Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jak dbać o baterię w notebookach?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
283 odpowiedzi w tym temacie

#51 Krzysiek

Krzysiek
  • 4 184 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 14 listopada 2006 - 22:04

czy pracujesz jedynie na baterii i ladujesz ja, kiedy juz jest rozladowana?
ja mam ibooka i pracuje na kablu - pozostawiajac baterie na "wyjscia w miasto"


ja uzywam baterii od rana gdy jade do szkoly i w niej korzystam z notebooka, pozniej spada pojemnosc do 10% i jestem juz w domu podlaczam do zasilania i tak jade az do rana :/

#52 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 15 listopada 2006 - 08:19

Czyli teoretycznie robisz jakieś 250-300 cykli rocznie? (odliczając weekendy, święta itp.) A ile masz zrobionych cykli teraz?

#53 dundrub

dundrub
  • 842 postów
  • Skąddolny slask

Napisano 15 listopada 2006 - 15:20

standartowe ogniwa to 1000mAh, natomiast można wsadzić ogniwa 1100mAh, więc wtedy bateria jeśli oryginalnie ma 4000mAh to powiększona będzie miała 4400mAh. Na maku to jakieś 20 minut do pół godziny dłużej.


No to niezle :) w moim ibooku bateria ma standardowo 4400mAh.
I wlasnie przyszla nowa z SADu w ramach programu wymiany :)

#54 Aronia

Aronia
  • 289 postów

Napisano 15 sierpnia 2007 - 19:32

Ktoś zadał pytanie czy gdy pracuje się "na kablu" (zasilanie z gniazdka) to można wyjąć baterię. Wydaje mi się (i to chyba widziałem nawet gdzies na stronie Apple), że nie jest to wskazane, a nawet odradzane. Nowoczesne urządzenia, takie jak nasze Maczki mają systemy, które przy pracy na zasilaniu sieciowym po naładowaniu baterii, przestają ją ładować, a sam komputer pracuje przy pomocy prądu z gniazdka - czyli bateria nie jest eksploatowana. J


Do momentu przeczytania w/w wyjmowałam baterię (wcześniej znalazłam takie rady) ale teraz mam ją w MBP oraz pracuję na zasilaniu.
Temperatura podskoczyła mi od razu o ok. 8-10 st. C, co nawet czuję pod łapkami. Nie martwię się o to ale przecież baterie nie lubią wysokich temperatur. A teraz grzeje w nią dosyć mocno.
To jak to jest? Może i nie zużyję szybciej baterii przez doładowania/rozładowania ale czy nie wyjdzie mi na to samo jak będę ją tak grzać? Wygłupiona jestem, bo opinie na forum są różne.

#55 mariannSS

mariannSS
  • 547 postów
  • SkądGdynia

Napisano 15 sierpnia 2007 - 22:29

a co szkodzi baterii naladowac ją od połowy do połowy? Może po roku odczujesz, ale nie warto się przejmować baterią, i tak wcześniej czy później się zużyje. Osobiście nie przyszłoby mi do głowy włożyć albo wyjąć baterię podczas pracy. Ew. Jak mac jest uśpiony. Oczywiście wysokie temperatury i zbyt niskie szkodzą beterii, ale ja się tym nie przejmuję.

#56 M@thias

M@thias
  • 188 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 sierpnia 2007 - 09:35

Czy moja bateria to już złom ??:( Battery Information: Battery Installed: Yes First low level warning: No Full Charge Capacity (mAh): 1645 Remaining Capacity (mAh): 1645 Amperage (mA): 0 Voltage (mV): 16651 Cycle Count: 445 a trzyma ok 2H

#57 Relentless

Relentless
  • 269 postów

Napisano 02 września 2007 - 10:34

Posiadam MacBooka zakupionego w lipcu, C2D 2,16, Super Drive- jak na razie zaliczyłem nim 48 cykli. Przez cały początek 'formatowałem' baterię- czyli ładowalem do pełna, odłączałem a potem używałem tak długo, aż komputer sam się wyłączy.... Unikałem pracowania z naładowaną baterią z podłączonym zasilaniem.... Okazuje się, że mogłem sobie solidnie obniżyć efektywność baterii... Stąd dwa pytania: 1) Gdzie moge znależć taki program i/lub opcje w systemie, która pokazuje efektywność baterii i jej 'rozwój' po poszczególnych naładowaniach (tak jak widać na screenach w poszczególnych postach w tym temacie 2)Czy pracowanie dłuższy czas na zupełnie naładowanej baterii z podłączonym zasilaniem ma zupełnie obojętny, nieszkodliwy wpływ na kondycję baterii? Obecnie po naładowaniu baterii do pełna, przygaszonym do granic ekranie, wyciszonym dżwięku i włączonym wifi moge liczyć na 5 godzin surfowania po necie i gg

#58 slzdzifko

slzdzifko
  • 13 postów
  • SkądLeszno/Wrocław

Napisano 17 września 2007 - 07:23

To chwila moment, do ilu % ma się rozładować żeby ją podłączyć do ładowania? i w domu lepiej działać na zasilaczu czy baterii (rozładowywać i ładować w kółko?)?

#59 bublik

bublik
  • 64 postów
  • SkądOpole

Napisano 24 września 2007 - 14:29

To chwila moment, do ilu % ma się rozładować żeby ją podłączyć do ładowania? i w domu lepiej działać na zasilaczu czy baterii (rozładowywać i ładować w kółko?)?


W domu lepiej na zasilaczu - po co tracić kolejne 'cykle'? A rozładować możesz do ilu chcesz. 10%, 20%... jak do zera to żeby nie leżała za długo sama. I jak ładujesz to staraj się do 100% bez przerw. Tak ja po lekturze tego tematu wywnioskowałem. Pozdrawiam!

#60 mac_ya

mac_ya
  • 178 postów
  • SkądJelenia Góra/KRK

Napisano 23 grudnia 2007 - 09:43

"Nowoczesne urządzenia, takie jak nasze Maczki mają systemy, które przy pracy na zasilaniu sieciowym po naładowaniu baterii, przestają ją ładować, a sam komputer pracuje przy pomocy prądu z gniazdka - czyli bateria nie jest eksploatowana." Niby tak jest, ale czemu pomimo tego że nie czerpie energii z baterii, jej żywotnoś również spada? I co z tym zrobić? Jak widze znikające mAh to... "planujesz nie uruchamiać przez jakiś czas komputera) chcesz odłączyć i zostawić baterię, pamiętaj, że najlepiej, aby taka bateria była naładowana do ~40%. Takie "samotne" ogniwo należy przechowywać w chłodnym miejscu (czyli np. gdzieś w szafie, a nie na biurku, gdzie mogłoby nagrzewać ją słońce)." A nie jest zalecane czasem do 50% naładować, jeśli chce się go na dłuższy czas odstawić?

#61 matdys

matdys
  • 1 253 postów
  • SkądRzeszów, PL

Napisano 23 grudnia 2007 - 18:36

Mac_ya: Nalezy nalaladowac ja do pelna. Ogolnie odnosze wrazenie, ze za bardzo przejmujecie sie swoimi bateriami :). Sprzet jest po to aby z niego korzystac a nie pol zycia martwic sie o to czy ma ryske i co zrobic aby byl jak nowka.

#62 Relentless

Relentless
  • 269 postów

Napisano 27 grudnia 2007 - 14:28

Baterii w nowych notebookach NIE należy rozładowywać do zera, może jej to tylko zaszkodzić.
najlepiej baterii robi normalne użytkowanie, czy doładowywanie przy dowolnym stanie zasobu energii, rozładowywanie.
Żadnego formatowania, rozładowywania itp- to przedpotowe przyzwyczajenia. Dzisiaj dbałość o baterię to właśnie unikanie takich czynności

---- Dodano 27-12-2007 o godzinie 16:29 ----
Dodatkowo, działanie na notebooku nieustannie podłączonym do zasilania absolutnie nie jest szkodliwe a nawet więcej: jest zdrowe.

od siebie dodam:

120 cykli: 100% health baterii

#63 matdys

matdys
  • 1 253 postów
  • SkądRzeszów, PL

Napisano 28 grudnia 2007 - 00:03

Dodatkowo, działanie na notebooku nieustannie podłączonym do zasilania absolutnie nie jest szkodliwe a nawet więcej: jest zdrowe.

Moja mama ma lenovo, cały czas siedzi na kablu. Kiedyś bateria trzymała 2h, teraz trzyma niecałą godzinę. To zdecydowanie nie jest zdrowe. Doładowywanie -tak, siedzenia na kablu - dobija baterię.

#64 b.pawelek

b.pawelek
  • 39 postów

Napisano 28 grudnia 2007 - 10:22

to ja się pogubiłem. Założyłem inny watek z pytaniem o baterie ale widze całkiem niepotrzebnie, moje niedopatrzenie. Jaka bateria jest w Mac Booku??? Litowo polimerowa??? I jak ostatecznie trzeba jej używac??? Czy jezeli przerwie sie łądowanie i zacznei od nowa cos złego się dzieje??? Czy bardzo obniża to srawność baterii??? Gdzie mógłbym znaleźć jakiś opis co do korzystania??? pozdrawiam i dzięki

#65 seba22

seba22
  • 421 postów
  • SkądKensington Beach

Napisano 29 grudnia 2007 - 04:17

Moja mama ma lenovo, cały czas siedzi na kablu. Kiedyś bateria trzymała 2h, teraz trzyma niecałą godzinę. To zdecydowanie nie jest zdrowe. Doładowywanie -tak, siedzenia na kablu - dobija baterię.

Jakby kupiła sobie MacBooka Pro to po roku użytkowania miała by więcej niż 100% pojemności ;)

to ja się pogubiłem. Założyłem inny watek z pytaniem o baterie ale widze całkiem niepotrzebnie, moje niedopatrzenie.
Jaka bateria jest w Mac Booku??? Litowo polimerowa???
I jak ostatecznie trzeba jej używac???
Czy jezeli przerwie sie łądowanie i zacznei od nowa cos złego się dzieje???
Czy bardzo obniża to srawność baterii???
Gdzie mógłbym znaleźć jakiś opis co do korzystania???
pozdrawiam i dzięki

W MacBooku jest bateria Litowo-jonowa, jeśli dobrze pamiętam to już Ci odpisałem w innym temacie :-P

#66 mck5

mck5
  • 9 postów
  • SkądŁódź

Napisano 30 grudnia 2007 - 11:25

To moj pierwszy post, wiec witam wszystkich. :)

Jezeli strona apple nie klamie, to w macbookach jest bateria litowo-polimerowa. Zrodlo: [url]http://www.apple.com/macbook/specs.html[/url]

Pozdrawiam ;]

#67 cake

cake
  • 176 postów

Napisano 16 stycznia 2008 - 13:31

bateria 32 cykle, macbook
ostatnio cos procenty leca w dol, jak zawsze dzielnie trwalo w 100% tak teraz juz nie

Dołączona grafika

#68 matdys

matdys
  • 1 253 postów
  • SkądRzeszów, PL

Napisano 16 stycznia 2008 - 20:26

jak korzystasz z mb? Cały czas na kablu? Ile razy pada Ci bateria w ciągu dnia?

#69 michal21

michal21
  • 47 postów

Napisano 16 stycznia 2008 - 23:07

Otóż w instreukcji zainstalowanej na moim Macbooku napisane jest że trzeba baterie sformatować i że powinno się tą czynność powtarzać co dwa miesiące a w przypadku intensywnego używania baterii co miesiąc. Ktoś napisał tutaj że nie powinno się jej rozładowywać do końca.Instrukcja mówi inaczej...

#70 cake

cake
  • 176 postów

Napisano 17 stycznia 2008 - 01:30

Matdys w zasadzie do dzis w wiekszosci korzystalem z kabla, bo macbook jest jako ten drugi. Gdy go odpialem jakis czas temu przy stanie naladowania baterii 80% statystyka pokazywala mi jej pojemnosc na 100%, teraz, gdy mam baterie naladowana tylko w 35% jej pojemnosc zmniejszyla sie do 97%. Ilosc cykli ladowan = 33.
Tak mysle, ze chyba bede go odpinal i jak bedzie spadal poziom baterii do ~20% to ladowal na full i pozniej znow odpiecie. Zobaczymy.

Zastanawia mnie tez brak jednej mysli co do procesu uzytkowania baterii. Kolega w poscie powyzej cytuje instrukcje, ktora wydawala by sie jak najbardziej prawidlowym zrodlem odnosnie dbania o baterie.
pozdrawiam

---- Dodano 17-01-2008 o godzinie 05:32 ----
aktualnie bateria jest ladowana, poziom naladowania: 64%, battery capacity=96 %... cos leci w dol, jakies fatum nad moimi ogniwami chyba spoczywa

#71 pepan

pepan
  • 524 postów
  • SkądPoznań/Skarżysko-Kamienna

Napisano 17 stycznia 2008 - 08:36

czyli ile cykli bateria w macbooku wytrzyma, moj ma juz 201 cykli a to jest info mojej baterii Informacje o baterii: Informacje o modelu: Producent: DP Nazwa urządzenia: ASMB013 Pack Lot Code: 0001 PCB Lot Code: 0000 Wersja oprogramowania sprzętowego: 0102 Korekta sprzętu: 0300 Korekta baterii: 0100 Informacje o naładowaniu: Pozostałe naładowanie (mAh): 3394 Pojemność baterii: Nie Ładowanie: Tak Pełna pojemność nominalna (mAh): 5191 Informacje o stanie: Liczba cykli: 201 Stan baterii: dobre Baterie zainstalowane: Tak Natężenie (mA): 1550 Napięcie (mV): 11974 pozdrawiam serdecznie

#72 mac_ya

mac_ya
  • 178 postów
  • SkądJelenia Góra/KRK

Napisano 17 stycznia 2008 - 23:55

Z tym kablem to nie wiem czy to takie dobre. Ja na początku siedzialem na baterii, jak było już na czerwono to podłączałem i do 100% potem odłączałem i tak w kółko. Po 8 m-c Captivity sadło mi na 91%. Od miesiąca siedze na kablu i spodło o kolejny % teraz mam 90% i 4720mAh. hmm...szybko coś to leci...

#73 Gość_tygrysio_*

Gość_tygrysio_*

Napisano 18 stycznia 2008 - 00:55

Wklejałem kiedyś na forum piękny artykuł opisujący jak dbać o dzisiejsze baterie ... Autorem artykułu był Pan R. Sabkowski

#74 cake

cake
  • 176 postów

Napisano 19 stycznia 2008 - 02:21

chcialbym sie podzielic z wami moja dzisiejsza obserwacja

zostawilem macbooka na caly dzien w pozycji sleep, mial chyba 8% naladowania baterii, po calym dniu wrocilem i moim oczom ukazal sie UJEMNY poziom naladowania baterii ;) az sie zdziwilem, ze moze byc ujemny.. ale po ponownym naladowaniu pojemnosc baterii powrocila spowrotem do 100% !!!! takze mysle, ze kompletne rozladowanie moze wyjsc na dobre.
w tej chwili mam 70% naladowania baterii i capacity wciaz jest 100%, takze byc moze ci, ktorym poziom baterii spadl powinni to zrobic i podzielic sie obserwacjami?
ponizej moje screeny co by nie byc goloslownym :)
Dołączona grafika

#75 Relentless

Relentless
  • 269 postów

Napisano 20 stycznia 2008 - 13:40

Ok chłopaki

Czas rozwiać wszelkie wątpliwośći.

To PDF autorstwa mojego kolegi, który ma wiedzę na temat Bateri.

Przeczytajcie to i zrelaksujcie się, to materiał który rozwiewa wątpliwości i mity nt. baterii w notebookach.

Myślę, że wyczerpie to temat i życzę smacznego!

Link: http://rapidshare.co...aterie.pdf.html




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych