Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Jaki palmtop, zeby wspolpracowal z Makiem?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
46 odpowiedzi w tym temacie

#26 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 02 września 2006 - 15:10

Wy naprawdę macie uczulenie na microsoft skoro was te Palmy interesują :-)

#27 Rycerz

Rycerz
  • 271 postów
  • SkądTarnowskie Góry

Napisano 02 września 2006 - 16:04

A looxy będą działać pod MacOs ??

#28 iSylwek

iSylwek
  • 872 postów

Napisano 02 września 2006 - 16:04

ja nie mam żadnego uczulenia, xboxy są świetne :) reszta ich produktów(poza windows) zresztą też, może za dużo zrzynają od innych, ale jak sami nie potrafią to co mają zrobić ..... nie mam żadnego pda, ale miałem okazję porównac na żywo wymieniony przez Ciebie model Della X51V i X50V i na pierwszy rzut po uruchomieniu widać, że to zabawka z bajerami, nowszy model był… zdecydowanie dużo wolniejszy od poprzednika- osoba trochę poinformowana podała mi parametry obydwu urządzeń-są identyczne- za wolne działanie nowego modelu winę ponosi nowsza wersja windows której w nowym modelu nie da się zastąpić starszą( w X50v można mieć wm2003 i wm5) więc z czym do ludzi? wyjście wideo? akcelerator 3d? no ludzie jak ktoś chce kupić pda to chyba wolałby żeby to działało szybko i tyle, więc wybierze Palma, jak ktoś lubi gadżety to jak najbardziej pocket pc+koniecznie z hostem usb+akcelerator 3d+game pad na usb+nie wiem co jeszcz może hdd 2,5 i npęd dvd i na bazar się tym chwalić pozdrawiam

#29 iSylwek

iSylwek
  • 872 postów

Napisano 02 września 2006 - 16:07

A looxy będą działać pod MacOs ??


looxy to chyba też są wszystkie na windowsie

weź najlepiej zobacz sobie sam jak się taki urządzeniami operuje, obsługa rysykiem i windows

i pomyśł dobrze co Ci jest naprwadę niezbędne, może wystarczy Ci któryś palm i będziesz miał mniej kłopotów z łączeniem z róxnymi komputerami i systemami

#30 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 02 września 2006 - 16:15

nie mam żadnego pda, ale miałem okazję porównac na żywo wymieniony przez Ciebie model Della X51V i X50V i na pierwszy rzut po uruchomieniu widać, że to zabawka z bajerami, nowszy model był… zdecydowanie dużo wolniejszy od poprzednika- osoba trochę poinformowana podała mi parametry obydwu urządzeń-są identyczne- za wolne działanie nowego modelu winę ponosi nowsza wersja windows której w nowym modelu nie da się zastąpić starszą( w X50v można mieć wm2003 i wm5) więc z czym do ludzi?


Takie same opinie można poczytać o lifedrive, gdzie dysk wyraźnie stopuje całe urządzenie.

wyjście wideo? akcelerator 3d? no ludzie jak ktoś chce kupić pda to chyba wolałby żeby to działało szybko i tyle, więc wybierze Palma, jak ktoś lubi gadżety to jak najbardziej pocket pc+koniecznie z hostem usb+akcelerator 3d+game pad na usb+nie wiem co jeszcz może hdd 2,5 i npęd dvd

i na bazar się tym chwalić


No wiesz, jakoś chce sobie kupić komórkę z dużym ekranem, tylko bez modułu GSM to może wybrać Palma i pójść się do antykwariatu tym chwalić. Przykro mi (bo sam miałem kiedyś 4 Palmy), ale ta platforma wyraźnie odstaje.

#31 iSylwek

iSylwek
  • 872 postów

Napisano 02 września 2006 - 16:27

w czym palm odstaje? żal Ci tego, że na windows mobile nie ma tylu aplikacji co na palm? a jak są odpowiedniki to jakieś nie teges? jak już pisałem widziałem tylko kilka modeli to co pisze opieram tylko na swoich osobistych wrażeniach, wieć następny bajer którego może Ci być żal skoro miałeś 4 palmy :) jakiś czas temu byłem u znajomego, i był tam jeszcze jeden koleś który miał owego X50v/x51v (nie pamiętam dokładnie) sieć bezprzewodowa była zabezpieczona- pocketpc nie mógł się do niej podłączyć - czy to był błąd kolegi -bo nie umiał tego ustawić?- nie znajomy dzwonił do MS i dowiedział się, że jego pocketpc nie będzie działał w siecie zabezpieczonej w ten sposób do Palm TX wystarczyło kupić(ściągneliśmy na spróbę ;) ) jakiś dodatek enterpise cośtam cośtam i internet działał więc po co komu nosić ze sobą upośledzony komputer? po co mi wbudowana karta i system który nie może łączyć się ze wszystkimi typami sieci WiFi ? jeśli tak piszesz, wolę jednak sprawnie działającą komórkę (chociaż mi na dobrą sprawę wystarczy jakiś mały notes typu palm m515 który w najbliższym czasie mam zamiar nabyć) pozdrawiam

#32 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 02 września 2006 - 16:51

w czym palm odstaje? żal Ci tego, że na windows mobile nie ma tylu aplikacji co na palm? a jak są odpowiedniki to jakieś nie teges?


Żal mi Palm OS 6 vel Cobalt, vel znikający punkt na horyzoncie.
Aplikacji mi nie brak, wręcz przeciwnie, pograć sobie nawet mogę w wormsy w wolnej chwili.

jakiś czas temu byłem u znajomego, i był tam jeszcze jeden koleś który miał owego X50v/x51v (nie pamiętam dokładnie) sieć bezprzewodowa była zabezpieczona- pocketpc nie mógł się do niej podłączyć - czy to był błąd kolegi -bo nie umiał tego ustawić?- nie znajomy dzwonił do MS i dowiedział się, że jego pocketpc nie będzie działał w siecie zabezpieczonej w ten sposób

do Palm TX wystarczyło kupić(ściągneliśmy na spróbę ;) ) jakiś dodatek enterpise cośtam cośtam i internet działał


Przykro mi, nie wiem o czym mówisz.

więc po co komu nosić ze sobą upośledzony komputer? po co mi wbudowana karta i system który nie może łączyć się ze wszystkimi typami sieci WiFi ?


A po co komuś upośledzona komórka z której się nie da zadzwonić?

jeśli tak piszesz, wolę jednak sprawnie działającą komórkę


Ja też. Dlatego Palmom dziękuję.
Jak lubisz nosić dwie rzeczy.

(chociaż mi na dobrą sprawę wystarczy jakiś mały notes typu palm m515 który w najbliższym czasie mam zamiar nabyć)


Sztuka dla sztuki.

#33 iSylwek

iSylwek
  • 872 postów

Napisano 02 września 2006 - 17:33

chodziło mi o to, że pocket z wm2003(w sprzedaży ciągle są urządzenia z tym systemem) nie miał możliwości połączenia się z zabezpieczoną w pewien sposób siecią, nie obsługiwał WPA czy WEP czy czegoś tam-nie wiem dokładnie nie znam się na tym- obsługa techniczna MS poleciła zaktualizowanie systemu do wersji WM5.0 z zastrzeżeniem, że to i tak może nie pomóc :lol: czego tak dziwisz? rundka po forach i okazue się, że to chyba jednak prawda i nie był to odosobniony przpadek a stadart dla wszystkich aktualnie sprzedawanych urządzeń z tym systemem tyle z mojej strony na temat pocketów, bo jeśli urządzenie ma w opisie obsługę sięci bezprzewodowych, ale pod takim warunkiem, xe przed podłączeniem trzeba zmniejszyć poziom zabezpieczeń na APeku to ja serdecznie podziękuję za taki bajerek niezbyt rozumiem Twoje proównywanie palma do komórki, chodzi Ci o to, że komórka(zwykła-bez symbiana itp) i Palm działają szybko a w urządzeniach z windows trzeba na wszystko czekać? trudno- zły wybór boli przez całe życie, ale masz akcelerator 3d i wormsy więc OK :lol: kwestia noszenia 2 różnych urządzeń, no wiesz palm też ma palmofony treo( tak dla Ciebie mają jednego z windowsem- najnowszym 8) ) jednak myślę, że większość osób wolałaby rozmawiać przez telefon kom, niż przez kalkulator naukowy, a jak rozmawiasz przez ten wszystko mający pocketofon to się nie odbija ucho na wyświetlaczu ? :lol: OK tyle, ostatnie zdanie zostawiam dla Ciebie(pewnie i tak już coś wymyśliłeś :shock: , ale niech moc będzie z Tobą) pozdrawiam :)

#34 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 02 września 2006 - 17:53

chodziło mi o to, że pocket z wm2003(w sprzedaży ciągle są urządzenia z tym systemem) nie miał możliwości połączenia się z zabezpieczoną w pewien sposób siecią, nie obsługiwał WPA czy WEP czy czegoś tam-nie wiem dokładnie nie znam się na tym- obsługa techniczna MS poleciła zaktualizowanie systemu do wersji WM5.0 z zastrzeżeniem, że to i tak może nie pomóc :lol:

czego tak dziwisz? rundka po forach i okazue się, że to chyba jednak prawda i nie był to odosobniony przpadek a stadart dla wszystkich aktualnie sprzedawanych urządzeń z tym systemem


Po prostu napisałeś, że cośtam gdzieśtam nie działało - to nie wiem ani co, ani gdzie - stąd pytanie. Sam nie wiem nic na ten temat, więc się nie wypowiadam - conajwyżej mogę polecić zabawkę z parowaniem Palm OSa z komórką po BT w celu wykorzystania jej jako modemu, zabawa przednia, zwłaszcza po hard resecie "na wyjeździe" bez dostępu do podręcznej bazy skryptów konfiguracyjnych.

tyle z mojej strony na temat pocketów, bo jeśli urządzenie ma w opisie obsługę sięci bezprzewodowych, ale pod takim warunkiem, xe przed podłączeniem trzeba zmniejszyć poziom zabezpieczeń na APeku to ja serdecznie podziękuję za taki bajerek


Sporo kart bezprzewodowych na usb czy pcmcie też ma takie bajerki.

niezbyt rozumiem Twoje proównywanie palma do komórki, chodzi Ci o to, że komórka(zwykła-bez symbiana itp) i Palm działają szybko a w urządzeniach z windows trzeba na wszystko czekać? trudno- zły wybór boli przez całe życie, ale masz akcelerator 3d i wormsy więc OK :lol:


Nie czuję żeby na moim pockecie mimo leciwego wieku (prawie 3 lata już chyba) coś się długo ładowało. Chodziło mi o to, że Palm zaawansowaniem soft jak i hardware ledwo dorównuje nowoczesnej komórce.

kwestia noszenia 2 różnych urządzeń, no wiesz palm też ma palmofony treo( tak dla Ciebie mają jednego z windowsem- najnowszym 8) )


Zapewne wiesz, że inni producenci także takie urządzenia mają, jednak nie o tym mowa, chociażby z powodu niedopasowania oferty do naszego rynku.

jednak myślę, że większość osób wolałaby rozmawiać przez telefon kom, niż przez kalkulator naukowy, a jak rozmawiasz przez ten wszystko mający pocketofon to się nie odbija ucho na wyświetlaczu ? :lol:


Co kto lubi. Wolę rozmiawać przez coś rozmiarów Treo niż nosić palmtop + komórka w kieszeni.

#35 seur

seur
  • 85 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 02 września 2006 - 18:13

To ja może się wtrącę bo mogę się pochwalić miałem już sporo PDA 8z PalmOS 6 z WM powiedzmy takie hobby ;) Co do sieci i szyfrowania WPA (nie WEP) Wep w WM 2003 było już wspierane natomiast WPA dodano w WM 2003SE i naprawdę nie jest konieczna aktualizacja systemu do WM05 (poza tym rzadko jest taka możliwość) Co do X50v to tak ten model miał problemy połączenia do sieci z WPA ale nie była to wina systemu a producenata czyli della który dość szybko wypuścił nowy Firmware do tego PDA. PalmOS w T|X obsługuje WPA ale np T|W już go nie wspiera tak samo SonyClie UX50, jak widać sporo zależy od samego PDA a nie od systemu. Teraz jeśli chodzi o ilość aplikacji na PalmOS a WM to stwierdzenie że na PalmOS jest więcej było słuszne w 100% ale jakieś 2 lata temu teraz ilości są ponoć wyrównane (info z Pdagold.com) a należy też pamiętać o jakości większość tej masy programów na Palm to freeware które naprawdę nie dość że ni ładnie wyglądają to są często nie dopracowane. Wadą Wm jest to że mało co jest darmowe a ceny są dosłownie chore. Za bzdurę uważam że WM jest bardziej zawodny od PalmOS oba te systemy niezmiernie rzadko się zawieszają, a jeżeli już to winę za to ponosi jakaś aplikacja. Palm ma podstawową wadę która kiedyś była jego zaletą potrafi obsługiwać tylko jedną aplikację kiedy PDA miały procesory 16-36MHz to było rozsądne i wielozadaniowość PocketPC była bez sensu, ale teraz średnia procesorów to 312MHz - 500MHz a to wystarcza na coś więcej niż jeden mały programik. Lack napisał że szkoda mu PalmOS 6 a mi wręcz przeciwnie bo PalmSource porzucając ten projekt zabrała z niego co najlepsze i stworzyła nowy system ALP który podobnoa ma wyjść w 2007r zrezygnowano w nim ze starego silnika i stworzono coś na bazie Linux dlatego właśnie trzymam kciuki za Palm. A powodem dla którego miałem więcej PalmOS od WM :) jest jedno potrzebne mi były proste i tanie organizery ostatni który miałem to SonyClie UX50 świetny sprzęt do tego ładny i nieźle wyposażony wifi bt aparat.

#36 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 02 września 2006 - 18:26

Co do sieci i szyfrowania WPA (nie WEP) Wep w WM 2003 było już wspierane natomiast WPA dodano w WM 2003SE i naprawdę nie jest konieczna aktualizacja systemu do WM05 (poza tym rzadko jest taka możliwość)
Co do X50v to tak ten model miał problemy połączenia do sieci z WPA ale nie była to wina systemu a producenata czyli della który dość szybko wypuścił nowy Firmware do tego PDA.


Na moim WM2003 dziala WPA - wlasnie z niego pisze.

Lack napisał że szkoda mu PalmOS 6 a mi wręcz przeciwnie bo PalmSource porzucając ten projekt zabrała z niego co najlepsze i stworzyła nowy system ALP który podobnoa ma wyjść w 2007r zrezygnowano w nim ze starego silnika i stworzono coś na bazie Linux dlatego właśnie trzymam kciuki za Palm.


Żal mi, że tyle trzeba na to czekać. Teraz to już po kwiatkach jest praktycznie.

A powodem dla którego miałem więcej PalmOS od WM :) jest jedno potrzebne mi były proste i tanie organizery ostatni który miałem to SonyClie UX50 świetny sprzęt do tego ładny i nieźle wyposażony wifi bt aparat.


No, UX'y to do tanich raczej nie należą/ły :-)

#37 Rycerz

Rycerz
  • 271 postów
  • SkądTarnowskie Góry

Napisano 02 września 2006 - 18:28

Wiem powtarzam się ale czy ktoś uprzejmy (właściciel Lifedrivea) może mi powiedzeć jak wygląda sprawa wbudowanego mikrofonu w tego palma ? Jaka jest jakość nagrywanych rozmów np wykładu ??

#38 seur

seur
  • 85 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 02 września 2006 - 20:16

Jeżeli chodzi o mikrofon w Lifedrivea i inne PDA to nie licz na wyższą jakość mikrofonu bo one wszystkie tak na prawdę miały służyć do notatek głosowych. Co do nagrywania wykładów to powiedzmy że odległość nagrania przy której można słuchać ze zrozumieniem to jakieś 4-5m o ile profesor wyraźnie mówi bo jak bełkocze albo często mówi do tablicy to najlepiej gdyby sprzęt leżał na jego biurku.

#39 Rycerz

Rycerz
  • 271 postów
  • SkądTarnowskie Góry

Napisano 02 września 2006 - 21:43

Aha ok dzięki :)

#40 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 03 września 2006 - 11:31

Ok kilka słów o moim LD. 1. PocketTunes jeszcze się nie bawiłem, palma kupiłem głownie do navi. 2. LD rzeczywiście było wolniejsze wyraźnie od innych PDA ale teraz po kilku updateach sprzęt naprawdę śmiga a start dysku to może półtorej sekundy. W porównianiu z iPaq 5550 (procesor też około 400MHz) z WM2003, Palm po prostu miażdży go prędkością - zwłaszcza w aplikacji TomTom. Nie wiem jak spisuje się WM5 - podobno jest lepszy od poprzednika (wreszcie użytkownicy Windows nie tracą danych po całkowitym rozładowaniu baterii - ten "bajer" w Palm jest chyba od zawsze) Więcej napiszę za 2 tyg, po powroci z wycieczki po Europie gdzie mój LD przejdzie chrzest bojowy. 3. Nagrania nie są zbyt wspaniałe - odsłuchiwałem je tylko w LD, być może jak to się wrzuci do komputera to będzie lepiej - jeśli nie znajdę innego rozwiązania to właśnie na LD będziemy z Przemionem nagrywać kolejny Podcast prosto z Mac Expo w Paryżu więc efekty będziecie mogli uślyszeć na własne uszy.

#41 Lack

Lack
  • 2 171 postów
  • SkądGdynia

Napisano 03 września 2006 - 11:56

Nie wiem jak spisuje się WM5 - podobno jest lepszy od poprzednika (wreszcie użytkownicy Windows nie tracą danych po całkowitym rozładowaniu baterii - ten "bajer" w Palm jest chyba od zawsze)


Nieprawda - to kwestia sprzętowa a nie software'owa.

#42 seur

seur
  • 85 postów
  • SkądWłocławek

Napisano 03 września 2006 - 12:04

1. Polecam PocketTunes zwłaszcza przy 4GB dysku :) 2. Porównanie LifeDrive do iPaq 5550 nie jest zbyt trafne sprzęt dzieli spora różnica czasu LD 2005r iPaq 2003 taktowanie mają podobne ale procesor iPaq jest starszy o kilka generacji (iPaq PXA 255, LD PXA 272) 3. Co do tego bajeru rozładowaniem baterii to niestety ale weszło to równocześnie pierwszy Palm z tą funkcją był T|5 o ile się nie mylę model z 2005r wcześniej miały je też niektóre Sony ale to już inna bajka bo oni wszystko robili po swojemu. 4. Mniejsza o szybkość mnie interesuje jak spisuje się nowy tomtom niestety jak ja ostatnio z niego korzystałem to była niestety nędza (to znaczy jeżeli chodzi o polskie drogi) czy już się to poprawiło pokryli cały kraj czy nadal tylko ogólnikowe mapy + mapy większych miast. Swoją drogą aż dziw że AutoMapa która naprawdę jest świetna wyszła tylko na WM, sytuacja bez sensu zwłaszcza że zrobienie wersji Palm nie sprawiło by większego kłopotu.

#43 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 03 września 2006 - 12:12

Nieprawda - to kwestia sprzętowa a nie software'owa.

Różne opinie słyszałem
Być może zbiegło to się w czasie - wszedł WM5 i producenci PDA wzieli przykład z Palm.

2. Porównanie LifeDrive do iPaq 5550 nie jest zbyt trafne sprzęt dzieli spora różnica czasu LD 2005r iPaq 2003 taktowanie mają podobne ale procesor iPaq jest starszy o kilka generacji (iPaq PXA 255, LD PXA 272)

Porównać mogę tylko te dwa bo je mam.

4. Mniejsza o szybkość mnie interesuje jak spisuje się nowy tomtom niestety jak ja ostatnio z niego korzystałem to była niestety nędza (to znaczy jeżeli chodzi o polskie drogi) czy już się to poprawiło pokryli cały kraj czy nadal tylko ogólnikowe mapy + mapy większych miast. Swoją drogą aż dziw że AutoMapa która naprawdę jest świetna wyszła tylko na WM, sytuacja bez sensu zwłaszcza że zrobienie wersji Palm nie sprawiło by większego kłopotu.

TomTom jako aplikacja na LD chodzi świetnie, szybko i stabilnie.
Mapy Polski mam dwie:
DE AT CH PL CZ - i tu ona jest dość kiepska
PL CZ SK HU - i ta jest całkiem niezła
Oczywiście do AutoMapy XL nie mają polotu ale to pwnie kwestia czasu, bo to co wyrożnia AutoMapę XL to świetna mapa Polski - nic więcej.

#44 Łukasz Ignacyk

Łukasz Ignacyk
  • 4 943 postów
  • SkądKraków, PL

Napisano 04 września 2006 - 12:52

Symbian i spółka Co sądzicie o smartphonach z Symbianem? Na ile Sony Ericsson P990 i M600 albo jakaś Nokia N-series jest w stanie zastąpić palmtopa?

#45 lucass

lucass
  • 112 postów
  • SkądDublin

Napisano 15 marca 2007 - 10:47

raczej nie, symbian jako platforma palmtopowa...mhm...srednio sie spisuje... tak czytam ta dyskusje i po kilku latach uzytkowania i palm os i wm, przy okazji zachaczajac jeszcze o symbiany i blackberry , jak i nawet o linuxa na palmtopach ( sharp zaurus) stwierdzam ze jedynie palm os to dobry, dzialajacy system... mam TX i LD , i oba palmtopy spisuja sie doskonale... jestem w trakcie przygotowywania artykulu -porownania tych dwoch palmow , oraz obalenia mitu ktory funkcjonuje w Polsce ze palm os to shit a wm super ... mobilny windows ma te same wady co jego duzy odpowiednik... sytuacja palm os w polsce jest taka sama jak mac os... niewiele osob wie jakie sa jego prawdziwe mozliwosci a jak jest naprawde ...sami wiecie... jezeli macie jakies pytania dotyczace palm os... polecam, sie waszej uwadze :P

#46 kwieto

kwieto
  • 640 postów

Napisano 16 marca 2007 - 20:16

Khem Lucass, wyciągnąłeś dość stary wątek, ale też się dopiszę (BTW, witamy na forum) Sprostuję tu parę mitów, bo Lack sporo naplótł: 1. T5 pojawił się w 2004 roku (październik) i był pierwszym palmtopem na Palm OS z pamięcią która nie kasuje się po wyczerpaniu baterii. Wbrew temu co pisze Lack, pamięć ta to nie tylko kwestia hardware'u, bo system operacyjny musi potrafić ją obsługiwać (WM2003 tego nie potrafił). Pierwsze palmtopy z WM 5.0 (i pamięcią "nieulotną") pojawiły się dopiero pod koniec 2005 roku (w Japonii) a w Europie - de facto dopiero w pierwszej połowie 2006. Palm był więc w tym przypadku szybszy o 1-1,5 roku. 2. Jeśli idzie o szyfrowanie połączeń WiFi z którym nie radzi sobie WM 5.0 to mowa o WPA2. Palm OS dodaje tę funkcjonalność do T|X po updacie enterprise (cena 6USD), natomiast Windows Mobile ni hu-hu. 5-ka również. 3. T|W nie obsługuje nowych standardów, bo jest to model sprzed kilku lat. 4. Są różne programy do nawigacji, aczkolwiek jest ich mniej niż dla WM. 5. Missing Sync nie załatwia wszystkich problemów związanych z używaniem palmtopa Na WM z Macintoshem - np. isntalacji i synchronizacji dedykowanych programów (bardzo nieliczne programy pod WM mają jakikolwiek software na Mac OS, nie muszę też dodawać że większość instalacji tychże programów to pliki .exe I tak dalej, i tak dalej...

#47 felipe100

felipe100
  • 84 postów
  • SkądBydgoszcz

Napisano 16 marca 2007 - 23:21

mam iPaqa i byl to - pod wzgledem ceny, obslugi w sklepie i jakosci dzialania - najgorszy zakup w moim zyciu (poza fatalna drukarka-kombajnem)- ciagle sie zawiesza GPS, padla funkcja telefonu, zarzadzanie pamiecia koszmarne - odradzam wszystkim




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych