Skocz do zawartości

Witaj!

Zaloguj lub Zarejestruj się aby uzyskać pełny dostęp do forum.

Zdjęcie
- - - - -

Wymiana dysku MacBook


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
61 odpowiedzi w tym temacie

#26 SebaSonido

SebaSonido
  • 623 postów
  • SkądBiałystok

Napisano 16 stycznia 2009 - 00:00

Większe prawdopodobieństwo uwalenia dysku (machanie nim wokół osi) z tego co wiem jest przy 7200rpm 3,5" niż np. 2,5" 5400rpm. Spróbuj nawet taką 3,5calówką pokręcić gdy tylko odłączysz od kompa po pracy z większymi plikami np. - stawia opór :P

#27 IPablus

IPablus
  • 93 postów

Napisano 16 stycznia 2009 - 08:30

A mogę zapytać virgin71 jakiej firmy dysk tak ci hałasował ? Bo ja powtórzę i uzupełnię. Mam w tej chwili dysk 320 Seagate ST9320421ASG - żadnych hałasów.

#28 Rav_V3k

Rav_V3k
  • 664 postów
  • SkądKraków, Poland

Napisano 16 stycznia 2009 - 10:04

Zgłasza się właściciel Momentusa 7200.3 320GB... Dysk jest tylko trochę głośniejszy od oryginalnego Fujitsu, system wstaje DUŻO szybciej, bateria jest niewiele mniej wydajna niż na dysku 5400. Ostatnio miałem możliwość przekonać się o jej wytrzymałości w pociągu: przy stanie naładowania 54% słuchałem muzyki z MacBooka przez bite 3 godziny... Aha, system nie był stawiany na świeżo, tylko skopiowany Carbon Copy Cloner. Pozdrawiam i życzę udanej podmianki : )

#29 wojtkow

wojtkow


  • 6 767 postów
  • Płeć:
  • SkądPoznań

Napisano 16 stycznia 2009 - 11:48

Ja w mini mam Samsunga 250GB@7200 model HM251JJ i stwierdzam że jest cichszy od oryginalnego Fujitsu MHV2060BHPL (60GB@5400). Faktycznie część przyrostu prędkości po wymianie może być efektem generalnej poprawy technologi, nt. w Mac'u raczej nie ma efektu "ponownej instalacji systemu", przynajmniej nie u mnie, bo zwartość dysku była przeniesiona CCC, więc co najwyżej doszło do defragmentacji dysku, ale nie do odśmiecenia. Tym niemniej przyrost prędkości był olbrzymi, na pewno większy niż ww efekt.

#30 virgin71

virgin71



  • 12 562 postów
  • SkądWrocław

Napisano 16 stycznia 2009 - 17:52

iPablus, jak wspomniałem, nie chodzi o jedne dysk. Na co dzień widzę różnicę w pracy montując różne dyski w różnych laptopach. Właśnie Momentusy są szczególnie głośne, ale i wydajne. Zależy co kto rozumie, przez głośniejszy.
Ty powiesz: e tam, o tyle głośniejszy, to prawie nic... A jak wiemy "prawie" robi dużą różnicę.

Dysk jest tylko trochę głośniejszy od oryginalnego Fujitsu, system wstaje DUŻO szybciej, bateria jest niewiele mniej wydajna niż na dysku 5400.

I wszystko jasne. Zależy, na czym komu zależy;)

I jeszcze raz dodam, dużą różnicę robi technologia SATA II w dyskach wyposażonych w NCQ. Mój samsung 5400 z NCQ jest też duuużo szybszy od oryginalnego fujitsu SATA I, który był montowany w 2006 roku...

Ja w mini mam Samsunga 250GB@7200

wiesz, mini nie kładziesz na kolanach w łóżku do filmu, nie oszczędzasz też baterii... do mini też włożę 7200 lub... SSD:)

#31 krupski3

krupski3
  • 95 postów
  • Skądta ciekawość?

Napisano 17 stycznia 2009 - 18:15

A mnie nadal nurtuje czy podpięcie dysku z interfejsem SATAII będzie działać w MB z interfejsem SATA ?

#32 MaUSeRoSS

MaUSeRoSS
  • 219 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 17 stycznia 2009 - 18:31

Już 10-krotnie było napisane. >> TAK DZIAŁA! ;) <<

#33 macandroll

macandroll
  • 252 postów

Napisano 17 stycznia 2009 - 18:33

A mnie nadal nurtuje czy podpięcie dysku z interfejsem SATAII będzie działać w MB z interfejsem SATA ?


Przecież SATAII jest kompatybilna w dół czyli z SATA

#34 krupski3

krupski3
  • 95 postów
  • Skądta ciekawość?

Napisano 19 stycznia 2009 - 13:23

A jeżeli chodzi o sam proces instalacji Leoparda to wystarczy poprostu wlozyc plytke z systemem czy trzeba jakieś inne kombinacje stosować ?

#35 sali128

sali128
  • 2 873 postów
  • SkądGdynia, Poland

Napisano 19 stycznia 2009 - 17:51

A jeżeli chodzi o sam proces instalacji Leoparda to wystarczy poprostu wlozyc plytke z systemem czy trzeba jakieś inne kombinacje stosować ?


Wystarczy

#36 krupski3

krupski3
  • 95 postów
  • Skądta ciekawość?

Napisano 20 stycznia 2009 - 23:23

:) Wybór padł na WD Scorpio Black 160GB 7200rpm 16MB Cache, wzrost prędkości MEGA w porownaniu do Fuijtsu. Jedyny mankament wymiany dysku w MB to problem z odkręceniem śróbek z szufladki w której jest dysk. Tak to wszystko pięknie ładnie. Przechodzcie z 5400 na 7200, nie pożałujecie. Jeżeli chodzi o ten akurat dysk to nie jest ani troszkę głośniejszy od Fuijtsu, nie ma dodatkowych wibracji a jak będzie z bateria to się okaże.

#37 kabanos

kabanos
  • 352 postów
  • SkądW-wa

Napisano 22 stycznia 2009 - 17:33

no bateria napewno bedzie mniej trzymala..

#38 insekt

insekt
  • 362 postów
  • SkądWarszawa

Napisano 22 stycznia 2009 - 19:06

U mnie niezauważalnie.

#39 partnerzy

partnerzy
  • 57 postów
  • SkądNY

Napisano 23 stycznia 2009 - 18:43

Dysk 7200 vs 5200 Mniej wiecej rok temu do mojego MB 2.2 z 4GB Ram wlozylem w miejce oryginalnego dysku 5400 nowy Hitachi Travelstar 7200. 12 miesiecy to sporo czasu na roznego rodzaju obserwacje. Wczesniej mialem MB 2.0 z dyskiem 5400 przez kilkanascie miesiecy, wiec mam punkt odniesienia. A zatem: 1. Wlozenie Dysku 7200 zauwazalnie przyspieszylo prace komputera, nie tylko boot. 2. Wlozenie dysku 7200 nie spowodowalo dotychczas pojawienia sie halasow ani wibracji. Absolutnie zadnych! 3. Nie odczuwam wzrostu emisji ciepla po zmianie dysku - MB CD2 z 7200 jest identycznie cieply, tak jak byl podczas pracy z 5400. 4. Wiatraczki wlaczaja sie intensywniej tylko w wypadku zwiekszonego obciazenia np. wlaczone jednoczesnie firefox, skype, iphoto, lightroom i photoshop oraz rownolegle praca w parallels (thanks god for spaces!!!) z wlaczonym outlookiem, excel, onenote - przy 4GB ram calkiem komfortowo, chociaz swist wiatraczkow przyspieszajacych od czasu do czasu przy wiekszych operacjach w photoshopie bywa irytujacy - ale chyba nikt o zdrowych zmyslach nie obwinia za to dysku w tym wypadku!!! Dzieki duzej ilosci RAM i szybkiemu dyskowi 7200 mozliwe jest blyskawiczne i plynne przechodzenie od okna z uruchomionym WinXP w parallels do Leosia. Przy dysku 5400 bylo to spowolnione, czasem MB sprawial wrazenie zawieszonego na 2-3 sek. 5. Zuzycie baterii nie spadlo jakos dramatycznie, by mozna to ocenic. 10% jak pisza niektorzy jest wszakze mozliwe, ale rownie dobrze moze to byc efekt zmniejszania sie jej pojemnosci w miare starzenia sie (moja obecnie ma za soba 220 cykli)... Ja wszakze nie zauwazylem u mnie w ej materii czegos godnego uwagi po zmianie dysku na szybszy. Pracujac na MB nauczylem sie oszczedzac baterie minimalizujac jasnosc wyswietlacza. Jesli nie ma akurat silnego naslonecznienia praca jest zupelnie komfortowa, o ile oczywiscie nie zajmujemy sie w danym momencie obrobka zdjec. :) Mysle, ze tu wlasnie jest duze pole manewru w wielu wypadkach, zas przy obecnym rozwoju technologii budowy dyskow pewnie niejeden starszy dysk 5400 ma wieksze zuzycie energii od nowszego 7200 - ale tu przydalaby sie opinia specjalistow - niekoniecznie fizykow :) Fakt faktem - moj 2gi komp Acer Travelmate 6292 z bateria 9 cell wytrzymuje nawet 8 godzin bez ladowania i bije na glowe MB, ale to jest komp z 12' wyswietlaczem odpowiednio stunningowany do pracy mobilnej w terenie, z potezna bateria. Pozdrowienia dla wszystkich i... wymieniajcie dyski na 7200, warto dorzucic te pare groszy w tym wypadku, przynajmniej do czasu kiedy stanieja dyski SSD.

#40 krupski3

krupski3
  • 95 postów
  • Skądta ciekawość?

Napisano 24 stycznia 2009 - 17:35

Miałem możliwość zamiany na Seagate Momentus 200GB z tym, że używany i to był jedyny jego mankament dlatego kupiłem WD Scorpio, cichszy niż Fujistu, pobor mocy TEN SAM w tym wzgędzie WD odwaliło kawał dobrej roboty, nie jest ani troche głośniejszy i nie wiem jak Wasze ex. Fujitsu ale mój przy wyłączaniu wydawał z siebie jakieś "cyknięcie" w WD tego nie ma. Czekam aż SSD będą tańsze :)

#41 -=JaMiRo=-

-=JaMiRo=-
  • 178 postów

Napisano 28 stycznia 2009 - 11:11

Hejka.
Wlasnie padl mi dysk HDD w moim MB i mam dylemat jaki kupic nowy dysk. Nie mam zbyt duzych wymagan jezeli chodzi o pojemnosc czy tez szybkosc. Najbardziej zalezy mi na cichej pracy i niezawodnosci. Znalazlem o to takie dwa dyski:
WD Scorpio
Samsung SpinSpoint
Mial ktos doczynienia z tymi dyskami ?? Potrzebuje wiarygodnej opini na temat w/w dyskow plus ewentualnie goraco polecanych przez was.
Dziekuje za wszelkie odpowiedzi.

#42 krupski3

krupski3
  • 95 postów
  • Skądta ciekawość?

Napisano 03 lutego 2009 - 15:36

Ja mam WD Scorpio Black 7200rpm, cisza jak po śmierci organisty :)

#43 netruner

netruner
  • 564 postów
  • SkądKraków

Napisano 14 lutego 2009 - 18:16

Ja jeszcze dołoże pytanie bo większość ma C2D ja mam MB CD czyli jeden z pierwszych. - czy będzie działać 320GB ? - czy także będzie działać SATA II ? - czy oznaczenia SATA/100 SATA/150 SATA/300 nie mają znaczenia i wszystkie zadziałają na Core Duo MacBook1,1 - gdzie moge znaleść wymiary dysku który mi będzie pasowł do Core Duo głównie chodzi o wyskokość ? I rozumiem wszystkich pytajacych sie o to czy zadziała bo jednak wydać kase na coś co nie zadziała to ból. Dzięki za odpowiedzi.

#44 ArthurGreen

ArthurGreen
  • 452 postów
  • SkądMszana Dolna, Poland

Napisano 15 lutego 2009 - 02:31

Też zmieniam dysk w moim MB c2d, bo niestety mam tylko 60gb.. Teraz pakuję 120gb.. Pytanie jak z migracją na nowy dysk?? Chodzi mi o kontakty, adresy, bo używam iChata z transportem gg.. Posiadam konto mobile.me, więc sądzę że powinno to chyba wszystko załatwić ??

#45 owz

owz
  • 3 360 postów
  • SkądPoznań

Napisano 16 lutego 2009 - 03:30

ściągnij sobie carbon copy cloner, zrób obraz obecnego na nowym i sprawa załatwiona.

#46 partnerzy

partnerzy
  • 57 postów
  • SkądNY

Napisano 16 lutego 2009 - 04:30

Carbon Copy Cloner perfekcyjnie i bez wysilku pomogl mi przeniesc sie na nowy 500 GB dysk w moim MB. Probowalem bawic sie z Time Machine wczesniej, ale parszywie wolne, no i 2 razy wyskoczyl mi error. Podejrzewam, ze wiazalo sie to z zainstalowanym Parallels 4, gdzie byl Win XP. Zreszta nawet "reczny" backup wirtualnego XP sie wykladal... CCC poradzil sobie z migracja wszystkiego bezblednie i to w czasie niespelna 2 godzin (200 GB danych) !!!

#47 vasyl

vasyl
  • 76 postów
  • SkądPoznań

Napisano 17 lutego 2009 - 13:05

Piszecie, że do MB wzadza się dyski SATA. Jakoś nie mogę ich znaleść na stronie komputronika. Mam dwuletniego MB C2D 2GHz. Czy taki dysk zadziała w moim kompie? Seagate Momentus 7200.3 320 GB (7200, 16MB, Serial ATA/300) - Sklep internetowy Komputronik.pl
Jakie firmy w ogóle poleciacie? Segate, Samsung, WD?

#48 krupski3

krupski3
  • 95 postów
  • Skądta ciekawość?

Napisano 17 lutego 2009 - 16:51

Ja do rocznego MB z C2D włożyłem dysk SATA300 a płyta ma interfejs SATA150, również system widzi go jako SATA150 i nie ma najmniejszego problemu dlatego, że SATA II (300) jest kompatybilna w dół o czym zresztą było już pisane w tym temacie :) osobiście polecam WD.

#49 vasyl

vasyl
  • 76 postów
  • SkądPoznań

Napisano 17 lutego 2009 - 16:56

Dzięki. Z WD znalazłem coś takiego:
WD Scorpio Black 320 GB (7200, 16MB, Serial ATA II) - Sklep internetowy Komputronik.pl

zadziała?

#50 krupski3

krupski3
  • 95 postów
  • Skądta ciekawość?

Napisano 17 lutego 2009 - 17:09

Ja mam coś takiego tylko, że o pojemności 160GB - działa jak sto pindzieśont :)




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych