Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Mac OS 8.5 ENG i polska klawiatura


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Paweł1

Paweł1
  • 2 postów

Napisano 04 września 2006 - 12:14

Mam taki problem. Z powodu lekkiej desperacji związanej ze studiami i pisaniem prac potrzebny mi jest laptop jako maszyna do pisania i znajomy zaoferował mi się ze swoim starym Powerbookiem 1400. 16 MB RAM (więc wiem już, że dziewiątka nie pójdzie, mogę najwyżej zrobić downgrade), 117 MHz,1 GB dysk. Problem polega na tym, że system ma angielską wersję, a language kity dla Europy Środkowej zaczęły się pojawiać dopiero z dziewiątką. Jako, że potrzebuję, jak mówilem, maszyny do pisania, zależałoby mi na tym, żebym mógł wprowadzać polskie litery z klawiatury. Gdzie można dostać odpowiedni skrypt językowy, bo czcionek (np. Timesa) poszukam sam i być może nawet skorzystam z windowsowych truetypów (które jak kojarzę Mac OS-y od ósemki rozumieją)

#2 krzyfar

krzyfar

    The Hunter

  • 5 642 postów
  • Płeć:

Napisano 04 września 2006 - 12:18

Bez problemu powinny pasować te od OS 9.

http://www.apple.com...datki_system_9/

#3 Heidi

Heidi
  • 830 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 04 września 2006 - 12:18

http://www.apple.com...datki_system_9/

Możesz te pliki wrzucić spokojnie na zamkniętą teczkę systemową i powinno zadziałać, bo, jeżeli dobrze pamiętam, są to dokładnie te same skrypty, klawiatury i fonty, które były z systemem 8.x.

I nie, systemy klasyczne nie widzą windowsowych fontów TrueType (.ttf). Dopiero OS X posiada tę umiejętność.

#4 Paweł1

Paweł1
  • 2 postów

Napisano 04 września 2006 - 12:30

Dzięki za tak szybką odpowiedź :). To w takim razie inne pytanko. Jeśli zapiszę w formacie Worda (bo kumpel ma zarówno ClarisWorks 4, jak i Nisus Writera), to w jakiej czcionce mi to zapisze?

#5 tskisiu

tskisiu
  • 1 255 postów
  • SkądEnschede (NL)

Napisano 04 września 2006 - 12:48

W pliku doc zapisze informację o czcionce (tzn. nazwę) i np. pod Windows otworzy Ci w podobnym kroju (o ile będzie to jakaś standardowa np. Times)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych