Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

MacBook i pamięć RAM


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
503 odpowiedzi w tym temacie

#51 heretique

heretique
  • 334 postów
  • SkądKraków

Napisano 19 listopada 2006 - 17:43

Z pamięciami Kingstona bym bardzo uważał, bo prawdopodobnie trzeba liczyć się tu z pewną loterią - mogą śmigać, ale nie muszą. Te najczęściej sprzedawane w sklepach są pamięciami z serii "ValueRAM" o symbolach KVR-cośtam. Są to "uniwersalne" moduły przeznaczone do typowych płyt głównych. Jednak niektóre komputery, zwłaszcza markowe mogą mieć specjalne wymagania co do pamięci i dla tych producenci (w tym Kingston) oferują tzw. pamięci dedykowane.

Najlepiej poszukać firmy, która specjalizuje się w pamięciach i potrafi dobrać odpowiednią do konkretnego komputera, na którymś forum polecają firmę Logix, jest tam podobno człowiek, który o makowych pamięciach wie wszystko :-) W góglach znalazłem też www.pamiec.com.pl - ale jeszcze żadnej nie próbowałem :)

#52 egodste

egodste
  • 266 postów
  • SkądWarszawa/ Wien

Napisano 19 listopada 2006 - 20:50

oj. Nie znam sie na technicznych niuansach, ale u mnie 2* 1GB Kingstona śmiga aż miło popatrzeć. Liczy się efekt, empiryczne uzasadnienie wyboru. Ja nie mam najmniejszych problemów. Jeszcze tylko wymienić dysk na trochę szybszy i... :D

#53 wicius

wicius
  • 852 postów
  • SkądPoznań

Napisano 19 listopada 2006 - 23:49

U mnie też kingston śmiga jak ta lala. Dysk też wymienię, ale jak mi się skończy gwarancja ;)

#54 heretique

heretique
  • 334 postów
  • SkądKraków

Napisano 20 listopada 2006 - 13:21

A to warto wiedzieć że kingstony Wam śmigają - możecie podać ich dokładne symbole? Prawdopodobnie KVR-cośtamcośtam. Mogą się przydać osobom, które planują upgrade - tak jak być może ja :-)

#55 SlimPaul

SlimPaul
  • 152 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 21 listopada 2006 - 17:51

Mam takie pytanko.Kupuje sobie na gwiazdkę nowego macbooka 2 Ghz core 2 Duo.Ma wbudowane 1 Gb ramu a chciałbym sobie zupgradowac do 2 Gg ale szkoda mi wyrzucac tej fabrycznej(dwie kości 512). Przy okazji,Czy jest możliwość zainstalowania sobie np 4 Gb??? może są w sprzedaży 2 Gb w jednej kości???

#56 klem

klem
  • 34 postów

Napisano 21 listopada 2006 - 18:11

SimPaul, są produkowane kości 2GB SODIMM (np. Kingston KVR667D2S5/2G), jednakże nie jestem pewny czy chpiset MB obługuje więcej niż 2GB. Zresztą podejrzewam, że 2GB wystarczą Ci w nadmiarze. O ile się orientuje (mogę się tutaj mylić;) ) główną zaletą posiadania więcej niż 1GB jest to, że najczęściej używane pliki dyskowe są cache'owane w pamięci więc dodatkowy ram tylko zwiększy ich ilość. No chyba, że chcesz mieć jednocześnie włączoną jakąś ogromną ilość programów lub takie strasznie pamięciożerne. Jeżeli zaś chcesz używać swojej maszyny do jakiś obliczeń numerycznych to na pewno tak duża ilość ram'u może je przyspieszyć (np. niektóre programy w dziedzinie chemii kwantowej potrafią wtedy trzymać całe tabice tzw. całek dwueletronowych liczone w setkach MB w pamięci operacyjnej) lecz zysk może być bardzo mały w stosunku do włożonych pieniędzy.

#57 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 21 listopada 2006 - 18:26

Mam takie pytanko.Kupuje sobie na gwiazdkę nowego macbooka 2 Ghz core 2 Duo.Ma wbudowane 1 Gb ramu a chciałbym sobie zupgradowac do 2 Gg ale szkoda mi wyrzucac tej fabrycznej(dwie kości 512). Przy okazji,Czy jest możliwość zainstalowania sobie np 4 Gb??? może są w sprzedaży 2 Gb w jednej kości???

Wg. specyfikacji możesz wrzucić maksymalnie 3GB, 3x1GB.
Zapewne sprzedawany jest z jedną kością 1GB(wlutowaną???).

#58 Przemion

Przemion
  • 2 465 postów
  • SkądAmsterdam

Napisano 21 listopada 2006 - 18:39

MacBook C2D - max 2 GB RAM (2x1GB) MacBook Pro C2D - max 3 GB RAM (1x2GB, 1x1GB) - jak w nowych iMacach C2D Oba laptopy mają po 2 sloty na pamięć RAM! *C2D - Core 2 Duo

#59 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 22 listopada 2006 - 16:02

Skąd się wzięły te 3 GB? Dlaczego nie można włożyć 2 x 2 GB ?

#60 SlimPaul

SlimPaul
  • 152 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 listopada 2006 - 16:08

chipset macbooka chyba nie obsługuje 2G-igowych kości.A może da się to ustawić w sofcie?

#61 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 22 listopada 2006 - 16:52

Jedną obsłuży, a dwóch już nie? Trochę to dziwne.

#62 klem

klem
  • 34 postów

Napisano 22 listopada 2006 - 22:39

Według informacji na stronie intela chipsety z serii i945 tylko w przypadku wolniejszego ramu 533 potrafią obsłużyć 4 GB.
Dodatkowo rozważania znalezione w sieci:
http://news.softpedi...ons-39006.shtml

#63 klem

klem
  • 34 postów

Napisano 24 grudnia 2006 - 18:10

Dodatkowe informacje. MacOSX jest systemem 32 bitowym i jeżeli dobrze mi wiadomo zakres adresowania pamięci RAM i różnorakich urządzeń (np. kart PCI) "nachodzi na siebie" jak zostało opisane to w artukule do którego podaje linka post wyżej. Z tego co się orientuje jest to przypadłość wysztkich systemów 32 bitowych, a nawet w systemach 64bitowych często starszy hardware potrzebuje aktualizacji biosu by móc sobie poradzić z tzw. "memory hole" powyżej 3GB (sam miałem tą nieprzyjemność z jednym typem płyt Tyan)

#64 lutecki

lutecki
  • 3 315 postów
  • Płeć:
  • SkądWarszawa

Napisano 26 grudnia 2006 - 22:51

Wątpię aby w systemach 64 bitowych siedziały jakieś stare karty ;)

#65 uwak

uwak
  • 778 postów

Napisano 27 grudnia 2006 - 00:04

kupi u dowolnego reselera kingstona se pamiec = mnie 512 mega do ibooka ...kosztowalo mniej niz polowe wzgledem apple a kingstony to dobre pamieci jakby nie bylo ...

#66 klem

klem
  • 34 postów

Napisano 27 grudnia 2006 - 04:50

Schodzimy na OT, więc tylko ostatnia moja wypowiedź odnośnie systemów 64bit: @lutecki: pogrzeb trochę w googlach informacji o problemach z systemami posiadającym powyżej 3GB opartymi na opteronach. Najśmieszniejsze jest to, że chyba więszkość problemów (tak było w moim przypadku) wynikała chyba z chęci jak najszybszego wydania produktu, by później dorobić brakujące funkcje w biosie (płyta Tyan posiadająca 8 gniazd na RAM, kupiona była chyba z 1-1.5 roku temu, a dopiero nowszy bios z tego roku rozwiązał sytuacje)

#67 gresh

gresh
  • 255 postów

Napisano 28 stycznia 2007 - 15:11

Czy ten 1 gb bedzie działać w macbooku core2duo w trybie dual channel z kością którą mi włożą w ispotcie?? ( dadzą mi pewnie pqi 1gb, sodimm, ddr2 666mh )
http://allegro.pl/it...7_cl5_wawa.html

Czy są jakieś wytyczne apropo ramu w macbook ??

#68 pawbor

pawbor
  • 91 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 01 lutego 2007 - 23:43

Czy firma elpida ktora robi kosci jest dobra ?? Jak wlozyc ram do macbooka??

#69 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 02 lutego 2007 - 08:32

Czy firma elpida ktora robi kosci jest dobra ?? Jak wlozyc ram do macbooka??


http://ag.bocznica.org

#70 jedru

jedru
  • 61 postów

Napisano 06 lutego 2007 - 15:54

akurat jestem w USA i chcialem sie doposazyc w ram - czy mozecie mi powiedziec ktory z ponizszych bedzie dobrze wspolpracowal z mb?

http://www.newegg.co...SubCategory=381

dzieki wielkie!

#71 spoco

spoco
  • 1 035 postów
  • SkądWawa

Napisano 06 lutego 2007 - 15:57

teoretycznie wszystkie powinny byc ok ale tylko teoretycznie bo zadnego z podanych nie testowalem...

#72 jedru

jedru
  • 61 postów

Napisano 06 lutego 2007 - 21:15

no wlasnie, mi raczej chodzi o strone praktyczna. jak stare dobre przyslowie mowi: teoria jest wtedy, gdy nic nie dziala, ale wszyscy wiedza dlaczego praktyka, gdy wszystko dziala ale nikt nie wie dlaczego a my laczymy teorie z praktyka nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego chcialbym uniknac tej sytuacji

#73 lijo

lijo
  • 163 postów
  • SkądWrocław

Napisano 08 lutego 2007 - 23:44

witam

czy jeśli wstawię tą oto pamięć:

http://www.komputron...x 1024&sg=0&sa=

wszystko będzie ok? to jest tylko jedna 2-gigowa kość i zastanawiam się jak to będzie chodziło...

może ktoś już to kupił

#74 bercik-ed65144e7f

bercik-ed65144e7f
  • 38 postów
  • SkądCz-wa

Napisano 10 lutego 2007 - 11:12

Mam pytanie czy ten rodzaj pamieci firmy kingston KVR667D2S5/1G z modułem przeznaczonym dla komputerów takich jak asus, acer itp. http://www.allegro.p...?item=165311570 bedzie tak samo wydajny jak kingston KTA-MB667/1G z modulem przeznaczonym dla komputerów apple (tutaj macbook) http://www.ec.kingst...&submit1=Search. Czy opłaca sie zainwestowac wiecej groszy i dopiescic swoje jabuszko koscia KTA-MB667/1G?? Jak to wyglada w praktyce??

#75 bercik-ed65144e7f

bercik-ed65144e7f
  • 38 postów
  • SkądCz-wa

Napisano 15 lutego 2007 - 18:31

Czy nie ma odpowiedzi na to pytanie??!! Czy jest jakas znaczaca roznica miedzy tymi kosciami??




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych