to jak w laptopach, a przy obróbce to ważne Mocny proc i tak jest w Maku Pro. Moim zdaniem nie ma się co zastanawiać ;) Teraz do nauki Ci wystarczy iMac, ale jak potem zaczniesz robić większe projekty czy coś, to Mac Pro będzie nie zastąpiony :D

#18 qtylovsky

qtylovsky
  • 823 postów
  • Skądwołomin

Napisano 13 maja 2009 - 19:04

jak dla mnie wybor jest prosty, iMac moze i wystarczy, ale teraz, jesli w tej cenie co imac moze miec Mac pro to chyba wybor jest jasny...

#19 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 maja 2009 - 20:07

jak dla mnie wybor jest prosty, iMac moze i wystarczy, ale teraz, jesli w tej cenie co imac moze miec Mac pro to chyba wybor jest jasny...


Nie jest. Do Maca Pro musi dokupic dwa monitory, do iMaca tylko jeden. Poza tym zakup Maca Pro do obslugi np. dokumentów kręconych na HDV to jest wytaczanie armaty na muche.

#20 qtylovsky

qtylovsky
  • 823 postów
  • Skądwołomin

Napisano 13 maja 2009 - 20:17

Nie jest. Do Maca Pro musi dokupic dwa monitory, do iMaca tylko jeden. Poza tym zakup Maca Pro do obslugi np. dokumentów kręconych na HDV to jest wytaczanie armaty na muche.


no moze masz racje ze trzeba kupic da monitory, ale wydaje mi sie ze iMac nie ma najlepszej jakosci monitorow...
spojzmy na to inaczej.... nie bierzmy pod uwage do czego nam potrzebny komputer tylko o kase... jesli mamy do wydania 6 tys, to co lepiej kupic, maca pro czy iMaca?

#21 lotons

lotons
  • 79 postów

Napisano 13 maja 2009 - 20:32

nie zgodzę się w imacach są dyski normalnej wielkości, może w starych były małe, w alu mam 3,5 cala

#22 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 maja 2009 - 20:50

wydaje mi sie ze iMac nie ma najlepszej jakosci monitorow...


Z moich obserwacji wynika, ze ten problem poruszaja jedynie ci, ktorzy ani z grafika ani z filmem nie maja wiele wspolnego. Ja osobiscie widzialem ostatnio tak zly profesjonalny monitor broadcastowy, ze nie dalo sie na nim prawidlowej korekcji koloru zrobic, ktora zostala zrobiona pieknie na ... 17 calowym macbooku pro typu glossy :twisted: Wystarczylo oko kolorysty i umiejetnosc wziecia poprawki, ktora trzeba wziac... na kazdy monitor. Ja uwazam, ze dopoki nie pracuje sie nad zaawansowanymi rzeczami w motion lub nie operuje sie codziennie na nieskompresowanym HD to iMac jest po prostu rozsadnym wyborem. A znam wspanialego montazyste , ktory pare projektow zmontowal na Macbooku. Kwestia swiadomosci narzedzia.

#23 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 13 maja 2009 - 23:02

Z moich obserwacji wynika, ze ten problem poruszaja jedynie ci, ktorzy ani z grafika ani z filmem nie maja wiele wspolnego.


już kilkanaście lat mam wiele wspólnego z grafiką i twierdzę że matryce imaków do grafiki nie nadają się zupełnie.

#24 Ka

Ka


  • 6 050 postów
  • SkądKraków

Napisano 13 maja 2009 - 23:07

już kilkanaście lat mam wiele wspólnego z grafiką i twierdzę że matryce imaków do grafiki nie nadają się zupełnie.


Ciebie nie miałem okazji zaobserwować :)

#25 pank

pank
  • 1 548 postów
  • Skądwawa

Napisano 13 maja 2009 - 23:08

Aha, chyba że tak.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych