Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

InDesign CS2 - :( jednak przereklamowany!!


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
56 odpowiedzi w tym temacie

#1 wojtekawm

wojtekawm
  • 67 postów
  • SkądWawa

Napisano 13 września 2006 - 21:53

To ze rozwala EPSy juz pisalem i zdania nie zmienie. (sam fakt ze Eksporuje do EPSa a nie zapisuje w EPSie to chyba dowod ze ID zostal w tej materii potraktowany po macoszemu) Wychodzi na to ze zostal stworzony do pracy na PDFach (choc tego nie sprawdzalem czy tez nie ma zadnych podkniec) i chyba tylko na potrzeby wydruku na drukarce. Tu nie moge narzekac. DRUKUJE. Natomiast wszelkie inne bajery... np. dzis bym polegl na fontach, gdzie ktos zadal im wypelnienie gradietalne od gory do dolu. Niech ktos te fonty teraz skrzywi i zobaczy co sie dzieje z tym wypelnieniem. :))) To samo sie tyczy z fontami gdzie maja i wypelnienie i strok'a. Skrzywcie i zobaczcie co dzieje. :))) I CO WY NA TO? Moze sie i czepiam. Ale naprawde chcialem zaufac temu softowi. Lecz chyba sie nie da! Przynajmniej do DTP.

#2 ramires

ramires
  • 205 postów
  • SkądGliwice

Napisano 13 września 2006 - 21:57

Jakieś prewki tych cudów można prosić?

#3 wojtekawm

wojtekawm
  • 67 postów
  • SkądWawa

Napisano 13 września 2006 - 22:03

Jakieś prewki tych cudów można prosić?

Prewki...??? :) najlepiej odpalic ID i samemu przetestowac! :)

#4 ramires

ramires
  • 205 postów
  • SkądGliwice

Napisano 13 września 2006 - 22:50

O k...a, ale bug, faktycznie, nie sprawdzałem tego wcześniej bo nie miałem potrzeby. Jajo na całego. A co do eksportu do eps. InDyk nie został przygotowany do obsługi postscriptu przecież. Importowanie eps-ów/pdf owszem, ale jako objekty. Ma swój wewnętrzny format i tyle. Nic nie poradzisz. Za to w miarę dobrze czyta dokumenty qxp, czym szczerze mówiąc niewiele programów może się pochwalić (nie uważam się za maniaka ID, ale jakoś pasuje mi jego funkcjonalność). Pewnie, że dużo mu jeszcze brakuje, ale on się rozwija dopiero tak naprawdę. Porównując wersję 1.5 (od tej zacząłem swoją przygodę z nim) to 4.0.4 jest niesamowicie dobra. Tylko proszę, nie mów mi o qxp teraz, że on taki cacy i owaki. Brak mi jest obsługi styli do tabel, brak porządnego API do pobierania danych z SQL, przy generowaniu pdf, trzeba się posiłkować XML. Może za dużo wymagam, ale InDyk jakoś mi pasuje i tyle, choć wiem, że Ciebie denerwują wymienione cechy. Czas pokaże co nowego przyniosą updaty i upgrady do nowszych wersji. ps. napisałeś feedback na ten temat? jeśli nie, to jak bidulki w Adobe mają wiedzieć, że coś nie bangla jak należy.

#5 wojtekawm

wojtekawm
  • 67 postów
  • SkądWawa

Napisano 13 września 2006 - 23:40

Nie watpliwie masz troche racji... (dlatego tez poczynilem ten krok i postanowilem sie przesiasc na ID) Bo faktycznie panowie od "Quarka" usiedli juz dawno na laurach i odcinaja juz tylko "kupony". Lecz to co dzieje sie z ID to mam wrazenie ze to jest wersja "ALFA" ktora to dopiero ja jeden jedyny testuje. I na pierwszy rzut oka jest to POTEZNE NARZEDZIE ale jak dochodzi do zamkniecia okazuje sie ze niewiele potrafi. Ma swoje plusy... owszem, tyle ze jak sie kupuje program, to z reguly na nie sie nie patrzy bo przeciez za cos sie placi te wcale nie mala kwote. Niestety... na moje nieszczecie naleze do pokolenia ktoremu na sile wkladalo sie do glowy jezyk rosyjski i na dzien dzisiejszy nie jestem w stanie pskarzyc sie firmie ADOBE. A pisac by bylo o czym. 1. Jak mozna przeformatowywac prace w ID gdzie po zmianie wymiarow dokumentu wszystko ucieka. Nie trzyma sie punktu "0" trzeba wszytko grupowac i recznie wklepywac na zero :( - tu plus dla Qura. 2. Jak moze ID nie pytac przy otwieraniu dokumentu o wybor preferencji? Moje czy kogos kto go stworzyl. :( I puzniej wychodza kwiatki z jakimis zaszytymi fontami Trutypowymi bo gdzies nieopatrznie kliknelem w ramke dwa razy i ID przypisal mi do niej jakiegos Timsa TT do byl w preferencjach tego dokumentu. 3. Do dzis dnia nie wiem na jakiej zasadzie dziala PIPETA. Kolor CMYK przerabia na RGB i dodaje do Swatches CMYKa z wypadkowej tego RGB :( 4. Te nieszczesne EPSy co to jedea i ta sama praca a raz zrobi EPSa a raz nie. I to bez wyraznej przyczyny. Sprawdzane bylo na 6 komputerach w podobnej konfiguracji. Kurcze strasznie sie widze wyzalilem ;) ...moze po dzisiejszym dniu bylo mi to potrzebne. :) Naprawde gdybym nie zuwazyl tych wypelnien i tych obrysow... pewnie musialbym zakupic niezla partie MAKULATURY. Moze to moje poczatki sa straszne, moze potrzebuje wiecej czasu na zaprzyjaznienie sie z ID ale nie moze byc tak ze zakazdym razem TRZEBA GO PILNOWAC I SPRAWDZAC.

#6 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 13 września 2006 - 23:46

A ja zapytam tak z zupełnie innej beczki: po co krzywisz tekst?

#7 wojtekawm

wojtekawm
  • 67 postów
  • SkądWawa

Napisano 13 września 2006 - 23:55

Hej... po co tekst krzywie? Zeby wlasnie moze zgubic ten Blad EPSa. (zreszta nadal nie wiem jaka jest tego przycayna) ale po skrzywieniu I owszem zapisal EPSa. (moze to czysty przypadek ale zapisal) Wiec calkiem szczesliwy odetchnelem. Dopiero jak przegladalem makiete to zdebialem. :( Pracuje w firmie gdzie okolo 50 osob przygotowuje reklamy (w calej Polsce) i splywa to wszystko do mnie a ja nastepnie przygotowywuje je juz dalej i DO systemu opartemu na Quaku. I zeby uniknac wszelkich pomylek pogubiania fontow i oczywiscie i fakt ze system na Quaku 4 w gre wchodza tylko EPSy.

#8 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 września 2006 - 00:04

Szczerze? Jeżeli system w Twojej firmie oparty jest na Quarku, a do tego na Quarku 4, to przejście na InDesign jest błędnym posunięciem. Nie, nie dlatego, że to zły program, ale dlatego, że to program z innej epoki niż Quark 4. To mniej więcej tak, jakbyś sobie postawił Quarka 7. Niby wszystko będzie OK, ale gdzieś zawsze pojawią się jakieś zgrzyty.

#9 wojtekawm

wojtekawm
  • 67 postów
  • SkądWawa

Napisano 14 września 2006 - 00:23

Masz racje... zamysl byl taki aby stopniowo przejsc na ID... lecz juz w przedbiegach cos jest nie tak. Wiec nie wiadomo co zrobic. Czy jeszcze za wczesnie na ID moze w wrsji CS3 lub 8 bedzie lepiej lub czy tak na URA !!! - od razu teraz i wszyscy! Kazdy ma dylemat na Quarze (jakos tam) DZIALA a Co bedzie na ID? Brak osoby ktora podjela by takie ryzyko. :( A w domu prywatnie tez staram sie z ID korzystac ale tak jak pisalem wczesniej ma kupe bledow (przynajmniej w moim mniemaniu) ktore az "daja po oczach"!! :( I zeby nie bylo ze stoje za QUAKIEM! Nie, nic bardziej mylnego... ja czuje sie rozzalony i zly ze to jednak jeszcze nie to. ID wielkie slowa... a dzialaniem przypomina jak narazie troche CORELA. Czyli ze jest jeszcze NIEPRZEWIDYWALNY i nie pewny! TYLKO SIE NIE OBRAZAJCIE :) to tylko moje odczucia. ;)

#10 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 września 2006 - 00:47

Przede wszystkim QXP i ID to są dwa różne podejścia do pracy. Tak różne, że nie bardzo widzę możliwość pogodzenia ich w jedynym cyklu produkcyjnym. Dlatego mieszanie ich lub tworzenie środowisk Quarkowych z samotną wyspą Indyczą po prostu nie ma sensu. ID pracuje przede wszystkim na plikach PDF, bo to one są w świecie standardem produkcyjnym. PS przechodzi do lamusa. I to nieodwołalnie, bo tak zdecydowała firma Adobe, która jest właścicielem obu formatów. Już się słyszy, że systemy i programy będą powoli rezygnowały nawet z obsługi fontów Type1. I dlatego praca ID > QXP jest bez sensu. W drugą stronę będzie łatwiej, bo ID bez problemu wciągnie EPSy czy PDFy wygenerowane z Quarka. I wtedy nie ma potrzeby krzywienia czegokolwiek, nie ma potrzeby czarowania. To trochę tak, jakbyś kupił jedną licencję na Illustratora CS2 w firmie, gdzie są same Illustratory 8. Niby da się pracować, niby da się zachować plik w niższej wersji, ale... to kłopotliwe i łatwo o pomyłkę czy błąd.

#11 BigMac

BigMac
  • 535 postów
  • SkądOlsztyn

Napisano 14 września 2006 - 09:30

[...] ID wielkie slowa... a dzialaniem przypomina jak narazie troche CORELA. Czyli ze jest jeszcze NIEPRZEWIDYWALNY i nie pewny!
TYLKO SIE NIE OBRAZAJCIE :) to tylko moje odczucia. ;)


Nie prawda i jeszcze raz nieprawda ! Jako zwolennik Quarka (można się o tym przekonać czytając moje stare posty) musze powiedzieć, że całkowicie zmieniłem tryb pracy przesiadając się na InDesigna. Pomimo wielu niedoróbek (każdy soft nawet najlepszy je posiada) jest to chyba naj bardziej uniwersalny "system" składu. Porównywanie go do Corela jest całkowicie bezzasadne i co najważniejsze nie ma punktu odniesienia. InDesign wprowadza nowe podejście do składu (kiedyś mi nie odpowiadało teraz się przekonałem), czyli all-in-one. Po co biegać po programach, żeby dodać cień lub dodać efekt na tiffa ?? Wszystko jak na dłoni i to w jednym oknie.
Jedyną wadą InDesigna jest prędkość działania ze średniniej jakośći podglądem linków, ale można to przetrawić.

#12 RobertZ

RobertZ
  • 745 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 września 2006 - 11:27

kiedyś też tylko Quark od 3.3 do wersji 4.1 teraz ID CS2, puszczam z niego sterty różnych prac i jeszcze żadnej bomby mi nie wywinął (może dlatego, że głównie są to już PDFy), owszem kilka niedoróbek (jak wspomniana pipeta) jest, ale jakoś bym do Quarka nie wrócił. Na początku w ramach prób krzywiłem teksty, ale w tej chwili nie widzę potrzeby, te gradienty owszem sypią się na krzywionych tekstach, ale jeśli czcionki zostają to jakby problemu wielkiego nie ma...

#13 wojtekawm

wojtekawm
  • 67 postów
  • SkądWawa

Napisano 14 września 2006 - 17:38

:( Sluchajcie... ja nie moge... poddaje sie. !!! Juz nie ID a teraz Illustrator CS2 focha mi strzelil i nie widzi "ń"! Reszte znakow polskich widzi tego jednego nie. Na zadnej klawiaturze. Znaczy na "POLISH PRO" widzi ale od razu wsadza Curiera CE. O CO ZNOWU CHODZI? POMOCY!

#14 dareks9

dareks9
  • 268 postów
  • SkądKatowice

Napisano 14 września 2006 - 18:19

Adobe CS2 przygotowany jest do obsługi fontów Unicode. Jeśli zastosowany przez Ciebie font ne jest unikodowy, to podczas pracy z klawiaturą Polish Pro AI (jak zresztą cały pakiet) wstawia polskie znaki z innych dostępnych w systemie fontów (w Twoim przypadku Curier). Rozwiązanie: Jeśli chcesz stosować starsze fonty, zainstaluj na Mac-u starszą klawiaturę (polecam Programisty - Roman). Jeśli chcesz pracować na Polish Pro - stosuj tylko fonty Unicode. A tak nawiasem mówiąc - masz chyba rozwiązanie Twoich kłopotów z plikami EPS. Sądzę, że w jednym dokumencie "mieszasz" fonty starsze z Unikodowymi. I stąd problemy z ich dalszą obsługą. Pozdrawiam

#15 wojtekawm

wojtekawm
  • 67 postów
  • SkądWawa

Napisano 14 września 2006 - 18:51

Chyba nadal nie widze rozwiazania... Klawiatury "POLISH" "POLISH PRO" POLISH MODIFIED" "POLISH ROMAN". Unicody chodza ok. Natomiast Type1 brak "ń". I tylko w Illustratorze CS2. W Illustratorze 10 jet ok. Co do EPS z ID... raczej tez nie... bo albo robilby lub nie robil by ich wcale. Niewatpliwie ma to jakis zwiazek z systemem moze i z fontami. Wczoraj meczylem sie aby wypuscic EPSa z ID, z dobre 20 min. NIE UDALO sie. Musialem przez PDF do Ilustratora i dopiero do EPS. A dzis... pierwsze podejscie i JEST. EPSik jak ta lala... Wystarczyla noc na odpoczynek i sie udalo. JAkies inne pomysly czemu zjada "ń" ???? :(

#16 wojtekawm

wojtekawm
  • 67 postów
  • SkądWawa

Napisano 14 września 2006 - 19:27

Chyba nadal nie widze rozwiazania... Klawiatury "POLISH" "POLISH PRO" POLISH MODIFIED" "POLISH ROMAN". Unicody chodza ok. Natomiast Type1 brak "ń". I tylko w Illustratorze CS2. W Illustratorze 10 jet ok.
Co do EPS z ID... raczej tez nie... bo albo robilby lub nie robil by ich wcale.
Niewatpliwie ma to jakis zwiazek z systemem moze i z fontami. Wczoraj meczylem sie aby wypuscic EPSa z ID, z dobre 20 min. NIE UDALO sie. Musialem przez PDF do Ilustratora i dopiero do EPS.
A dzis... pierwsze podejscie i JEST. EPSik jak ta lala... Wystarczyla noc na odpoczynek i sie udalo.
JAkies inne pomysly czemu zjada "ń" ???? :(

Tu zostawiam PDF... zrobionego w ID CS2 gdzie Fonty zostaly zinterpretowane wydawac by sie moglo poprawnie. A Illustrator CS2 juz widzi je inaczej. ?
Pomozcie mi zrozumiec ten problem!

#17 wojtekawm

wojtekawm
  • 67 postów
  • SkądWawa

Napisano 14 września 2006 - 19:39

Test font pdf :( JAK TO DZIALA? Lub czemu nie dziala?

#18 RobertZ

RobertZ
  • 745 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 września 2006 - 19:54

Illustrator CS2 focha mi strzelil i nie widzi "ń"!

mam to samo już o to tu się rozpytaywałem , ale odpowiedzi jak nie było tak nie ma... po tym poście jeszcze kilka osób pytało czy rozwiązałem problem na mejla więc nie tylko Ty, czy ja mamy z tym problem... niestety

#19 wojtekawm

wojtekawm
  • 67 postów
  • SkądWawa

Napisano 14 września 2006 - 20:05

:( i znowu mi koledzy powiedza ZE sie czepiam ADOBE CS2. Kurcze powoli dochodze do tego ze zaczynam sie bac pytac o co kolwiek. Bo mi kto w koncu posle pare przykrych slow. A ja tylko chce aby to wszystko DZIALALO. A nie udaje ze dziala. :(

#20 RobertZ

RobertZ
  • 745 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 września 2006 - 20:09

no nie oczywiście to powinno działać przyzwoicie za to się płaci, ale bugi się zdarzają niestety...

#21 wojtekawm

wojtekawm
  • 67 postów
  • SkądWawa

Napisano 14 września 2006 - 20:29

Dzieki Robercie za wsparcie... ;) Po prostu jestem juz stary i dlatego upierdliwy bo malo mi juz czasu zostalo na walke z CS'ami - 2 ;) To tak na rozluznienie. :)

#22 RobertZ

RobertZ
  • 745 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 września 2006 - 20:39

Orientowałem się u dystrybutora Adobe, ale oni nie wiedzą co to może być raczej podejrzewali złe kodowanie czcionki, ale dlaczego ta sama czcionka chodzi w starszej wersji Illustratora 10 poprawnie? Dlaczego nawet w CS2 możemy uzyskać wielką literę Ń z tej czcionki a małe już nie? tego nie wiedzieli... ja zresztą też nie wiem, ale jak się dowiem to napiszę :-) i jeszcze coś jak już będziesz bardzo potrzebował polskiego ń , dlatego że inaczej się nie da to użyj programiku pop chart (sherware) do podmiany czcionki jakiejkolwiek na ń małe tak wychodzi, przynajmniej u mnie więc to chyba nie czcionka...

#23 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 września 2006 - 20:52

Równie dobrze można skorzystać z palety Glify (Glyphs) w Illustratorze

#24 dareks9

dareks9
  • 268 postów
  • SkądKatowice

Napisano 14 września 2006 - 22:28

U mnie stare fonty działają dobrze. Mam prawidłowe wszystkie polskie znaki w całym pakiecie Adobe CS2. Test zrobiłem na dwóch kompach: 1) G4, Mac OS 10.3.9, klawiatura Polish Modified, 2) iMac z intelem, Mac OS X 10.4.7, klawiatura Polish Modified, Na obu zainstalowane: 1) fonty Bitstream Theta Type 1 (numer z pudełka BT008QBA) 2) pakiet Adobe CS2 z wszystkimi dotychczasowymi uaktualnieniami. Nigdzie nie znalazłem opisu waszych konfiguracji (system, komputer, uaktualnienia itp.) Mam więc pytanie, czy instalowaliście już najnowsze poprawki do OS X i Adobe CS2? (poprawki do Adobe dotyczyły i PS i AI - może poprawiono coś w obsłudze fontów?) O ile pamiętam Heidi pisał, że u niego jest OK pod systemem 10.4.5, więc ewentualne poprawki do systemu nie mają tu chyba znaczenia.

#25 RobertZ

RobertZ
  • 745 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 14 września 2006 - 22:40

u mnie BT004QBA




Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych