Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

jak zrobic pdf ze zmniejszonymi srodkowymi marginesami


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Bombee

Bombee
  • 198 postów
  • SkądW-wa Zacisze

Napisano 06 maja 2009 - 20:45

Hejka,
poleglem ostatnio na jednym temaie, a mianowicie:
mam dokument InDesigna A4 - wszystko do druku jest cacy, ale musze wykrecic jeszcze pdfa, ktory ma miec zmniejszony srodkowy margines miedzy stronami przy wypuszczeniu z opcja "Spreads". Wyglada to mniej-wiecej tak:

Dołączona grafika

Ktos wie jak to zrobic?

#2 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 07 maja 2009 - 08:05

Zmniejszyć margines czy format strony? Jeśli to pierwsze to przesuń ramki tekstowe na Masterze. Jeśli to drugie to w gotowym pdf obetnij margines PitStopem (może być trial).

#3 Bombee

Bombee
  • 198 postów
  • SkądW-wa Zacisze

Napisano 07 maja 2009 - 09:06

Wlasnie zmniejszyc margines. Z masterami jest o tyle klopot, ze dokument ma 300 stron, od groma tabelek i jest zlozony jako "book" z kilku dokumentow indesign-a :|

#4 yorick77

yorick77
  • 291 postów
  • SkądPoznań

Napisano 07 maja 2009 - 20:12

kadrowanie w Acrobacie?

#5 OzzyMac

OzzyMac
  • 324 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 07 maja 2009 - 20:36

Jest dodatek do edycji pdf w openOffice. Nie wiem czy da z tym sobie radę ale warto zobaczyć.
Sun PDF Import Extension [Beta] | OpenOffice.org repository for Extensions

#6 Bombee

Bombee
  • 198 postów
  • SkądW-wa Zacisze

Napisano 07 maja 2009 - 22:04

yorick77, ja nie potrzebuje skadrowac, tylko wyciac ze srodka A3 (dwie A4 zlaczone spreads-em) biale miejsce - margines miedzy dwoma lewymi i dwoma prawymi kolumnami.
OzzyMac, skoro mam pelna wersje Acrobata Pro CS4, to zabawa OpenOffice wydaje sie bez sensu troszke :|

#7 omen105

omen105
  • 54 postów

Napisano 08 maja 2009 - 15:10

Nie bardzo rozumiem czemu projektowałeś kolumny wyśrodkowane na stronie skoro teraz potrzebujesz mniejszy margines wew. Ale wydaje mi się, że najlepszym wyjściem będzie to, co napisał BigMac czyli przesunięcie ramek/zmiana marg wew. na 10mm .

#8 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 11 maja 2009 - 07:54

Wlasnie zmniejszyc margines. Z masterami jest o tyle klopot, ze dokument ma 300 stron, od groma tabelek i jest zlozony jako "book" z kilku dokumentow indesign-a :|


No ale co to zmienia? Jeśli dokument jest poprawnie przygotowany to na masterze zmieniasz położenie ramki(nie jej długość) w całość dokumentu (nieważne czy jest to book z rozdziałami czy nie). Pamiętaj, że istnieje ryzyko, że autor (Ty lub twój poprzednik) na kilku stronach nie zastosował mastera i te strony pozostaną " nie przesunięte".
Inną metodą stosowaną lecz wymagającą więcej wiedzy jest przesunięcie stron w szablonie impozycyjnym. Jeśli pdf składa się z pojedynczych stron (broń Boże ze składek/bookletów) to operator może sztucznie przemieszczać zawartość ramek impozycyjnych. Jednak nie wiem jak wygląda całość dokumentu i czy nie ma "haczyków" pagin blisko lini cięcia, registrów od strony żłobka itp....

#9 Bombee

Bombee
  • 198 postów
  • SkądW-wa Zacisze

Napisano 11 maja 2009 - 09:01

No nie jest to takie proste. Wlasnie dokument moze nie miec wszedzie masterow, a tabele tez same sie nie przesuna :| A zdaza sie tak, ze jest linijka tekstu, tabela, trzy linijki tekstu, tabela, tabela, tabela... ufff... generalnie przerabane. No i do tego dochodzi dokument w jezyku angielskim - tak samo pokrecony. qrcze.

#10 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 11 maja 2009 - 09:13

jak dla mnie jedynym rozwiązaniem jest puścić pdf pojedynczymi stronami i pociąć go w pitstopie do formatu (czyt. zmienić boxy).

#11 Bombee

Bombee
  • 198 postów
  • SkądW-wa Zacisze

Napisano 11 maja 2009 - 11:39

hmm... tylko ze koncowo to musza byc spreds-y a nie pojedynki. Tak czy inaczej - dzieki za podpowiedzi!

#12 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 11 maja 2009 - 17:03

Hejka,
poleglem ostatnio na jednym temaie, a mianowicie:
mam dokument InDesigna A4 - wszystko do druku jest cacy, ale musze wykrecic jeszcze pdfa, ktory ma miec zmniejszony srodkowy margines miedzy stronami przy wypuszczeniu z opcja "Spreads"(...)


Masz pod ręką (lub via FTP) kogoś od CTP? To banalne dla operatora Prepsa lub Signastation lub czegotamkolwiek ;) do impo... Robi templatkę i jedzie... W 15 min masz gotowe (łącznie z wysyłaniem i ściąganiem z rzeczonego FTP). Jeśli w obszarze do obcięcia nie ma żadnych elementów, to nie ma także problemu.
@BigMac: w pełnym Acrobacie od dawna nie trzeba już Pitstopa (przynajmniej do cropowania).

Edit:
Aha, Bombee, musisz CTPowcowi puścić pojedyncze strony, on odeśle Ci spready.

#13 Bombee

Bombee
  • 198 postów
  • SkądW-wa Zacisze

Napisano 11 maja 2009 - 21:17

owca666, dzieki!

#14 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 12 maja 2009 - 15:24

@BigMac: w pełnym Acrobacie od dawna nie trzeba już Pitstopa (przynajmniej do cropowania).
.

Tylko te cropowanie to o kant dupy obić. Tak "zcroppowany" pdf wrzycony do Signy sypie się niemiłosiernie i gubi boxy.

#15 Gość_owca666_*

Gość_owca666_*

Napisano 12 maja 2009 - 16:00

Tylko te cropowanie to o kant dupy obić. Tak "zcroppowany" pdf wrzycony do Signy sypie się niemiłosiernie i gubi boxy.


O, i to jest argument za Pitstopem :) płynący z praktyki przy Signie, jak mniemam. Zwracam honor w takim razie, bo własnoręcznie dawno już nie bawię się w impo (to już przeszłość - fabryka i te sprawy już za mną), a produkcyjnych PDFów nie cropuję, bo i po co? ;) To sobie już na CTP robią chłopaki, tak jak im potrzeba. Ja im daję właściwie przygotowany plik, oglądam sobie na FTP poripowane pracki i jazda... Ostatnio nawet w drukarni na akceptach już nie bywam (chyba że nowa jakaś czasem), tak się zgraliśmy z moją ulubioną :) - wszystko online...

Pozdrawiam

#16 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 13 maja 2009 - 07:26

Tak PitStop jak dla mnie ma monopol (choć też ma wady). Ostatnio zauważyłem tendencję Adobiego do "ficzerowania" oprogramowania a nie usprawniania. Czekam nieustannie na Acrobata, który działał by dużo szybciej i sprawniej bo w porównaniu z poprzednimy wersjami 4,5 obecne to powolne kobyły. Niestety klient nasz Pan i muszę stosować nowości;)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych