Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Najlepszy z Najlepszych do edycji video HD.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
39 odpowiedzi w tym temacie

#1 iHD

iHD
  • 25 postów
  • SkądWrocław

Napisano 24 stycznia 2009 - 12:59

Witam wszystkich użytkowników MyApple! Moja zabawa z programami do montażu filmów w środowisku Windows zaczyna się robić nudna. Małymi krokami przymierzam się do kupna silnego laptopa dla najbardziej wymagających graczy i nie tylko... Mój faworyt: ASUS G71V QX9300, 17", 4GB DDRAM3 1333MHz, 1TB HDD, nVidia GeForce 9700M GT GDDR3 VRAM dostępny w najmocniejszej możliwej konfiguracji w salonach VOBIS - spędza mi sen z powiek. Ale jest jeszcze coś. Na przeciwko VOBIS - iSPOT, przyciągający mnie jak magnez i jakością i ceną :grin: swoich zabawek. Do dziś jestem nie wyspany. Wiadomo dlaczego. Przewracając się na jeden bok widzę ASUS-a, na drugi MacBook Pro 2,66 GHz Intel Core 2 Duo, 17" LED, 2x2 GB RAM, nVidia GeForce 9600M GT, 320 GB HDD. Zadaję sobie pytanie: Czy warto, czy należy zamienić plac zabaw? Zaryzykuję!!! - ale zadam pytanie. Jakie są najlepsze programy do edycji video HD na MAC, i czy MacBook Pro sobie z nimi poradzi?

#2 ihow

ihow
  • 187 postów
  • SkądWarszawka

Napisano 24 stycznia 2009 - 13:06

Final Cut

#3 iHD

iHD
  • 25 postów
  • SkądWrocław

Napisano 24 stycznia 2009 - 13:10

Dzięki za zainteresowanie moim tematem. Final Cut Studio 2, a może Adobe Premiere CS3?

#4 ihow

ihow
  • 187 postów
  • SkądWarszawka

Napisano 24 stycznia 2009 - 13:14

Oba programy są dobre. Jednak Final Cut to produkt Apple, chyba lepiej będzie pasował do Maka :)

#5 baq_ole

baq_ole
  • 236 postów
  • SkądTomaszów Mazowiecki, Poland

Napisano 24 stycznia 2009 - 13:18

Do CS3 nie potrzebujesz, jakby nie patrzec, drogiego sprzetu Apple'a, więc jeśli chcesz używać Premiera i After Effects to po co Ci mak... Na maka masz 4 opcje : - Final Cut studio - Final Cut Express - iMovie - CS3

#6 iHD

iHD
  • 25 postów
  • SkądWrocław

Napisano 24 stycznia 2009 - 13:45

Wydaje mi się, że Adobe jest wymagającym programem.

#7 tomasz

tomasz

  • 10 981 postów
  • Płeć:
  • SkądBełchatów, PL

Napisano 24 stycznia 2009 - 13:49

Wymagająca jest obróbka wideo a nie program :)

#8 iHD

iHD
  • 25 postów
  • SkądWrocław

Napisano 24 stycznia 2009 - 13:56

Wymagająca jest obróbka wideo a nie program :)


Jeżeli program jest mało wymagający (jednoznacznie jest mało bogaty w funkcje). Jeżeli jest mało bogaty w funkcje, to jest mało wymagający rendering.

#9 haginz

haginz
  • 35 postów

Napisano 24 stycznia 2009 - 14:06

Ja pracuje na obu tzn: Premiere i FCP. To rożne programy oba mi pasuja. Kiedys Premiere sie strasznie wieszal, ale od CS3 jest OK. Proponuje nie robic powaznych montazy na laptopie.

#10 iHD

iHD
  • 25 postów
  • SkądWrocław

Napisano 24 stycznia 2009 - 14:22

Ja pracuje na obu tzn: Premiere i FCP. To rożne programy oba mi pasuja. Kiedys Premiere sie strasznie wieszal, ale od CS3 jest OK. Proponuje nie robic powaznych montazy na laptopie.


Od siedzenia przy stacjonarnym już mnie plecy bolą, a przy lapku można i pracować i odpoczywać.

#11 subs

subs
  • 860 postów
  • SkądPoznań

Napisano 24 stycznia 2009 - 21:29

no to MBP i FinalCut + duży, szybki dysk FW800 i dasz radę ze wszystkim. Nie wiem na ile "poważne" projekty robię, ale robię tego dużo, ostatnio w HD i mobilny sprzęt daje rade. Przy ogromnych projektach zwykle i tak ma się do dyspozycji studio z wypasionym sprzętem, ale chyba nie o tym mówimy. Sam planowałem kupić MacaPro, ale przemieszczam się z projektami i teraz nie żałuję że padło na MBP, opcja stacjonarna pewnie była by wydajniejsza ale w moim przypadku bolesna. Wszystko zależy od trybu pracy.

#12 isztvan

isztvan
  • 323 postów
  • SkądOpolszczyzna

Napisano 25 stycznia 2009 - 01:43

Cenowo w zasadzie te same pieniądze czy to będzie MacBookPro czy Asus, z tym że na MBP możesz sobie wybrać, czy instalujesz Premiere czy FCP (ew. oba). Na Asusie tylko Premiere. Z innej strony z kolei Premierka kosztuje jakieś 3700 PLN, a FinalCut Studio - jakieś 5000. Ale jeśli już chcesz kupić CS4 Production Premium to już 10000 nie twoje. Ja pracuję i na FCP i na Premierce CS2 i osobiście wolę Finala. Ale to już kwestia przyzwyczajeń. Tak teraz doczytałem, że na tym kompie zamierzasz jeszcze grać - z grami na maka jest delikatnie mówiąc tak sobie. Jest ich parę, przybywa ale w porównaniu z PC to niestety kicha. Tak czy siak - nikt ci tu nie napisze że tylko Mac albo tylko Asus. Zawsze są jakieś za i przeciw, a wybrać musisz sam. Powodzenia.

#13 mobor

mobor
  • 182 postów

Napisano 25 stycznia 2009 - 08:37

na Asusie ma jescze trochę innych aplikacji do edycji Avid, Edius....

#14 isztvan

isztvan
  • 323 postów
  • SkądOpolszczyzna

Napisano 25 stycznia 2009 - 09:31

Fakt, zapomniałem o Avidzie (chodzi na obu platformach). Reszta to badziewie. Może aplikacje coś tam potrafią ale trzeba dużej dozy samozaparcia, żeby przesiąść się np. z FCP na Ediusa czy Vegasa. No ale to tylko moje zdanie...

#15 cooper69

cooper69
  • 1 033 postów
  • SkądGdańsk

Napisano 25 stycznia 2009 - 12:10

nie zapominajcie, że na Asusie (parafrazując reklamę Forda) możemy Państwu zaproponować każdy system pod warunkiem, że będzie to MS Vista :( (więc duża część pary idzie w gwizdek)- nie ma oficjalnych sterowników pod XP Pograć zawsze możesz instalując XP pod bootcampem

#16 art.mariusz

art.mariusz
  • 1 542 postów
  • SkądKatowice

Napisano 25 stycznia 2009 - 12:29

Trudno jest doradzac przy tak skomplikowanym oprogramowaniu i roznorakich zastosowaniach.
Musisz pamietac, ze sprzet juz za dwa lata jest sporo do tylu. Mac starzeje sie nieco wolniek. Ja robie na cs3 master pod osX i bardzo to nidopracowane wszystko zdaje sie ze cs5 moze byc sensowny juz pod SnowLeo i z dopracowanym kodem. Apple daje duzo bardziej dopracowane srodowisko pracy, osobiscie rok temu wrocilem do Apple wlasnie z powodu leoparda i Inteli, nje zaluje teraz mysle juz o nowym MBP 17 + FCS3 na ktore czekam niecierpliwie i pewnie sie pojawi wraz ze snow leo. Podsumowujac ja wykonuje sporo pracy w pojedynke od projektu przez montazu, animacje, authoring i druk. Rozwiazania Apple choc nie idealne pomagaja mi najlepiej w mojej pracy.
Premiera to ja mam juz naprawde dosc :(

---- Dodano 25-01-2009 o godzinie 14:32 ----
I nie moge sie doczekac na wspomnianego FcS3

#17 john.doe

john.doe
  • 100 postów

Napisano 25 stycznia 2009 - 12:41

Jeżeli planujesz działać profesjonalnie na FCP na MBP to raczej Ci odradzam, MBP jest szybki ale do amatorskiego montażu, jeżeli będziesz działał profesjonalnie (dużo projektów i zawsze mało czasu na montaż) to tylko MacPro i dużo rdzeni + max ramu + duży dysk ;)

#18 iHD

iHD
  • 25 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 stycznia 2009 - 13:06

Jeżeli planujesz działać profesjonalnie na FCP na MBP to raczej Ci odradzam, MBP jest szybki ale do amatorskiego montażu, jeżeli będziesz działał profesjonalnie (dużo projektów i zawsze mało czasu na montaż) to tylko MacPro i dużo rdzeni + max ramu + duży dysk ;)


Może po wtorkowym :) (7) :P (3) ;) (25) :o (10) :D (49) ;-) (18) losowaniu.

#19 Garfild

Garfild
  • 190 postów

Napisano 25 stycznia 2009 - 13:35

nie wiem co to znaczy dzialanie profesjonalne ja montuje all time, na roznych materialach. hd material z fx1 i z hpx500 (1min-1gb) i bardzo milo mi sie montuje na mbp 2.33 ram-2GB , oraz na imacu 3GB ramu, procek chyba podobny. w programie FCP. Co do dyskow, uzywam zwyklych dyskow po usb i dziala! Nawet w multiclipie, na 4 kamery (material dv i hdv w 1 multiclipie!) dlatego polecam FCP, z premierki zrezygnowalem 2 lata temu i jestem BARDZO szczesliwy ;) wszystko mi dziala ;) a sam program FCP ma w sobie WSZYSTKO co jest potrzebne do zrobienia "profesjonalnego" filmu. pozdr. Garfild

#20 john.doe

john.doe
  • 100 postów

Napisano 25 stycznia 2009 - 13:45

Co do dyskow, uzywam zwyklych dyskow po usb i dziala!

Albo mnie bajerujesz, albo masz wyjątkowego farta, bo ja musiałem kupić dysk FW żeby mi się dobrze pracowało (usb to tragedia). Rendery materiału HD długo trwają więc trzeba mieć szybką maszynę :) Jak pisałem o profesjonalnym montażu to miałem go na myśli, a nie dłubanie w domowych pieleszach. Czas to pieniądz :)

@iHD życzę powodzenia :D

#21 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 25 stycznia 2009 - 14:51

Od siedzenia przy stacjonarnym już mnie plecy bolą, a przy lapku można i pracować i odpoczywać.


Widzę, że już jesteś nastawiony na laptopa.
Ale moim zdaniem lepiej mieć 2 w cenie jednego.
Na tego Asusa zamierzasz wydać prawie 10 000,-.
Za to kupisz lekko śmigany Mac Pro i MBP.
Masz wtedy coś mocnego, do pracy i w miarę dobry, ładny sprzęt do prezentacji.
Nie wiem, jak można renderować materiał na MB, czy iMacu (mój przy tym stracił życie).
Temperatura wysoka, wiatraki szaleją.
Podobnie jest z graniem. Na laptopach w takich przypadkach jest głośno.
Nie wiem jak komu, ale mnie to przeszkadza.
Final Cut, to chyba najbardziej odpowiedni program do montażu na maca.

#22 iHD

iHD
  • 25 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 stycznia 2009 - 17:31

Widzę, że już jesteś nastawiony na laptopa.
Ale moim zdaniem lepiej mieć 2 w cenie jednego.
Na tego Asusa zamierzasz wydać prawie 10 000,-.
Za to kupisz lekko śmigany Mac Pro i MBP.
Masz wtedy coś mocnego, do pracy i w miarę dobry, ładny sprzęt do prezentacji.
Nie wiem, jak można renderować materiał na MB, czy iMacu (mój przy tym stracił życie).
Temperatura wysoka, wiatraki szaleją.
Podobnie jest z graniem. Na laptopach w takich przypadkach jest głośno.
Nie wiem jak komu, ale mnie to przeszkadza.
Final Cut, to chyba najbardziej odpowiedni program do montażu na maca.


Jak sprawuje się układ chłodzenia przy mocnych obliczeniach po ok. 12 godz. pracy w MBP.

#23 Iro

Iro
  • 6 954 postów
  • Płeć:
  • SkądKatowice

Napisano 25 stycznia 2009 - 17:37

Jak sprawuje się układ chłodzenia przy mocnych obliczeniach po ok. 12 godz. pracy w MBP.


Bardzo kiepsko. Temperatura dochodzi do 80 stopni.
Można jednak rozwiązać to przy pomocy zainstalowanego softu do regulacji obrotów wiatraków.
Ale wtedy nie jest już cicho.
Rozważ moją opcje, którą opisywałem powyżej.
MacPro możesz zostawić i będzie ci renderował, a ty na laptopie możesz swobodnie coś ciąć lub kleić.
Zawsze to dwa stanowiska pracy są.

#24 iHD

iHD
  • 25 postów
  • SkądWrocław

Napisano 25 stycznia 2009 - 17:44

Bardzo kiepsko. Temperatura dochodzi do 80 stopni.
Można jednak rozwiązać to przy pomocy zainstalowanego softu do regulacji obrotów wiatraków.
Ale wtedy nie jest już cicho.
Rozważ moją opcje, którą opisywałem powyżej.
MacPro możesz zostawić i będzie ci renderował, a ty na laptopie możesz swobodnie coś ciąć lub kleić.
Zawsze to dwa stanowiska pracy są.


Przyznaję rację! MacPro może w przyszłości. :(

#25 dariuszroman

dariuszroman
  • 189 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 25 stycznia 2009 - 17:54

Przez ponad 3 lata montowałem na PC na Adobe Premiere. Potem przesiadłem się na MacPro z 10GB RAM, teraz montuje filmy w HD na FinalCut Studio na MacBookPro z 4GB RAM. Powiem tak, jeśli nie zajmujesz się profesjonalnie montażem i nie robisz na milionie projektow w jednym czasie - spokojnie wystarczy ci MacBookPro. Pecet sie wieszal, zacinal i wyczynial rozne cuda wianki podczas pracy. Na MacPro super mi sie pracowalo, ale byl troche "malo mobilny". Teraz jestem naprawde happy. Jasne ze przydaloby sie jeszcze z Milion RAMU ale moj laptop sie nie wiesza, nie zacina. Podlaczam dyski zewnetrzne, czesc po FireWire800 czesc po eSATA i pieknie wszystko chodzi. Jeśli nie montujesz Władcy Pierścieni a nie masz przynajmniej 17.000 to kup laptopa, soft i dodaj ramu, jak masz tyle to kup MacPro, soft i tez dodaj ramu. Ja wiem ze wszyscy najlepiej to by pracowali na maszynach z 500 procesorami, ale czasami warto zejsc na glebe. Pracowac na laptopie sie da, nawet na FCP. Jasne ze lepiej na mocniejszej maszynie, ale jak potrzeba przeniesc troche rzeczy i jeszcze klientowi to pokazac u niego, to szkoda sil na przenoszenie MacPro. A tak wogole, to co ty bedziesz montowal? Bo nie dostrzeglem info. Napisales o 12 godzinach samego renderingu. No to troche duzo. Jesli myslisz o ciaglej pracy i ciaglym renderingu baaaardzo duzych materialow to zainwestuj w duzy sprzet.




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych