Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

[Fotografia] zakup aparatu - prosba o rade


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#1 bejzkik

bejzkik
  • 337 postów
  • Skądsc

Napisano 21 września 2006 - 22:59

bardzo uprzejmie prosilbym zgromadzona szanowna publicznosc o rade nosze sie z zamiarem zakupu cyfrowki nowej. graniczna cena to ok 1500zl myslalem o kodakach minoltach i canonach ale gdzie nie spojrze tam opinie krancowo rozne poniewaz nie znam sie na sprzecie jako takim zaczynam sie juz gubic zalezy mi naprawde na ladnych zdjeciach (wszystkich typow) czy ktos moglby mi cos polecic (wskazujac na wady i zalety jesli mozna) bede niezwykle wdzieczny

#2 marczynski

marczynski


  • 1 688 postów
  • SkądKonskie, Poland

Napisano 21 września 2006 - 23:14

Musisz sobie odpowiedzieć na kilka pytań, do czego ma mi służyć aparat i dla ułatwienia 2 pytania pomocnicze... Czy aparat chcesz nosić w kieszeni na przechadzki po górach - kompakt. Czy chcesz robić świene zdjęcia - lustrzanka. Do 1500 i tak nie masz wyboru... pozostaje tylko "małpka". Ja osobiście kupiłem sobie Canona IXUS 50 i jestem zadowolony. W domku leży też lustrzaneczka NIKONa F65 i tam bawie się slajdami. Z faktu iż jestem TOTALNYM amatorem nic więcej mi nie potrzeba. W tym momęcie jak bym chciał kupować aparat to dołożyłbym drugie 1500 i kupił cyrową lustrzankę... co nie zmiania faktu, że F65 i tak jest moim naj naj ;-)

#3 bejzkik

bejzkik
  • 337 postów
  • Skądsc

Napisano 21 września 2006 - 23:25

zamierzam przechadzac sie po gorach i robic swietne zdjecia serio klopot w tym ze wychodze w gory np w zimie i mam ochote zrobic kilka fotek naprawde oddajacych i widoki i np platki sniegu na galazce (bywa) dlatego przydalby mi sie aparat z zoomem np 10x i dobrym makro a kwota hmm.. nic ponad 1500 nie wygospodaruje wiec nie mam innego wyjscia pomijajac kwestie umiejetnosci jest to naturalnie pytanie o sprzet ;)

#4 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 września 2006 - 03:15

6,

prównując jakości zdjęć do , np Leica M6 (było M8 hahahahaha) +Summicron 1:2/50 z Fuji Reala 100 ASA ,IMHO warto zbadać NOWE Serie Sony a potem NOWE Lumixy
Właśnie widziałem w Tokio te nowe maszynki i są "niezłe"... coraz lepsze. Sony , tak baaaaaardzo z grubsza, są bardziej "pastelowe" a Lumix bardziej "farby olejowe" -mają dobre obiektywy Leitza... Sony to Zeiss.


JSG....

#5 kakr

kakr
  • 38 postów
  • Skądwrocław

Napisano 22 września 2006 - 07:30

Propozycja to fuji

FUJI S5600 jest w dobrej cenie około 1100-1200 zł doskonałem parametry dodatkowo trzeba dokupic karte minimum 512 i masz wszystko co potrzeba.
Ja mam starszy model S5500 i takie zjecia mozna robic www.luckyshamrock.eu.

#6 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 22 września 2006 - 08:04

Ktoś mnie wywołał do tablicy :P
Trochę mam dość tego typu wątków na forum fotopolis w dziale "co kupić"

W tej cenie ja bym się nie cackał i szukał nikona D50 (na forach typu nikon.org (?) ) pojawia się multum ogłoszeń sprzedaży takiego sprzętu.
Na allegro nowego kita można kupić za 1800zł (nie jest to 1500 ale zawsze można od babci pożyczyć 300zł)
D50 jak by nie było jest lustrzanką o całkiem dobrych parametrach, dpreview głosi nawet że lepszych niż canon 350D a jest tak mały że stosując dwie kieszenie i zaślepkę na body spokojnie można go wraz z obiektywem w tych dwóch kieszeniach nosić.

Co do innych wynalazków:
Canon:
S3IS
G6
któryś z ixusów
nikonów nie znam dobrze ale wiem że można wyszukać coś odpowiedniego
Co do sony... osobiście jestem raczej z tych co sony nie lubią.

a może 1500zł starczy na pierwszą ratę za M8 :evil:

#7 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 22 września 2006 - 08:45

Za JSG. Nie baw sie w kompakty bo i tak za pol roku czy rok rzucisz to w kat twierdzac, ze to badziewie - tym bardziej, ze chcesz wydac troszke kasy. Kokos, masz specyficzne poczucie humoru.

#8 Ruczaj

Ruczaj
  • 3 528 postów
  • SkądPoznan

Napisano 22 września 2006 - 08:54

Ja po kilku nieprzespanych nocach, za ok 1500 kupilem Sony H1. Jestem bardzo,bardzo zadowolony. Bylbym bardziej, gdyby nie te prdlne ceny MemoryStickow. Ma 12x zoom optyczny, stabilizacje obrazu SuperSteadyShot (moze znasz z kamer video Sony), szkla Zeissa, jest bardzo szybki (uzywam MSPro), dlugo ciagnie na akumulatorkach AA (to akurat maja wszystkie nowe urzadzenia Sony). Zdjecia sa naprawde bardzo ladne. Jak masz taka ochote, to jest pelen manual, jest PASM. Sony ma bardzo ergonomiczne menu, wszystko mozna obskoczyc jedna dlonia, cale sterowanie jest w gripie. To jest duzo lepsze,niz np Panasonic Lumix (ktory kupilem ojcu i czasem uzywam), gdzie trzeba wglebiac sie w menu. Mozna bardzo szybko sobie np zmienic naswietlenie, glebie, czas, czy chociazby miedzy jednym a drugim zdjeciem szybciorem skoczyc do podgladu ostatnio zrobionej foty. Z aparatem dostajesz kupe softu, praktycznie bezuzytecznego, bo po prostu podlaczasz go do Maka i dziala bez problemu (to samo z iPhoto) :) Generalnie nie ma jakiegos ewidentnego zonka w tej kategorii cenowej, zawsze kupisz raczej dobry sprzet. Dopiero problem bedziesz mial,jak bedziesz kupowal druga cyfre, bo wtedy bedziesz porownywal do tej pierwszej :)) Z tego co sie bawilem aparatami w MM, nie polecalbym "malych" Nikonow, beznadziejna jakosc zdjec, dlugie nastawianie ostrosci. Fuji sa dobre, ale sprawdz czy ma stabilizacje obrazu, bo starsze tego nie mialy. Mozna je kupic w dobrych cenach. Moze tez zainetersuje sie Canonem S2, ludzie je sobie chwala. i zobacz dpreview.com

#9 Jacklon

Jacklon
  • 148 postów
  • SkądŁódź / Sieradz

Napisano 22 września 2006 - 09:29

prównując jakości zdjęć do , np Leica M8 +Summicron 1:2/50 z Fuji Reala 100 ASA....


kokos, sprawiłeś, że mój dzień się rozświetlił ogromnym uśmiechem. Jestem wręcz fanatykiem Leica (bardziej M7 / MP), więc wziąłem sobie do swego małego serduszka Twój post.
Widzisz, o ile Summicrona podepniesz do M8 o tyle nie wejdzie tam Realka. Bo... hm... jak by to napisać: to aparat cyfrowy :) Ma matrycę jakieś 10 MP. A tak nawiasem pisząc: Reala...? A nie Provia / Velvia? Wiesz, jak się kupuje obiektyw stadnardowy w cenie 5k pln, to raczej na materiałach już się nie oszczędza ;)

Pozdrawiam

#10 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 22 września 2006 - 09:41

...Ma matrycę jakieś 10 MP...

no nie jakieś 10 :) a konkretne 10 Kodak KAF-10500
A potem na forach człowiek czyta że kodaki cyfrowe to badziew bo nie zrobili nawet pożądnej lustrzanki cyfrowej :P
Po co robić lustrzanki jak się robi takie cuś i takie cuś

#11 Adrian Szeler

Adrian Szeler
  • 39 postów

Napisano 22 września 2006 - 09:46

JSG ma racje... brat tydzien temu kupil nikona d50 - mial ten sam problem - wiec mu doradzilem.... stwierdzil po 7 dniach ze to byl wlasciwy wybor - zawsze moze zmienic szklo na inne nawet w przypadku braku kasy mozna odlozyc kwestie na pozniej.... Osobiscie uzywam innego nieco sprzetu gdyz cyfraki nie spelniaja moich oczekiwan...uzywam mamiyi rb 67 i zaden cyfrak nie jest w stanie jej dorownac. Lecz to inna kwestia nie zwiazana z tematem watku... Jezeli moge polecic cyfraka - to wlasnie nikon d50 lub lustro canona... pozdrawiam

#12 DoMiNiQuE

DoMiNiQuE
  • 1 852 postów
  • SkądOstrów Wielkopolski

Napisano 22 września 2006 - 09:55

no nie jakieś 10 :) a konkretne 10 Kodak KAF-10500
A potem na forach człowiek czyta że kodaki cyfrowe to badziew bo nie zrobili nawet pożądnej lustrzanki cyfrowej :P

A zrobili cos porzadnego? Chyba nie mowisz o DCS Pro bo to badziew straszny.

#13 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 22 września 2006 - 09:56

uzywam mamiyi rb 67 i zaden cyfrak nie jest w stanie jej dorownac


Też tak myślałem... ale powoli zaczynam wątpić czy aptus 75s albo hass cf39 nie mają już tej jakości co skanowany dia :? No może lepsze nie bo to inne obrazy, inne zastosowania i inne efekty- choć różnice są subtelne to jakość jest porównywalna.

Co do robienia OT to wątki tego typu są dość nudne i może warto sczególnie na nie fotograficznym forum coś niecoś poplotkować przy tej okazji poszerzać horyzonty.
Ja z chęcią przeczytał bym o tym jak realnie wygląda praca na zachodzie bo ludzie którzy tu wpadają na chwilę opowiadają ciekawe rzeczy: że cyfrowe przystawki sluza do robienia pekszotow, ze moda caly czas "jedzie na dia" ze lustrzanek używają foto reporterzy, ale nie jak u nas d200, 30D tylko DsMII i 5D na drugie puszkie.
No i że pekszot w berlinie kosztuje za ołówek bezcieniowo 60Euro... - to akurat sam widziałem..

[edit]
DoMiNiQuE nie zrozumiales co napisalem, kliknij linki które podałem, oni nie muszą robić lustrzanek, mają opanowaną technikę robienia przystawek cyfrowych w tej chwili aptus 75s to 33miliony pikseli zdecydowanie lepszej jakości niż imacona (hassa) cf39 poco im rynek lustrzanek, mają rynek małych aparatów- o czym świadczy matryca w leice i wielkich aparatów

#14 Jacklon

Jacklon
  • 148 postów
  • SkądŁódź / Sieradz

Napisano 22 września 2006 - 11:51

No to ja wtrącę swoje cyfrowe grosze: jestem wręcz niezłomnym fanem klasycznej obróbki. Pewno dlatego, że zostałem w tym świecie wychowany, a swe początki miałem w wielkim formacie, szybkach i samodzielnie wytwarzanej chemii. No, ale do celu. Mym marzeniem od wieeelu lat jest Leica M. Kiedyś M6, później zacząłem się zastanawiać nad MP. Ale chyba zakończę w M7. Jednak puszka ma marginalne znaczenie: obiektywy, obiektywy i obiektywy. Mając 2 puszki "pro"-dslr na wakacje jeździłem ze średnim i małym obrazkiem oraz paczką diapozytywów. Od baardzo niedawna (bardziej w godzinach liczony czas) mam ostatni krzyk również klasy pro lustra cyfrowego na bagnecie F. Po wielu samplach oraz tym co otrzymuję już "własnej produkcji" muszę stwierdzić, że w tym przypadku byłbym skłonny zabrać właśnie tą cyfrówkę do zdjęć prywatnych. Choć nie mogę sobie wyobrazić zrobienia komplentego materiału (czy to wakacyjnego czy też komercyjnie) z całkowitym pominięciem analogowej technologii. Może pomimo wieku jestem dinozaurem... A na dokładkę przetwarzaniem obrazu zajmuję się naukowo. "Dziwny jest teeen świat..."

#15 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 22 września 2006 - 12:20

No dobra, jeśli już kupować tanio lustrzankę cyfrową, to ja bym jednak Pentaxa polecał. Wiem, wiem, że to nie Nikon ani Canon, laski tak nie lecą, ale jednak za psi grosz kupisz (i w przeciwieństwie do tanich Nikonów) nawet założysz genialne stare obiektywy. A jak chcesz robić ładne zdjęcia, to wcześniej czy później rzucisz w kąt kompakt, i złapiesz za lustrzankę. A jak weźmiesz lustrzankę, to dojdziesz do wniosku, że to jednak obiektywy, obiektywy, i jeszcze raz obiektywy. Nie jakieś tam spacerzumy o świetle 4,5-5,6, ale porządne, jasne stałki. A wtedy cena dobrych nikkorów Cię zabije.

#16 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 września 2006 - 14:36

Jacklon... kurczę... sorki ale myślę już TYLKO o M8 a w 1szym poście chodziło mi o M6 (na stanie).
Jeśli ludzie myślą, że taka M3 (M3 z drugiej ręki) + światłomierz + jakikolwiek Summicron jest drogi to ja myślę, że warto jeszcze raz sprawdzić ceny.

Jeśli zależy Ci na obrazie... a widzę, że tak - to natura, piękno, zaduma, kształt, barwa, precyzja, twórczość, ponadczasowość powinny być Twoimi zdjęciami.

Bardzo się cieszę, że jesteś tu.

Ok ... rozmazałem się troszkie ale co tam

#17 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 22 września 2006 - 14:47

Kokos... tak całkiem na marginesie to byliśmy na plener umówieni :/
na otwarcie mojego studia musze cie chyba zaprosić :?
Jacklon twoje analogowe racje w pełni rozumiem, szanuje a nawet to że od czasu do czasu sięgam po swojego plaubela świadczy o tym że nadal praktykuje. Ale wątek jest o cyfrówkach... Jak już pisałem najlepszej jakości obraz cyfrowy jest inny niż obraz ze srebrowego materiału (jak by ktoś nie wiedział to barwne materiały też są materiałami srebrowymi tyle że obraz srebrowy jest z nich usuwany w procesie odbielania) Doruwnujem obrazowi analogowem w swerze technicznej, ale jest inny w swerze estetycznej. Zostane przy swoim światopoglądzie że zdjęcia analogowe są dla mnie cyfrowe dla klienta...

#18 Jacklon

Jacklon
  • 148 postów
  • SkądŁódź / Sieradz

Napisano 22 września 2006 - 14:57

I właśnie tym się zajmuję naukowo: "dodawaniem analogowej duszy" do obrazu cyfrowego ;)

#19 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 22 września 2006 - 15:05

No dobra, jeśli już kupować tanio lustrzankę cyfrową, to ja bym jednak Pentaxa polecał. Wiem, wiem, że to nie Nikon ani Canon, laski tak nie lecą, ale jednak za psi grosz kupisz (i w przeciwieństwie do tanich Nikonów) nawet założysz genialne stare obiektywy. A jak chcesz robić ładne zdjęcia, to wcześniej czy później rzucisz w kąt kompakt, i złapiesz za lustrzankę. A jak weźmiesz lustrzankę, to dojdziesz do wniosku, że to jednak obiektywy, obiektywy, i jeszcze raz obiektywy. Nie jakieś tam spacerzumy o świetle 4,5-5,6, ale porządne, jasne stałki. A wtedy cena dobrych nikkorów Cię zabije.


Masz na myśli K100D z wbudowanym SR o którym pisali w Foto-Kurierze?

klopot w tym ze wychodze w gory np w zimie i mam ochote zrobic kilka fotek naprawde oddajacych i widoki i np platki sniegu na galazce (bywa)

dlatego przydalby mi sie aparat z zoomem np 10x i dobrym makro


2 w 1 ? Czyli taki duży kompakt?
Daruj sobie, szkoda kasy.

M8 o tyle nie wejdzie tam Realka. Bo... hm... jak by to napisać: to aparat cyfrowy :) Ma matrycę jakieś 10 MP. A


Czy to jeszcze Leica?
Czy już Kodak albo Panasonic? :-(


jeśli nikt nie odpowiedział na Twój post używaj opcji "edit"
MF JSG


#20 aldek

aldek
  • 793 postów
  • SkądGrodzisk Maz. Wieś: Reczyce

Napisano 22 września 2006 - 15:46

Masz na myśli K100D z wbudowanym SR o którym pisali w Foto-Kurierze?

Niekoniecznie, aczkolwiek również :) Każdy st, nawet produkcyjniak DL jest niezły. Jednak, jak już pisałem, nie korpus jest siłą tego wyboru, tylko dostępność genialnych obiektywów za psie pieniądze. Teraz np. na allegro wisi sobie shift arsata za prawie trzy setki, dla samej przyjemności eksperymentowania z tiltami bym sobie kupił, ale cóż, mam ważniejsze wydatki. No i jeszcze jedno, jak kogoś wciągnie, to może sobie za jeszcze bardziej psie pieniądze nabyć analogowy korpusik (np. Pentax Super A, albo, skoro mowa o Leicach, to LX, LX spokojnie wytrzymuje każde porównanie), statywik, Velvię i pobawić się na tych samych szkłach w prawdziwą fotografię, w czasie wolnym od pracy, rzecz jasna :D
Sorry, tak się oftopicznie rozgadałem...

#21 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 22 września 2006 - 15:46


Czy to jeszcze Leica?
Czy już Kodak albo Panasonic? :-(


Leica... czy jak do M7 wkładasz film fuji to aparat staje się fuji?
Mechanika, optyka, nawet rozwiązania elektroniczne są niemieckie

Matryca stworzona została dla leica jest to tańsze rozwiązanie niż budować nowe linie technologiczne.

#22 Gość_brodek_*

Gość_brodek_*

Napisano 22 września 2006 - 17:04

Nikon Coolpix 4800 schodzacy w ostsnich sztukach w switnej promocji ok 750 zl. (Fotojoker). Lub na rynku wtornym switny Sony DSC-F717 do 1200 swietny aparat

#23 kokos

kokos

    Mr. Nice

  • 7 426 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 22 września 2006 - 17:21

6, głosuję na Sony DSC. W porównaniu do Fujifilm Finepix S cośtam (dostałem pod choinkę - 1600PLN - szkoda kasy ale pani swojej nie zawiodę) wypada BARDZO DOBRZE. Zalętą Fujifim serii S jest niski poziom szumów przy wysokich ISO

#24 mruczek

mruczek
  • 200 postów
  • SkądSosnowiec Tychy

Napisano 22 września 2006 - 18:31

powtórzę za jednym z przedmówców, fuji S5600. W fotobasi.pl można go kupić za 888zł, cena zabójczo niska, ale sprawdzona empirycznie. W tej cenie nie znajdziesz lepszego sprzętu o takich parametrach. Za Canona IS2 zapłacisz 1200, podobnie jak za soby z serii h i minolty z5 i z6. Przez 8 lat używałem lustrzanki canona, wcześniej miałem zenita. Jestem amatorem i fuji spełnia moje oczekiwania. Przy tej hybrydzie wreszcie odpoczywam. Wkurzało mnie ciągłe zmienianie obiektywów i ich jasność 3.5-5.6....

#25 JSG

JSG
  • 5 459 postów

Napisano 22 września 2006 - 18:51

mruczek IS3 kosztuje 1300zł




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych